Aq e veshtire eshte te kerkosh falje?

jana80

Super Moderator
Une nuk di te kerkoj falje ne pergjithesi, ama kur e bej e ndjej dhe kam kuptuar gabimin...kjo prai perket ambientit pune ose ne vende formale pasi edhe veprimet gjykimet i bej me me ghakftohtesi dhe mundohem ti bej me llogjike me pak prollogori...
Ndersa ne ambjentin familjar miqsor dhe me njerzit qe dua fort kerkoj falje pa problem dhe kembngul te kuptohet qe eshte faj im, e ndjej te domozdoshme te kem faljen e tyre, gjithashtu pretendoj nga ato jo vetem te me vene ne pah gabimet por edhe te jete liria e te qenit te lire edhe per te gabuar .
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Dhe pse hyj te ajo pjese e njerzve qe jam shume kryfort me u terhek nga ajo qe mendoj .une kerkoj falje .kerkoj falje atyre qe i vlersoj shume .qe dashnia e respekti qe kam per to eshte me e rendesishme se krenaria e kokfortesia jeme
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Tregon qe je rritur, qe mund te mbash pergjegjesi per veprimet e tua sepse eshte shum e thjeshte ta kalosh fajin tek tjetri por e veshtire te mbash pergjegjesi vet per gabimin. Neqoftese do e mbanim gjithmone hunden perpjete dhe te hiqemi si te pagabueshem do ishte shum e veshtire te krijonim marredhenie te mirefillta me te tjeret.
 

Baboon

Relax
per mua eshte gjeja me natyrale nuk kam nevoje per nxitje, nuk me ze vendi po nuk kerkova ndjese.
 

dangerous

* * *
Edhe kur të vdesim ca shkojnë në ferr ca në Parajsë, pra thuaj sa të duash më fal nuk vlen pa e kryer denimin
[QUOTE="Landa 1, post: 2166551, member: 10005927"

E sa të drejtën ke ti, më fal që të vrava të lendova tani jemi shoqe-shokë.
 

Landa 1

Antarë i Respektuar
Edhe kur të vdesim ca shkojnë në ferr ca në Parajsë, pra thuaj sa të duash më fal nuk vlen pa e kryer denimin
[QUOTE="Landa 1, post: 2166551, member: 10005927"

E sa të drejtën ke ti, më fal që të vrava të lendova tani jemi shoqe-shokë.
Do rish urt🤫 nuk ka problem të kam falur, por edhe unë gaboj kështu kerkoj falje 🙏
 
Rralle.
Jo sepse e kam problem te kerkoj falje por ndonjeher ashtu du, te dukem e keqe... te jem e keqe.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Eshte shprehja qe eshte baltosur me se shumti nga gjithe shprehjet qe egzistojne per te mos thene eshte shprehja me e pa vlere.

E kam thene ne disa raste dhe mbaje qendrimin: nuk pranoje kerkim falje e as qe i kerkoje dikujt falje.

Ne jeten time jam prire nga ndergjegja qe vendimet tona, te bemat tona ditore, ja vlene qe t'i peshojme. Ne momentet qe kam kuptuar se diku ndaj dikujt kam gabuar kam tentuar dhe kam bere mundin qe me veprimet e bera t'i le te kuptoje se kam gabuar ne x apo y rastin.

Vazhdoje te besoje se veprimet e tilla jane edhe me te rendesishme se nje fryme goje qe ka kohe qe eshte devalvuar.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Eshte shprehja qe eshte baltosur me se shumti nga gjithe shprehjet qe egzistojne per te mos thene eshte shprehja me e pa vlere.

E kam thene ne disa raste dhe mbaje qendrimin: nuk pranoje kerkim falje e as qe i kerkoje dikujt falje.

Ne jeten time jam prire nga ndergjegja qe vendimet tona, te bemat tona ditore, ja vlene qe t'i peshojme. Ne momentet qe kam kuptuar se diku ndaj dikujt kam gabuar kam tentuar dhe kam bere mundin qe me veprimet e bera t'i le te kuptoje se kam gabuar ne x apo y rastin.

Vazhdoje te besoje se veprimet e tilla jane edhe me te rendesishme se nje fryme goje qe ka kohe qe eshte devalvuar.
Eshte qendrimi yt, por te mos jesh i afte te riprodhosh me fjale ate qe veprimet e tua duan qe te shprehin do te thote qe krenaria nuk te lejon te ulesh koken.
Po te shohesh ne rruge ka sinjalistika rrugore, po nqs nuk i hedh nje sy librit te sinjalistikave mbeten thjesht sinjalistika pa u perkthyer ne sinjal nervor dhe pa u perkthyer ne veprim. Si rrjedhoje mund te ndodhe aksident. Per cfare? Sepse nuk i hodhe nje sy librit te sinjalistikave.
PRA : Cdokush e interpreton ne menyre te ndryshme sinjalin, po asnje nuk e zevendeson fjalen.
 
Top