Arsye per te urryer fe'-te!?

Ghost

Anëtar i Nderuar
Te citova se ke bere nje pyetje qe me kujtoi nje pyetje tjeter...
A e dini ju sa % te trurit perdor njeriu?
Dmth nga 100% aftesi qe ka truri i njeriut sa % te tij arrin te perdore? :)

Po e them qe mos postoj 2 here, vetem 5 %..
Dhe kjo shpjegon shume gjera mbi ate se si e shohim ne boten, si eshte bota dhe sa injorante jane njerezit per tiu pergjigjur disave prej pyetjeve qe u lindin,apo per te perceptuar dicka qe e kalon kte 5%-in..:)

Dhe qka ka lidhje kjo perqindja me ringjalljen e jezusit thjesht them qka eshte nuk shkruajta un per perdorim te trurit :s
 
Last edited by a moderator:

baby-angel

Thpilt
Dhe qka ka lidhje kjo perqindja me ringjalljen e jezusit thjesht them qka eshte nuk shkruajta un per perdorim te trurit :s


Si ska rendesi Ghost..
Une se kapa nga ana fetare, sepse te jete per ate ne fene Islame thuhet qe Isai apo Jezusi nuk ka vdekur (eshte i vetmi njeri qe ska vdekur, por eshte ngjitur ne qiell dhe do zbrese para fundit te botes). thjeshte e kapa ne pergjithesi. Ne njerezit me aq dije sa kemi nuk mund te pretendojme te shpjegojme gjithcka, sepse thjeshte smundemi, nuk jemi te afte. :)
 
Last edited by a moderator:

Ghost

Anëtar i Nderuar
Si ska rendesi Ghost..
Une se kapa nga ana fetare, sepse te jete per ate ne fene Islame thuhet qe Isai apo Jezusi nuk ka vdekur (eshte i vetmi njeri qe ska vdekur, por eshte ngjitur ne qiell dhe do zbrese para fundit te botes). thjeshte e kapa ne pergjithesi. Ne njerezit me aq dije sa kemi nuk mund te pretendojme te shpjegojme gjithcka, sepse thjeshte smundemi, nuk jemi te afte. :)

Ashtu per kte pajtohem e per kte ISAI Apo Jezusi nuk di gje un per kte nuk mbaj mend se me ka then ndonje her dikush kshtu eshte e para her qe degjoj ....:(

Degjo Baby Angel nuk kam asgje kunder teje as kunder askujt qe postoj ne ndonje tem diqka ksi soji por thjesht them mendimin tim dhe i bej pyetje dikujt ;)
Rrespekt :D
 

baby-angel

Thpilt
Ashtu per kte pajtohem e per kte ISAI Apo Jezusi nuk di gje un per kte nuk mbaj mend se me ka then ndonje her dikush kshtu eshte e para her qe degjoj ....:(

Degjo Baby Angel nuk kam asgje kunder teje as kunder askujt qe postoj ne ndonje tem diqka ksi soji por thjesht them mendimin tim dhe i bej pyetje dikujt ;)
Rrespekt :D

:) As une skam gje kunder teje dhe as kujt tjeter ketu..
Ti bere nje pyetje une me aq sa di u mundova te pergjigjem. ;)
 

alfonci

Veri investigatio
Alko ky superprofeti, une ne fakt nuk e di qe ka profet te thjeshte, mega, apo super por mqs po e quani ju te tille, a ka bere nje akt qe ne ditet e sotme quhet pedofilizem ?
Nese kjo eshte e ver8, pse ke frike ti, pse e fshin nje postim qe ne fund te fundit 3gon nje fakt te ver8 ?
A ka valle gje me te shenjte se e ver8 ?

Pastaj dalim tek ofendimi qe merrni ju besimtaret.
Ju besimtaret shqiptare apo te gjithe botes, nuk iu ka mesuar Zoti juaj qe demokracia eshte e shenjte, mendimi i cdokujt duhet respektuar dhe duhet debatuar per te. Te ofendohesh tregon dobesi dhe nivel te ulet diskutimi.
Ketu asgje nuk eshte personale, as Zoti nuk eshte vetem juaji.
Boll me keto diskutimet komuniste, me zona te ndaluara. Demokracia eshte e shenjte dhe mendimet e ndryshme nxjerrin te ver8n ne pah. :)

Njihni gje tjeter pervec se te vertetes juve? :)

duket se ju nuk e shikoni dhe e adhuroni boten, por e studjoni, analizoni dhe beni dallim te asaj qe duhet vleresuar dhe asaj qe duhet hedhur me tutje.

te pershendes,
 

alfonci

Veri investigatio
Eeh mor Nostra, nuk eshte puna se ai eshte ateist sepse e shoh qe nuk eshte, po te ishte nuk me mbetej hatri fare. Dhe tere kohen sillen rreth termit pedofili dhe thone ky eshte nje fakt dhe ju mos u prekni.

Eshte njejte sikur tua thonim ne disa fakte per Jezusin te cilin keta e mbajne per "Zot", e dihet se Zoti nuk ka nevoje per asgje.

A dini se ka ngrene Jezusi?

Po, megjithse nuk e kam pare.

A dini se ka pire?

po,

A e dini se ka p**rr Jezusi?

Po,

A e dini se ka dh**r?

po,

Dhe e di 100% qe preken nga kjo dhe une tu them se eshte vetem fakt dhe tua perseris si shpulle ne cdo postim dhe tu them si ju tani, mos u prekni se kjo eshte demokraci!

Te me falin te krishteret por dikuj pa i rene cekani ne koken e tij nuk kupton, ndryshe nuk do i thoja keto "fakte".

Me ty Nostra jemi ne rregull.

* Keni harruar i nderuar qe tema ka si qellim te trajtoje dhe te sjelle ne pah anet e erreta te te gjitha feve, pa dallim.

Njeriu nuk mund te krijoje asgje pa "njolle," nese feja eshte e krijuar nga njeriu as ajo s'mund te jete e paster dhe e pakorruptuar, pa dallim te gjitha.
 
Last edited by a moderator:

METi

-=EdoLorEli=-
Citim nga gazeta "Il Corriere della Sera
ب la prima volta che una minore chiede il divorzio in Yemen. La legge non la protegge. Moltissime bambine vengono date in spose all’età di Nojoud in Yemen (oltre il 50% secondo uno studio del 2006). La legge fissa l’età minima per il matrimonio a 15 anni, per maschi e femmine, ma non punisce chi la viola, dice l’avvocato della Corte suprema Shatha Muhammed Nasser

Perkthimi
Eshte hera e pare qe nje minorene kerkon divorcin ne Jemen. Ligji nuk e mbron. Jane te shumta vajzat qe "jepen" nuse ne moshen e protagonistes se artikullit ne Jemen (me teper se 50% sipas nje studimi te vitit 2006). Ligji percakton moshen minimale per martese qe eshte 15 vjec, si per meshkuj ashtu edhe per femra, por qe nuk denohen ata qe shkelin kete ligj, thote avokatja e Gjykates se Larte!


Lexoni artikullin e plote ketu.

Po të tregoj ty Zotëri dhe gjithë atyre që se dijë që feja Islame e lejon divorcin dhe nëse nuk e ke ditur .
Ekziston një kaptinë e tërë në Kuran që trajton vetëm divorcin. E mos dilni me konkluzione se kinse feja qenka shkaktare që e ndalon divorcin apo nuk i jep femrës të drejta e ku ta di unë.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Ja pra nje arsye e mire per te uryer fete....Po te lexosh postimet ketu del ne konkluzionin se fete jane percarse :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Te citova se ke bere nje pyetje qe me kujtoi nje pyetje tjeter...
A e dini ju sa % te trurit perdor njeriu?
Dmth nga 100% aftesi qe ka truri i njeriut sa % te tij arrin te perdore? :)

Po e them qe mos postoj 2 here, vetem 5 %..
Dhe kjo shpjegon shume gjera mbi ate se si e shohim ne boten, si eshte bota dhe sa injorante jane njerezit per tiu pergjigjur disave prej pyetjeve qe u lindin,apo per te perceptuar dicka qe e kalon kte 5%-in..:)
Baby mos na bej kaq budallejne se perdorim me sh se 5% te trurit diku 2fishin.....
10-13% per ata me Iq te larte....


Gjithsei nuk shof arsyje per te urryer fete,
Secili nga ne ka te drejte te mendoj te besoj....mbase ka dhe arsyje qe nje njeri nga jashte ska si ti shofi e as ti kuptoj pse aji X beson ne Zot apo ne gje tjeter!!
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Te gjitha! Pa perjashtim! Mua me duken me teper si parti politike!
Bile jane me keq akoma se partite politike!
Mund te ngrihen disa paralele ne fakt midis fe'-ve dhe politikes.

Njera nder arsyet qe urrej fe'-te, dhe te kuptohemi fe'-te si institucione, gje qe s'ka te beje me besimin vetiak ne nje fuqi te mbinatyrshme qe ia vendos emrin si mendon, Zot, Perendi, Allah, Buda etj etj... thjesht mbi fe'-te...
...Njera nder keto arsye baze, qe mesa duket eshte "formula justifikuese" per c'do te pabere qe bejne "ata" eshte Bej si them une dhe jo si bej une!Ju?! Keni arsye, te lidhura me aludime, fakte, pikepamje etj etj... per te cilat i urreni ose per ata me te moderuarit ... nuk i pelqeni?! :)Peace!

Une nuk i urrej ,une i shperfill disa here me jane bere te bezdisshme nga persona qe besojne ne to pffffffff:lexim:
 

Gjergj Kastrioti

Veritas Odium Parit
Po të tregoj ty Zotëri dhe gjithë atyre që se dijë që feja Islame e lejon divorcin dhe nëse nuk e ke ditur .
Ekziston një kaptinë e tërë në Kuran që trajton vetëm divorcin. E mos dilni me konkluzione se kinse feja qenka shkaktare që e ndalon divorcin apo nuk i jep femrës të drejta e ku ta di unë.


Ujku ujku... leri gjurmet, apo s'e shikon dot?!
 

Gjergj Kastrioti

Veritas Odium Parit
Gjithsei nuk shof arsyje per te urryer fete,
Secili nga ne ka te drejte te mendoj te besoj....mbase ka dhe arsyje qe nje njeri nga jashte ska si ti shofi e as ti kuptoj pse aji X beson ne Zot apo ne gje tjeter!!

Eshte tjeter gje besimi vetiak dhe tjeter doktrina fetare me dogmat e interpretimet e saj!
Te cilat ndikojne drejtperdrejt ne komunitet!
 

Gjergj Kastrioti

Veritas Odium Parit
1 dhe e vetmja arsye per mendimin tim eshte se fete ndajne njerezit !

:) I ndajne por jo vetem kaq, me keq akoma, i fusin ne luftra!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Jane njerezit ata te cilet u japin shanse te tjereve ta keqkuptojne fene. Cdo fe mendoj qe therret ne "PAQE" . Njeriu pa fe, per mua eshte si mali pa drunje.
 

baby-angel

Thpilt
Baby mos na bej kaq budallejne se perdorim me sh se 5% te trurit diku 2fishin.....
10-13% per ata me Iq te larte....


Gjithsei nuk shof arsyje per te urryer fete,
Secili nga ne ka te drejte te mendoj te besoj....mbase ka dhe arsyje qe nje njeri nga jashte ska si ti shofi e as ti kuptoj pse aji X beson ne Zot apo ne gje tjeter!!

:) Kisha vite qe e kisha degjuar dhe sisha interesuar me per kte( une 5% e dija, aq e kisha degjuar), gjths 5 apo 10 apo 13% prape pak eshte ..
 

Gjergj Kastrioti

Veritas Odium Parit
baby-angel

Vdeksha une per thenien tende!!!
Si thua si... **Njerezit e Percmojne Fene, e Urrejne Ate Sepse Kane Frike Mos Eshte e Vertete.**

Ti a arrin te kuptosh se c'eshte feja?! Arrin te kuptosh se c'eshte besimi?!
Dallimin midis ketyre te dyjave a e ben dot?!
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Te gjitha! Pa perjashtim! Mua me duken me teper si parti politike!
Bile jane me keq akoma se partite politike!
Mund te ngrihen disa paralele ne fakt midis fe'-ve dhe politikes.

Njera nder arsyet qe urrej fe'-te, dhe te kuptohemi fe'-te si institucione, gje qe s'ka te beje me besimin vetiak ne nje fuqi te mbinatyrshme qe ia vendos emrin si mendon, Zot, Perendi, Allah, Buda etj etj... thjesht mbi fe'-te...
...Njera nder keto arsye baze, qe mesa duket eshte "formula justifikuese" per c'do te pabere qe bejne "ata" eshte Bej si them une dhe jo si bej une!Ju?! Keni arsye, te lidhura me aludime, fakte, pikepamje etj etj... per te cilat i urreni ose per ata me te moderuarit ... nuk i pelqeni?! :)Peace!

Urrejtja nuk ben pjese ne personin tim,nuk kuptoj pse duhet te urrejne fete.Mjafton te mos e "perqafosh" si besim dhe te jetosh jeten tende normalisht.Keto diskutimet qe behen ketu nuk te dergojne asgjekundi per thjesht faktin se gjithesecili do vazhdoje te mendoje siç e mendonte para se te lexonte temat e ndryshme mbi fete apo ateizmin...
 

Bilderberg

Anëtar i ri
une personalisht nuk do te toleroja menyren sesi njerezit qe i perfaqesojne fete i bejne ato si ceshtje private, i kthejne ato ne intersa personale por me fete ne pergjithesi nuk kam.

Fete kerkojne qe te krijojne linja mirekuptimi, paqeje dhe hareje ndermjet krijuesit dhe krijesave. Qellimi i te gjithe atyre eshte qe ta bejne njeriun me te mire, ta rrisin ate moralisht por sic thashe edhe me perpara jane kreret e institucioneve fetare qe kane bere gabime te medha dhe akoma bejne ne qendrime te ndryshme.

Megjithse une mund te keme qendrime te ndryshme, s'kam dhe s'do te keme arsye per te krijuaj ndjenja urrejtje ndaj ndonje besimi fetar.


Fete kerkojne qe te krijojne linja mirekuptimi, paqeje dhe hareje ndermjet krijuesit dhe krijesave

Fete nuk i ka krijuar zoti, por i ka krijuar njeriu, dhe nuk i ka krijuar as per te sjell paqe e as x te sjelle miresi por per te sjelle vetem urrejtje, lufte, pakenaqsi dhe nenshtrim pa kushte!
Historikisht fete jane krijuar nga elemente/personazhe historike qe kishin nje qellim te caktuar per te arritur 1 rezultat te caktuar!

Nese zoti na egzistoka atehere s'besoj se ky zoti kaq i gjithpushtetshem te kete nevoje te bind njerzit per egzistencen e tij, (madje vet ne librat fetare eshte shkruar se ky zoti ka urdheruar qe njeriu te mos krijoje fe dhe adhurime)! :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Fete nuk i ka krijuar zoti, por i ka krijuar njeriu, dhe nuk i ka krijuar as per te sjell paqe e as x te sjelle miresi por per te sjelle vetem urrejtje, lufte, pakenaqsi dhe nenshtrim pa kushte!
Historikisht fete jane krijuar nga elemente/personazhe historike qe kishin nje qellim te caktuar per te arritur 1 rezultat te caktuar!

Nese zoti na egzistoka atehere s'besoj se ky zoti kaq i gjithpushtetshem te kete nevoje te bind njerzit per egzistencen e tij, (madje vet ne librat fetare eshte shkruar se ky zoti ka urdheruar qe njeriu te mos krijoje fe dhe adhurime)! :)

Mos valle ateizmi solli PAQE ? Merre shembull Shqiperine Komuniste, gjate regjimit te Xhaxhit Enver =)
 

alfonci

Veri investigatio
Fete nuk i ka krijuar zoti, por i ka krijuar njeriu, dhe nuk i ka krijuar as per te sjell paqe e as x te sjelle miresi por per te sjelle vetem urrejtje, lufte, pakenaqsi dhe nenshtrim pa kushte!
Historikisht fete jane krijuar nga elemente/personazhe historike qe kishin nje qellim te caktuar per te arritur 1 rezultat te caktuar!

Nese zoti na egzistoka atehere s'besoj se ky zoti kaq i gjithpushtetshem te kete nevoje te bind njerzit per egzistencen e tij, (madje vet ne librat fetare eshte shkruar se ky zoti ka urdheruar qe njeriu te mos krijoje fe dhe adhurime)! :)

une nuk i kam mbivleresuar fete, perkundrazi kam cituar se ato kane qene pjedhe e gabimeve te ngjarjeve historike, kane qene nxitese ne urrejtje dhe ndarje ndermjet kombeve, kane qene percarese por gjithsesi une e kam vene theksin ne gabimet e njerezve qe perfaqesojne fete, sidomos ato me influence dhe pushtet kane qene pre e interesave personale dhe i kane perdorur ato si ceshtje private. Gjithashtu thashe qe nese ato jane te krijuara nga njeriu nuk mund te jene te panjolla, te pakorruptuara pasi njeiu eshte i priru gjithmone per te arritur, per te pasur dhe si rrjedhoje eshte i korruptueshem.

Megjithate, une kam nje linje te cilen do e mbroja pasi ka arsyetim logjik, eshte i tille dhe e kam vertetuar se eshte. Besimi dhe feja per mua jane dy ceshtje te ndryshme. nese besimi eshte lidhja direkte e personit me krijuesin, feja kerkon te jete ndermjetese per nje gje te tille. Une si rrjedhoje duke patur ndjeja "ekstremizmi" te individualizmit dhe realizmit e zgjedhe kete te fundit si me efektiven, si rrugen e duhur.

Megjithate feja nuk eshte ferri i tokes, duhet vene ne dukje edhe anet pozitive te saj, dhe per kete jam shume i sigurte se jane shume ashtu sic ishin anet e erreta.

per mua do te ishte e papranueshme te mendoja se gorilla apo shimpanzeja eshte paraardhesi im, thjeshte eshte e papranueshme moralisht dhe psikologjikisht. Nese une kam nje fillim dhe fund arsyetimi logjik me sjell tek ajo qe une jam i pafuqishem, jam shume i vogel dhe me njohuri te kufizuara perpara nje universi te pamiagjinueshem dhe pakapshem per mua. Si rezultat i kesaj shume nga pyetjet e mia mbete te papergjigjura.
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Mos valle ateizmi solli PAQE ? Merre shembull Shqiperine Komuniste, gjate regjimit te Xhaxhit Enver =)

zoti ARAB , ateizmin nuk e ka krijuar komunizmi!
Kam hapur nje teme pikerisht mbi kete çeshtje tek nenforumi Ateizem, nese s'je i afte te kuptosh problemi nuk eshte i yti me siguri eshte i atij zotit tend imagjinar!!
Ateizmi nuk eshte doktrine ideologjike ose fetare, eshte zgjedhje e lire dhe e vetedijshme qe bazohet ne llogjiken e ftohte dhe ne analize puro!!

ps: here tjeter mos i repliko komenteve te mia!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
zoti ARAB , ateizmin nuk e ka krijuar komunizmi!
Kam hapur nje teme pikerisht mbi kete çeshtje tek nenforumi Ateizem, nese s'je i afte te kuptosh problemi nuk eshte i yti me siguri eshte i atij zotit tend imagjinar!!
Ateizmi nuk eshte doktrine ideologjike ose fetare, eshte zgjedhje e lire dhe e vetedijshme qe bazohet ne llogjiken e ftohte dhe ne analize puro!!

ps: here tjeter mos i repliko komenteve te mia!

Ne rregull Mr.Monkey :D Por kjo cfare thua ti eshte mu sikur thenje " Jo buka por kulaqi" lol
 

baby-angel

Thpilt
baby-angel

Vdeksha une per thenien tende!!!
Si thua si... **Njerezit e Percmojne Fene, e Urrejne Ate Sepse Kane Frike Mos Eshte e Vertete.**

Ti a arrin te kuptosh se c'eshte feja?! Arrin te kuptosh se c'eshte besimi?!
Dallimin midis ketyre te dyjave a e ben dot?!

Hahahaa,
Lere kte here mos vdis :p
E para seshte thenie e imja..:) Une e kuptoj shume mire dallimin midis te dyjave..po ti a e kupton ate qe thuhet aty? Feja te kjo shprehja(dhe jo vetem te kjo) nenkupton besimin..Pra jane te lidhura te dyja..Me kuptove? E ben dallimin tani? :p :D
 

Bilderberg

Anëtar i ri
une nuk i kam mbivleresuar fete, perkundrazi kam cituar se ato kane qene pjedhe e gabimeve te ngjarjeve historike, kane qene nxitese ne urrejtje dhe ndarje ndermjet kombeve, kane qene percarese por gjithsesi une e kam vene theksin ne gabimet e njerezve qe perfaqesojne fete, sidomos ato me influence dhe pushtet kane qene pre e interesave personale dhe i kane perdorur ato si ceshtje private. Gjithashtu thashe qe nese ato jane te krijuara nga njeriu nuk mund te jene te panjolla, te pakorruptuara pasi njeiu eshte i priru gjithmone per te arritur, per te pasur dhe si rrjedhoje eshte i korruptueshem.

Megjithate, une kam nje linje te cilen do e mbroja pasi ka arsyetim logjik, eshte i tille dhe e kam vertetuar se eshte. Besimi dhe feja per mua jane dy ceshtje te ndryshme. nese besimi eshte lidhja direkte e personit me krijuesin, feja kerkon te jete ndermjetese per nje gje te tille. Une si rrjedhoje duke patur ndjeja "ekstremizmi" te individualizmit dhe realizmit e zgjedhe kete te fundit si me efektiven, si rrugen e duhur.

Megjithate feja nuk eshte ferri i tokes, duhet vene ne dukje edhe anet pozitive te saj, dhe per kete jam shume i sigurte se jane shume ashtu sic ishin anet e erreta.

per mua do te ishte e papranueshme te mendoja se gorilla apo shimpanzeja eshte paraardhesi im, thjeshte eshte e papranueshme moralisht dhe psikologjikisht. Nese une kam nje fillim dhe fund arsyetimi logjik me sjell tek ajo qe une jam i pafuqishem, jam shume i vogel dhe me njohuri te kufizuara perpara nje universi te pamiagjinueshem dhe pakapshem per mua. Si rezultat i kesaj shume nga pyetjet e mia mbete te papergjigjura.

Analiza jote çalon shume, pasi nuk je koherent!

Besimi dhe feja per mua jane dy ceshtje te ndryshme. nese besimi eshte lidhja direkte e personit me krijuesin, feja kerkon te jete ndermjetese per nje gje te tille.

Besimi krijohet nga feja dhe jane 2 aspekte te lidhura ngusht me njera-tjetren!!
Merr nje individ dhe rrite ne nje shoqeri pa doktrina fetare, jam i bindur se nuk ka per qene kurr besimtar, perkuindrazi do te jete gjithmon ne harmoni me vetveten dhe ambientin qe e rrethon!
Merr nje individ dhe rrite ne nje shoqeri fetare, ka per te qene nje ekstremist i demshem per vete dhe x ate shoqeri qe e krijoi te tille!!
per mua do te ishte e papranueshme te mendoja se gorilla apo shimpanzeja eshte paraardhesi im, thjeshte eshte e papranueshme moralisht dhe psikologjikisht
Per ty mund te jene te papranueshme shume gjera te bukura apo te shemtuara , por realiteti i fakteve eshte ndryshe: shimpazeja eshte gjenetikisht kushuriri i njeriut, dhe ka afersi me njeriun per 98%, dhe nese 1 shimpaze nese stervitet nga shkencetaret, eshte ne gjendje te te kete aftesi psikologjike qe arrijne nivelin e nje femije 4-vjeçar!
Personalisht besoj EVOLUCIONIN!

Nese une kam nje fillim dhe fund arsyetimi logjik me sjell tek ajo qe une jam i pafuqishem, jam shume i vogel dhe me njohuri te kufizuara perpara nje universi te pamiagjinueshem dhe pakapshem per mua. Si rezultat i kesaj shume nga pyetjet e mia mbete te papergjigjura

Nuk di nese ke studjuar sado pak Psikologji Komportamentale, megjithate duhet te dish se arsyetimi yt llogjik nuk rrjedh nga ty si individ ne vetvete por nga shoqeria dhe nga ambienti ku jeton!!
Eshte pikerisht ky ambient ku ti jeton qe determinon se kush je ti dhe sesa aftesi dhe njohuri ke! Ne te kundert nese do rriteshe ne mes te pyllit do ishe tjesht nje version i shimpazese por pak me i evoluar!!
Limitet e tua duhet te te bejne te kuptosh naturen tende te kufizuar qe natyra dhe ligjet fiziko-kimike te ketij planeti te ka dhene!
 

Ola

Antar Aktiv
Skam arsye per urrejtje, por besoj vetem te Zoti eshte vetem nje Zote per te gjitha fete....qe keshtu mos u zini shum ...
 

vitk

Anëtar i Respektuar
nga na dolen keta tipa kaqe fetar ore aman se jane dhe moshe e re ikni ore merruni me ndonje gje te hajrit lereni fene
besoje se ka nje zote se cfare eshte ai katolik kristian mysliman etj etj nuk me intereson
 

Piktor

Antar Aktiv
E ritheksoj se personalisht besoj ne nje zot, por ne asnje menyre nuk pranoj qe te jem i manipuluar apo viktime e feve.
Te mendosh gjithe ato viktima te pafajshme qe vriten ne emer te Zotit, ja mbushin menden tjetrit te vishet me xhup plot me eksploziv dhe te vrase sa me shume njerez, ku eshte feja e zotit ne kete rast.
Po keshtu ne te kaluaren kur te digjshin te gjalle ne turren e druve pse thoshe qe bota eshte e rrubullaket apo rrotullohet.
Mjaftojne vetem keto gjera qe te bejne tu rrish sa me larg feve pa shtuar edhe plot e plot plage te tjera qe kane secila fe pa perjashtim.

Dhe mos i fusni ngjyre komuniste ateistave sepse ata para komunizmit qe u vrane ne emer te zotit nuk ishin te tille.
 
Top