Arsye per te urryer fe'-te!?

Gjergj Kastrioti

Veritas Odium Parit
Te gjitha! Pa perjashtim! Mua me duken me teper si parti politike!
Bile jane me keq akoma se partite politike!
Mund te ngrihen disa paralele ne fakt midis fe'-ve dhe politikes.

Njera nder arsyet qe urrej fe'-te, dhe te kuptohemi fe'-te si institucione, gje qe s'ka te beje me besimin vetiak ne nje fuqi te mbinatyrshme qe ia vendos emrin si mendon, Zot, Perendi, Allah, Buda etj etj... thjesht mbi fe'-te...
...Njera nder keto arsye baze, qe mesa duket eshte "formula justifikuese" per c'do te pabere qe bejne "ata" eshte Bej si them une dhe jo si bej une!Ju?! Keni arsye, te lidhura me aludime, fakte, pikepamje etj etj... per te cilat i urreni ose per ata me te moderuarit ... nuk i pelqeni?! :)Peace!
 

alfonci

Veri investigatio
une personalisht nuk do te toleroja menyren sesi njerezit qe i perfaqesojne fete i bejne ato si ceshtje private, i kthejne ato ne intersa personale por me fete ne pergjithesi nuk kam.

Fete kerkojne qe te krijojne linja mirekuptimi, paqeje dhe hareje ndermjet krijuesit dhe krijesave. Qellimi i te gjithe atyre eshte qe ta bejne njeriun me te mire, ta rrisin ate moralisht por sic thashe edhe me perpara jane kreret e institucioneve fetare qe kane bere gabime te medha dhe akoma bejne ne qendrime te ndryshme.

Megjithse une mund te keme qendrime te ndryshme, s'kam dhe s'do te keme arsye per te krijuaj ndjenja urrejtje ndaj ndonje besimi fetar.
 
Redaktimi i fundit:
Absolutisht mendim te kundert me ty
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
alb, ke keqkuptuar disa gjera, nuk jane fete qe kerkojn te hidhet dikush ne ere, jo jo , jane vete njerzit qe bejn kete zgjedhje....
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
lali nuk ua thote feja por koha e mundesit qe jane ato. veje nje here veten ti ne vendin e tyre, qe ti hyshe ne shtepi e tua perdhunosh femijet egruan cfare do besh ti do rrish duarkryq??
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Un mendoj se nuk ka arsye pse ti urrejme,mjafton t erespektojme bindjet fetare te gjithsecilit,pa pergojuar zakonet e seciles fe...
shqiperia shquhet per TOLERANCE FETARE qe kur! eshte 1 nga virtytet qe na perfaq2eson dhe vlereon si popull?????
atehre pse ne pasardhesit duhet te dalim me t ezgjuar dhe te krijojme armiqesi per bindje fetare?''''
 
Redaktimi i fundit:

Piktor

Antar Aktiv
Nuk eshte se i urrej fete por nuk u besoj aspak atyre qe thone ose praktikojne. Pasatj mendoj se vete Zoti e ka harruar kete bote se u bene ca shekuj pa asnje sinjal.
 

alfonci

Veri investigatio
Un mendoj se nuk ka arsye pse ti urrejme,mjafton t erespektojme bindjet fetare te gjithsecilit,pa pergojuar zakonet e seciles fe...
shqiperia shquhet per TOLERANCE FETARE qe kur! eshte 1 nga virtytet qe na perfaq2eson dhe vlereon si popull?????
atehre pse ne pasardhesit duhet te dalim me t ezgjuar dhe te krijojme armiqesi per bindje fetare?''''

aryseja e vetmje e "heshtjes" ka qene nevoja per te krijuar nje bashkim ne menyre qe te krijohet nje shtet shqiptar, te krijohet nje pavarsi dhe te kete nje shqiperi. Ajo TOLERANCA FETARE per mendimin tim ka qene gjithmone nje interes i heshtur i shqipetareve ndaj besimeve fetare, duke kerkuar nga asgjeja te krijojne nje ambjent te pranueshem pavarsisht se kush ka qene "zoterues" i tokave shqipetare.

"Me jep dhe jam," kjo ka qene filozofia e shqipetareve per perfaqesimin e feve, per shume vazhdon te jete e tille.
 

Gjergj Kastrioti

Veritas Odium Parit
Un mendoj se nuk ka arsye pse ti urrejme,mjafton t erespektojme bindjet fetare te gjithsecilit,pa pergojuar zakonet e seciles fe...
shqiperia shquhet per TOLERANCE FETARE qe kur! eshte 1 nga virtytet qe na perfaq2eson dhe vlereon si popull?????
atehre pse ne pasardhesit duhet te dalim me t ezgjuar dhe te krijojme armiqesi per bindje fetare?''''


Gabim!

Nuk behet fjale per nxitje te mos-tolerances midis feve, ato nuk po diskriminohen duke u vene perballe por duke " i marre ne analize " ne te njejtin rrafsh!

Frika e gjykimit dhe e hedhjes se ideve te reja perben ne vete nje mos-tolerance!

Mos valle besimtaret e devotshem ne dogmat e fe-ve te tyre respektive do te shkundeshin nga besimi i tyre nga nje teme ne forumin virtual?! Aspak!

Bile, le te mos marrin fare pjese ata dogmatiket nqs apriori nuk duan te diskutojne por mjaftohen duke thene se "me te pa- fe'te" nuk diskutohet!
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Te keni kujdes me ofendimet dhe provokimet e cilit do besim perndryshe tema mbyllet dhe dergohet ne kosh!
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Gabim!

Nuk behet fjale per nxitje te mos-tolerances midis feve, ato nuk po diskriminohen duke u vene perballe por duke " i marre ne analize " ne te njejtin rrafsh!

Frika e gjykimit dhe e hedhjes se ideve te reja perben ne vete nje mos-tolerance!

Mos valle besimtaret e devotshem ne dogmat e fe-ve te tyre respektive do te shkundeshin nga besimi i tyre nga nje teme ne forumin virtual?! Aspak!

Bile, le te mos marrin fare pjese ata dogmatiket nqs apriori nuk duan te diskutojne por mjaftohen duke thene se "me te pa- fe'te" nuk diskutohet!

ti e quan analize kete? qe merr nje fjale edhe e komenton sipas deshires tende??
 

alfonci

Veri investigatio
ti e quan analize kete? qe merr nje fjale edhe e komenton sipas deshires tende??

analize do te thote te gjesh argumente, anetari Gjergj Kastrioti e bere kete. Ai hapi opsionin per te bere pyetje, per te dhene opinjone, per te diskutuar dhe se fundmi per ti dhene drejtim pergjigjeve te tij dhe te shume te tjereve.

Analiza patjeter qe eshte per te nxjerre ne pah mangesite, gabimet, padrejtesite e temes apo ceshtjes qe trajtohet.

Ju lutemi te mos i merrni diskutimet emocionalisht, kritika eshte e vleresuar o njerez, jetojme ne nje sistem demokratik dhe po disktutojme ne nje forum te hapur per mendime, opinjone, analiza dhe diskutime te pafund.
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
analize do te thote te gjesh argumente, anetari Gjergj Kastrioti e bere kete. Ai hapi opsionin per te bere pyetje, per te dhene opinjone, per te diskutuar dhe se fundmi per ti dhene drejtim pergjigjeve te tij dhe te shume te tjereve.

Analiza patjeter qe eshte per te nxjerre ne pah mangesite, gabimet, padrejtesite e temes apo ceshtjes qe trajtohet.

Ju lutemi te mos i merrni diskutimet emocionalisht, kritika eshte e vleresuar o njerez, jetojme ne nje sistem demokratik dhe po disktutojme ne nje forum te hapur per mendime, opinjone, analiza dhe diskutime te pafund.
Kur jepet nje opsion apo nje fakt po e quaj per te bere diskutim duhet edhe argumenti per te meqe po flasim per gjera qe per disa njerez mund te kene shume rendesi e per disa nuk kane fare por ajo qe behet eshte qe i keqinformoni njerezit qe hyne e lexojne ketu. nese e jep nje argument bindes qe eshte ashtu atehere me deshire do te marresh nje pergjigje e shpresoj qe te ndryshoj mendim ty e te gjith atyre qe e lexojne ket.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
As mua nuk me pelqejne fete si istitucjone, pasi istitucjonet jane te perbera nga individet (jo nga vlerat qe percjell feja) dhe si pasoje feja kthen dhe interpretohet sipas atyre qe e kane ne dore.
Pshll ne fene katolike organi me i larte eshte Papa...Ai eshte interpetuesi i Bibles.
Gjate papatit te Gjon Palit II kemi pasur nje doktrine paqesore, ndersa tani doktrina e Benediktit XVI eshte me radikale.
Pra qellimi i fjaleve te Bibles ndryshon komplet nga interpretuesi i tij.
 

alfonci

Veri investigatio
Kur jepet nje opsion apo nje fakt po e quaj per te bere diskutim duhet edhe argumenti per te meqe po flasim per gjera qe per disa njerez mund te kene shume rendesi e per disa nuk kane fare por ajo qe behet eshte qe i keqinformoni njerezit qe hyne e lexojne ketu. nese e jep nje argument bindes qe eshte ashtu atehere me deshire do te marresh nje pergjigje e shpresoj qe te ndryshoj mendim ty e te gjith atyre qe e lexojne ket.

ai e dha argumentin, te tha qe nese Muhameti eshte martuar me nje 9 vjecare eshte pedofil. Ai nuk e tha sepse e krijoi dicka te tille sepse ashtu i interesoje atij. Te solli argumentin por ju deshtuar per t'iu pergjigjur duke thene se ai e kishte grua dhe ska rendesi nese ajo ishte 5, 7 apo...

Nese ai te solli kete argument ne nje teme qe tenton te sjelle anet e erreta te feve ne pah ai e kreu detyren e tij per te qene realist, per ti pare gjerat me syrin kritik dhe solli argumente bindese.

Pastaj eshte tjeter nese ju i merrni pergjigjet dhe analizat si ofenduese pasi besimi juaj eshte i bazuar ne terma emocional dhe pa lidhje me bindjet logjike.

Ne bote secili njeri qe arrin te kryej mardheni me nje person te moshes se tille eshte perfundimisht i konsideruar si pedofil dhe denohet me ligj. Ligji nuk merr parasysh nese nje femije i kesaj moshe e ka bere kete me vullnetin e tij/saj pasi ne nje moshe te tille konsiderohet si e pafuqishme per ti peceptuar dhe bere ate qe eshte me e mira dhe e drejte per tu bere.

Nese ju nuk e konsideroni nje akt te till me termin pedofil atehere eshte problem personal i konceptimit te ketij termi. Une per vete nuk do te deshiroja qe nje gje te tille ti ndodhe jo vetem atyre qe i njoh por askujt sepse eshte "shkaterrim" per ate femije pasi ajo po perdoret.
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Po pse argument e quan ti kete nese Muahmedi???

Anet e errta te feve mendoj se eshte krejt e kunderta, fete percjellin vetem paqe e lumturi, rrespektim e adhurim i Nje Zoti te vetem e Rrespektimi i prinderve e i te gjit njerezve e sh
ume gjera te tjera.

Aspak emocjonale une po flas ne pergjithesi pasi nuk jam praktikante e asnje feje.
meqe ju filluat me muhamedin e une me ate po e vazhdoja vallen.

kete nuk mund ta themi pasi nuk ke sjellur akoma nje argument qe ta vertetoj ate.
 

alfonci

Veri investigatio
Po pse argument e quan ti kete nese Muahmedi???

Anet e errta te feve mendoj se eshte krejt e kunderta, fete percjellin vetem paqe e lumturi, rrespektim e adhurim i Nje Zoti te vetem e Rrespektimi i prinderve e i te gjit njerezve e sh
ume gjera te tjera.

Aspak emocjonale une po flas ne pergjithesi pasi nuk jam praktikante e asnje feje.
meqe ju filluat me muhamedin e une me ate po e vazhdoja vallen.

kete nuk mund ta themi pasi nuk ke sjellur akoma nje argument qe ta vertetoj ate.

nese ai nuk ishte argument cfare ishte ai?
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Supozim, pretendim, mendim ne ajer. Fakti e argumenti ku eshte??
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Urrej fete sepse jane dogma, jane demagogji.
Ajo qe lehte dallohet ne forum, feja i ben fetaret aspak tolerante si njerez, lehtesisht te "ofendueshem" aq sa celsi i suksesit te mbarevajtjes eshte diktatura e fjales.

Si ka mundesi qe feja qenka e mire dhe njerezit e keqinj ? Po kush e solli fene ?
Erdhi feja perpara njerezve keshtu ?
Pastaj besoj se nje individ i paindoktrinuar kur lexon shkrimet fetare mund te dalloje lehte sa prapambetje ato duan te percojne.

P.s Sa para me kushton te shlyej mekatin e sotem ?
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Urrej fete sepse jane dogma, jane demagogji.
Ajo qe lehte dallohet ne forum, feja i ben fetaret aspak tolerante si njerez, lehtesisht te "ofendueshem" aq sa celsi i suksesit te mbarevajtjes eshte diktatura e fjales.

Si ka mundesi qe feja qenka e mire dhe njerezit e keqinj ? Po kush e solli fene ?
Erdhi feja perpara njerezve keshtu ?
Pastaj besoj se nje individ i paindoktrinuar kur lexon shkrimet fetare mund te dalloje lehte sa prapambetje ato duan te percojne.

P.s Sa para me kushton te shlyej mekatin e sotem ?

Aman dhe ti..specifiko per cilen fe e ke llafin:D:D
Une besoj ne Zot dhe te adhuroj me gjithe imperfeksjonet e tua...Ca do thuash ti qe jam intolerante???:puc
Me thua dot qe jam e keqe, s'me thua dot:D
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Aman dhe ti..specifiko per cilen fe e ke llafin:D:D
Une besoj ne Zot dhe te adhuroj me gjithe imperfeksjonet e tua...Ca do thuash ti qe jam intolerante???:puc
Me thua dot qe jam e keqe, s'me thua dot:D

E kishe fiksim te te citoja pak.

Briciolo ti nuk je aspak fetare fillimisht. Ajo pak gje qe ti kujton se ka te beje me fene ne lidhje me ty, eshte thjesht "trashegimia fetare" qe ne vetvete eshte qesharake. Nje femije nuk lind i krishtere apo musliman, apo hinduist.
Por kur rritesh me kete fryme, do duash ate qe te kujton se e ke identitet kur ne fakt eshte vetem pak shplarje trushe.
Dicka qe nuk e kupton, nuk mund ta besosh. :)

Perderisa besimi eshte individual, ai nuk transmetohet, nuk trashegohet vetem psh se mbiemri yt eshte Prifti.

Une nuk citova njeren apo tjetren fe, sepse edhe pse ne masa te ndryshme prapambetjeje jane e njejta gje.

Dhe vere piercing ne kerthize kete, nese nuk je praktikante e riteve, traditave, festave te besimit "tend", nuk je besimtare, ose edhe me keq do denohesh akoma me keq se nje person qe nuk beson fare.

P.s Pikerisht prandaj nuk je e keqe ti :puthdore:
 

columbia

fuck grecce
fete respektohen po ta ofendoj njeri fene nuk mund te lejosh

si psh ben blushi...mire ka bere??!!!ai duhet vrare po ka nje zot dhe e vret
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
fete respektohen po ta ofendoj njeri fene nuk mund te lejosh

si psh ben blushi...mire ka bere??!!!ai duhet vrare po ka nje zot dhe e vret
Jetojme ne nje bote te lire ifundja fundit idene e tij tha po deshe mos e lexo mos e mer parasysh nqf se besimi jot eshte kaq i forte por frika ju ben se nuk jeni aq te sigurte ne ate qe besoni te ndiheni te kercenuar nga nje far Ben Blushi ose nje Dan Brown njerzimi i shkrete qe gjithe keto shekuj ka qene i perballur me kaq e kaq libra te mbushur me propogande fetare.....cfare duhet te thote ku shumica e luftrave kane fillimin fetar....apo cdo gje eshte bere me vullnetin e zotit ??
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kjo bote i gjason nje deti te thelle, por pa bregdet fare.Det, ne te cilin jane fundosur shume kush para teje.Det, ne te cilin anija lundruese shpetimtare eshte besimi ne Zotin, ndersa 2 lopatat tjera jane: Frika ndaj Krijuesit & Shpresa ndaj Tij.

Me gjithe dallimet qe kane njerezit ne ngjyre, kohe, lloje, force dhe dobesi, ata kane nevoje te madhe per thirrjen e paster apo fene e Zotit te Plotfuqishem.

Njeriu u krijua duke u percjelle nga mangesi te shumta. Ne e dimë se njeriu nuk posedon perkryerje ne mendjen e tij dhe as ne te degjuarit e tij. Sado qe te zgjerohen horizontet e dijes se tij, prape se prape dituria e tij mbetet brenda kufijve te mangesise. Per kete Zoti i Madherishem dergoi Profete dhe zbriti libra. Nevoja e njerezimit per fe eshte prej nevojave elementare per jetese, eshte kusht per ekzistencen dhe moralin e tij. Mendoj se sot njerezimi sot ka nevoje për fe me shume sesa per ajer dhe uje:).
 
Redaktimi i fundit:

Gjergj Kastrioti

Veritas Odium Parit
Jemen, vajza 8 vjecare e martuar me 30 vjecar! E keqtrajtuar, kerkon divorcin!

Citim nga gazeta "Il Corriere della Sera
ب la prima volta che una minore chiede il divorzio in Yemen. La legge non la protegge. Moltissime bambine vengono date in spose all’età di Nojoud in Yemen (oltre il 50% secondo uno studio del 2006). La legge fissa l’età minima per il matrimonio a 15 anni, per maschi e femmine, ma non punisce chi la viola, dice l’avvocato della Corte suprema Shatha Muhammed Nasser

Perkthimi
Eshte hera e pare qe nje minorene kerkon divorcin ne Jemen. Ligji nuk e mbron. Jane te shumta vajzat qe "jepen" nuse ne moshen e protagonistes se artikullit ne Jemen (me teper se 50% sipas nje studimi te vitit 2006). Ligji percakton moshen minimale per martese qe eshte 15 vjec, si per meshkuj ashtu edhe per femra, por qe nuk denohen ata qe shkelin kete ligj, thote avokatja e Gjykates se Larte!


Lexoni artikullin e plote ketu.
 

baby-angel

Thpilt
Urrej fete sepse jane dogma, jane demagogji.
Ajo qe lehte dallohet ne forum, feja i ben fetaret aspak tolerante si njerez, lehtesisht te "ofendueshem" aq sa celsi i suksesit te mbarevajtjes eshte diktatura e fjales.

Ti thua qe e urren fene, dhe gjykon nje njeri qe beson ne Zot apo eshte fetar (dmth ke nje opinion tendin mbi keta njerez) atehere si mundesh ti te thuash qe eshte feja ajo qe i ben njerezit jo tolerante? Dhe per me teper ofendues, kur ne forum une shikoj qe jane ata qe sbesojne qe mbundohen gjithmone te gjykojne (ofendojne) bindjen e dikujt tjeter??Si ka mundesi qe feja qenka e mire dhe njerezit e keqinj ? Po kush e solli fene ?
Eshte gjeja me normale ne bote..:)
Bota ka dashurine, ta leme fene, atehere pse duhet te kete dhe urrejtje?

Erdhi feja perpara njerezve keshtu ?
Ka ardhur njeriu me besim, dhe kur njeriu filloi te devijoje erdhi feja..

Pastaj besoj se nje individ i paindoktrinuar kur lexon shkrimet fetare mund te dalloje lehte sa prapambetje ato duan te percojne.

Nese dicka e lexon duke patur paragjykime per te qe ne fillim normale qe ashtu do te duket..

P.s Sa para me kushton te shlyej mekatin e sotem ?

:) Sikur te ishte kaq kollaj..
 

baby-angel

Thpilt
Si besojn qe jezusi eshte ringjallur kur nuk ka shanca teorike as praktike qe te ringjallet njeriu pasi te vdes :( ...
Te citova se ke bere nje pyetje qe me kujtoi nje pyetje tjeter...
A e dini ju sa % te trurit perdor njeriu?
Dmth nga 100% aftesi qe ka truri i njeriut sa % te tij arrin te perdore? :)

Po e them qe mos postoj 2 here, vetem 5 %..
Dhe kjo shpjegon shume gjera mbi ate se si e shohim ne boten, si eshte bota dhe sa injorante jane njerezit per tiu pergjigjur disave prej pyetjeve qe u lindin,apo per te perceptuar dicka qe e kalon kte 5%-in..:)
 
Top