Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Lauri

Anunnak
Arabia Saudite mund të ndërpresë ekzekutimet publike me prerje koke, jo për shkak të një vendimi për të hequr dorë nga kjo praktikë mesjetare e vënies drejtësi, por nga mungesa e xhelatëve në mbretërinë e pasur me naftë. Një komision i përbashkët me përfaqësues nga Ministria e Brendshme Saudite, e Drejtësisë dhe Shëndetësisë, i propozoi autoriteteve të hënën që këto ekzekutime të zëvendësohen pjesërisht me skuadra pushkatimi.

Në këndvështrimin e komitetit, ky ndryshim nuk do të shkelë ligjin islamik, “Sheriatin”, në bazë të të cilëve kryhen këto ekzekutime. Një vit më parë, në Arabinë Saudite, 76 persona u ekzekutuan me prerje koke me shpatë, në ekzekutime që zhvillohen në publik. Ky lloj ekzekutimi, së bashku me gurëzimin në rastet e krimeve morale, janë dy format e realizimit te denimit me vdekje ne vend.

Në raportin e komisionit, shkruhej se mungesa e xhelatëve i detyrohet pjesërisht stresit psikologjik të kësaj lloj pune, vështirësisë së saj dhe natyrës specifike të trajnimit për të cilën personi përgjegjës për ekzekutimin duhet t’i nënshtrohet. Megjithatë, në bazë të propozimit, ekzekutimi me prerje koke në publik do të vazhdojë të jetë i preferuari, por guvernatorëve të 13 krahinave të ndryshme të vendit do t’u ofrohet mundësia e zgjedhjes së pushkatimit në rastet e pamundësisë.

Këto ekzekutime publike, pavarësisht mizorisë së tyre, konsiderohen një mënyrë efikase e parandalimit të krimit në Arabinë Saudite. Në bazë të ligjit islamik, të dënueshme me vdekje janë veprat penale si vrasja, përdhunimi, blasfemia, grabitja e armatosur, tradhëtia bashkëshortore, tradhëtia ndaj mbretit dhe trafiku i drogës A/observer

Video + 18
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Një vit më parë, në Arabinë Saudite, 76 persona u ekzekutuan me prerje koke me shpatë, në ekzekutime që zhvillohen në publik. Ky lloj ekzekutimi, së bashku me gurëzimin në rastet e krimeve morale, janë dy format e realizimit te denimit me vdekje ne vend.

Në raportin e komisionit, shkruhej se mungesa e xhelatëve i detyrohet pjesërisht stresit psikologjik të kësaj lloj pune, vështirësisë së saj dhe natyrës specifike të trajnimit për të cilën personi përgjegjës për ekzekutimin duhet t’i nënshtrohet. Megjithatë, në bazë të propozimit, ekzekutimi me prerje koke në publik do të vazhdojë të jetë i preferuari, por guvernatorëve të 13 krahinave të ndryshme të vendit do t’u ofrohet mundësia e zgjedhjes së pushkatimit në rastet e pamundësisë.

Këto ekzekutime publike, pavarësisht mizorisë së tyre, konsiderohen një mënyrë efikase e parandalimit të krimit në Arabinë Saudite. Në bazë të ligjit islamik, të dënueshme me vdekje janë veprat penale si vrasja, përdhunimi, blasfemia, grabitja e armatosur, tradhëtia bashkëshortore, tradhëtia ndaj mbretit dhe trafiku i drogës A/observer

Nga video që sapo pashë dhe më dhe, media franceze nuk mendon këtë për shifrat e ekzekutive që ketu përshkruhen, kur për gazetarët amerikan apo francez, të cilët kanë bërë udhëtim gjoja si turista, se ndryshe sdo mund të hynin në Arabinë Saudite, se janë të ndaluar gazetarët rreptësisht, si e dimë të gjithë, shifrat e nxjerra prej tyre janë : 2 deri në 3 persona që ekzekutohen në javë ... atëherë nuk mendoj se janë 76 në vit

Mungon thënia e vrasjeve të homose.ksualëve të cilët i ekzekutojnë veç për faktin se janë homose.ksual një nga tupret më të pamëshirshme në botën islame.. të vrasësh një njëri se është me homo.. bahh këta qofshin u bënë njerzit sikur janë zogj skanë pikën e turpit skanë.. dhe vinë e i justifikojnë këto padrejtësira në emër të Allahut.. turp..
Normale që xhelatët do ikin nga mendja dhe janë në stres me këto krime që bëhen në emër të islamit dhe Zotit ..


 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Mungon thënia e vrasjeve të homose.ksualëve të cilët i ekzekutojnë veç për faktin se janë homose.ksual një nga tupret më të pamëshirshme në botën islame.. të vrasësh një njëri se është me homo.. bahh këta qofshin u bënë njerzit sikur janë zogj skanë pikën e turpit skanë.. dhe vinë e i justifikojnë këto padrejtësira në emër të Allahut.. turp..

Po sic mendon ti se eshte TURP per ekzekutimin e homove, edhe ata, perfshire edhe une e shume te tjere ketu ne forum, mendojme se eshte TURP te jesh homo.
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Po sic mendon ti se eshte TURP per ekzekutimin e homove, edhe ata, perfshire edhe une e shume te tjere ketu ne forum, mendojme se eshte TURP te jesh homo.

Cila është më turp të gjykosh me fjalë një njëri homose.ksual apo ta vrasësh atë, ti marrësh jetën, për hir të besimit?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Cila është më turp të gjykosh me fjalë një njëri homose.ksual apo ta vrasësh atë, ti marrësh jetën, për hir të besimit?

Besoj se temave e homove eshte diskutuar shume here, kemi dhene secili nga ne mendimet tona. Nuk mendoj se eshte edhe ketu tema tflasim per ta perseri, apo t'i ripostojme mendimet tona.

p.s. Per mua turpi me i madh eshte qe i mbeshtetni, s'ka TURP me te madh.
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Këto ekzekutime publike, pavarësisht mizorisë së tyre, konsiderohen një mënyrë efikase e parandalimit të krimit në Arabinë Saudite. Në bazë të ligjit islamik, të dënueshme me vdekje janë veprat penale si vrasja, përdhunimi, blasfemia, grabitja e armatosur, tradhëtia bashkëshortore, tradhëtia ndaj mbretit dhe trafiku i drogës A/observer

Do doja te dija sa te denuar ka ne shtetet europiane per krimet e lart permendura??? Mendoj se me mijera + qe marrin nje denim qesharak e jan po te njejtet qe i perserisin se burgjet jan si hotele :D
 
Titulli: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Denimin me vdekje e parashohin edhe vendet Laike , keshtu qe , ketu nuk shohe problem per te kuptuar rreth ligjeve . Me mire eshte per shembull te parashihet ne dispoziatat ligjore nje ligje qe i denon me vdekje perdhunuesit e pameshireshem ****ual . Sesa te lejoj shoqeria te perdhunohen ne mes te dite nga 7 meshkuj sic ndodhe ne vendet LAIKE vajzat e pafajsheme .

A nuk mund te ja perceptoj truri i juaj se , nje vajze nuk e meriton vdekjen nga 7 perdhunuesit . Por vdekjen e meritojn ata qe i perdhunojn motrat tona . Jane shume te logjikeshme keto ligje , vetem truri i nje Ateisti s'.mund ti kap . Sepse ai e mohon te verteten ! Keto ligje i shohe jete dhe parandalim dhe siguri per shoqerite nga njerzit e FELLIQUR DHE TE PRISHUR .
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Ta gjykosh një njeri të devijuar apo të sëmurë çfarëdo qoftë, është diçka,por ta vrasësh për këtë sëmundje, është diçka tjetër.Pastaj akoma më keq është të vritesh për blasfemi,këto lloj dënimesh kanë më shumë se 4-5 shekujsh që nga bota e qytetëruar edhe normale janë hequr,atje vazhdojnë.Në vende të tjera,edhe pija alkoolike mund të të çojë drejt vdekjes,për dreq janë dënime që jepen vetëm në botën ku sundon paqja edhe feja që predikon paqen.Të nxjerrin të tjera ligje pjesë të sharihatit jursitët e nderuar muslimë dhe më pas të vrasin;ata që përdorin,tv,pc,edhe çdo gjë teknologjike pasi është magji,më pas të vazhdojnë,të vrasin të gjithë të sëmurët,me kancer,sida,madje edhe me të ftohtë.Më pas të vijnë edhe këtej nga ne se këta muslimët tanë nuk i përmbahen ashtu si duhet të madhërishmit kuran dhe j'u duhet prerë koka disave.Pastaj flasin për diskriminim dhe kanë të drejtë sepse sipas ligjeve të gjithë duhen egzekutuar,të gjithë që nuk i mbajnë pantallonat treçerekshe.Feja që predikon paqen është këtu,madje të çon në parajsë sa më shpejt të jetë e mundur,nëse do shko në Arabi,blasfemo ndaj librit të shenjtë ose edhe mbretit dhe të çojnë tek virgjëreshat :D Gjëja e mirë është që mos gjetja e kasapëvë tregon paraprakisht edhe shënja civilizimi,një hap i vogël por mbase një hap që do sjellë shumë hapa të tjera civilizimi para.
ps...J'u lutem brenda mundësive hiqini këto video se mund ti hapin shumë njerëz dhe nuk janë gjë e bukur për të parë.
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Shumica e antarve te forumit ishin pro denimit me vdekje ndaj te abuzuesit me te mitur qe ndodhi ne Tirana para pak ditesh.
Kurse tani shani Arabin me ligjet e saj ahahahahaha sa qesh me ju o njerz.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Shumica e antarve te forumit ishin pro denimit me vdekje ndaj te abuzuesit me te mitur qe ndodhi ne Tirana para pak ditesh.
Kurse tani shani Arabin me ligjet e saj ahahahahaha sa qesh me ju o njerz.

Kush po thotë që jemi kundër dënimeve me vdekje për përdhunuesit edhe për pedofilët?Unë jam pro për vehte,por sigurisht jo duke prerë koka me hanxhar,meqënse jemi zhvilluar,mund ti pushkatojmë,t'ju bëjmë gjipëra ose haj edhe ti varrim,por ti presësh dikujt kokën me hanxhar në këtë kohë..
Ti mos qesh shumë se në Arabi me këtë qeshje ndaj miqve të tu mund të të prihej koka,edhe njerëzit normalë janë kundër këtyre vrasjeve jo kundër të gjithave.Ti si thua ta vrasim një adoleshent se piu një gotë birrë?Apo ta vrasim dikë se pasi ka humbur të gjithë familjen i del nga shpirti një sharrje për Zotin?Hajt i vrasim të gjithë pra se të gjithë kanë nga një mëkat që në këto vende dënohet me prerje koke.hahahahaha Sa qesharakë jeni,doni të mbroni diçka që edhe majmunët po të dinin të shkruanin nuk do e mbronin
 

ricky_ch

******
Pe: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Si po e shoh disa preferojnë "vdekjet me më kulturë"
si psh. në karrikë elektrike ku njeriu vdes deri sa të fërgohet
dhe i del tymi! Duket se po mundoheni ta lani " m*u*t*i*n
me s*h*u*r*r*ë!

Kësaj i thonë fulterza qesh kusinë!

 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Pe: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Si po e shoh disa preferojnë "vdekjet me më kulturë"
si psh. në karrikë elektrike ku njeriu vdes deri sa të fërgohet
dhe i del tymi! Duket se po mundoheni ta lani " m*u*t*i*n
me s*h*u*r*r*ë!

Kësaj i thonë fulterza qesh kusinë!


Me aq sa po shoh unë, ti nuk po kupton thelbin.Mbase edhe je dakord nuk të gjykoj, por thelbi është që nuk mund të vritet dikush se është peder,edhe pse blasfemoi,edhe pse ka kryq në qafë,edhe pse nuk ka mbulesë në trup,edhe pse piu alkool etj etj.Kushedi ti presësh kokën dikujt edhe t'ja vesh në huj si Vlad Drakula i Rumanisë ty të duket normale,por jetojmë në një kohë tjetër ku ka plot mënyra të tjera egzekutimi,dhe kushedi edhe karriges elektrike i ka ikur koha.Që të mos gjesh kasapë në një thertore të madhe është një shënjë që nuk duhet anash-kaluar,ajo flet vetë.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

Me aq sa po shoh unë, ti nuk po kupton thelbin.Mbase edhe je dakord nuk të gjykoj, por thelbi është që nuk mund të vritet dikush se është peder,edhe pse blasfemoi,edhe pse ka kryq në qafë,edhe pse nuk ka mbulesë në trup,edhe pse piu alkool etj etj.Kushedi ti presësh kokën dikujt edhe t'ja vesh në huj si Vlad Drakula i Rumanisë ty të duket normale,por jetojmë në një kohë tjetër ku ka plot mënyra të tjera egzekutimi,dhe kushedi edhe karriges elektrike i ka ikur koha.Që të mos gjesh kasapë në një thertore të madhe është një shënjë që nuk duhet anash-kaluar,ajo flet vetë.

Po more zotëri, vetëm se shtrohet edhe pyetja se kush
është më Legjitimi në botë të vëjë rregullat?

Kend e pyet Amerika çfarë bën në shtetin e vet?
E kupton tani?
Cilat janë kriteriumet se si gjykohet
se metoda yte është më e mirë se e imja
apo anasjelltas!

Bota është shumë e madhe të merremi me çdonjerin!

Mirëpo, këtu ështe problemi se njerëzit merren
vetëm me Botën Arabe gjegjësisht muslimane,
dhe harrojnë pjesët tjera dhe së pari veten!

Por në fund të fundit është ashtu si është
dhe secili rregullon sistemin vetë!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Arabia Saudite përballet me mungesë xhelatësh

ku ka plot mënyra të tjera egzekutimi

Padyshim Iron, por cdo shtet miraton ligje te ndryshme sa i perket shkelesve te ligjit. Une mund te ceki ca ligje ne Arabi qe quhen "sheriatike", e qe s'kane t'bejne fare me sheriatin (per aq kohe sa eshte Mbreti Abdullah gjalle), por sa u perket denime per homo****ualizem e te ngjajshme, te garantoj se nuk shkojne direkt ne mbytje, por jane edhe ca metoda tjera paraprake (psh per homot, u flasin, u japin kohe qe tpendohen, te permiresohen, madje ka qendra rehabilitimi ku vetmohen ne nje dhome etj etj).
 
Top