Artistja me e shitur e shekullit...la pas Madonnen, Rihanen, etj

auto_New_Project_-_2021-03-11T112435.8651615458322.jpg
Adele është zbuluar si artistja më e shitur e albumeve femra të shekullit, para këngëtareve përfshirë Madonna, Pink dhe Rihanna.

Planet janë zbuluar për Ditën Kombëtare të Albumit të këtij viti, e cila do të kthehet për edicionin e tij të katërt me 16 Tetor.


Tema e këtij viti është Festimi i Grave në Muzikë.

Sipas të dhënave zyrtare të kompanisë Charts, të tre albumet e Adele shfaqen në 10 rekordet më të shitura nga gratë.

lg.php


Secili prej albumeve të saj – 17, 21 dhe 25 – janë certifikuar nga Brit si të paktën 8x Platinum në MB.

Në krye të listës ishte albumi më i suksesshëm i Adele, 21 vjeç, i cili u publikua në 2011, kjo u pasua nga Back to Black e Amy Winehouse.

Geoff Taylor, Shefi Ekzekutiv i BPI dhe Kim Bayley, Shefi Ekzekutiv i Shoqatës së Shitësve, organizatat që qëndrojnë pas Ditës Kombëtare të Albumeve, thanë në një deklaratë të përbashkët:

“Ne jemi të lumtur që Dita Kombëtare e Albumeve po kthehet për një edicion të katërt, duke ndriçuar një dritë këtë vit mbi kontributin e jashtëzakonshëm që gratë japin në muzikë përmes formatit të albumit, mbështetur nga partnerët tanë zyrtarë Bowers & Wilkins dhe BBC Sounds.

“Ndërsa mënyrat në të cilat tifozët shijojnë muzikën evoluojnë vazhdimisht, albumi mbetet thelbësor për vetë-shprehjen e artistëve dhe për të kuptuar nga fansat se çfarë ka për të thënë një artist. Dita Kombëtare e Albumeve është një mundësi për artistët dhe adhuruesit që të festojnë këtë art shumë të dashur dhe t’i kujtojnë vetes fuqinë e saj të vazhdueshme për të treguar histori, ndikuar dhe frymëzuar.

10 artistet kryesore të albumeve (2000-2021) janë si më poshtë:

1) Adele

2) P! Nk

3) Madona

4) Rihanna

5) Dido

6) Amy Ëinehouse

7) Kylie Minogue

8) Beyoncé

9) Britney Spears

10) Lady Gaga

10 albumet më të shitura nga gratë janë:

1) Adele – 21 vjeç

2) Amy Ëinehouse – Kthehu tek e Zeza

3) Adele – 25 vjeç

4) Leona Leëis – Shpirt

5) Lady Gaga – Famë

6) Dido – Pa Engjëll

7) Dido – Jeta me Qira

8) Norah Jones – Come Aëay Ëith Me

9) Adele – 19 vjeç

10) Emeli Sandé – Versioni ynë i Ngjarjeve


auto_03-adele-george-michael-tribute-grammys-show-2017-billboard-1548-compressed1615458329.jpg

Indeksonline
 
Top