ANOREKSIA dhe BULIMIA

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
(a_id=4060)img1.jpg

Anorexia dhe bulimia jan turbullime te alimentacionit: anorexia ka qen e pershkruar per here te pare ne vitin 1689 nga Morton, kurse bulimia ne vitin 1979 nga Russell. Karakteristika e perbashket e ketyre 2 "semundjeve" eshte preokupimi i egzagjeruar per formen dhe peshen e trupit.

Anorexia - nenkupton nje deshire te egzagjeruar per te qen i dobet, duka pasur tendencen te ruash te njeten peshe trupore perkohesisht. Personat te cilat kan anorexi prezentojne nje imazh te deformuar mbi trupin e tyre duke e konsideruar veten shume me te trash se sa jan ne realitet dhe ne periudhat kur jan shume nen peshten normale. Kto persona han shume pak, preferojne frutat dhe perimet, evitojne sa me shume sheqernat dhe pastat, mishin dhe djathrat sic dhe gjellen e gatuar.

Si diagnostikohet anorexia nervore

1. pesha trupore eshte -15% para nje peshe normale
2. frika e egazagjeruar per mos u shendoshur
3. distorsionimi [imazhi i deformuam] mbi trupin e tyre
4. absentimi i te pakten 3 cikle menstruale njera mbas tjetres
Deformimi imazhit personal referohet tek turbullimi menyres ne te cilen eshte e perceptuar dimensioni trupit [personi afirmon qe eshte sh i trash edhe pse ne realitet eshte sh i dobet!]


Bulimia - manifestohet duke humbur kontrillin mbi sjelljen alimentare ne kohen kur ha dhe provokimi i nxjeres te alimenteve nepermjet vjelljes te provokuar cdo here mbas qe hane dicka.
Si diagnostikohet Bulimia nervore :

1. episode bulimike te perseritura: te pakten 2 x ne jave, gjate te pakten 3 muajve
2. humbja e kontrollit gjate kohes kur konsumojne alimente
3. sjellje kompensuese te perseritura per te parapritur ritjen ne peshe: vjellje e provokuar, abuzim laxative. dhe diuretike dhe ilace per te dobesuar, dieta dhe efort fizik intens.
4. imazhi per veten e tyre eshte e afektuar nga pesha trupore.
Personat te cilat vuajne nga bulimia mbajne sekret problemen e tyre, kan nje alimentacion te crregullt, i cili eshte i shoqeruar me vjellje te provokuara.

Kan nje deshire te madhe per te ngrene gjera te embla per te mbush boshlleqet e ekzistences. Mendimet e tyre jan te lidhura me problemet alimentare dhe mund te kene simptoma depresive si psh : stima per veteveten e ulet, trishtim, turbullime te gjumit, humbja e shpresave,
Ne perjashtim te vjelljes te provokuar kto persona mund te abuzojne nga laxativet , te cilat sic dhe vjellja e gjithcka ha mund te cojne ne komplikacione te renda : kardiovasculare, gastrointestinale, renale dhe osteoporoze.[perkthehu sweetzzinna keshtu qe me falni per gabime shtypi/ gramatikore qe mund te kem]

 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Te pa tratuara keto 2 semundje cojne ne VDEKJE!
[SIZE=+0]Keshtu qe nqs keni shoqe, motra, te njohur qe dini qe vuajne nga kto 2 semundje keshillohini te konsulotojne nje doktor/ psikollog![/SIZE]
[SIZE=+0][/SIZE]
[SIZE=+0]Tek anoreksia eshte sh kollaj ta kuptosh shume leht sepse do shikoni vajza te dobta fare qe thone qe jan te trasha[/SIZE]
Tek Bulimia mbase ju rastis ti digjoni/ shifni kur tavoline kerkojne pretekste per te vajtur ne banjo ,

Kto 2 semundje jan predominuese tek femrat sepse femrat jan te "cmendura" mbas peshes!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
nga komplkset mund te arish te vdesesh:(
sh nga kto modele/fotomodele vuajne nga anoreksia
 

Lolita25

So EmoTionaL
nga komplkset mund te arish te vdesesh:(
sh nga kto modele/fotomodele vuajne nga anoreksia


Jam tmerruarr kur kam par nje modele ne TV qe vuante nga anoreksia,kishte humbur aq shum kontrollin saqe mezi peshonte 30 kilogram :(
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Ato jan per te ardhur keq:(
Por nga budallepsja e kan dhe ato....:)
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Me paske parakaluar me hapjen e kesaj temes.:D Nuk kisha kohe te perktheja materialin qe gjeta por sa mire qe ma kalove ti.

Jane qe te dyja probleme shume serioze per shoqerine,te pakten ketu ku jetoj une po.Mbase ne Shqiperi nuk eshte perhapur akoma shume si fenomen.

P.s. Mua veren e 2007 me kujtonin per anoreksike,se pasi u shendosha 10 kg ketu ne It u dobesova serish.Por haja si zakonisht une.Hajde mbushju mendjen njerezve qe nuk je anoreksike.Ne Al te gjithe iiiiii sa e dobet me thonin..Kishte dhe nga ata qe me pyesnin çfare diete po ndjek...:mah Une haja si derrkuc (ha dhe tani),vetem se nuk me ngjitej ushqimi...
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Une me sa te kam pare ty ne foto, me duket qe ke nje peshe normale dhe nje metabolizem per te patur zili...aq kohe sa mund te hash sa te duash pa u shendoshur:)
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Une me sa te kam pare ty ne foto, me duket qe ke nje peshe normale dhe nje metabolizem per te patur zili...aq kohe sa mund te hash sa te duash pa u shendoshur:)

Jam 1.72 dhe peshoj 57 kg...:D :D

P.s. Mami me thote nganjehere,ha me pak moj se do me plasesh ketu ne tavoline...:D :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
je sh mire:)

ishte nje formule per te mare vesh sa kg duhet te jesh sipas gjatesise

sa ta gjej do e postoj
 

sensuu

sweet
V.I.P
po dobesohesh,mos ha buke,po jo te rrish pa ngrene fare se ashtu humbet rezistenca e trupit.

Veren e kaluar kam mbajtur nje diete shume te rende......u dobesova shume.Nje dite mu erresua komplet pamja,nuk shihja asgje,desh me ra te fiket.Vetem mami me ka bere te ha:D,kshu qe s'duhet te mbash dieta te ekzagjeruara.....me mire merresh me nje sport,se kshu edhe ndihesh me mire,po edhe nuk shendoshesh shume.
Ka edhe disa goca qe kur hane,e nxjerrin ushqimin.Kjo eshte me e keqja.Se atehere mesohesh t'i nxjerresh ushqimet perhere.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
po dobesohesh,mos ha buke,po jo te rrish pa ngrene fare se ashtu humbet rezistenca e trupit.

Veren e kaluar kam mbajtur nje diete shume te rende......u dobesova shume.Nje dite mu erresua komplet pamja,nuk shihja asgje,desh me ra te fiket.Vetem mami me ka bere te ha:D,kshu qe s'duhet te mbash dieta te ekzagjeruara.....me mire merresh me nje sport,se kshu edhe ndihesh me mire,po edhe nuk shendoshesh shume.
Ka edhe disa goca qe kur hane,e nxjerrin ushqimin.Kjo eshte me e keqja.Se atehere mesohesh t'i nxjerresh ushqimet perhere.

Ti (ashtu si une) je akoma ne faze rritjeje dhe nuk duhet te mbash dieta koti,te lexuara tek intervista apo paloma...Mjafton qe te hash regullisht vaktet e te kontrollosh ate qe han.
 

sensuu

sweet
V.I.P
jo po ma kishin bere fiksim.........je shendoshur ,je shendoshur edhe u nxitova shume
tani s;e kam me ate problem:D
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
jo po ma kishin bere fiksim.........je shendoshur ,je shendoshur edhe u nxitova shume
tani s;e kam me ate problem:D

Une kur edha vitin e pare ne Itali u shendosha jashte mase...Mundesisht isha mbi peshe e me dhimbnin kembet kur ecja,por as qe e mora mundimin te bej diete.
Pastaj sensu,e rendesishme eshte te ndihesh mire ti me paraqitjen tende.
Une te ishte per njerezit qe duan te te bejne fiksim do isha mbytur ne uje,vetem me syzet qe me permendin...
 
Nje kusherira ime ka vuajtur nga bulimia nervosa, dy vite me radhe. Ka qen teper e veshtire qe te shpetonte prej saj. Ne fillim eshte thjesht fiksimi per te qen e dobet dhe elegante qe e shtynte te nxirrte ushqimin e sapo ngrene. Ajo e provokonte veten dhe ja arrinte qellimit. Me pas kjo u kthye ne semundje serioze! Ajo ulej ne tavoline, hante aq shume sa nuk mund ta merrni me mend dhe sapo mbaronte shkonte e nxirrte. Ishte shume e neveritshme skena, me besoni!
Vetem me ndihmen e doktoreve arriti te shpetonte. Disa here u shtrua ne spital.
Personalisht femrat qe jane aq te fiksuara pas trupit sa arrijne deri aty sa te keqtrajtojne veten e tyre me duket se mbi te gjitha nuk pranojne veten. Kane shume komplekse me fizikun, dhe pasojat jan anoreksia dhe bulemia.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
e di si eshte Lolita? qe mbas ores 8pm dhe metabolizmi e ul ritmin e funksionimit qe e ka gjate dites, dhe prandaj cfare ha mbas asaj ore "ndikon" me sh mbi peshe....
 

ida angel

:)
V.I.P
sweetzina urime shume mire e ke ber perkthimin.
anoreksia dhe bulimia jane rrezik per shendetin tone.
zakonisht adolishentet jane te prirura te preken nga keto element.

qe te heqesh 2-3 kg nga pesha eshte ajo qe tha sweetzina (mos konsumosh azgje ne mbremje)
ose pini nje caj dietik(dieters' drink) e gjen ne cdo farmaci dhe te ndihmon te biesh shume leht dhe pa demtime nga pesha.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Po un qe zakonisht me iken mendja tek ushqimi pas "ores policore".
Gjat dites nuk ha edhe aq shum,gjithmon ne mbremje :(

Une ha gjate dites,por ajo e ngrena darken vone me pelqen me shume...Me shijon me shume te ha ne oret e vona edhe pse nuk e bej shpesh,pasi me dhemb stomaku pastaj...:D :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
sweetzina urime shume mire e ke ber perkthimin.
anoreksia dhe bulimia jane rrezik per shendetin tone.
zakonisht adolishentet jane te prirura te preken nga keto element.

qe te heqesh 2-3 kg nga pesha eshte ajo qe tha sweetzina (mos konsumosh azgje ne mbremje)
ose pini nje caj dietik(dieters' drink) e gjen ne cdo farmaci dhe te ndihmon te biesh shume leht dhe pa demtime nga pesha.
e kto cajrat dietetike ne baze ca kan?

ose nqs te vine uri ne mbremje mund te konsumosh nje kos, dicka sh te leht per organismin, frutat...
Une ha gjate dites,por ajo e ngrena darken vone me pelqen me shume...Me shijon me shume te ha ne oret e vona edhe pse nuk e bej shpesh,pasi me dhemb stomaku pastaj...:D :D
mos e thuaj sa per inatin tone ti...:p
 

fragolina

Anëtar Aktiv
ska shume rendesi ngrenia ne darke , rendesi ka sasia e kalorive gjate dites.
nqs ti ne paradite merr shume kalori dhe darke nuk ha prape s eprape shendoshesh.
sigurisht nqs nuk ha gjr gjate dites dhe ha vetem ne darke, kjo shnderrohet shume shpejt ne ind dhjamor, ama jo detyrimisht shoqerohet me shtim ne peshe.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
اrregullimet e të ushqyerit: Anoreksia dhe bulimia, shpesh janë “sinjale” të një depresioni apo neuroze të fshehur.

Mjekët specialistë tërheqin vëmendjen që rastet dhe shenjat e para të trajtohen në kohën dhe mënyrën e duhur, për të bërë të mundur trajtimin e mirë të sëmundjes
Megjithëse mendimet shkencore ende nuk kanë arritur të shpjegojnë shkaqet e vërteta të kësaj patologjie, ka mendime të cilat anoreksinë nervore e kategorizojnë në grupin e neurozave histerike, ndërsa të tjera në gamën e gjerë të depresioneve të maskuara. Gjithsesi anoreksia, ose më mirë të shpreheshim ulja e oreksit, lidhet me shumë faktorë, të cilët nuk kanë lidhje me anoreksinë nervore. Një gjendje gripale e zakonshme, sëmundje të aparatit tretës, gjendje depresioni apo stresi, apo sëmundje të tjera të organizmit, mund të çojnë në shfaqjen e problemeve me oreksin.
Kohët e fundit janë shtuar rastet e anoreksisë nervore dhe bulimisë. Anoreksia nervore ndeshet më shpesh në vajzat e rritura dhe gratë e reja, dhe më rrallë në seksin mashkull.
Kur bëhet fjalë për këtë patologji, në kuadrin klinik të saj përfshihen tri shenja kryesore: Anoreksi, ose ulje apo mungesë oreksi. Shenjë tjetër është dobësi trupore ose rënie në peshë në shkallë të ndryshme. Por nuk mungon dhe amenorea te vajzat (çrregullim apo ndërprerje e menstruacioneve). Fillimisht (sidomos te vajzat) vihet re se nuk u pëlqejnë disa lloje ushqimesh, pretendojnë për dietë të zgjedhur, hanë pak ose nuk shtrohen fare në tavolinë, ndërsa më vonë gati heqin dorë nga të ngrënit. Ankohen se kanë rëndim në stomak sapo konsumojnë diçka, kanë ndjenjën e të vjellit ose pas ngrënies, qoftë edhe në sasi të vogla, provokojnë vetë të vjellat. Duke qenë se refuzojnë ushqimin apo vakte të tëra i kalojnë pa ngrënë, dobësohen jashtë mase, por për habi e ndjejnë veten mirë fizikisht, dhe suportojnë edhe lodhjet fizike. Rënia e peshës mund të arrijë deri në 1 e peshës trupore që kanë pasur, ndonjëherë edhe më tepër, por kjo për ato është e parëndësishme, çuditërisht janë aktive dhe nuk e ndjejnë lodhjen. Në këndvështrimin klinik, nuk paraqesin ankesa edhe pse i “tradhton” pamja, lëkura duket e fishkur dhe mund të kenë rënie të flokëve. اrregullimet menstruale (dismenorea apo amenorea) nuk mund të konsiderohet shenjë domethënëse, sepse ata mund të ndodhin edhe jashtë kësaj patologjie, por në rastin e anoreksisë nervore ato nuk korrigjohen nga marrja e preparateve hormonale dhe menstruacionet rifillojnë kur e sëmura rimerr shëndetin e mëparshëm. Të sëmurat mund të vuajnë nga konstipacioni (kapsllëku) shenjë që do justifikohej nga mosushqyerja.
Ecuria e të sëmurëve me anoreksi nervore është e ndryshme nga një individ tek tjetri. Shumica e tyre shërohen plotësisht, një pjesë përmirësohen (pa përjashtuar përsëritjet në momente të veçanta). Gjithsesi ecuria varet shumë nga momenti i vendosjes së diagnozës, ndërgjegjësimi dhe trajtimi në kohën dhe mënyrën e duhur.
Parë në hollësi, anoreksia dhe bulimia, janë kahe të së njëjtit proces, megjithëse ekstreme të njëra-tjetrës. Bulimia është ngrënie e rastësishme (po e domosdoshme) e sasive të mëdha ushqimi në mënyrë të pakontrolluar. Rastet me bulimi janë shumë të rralla, eksepsionale. Sipas disa autorëve kalorazhi i marrë arrin deri në 50 mijë kalori, ndërkohë që në kushte normale ka nevojë për 3500 kalori. Në përgjithësi të sëmurët parapëlqejnë ëmbëlsirat, provokojnë vetë të vjellat ose ato mund të jenë reflektore nga mbingarkesa, pasi kanë ngrënë në mënyrë “të babëzitur”.
 

inushja2

preshevare
meqene se paskeni then pothujse pjesen me te madhe te gjerave qe mund t thuhen mbi kto dy semundje , dua te shtoj edhe se : anoreksia perfundon edhe me vdekjen e personit ndersa nga bulemia nuk vdes.
Bulemiket sado mund ta vjellin te gjith ushqimin e mar, kjo nuk i ndihmon as fare per te humb ndonje kilogram
Bulemiket zakonisht jan tipat ne depresion (qoft te thell qoft tjeter) ata kan nje zemrim te madh brenda tyre... dhe ne kte menyre , momenti qe ata ven qeshmen te rrjedhi "ne sfond" dhe nxjerrin ushqimin e sapo mar i jep nje ndjesi qe ata e shpjegojn si "te mire" ...
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Po ke te drejt Innushe, kam harruar ta shkruaj kete aspekt.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
meqene se paskeni then pothujse pjesen me te madhe te gjerave qe mund t thuhen mbi kto dy semundje , dua te shtoj edhe se : anoreksia perfundon edhe me vdekjen e personit ndersa nga bulemia nuk vdes.
Bulemiket sado mund ta vjellin te gjith ushqimin e mar, kjo nuk i ndihmon as fare per te humb ndonje kilogram
Bulemiket zakonisht jan tipat ne depresion (qoft te thell qoft tjeter) ata kan nje zemrim te madh brenda tyre... dhe ne kte menyre , momenti qe ata ven qeshmen te rrjedhi "ne sfond" dhe nxjerrin ushqimin e sapo mar i jep nje ndjesi qe ata e shpjegojn si "te mire" ...

kush tha qe nuk vdes nga bulimia? vdes dhe qe cke me te, se te pelcet stomaku.
te dyja si crregullime te te ngrenit qe jane kane baze te theksuar psikologjike dhe spikiatrike, pra jane shfaqje te cregullimeve afektive.
akoma diskutohen qe te klasifikohen jo si semundje me vete, sepse duket skur anoreksia ka t ebeje me faktin eqfemrat duan te dobesohen, ama nuk eshte keshtu faktikisht. shkaqet jane me t ethella , me endogjene.
 

inushja2

preshevare
Titulli: ANOREKSIA dhe BULIMIA

kush tha qe nuk vdes nga bulimia? vdes dhe qe cke me te, se te pelcet stomaku.
te dyja si crregullime te te ngrenit qe jane kane baze te theksuar psikologjike dhe spikiatrike, pra jane shfaqje te cregullimeve afektive.
akoma diskutohen qe te klasifikohen jo si semundje me vete, sepse duket skur anoreksia ka t ebeje me faktin eqfemrat duan te dobesohen, ama nuk eshte keshtu faktikisht. shkaqet jane me t ethella , me endogjene.

Po tani e ka then dikush qe po e rithem une, se akoma skemi arrit ne proces "shpikjesh" e as "shpifjesh" :D jo per gje ,po skemi ndonje perfitim...
 

korado

President
Titulli: ANOREKSIA dhe BULIMIA

Shume e keqe kjo semundja! Shume modele kane pare vdekjen me sy,dhe pse,vetem per te mbajtur trupin ne forme!
 
Top