Ata jane ne te vertete ketu?

Aki

misfit
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Hmmm ta hedhim kete temen tek enigmat dhe misteret ose tek kuriozitetet si thoni?
 

ricky_ch

******
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Pse kapesh tek videot, une nuk shoh nje ndryshim mes gjuheve te huaja perderisa ata nuk jane ne shqip. Nga qe autori i disa gjera qe shkruaj eshte italian nuk e shoh kete problemin e videos, perderisa nuk ekziston ne shqip.
Kush do thellim le ti kerkoje vete sipas asaj gjuhe qe di, nqs tema i hap kurjozitet dikujt. kaq!!

ps. ti gjithmone ben postime ku cdo rrjeth do nje teme ne vete. koncentroju pak me teper nje nje argumet te vetem qe te marresh pergjigje.

Aty është problemi, ku gjendesh ti , është mesi i botës!

Ti harron se ka miliona njerëz që s'kanë haber se ç'thua!

Unë për vete kuptoj shumë më tepër tek ajo videoja se sa tek 1000 faqe qëti shkruan.


Po në fund të fundit, ke shumë problem të gjejsh video në anglisht?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Zotri ricky. ti per here te pare e lexove ketu ne kete teme emrin Mario Biglino. Ndonse thelbi i temes nuk eshte argumenti qe ai shtron, keti personi une i kam disa libra, i ndjek te gjitha konferencat qe ben ne te gjithe italine dhe po kerkohet edhe jasht shteti per intervista ne tv.
Pra e njoh ne menyre perfekte dhe mund te flas pa reshtur mbi tematiken qe ai shtron.
Muhabetet po ti le ty.
 

ricky_ch

******
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Zotri ricky. ti per here te pare e lexove ketu ne kete teme emrin Mario Biglino. Ndonse thelbi i temes nuk eshte argumenti qe ai shtron, keti personi une i kam disa libra, i ndjek te gjitha konferencat qe ben ne te gjithe italine dhe po kerkohet edhe jasht shteti per intervista ne tv.
Pra e njoh ne menyre perfekte dhe mund te flas pa reshtur mbi tematiken qe ai shtron.
Muhabetet po ti le ty.

Kritika nuk është vetëm për këtë video, por të gjitha të mëparshmet.

Të ishte vetem 1, sigurisht që nuk do të reagoja.
Janë shumë....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Lexoni ne Testamentin e Vjeter "Ligji i Përtërirë" kap 32-8.
-Kur Shumë i Larti u dha kombeve trashëgiminë e tyre, kur ndau bijtë e Adamit, ai përcaktoi kufijtë e popujve, në bazë të numrit të bijve të Izraelit.

-Me qenë se pjesa e Zotit është populli i tij, Jakobi është pjesa e trashëgimisë së tij.


Flet per ndarjen e tokes kombeve, dhe ben fjale per ndarjen sipas femijeve te Izaraelit(sipas Bibles qe keni ju ne shtepi)
Ne fakt, ne origjinalin antik thuhet qe Elyon (Shumë i Larti) vendos kufijte sipas femijeve te Elohim (dime qe kjo fjale eshte shumes dhe perkthehet si Zot unik), pra toka dhe popujt u ndan sipas femijeve te Elohim-eve.
Dhe Yahweh i takon vetem Jakobi- nipi i Abramit. Emigron me vone ne Egjypt dhe pas disa shekujve u be tribu te cilet Yahweh i nxjerr jashte me eksodin biblik qe njohim. Dhe qe Yahweh prezantohet Mojsiut si Zoti i baballareve tu.

Qe ti kuptoni me mire kur te lexoni Biblen, duhet te keni parasyshe qe kur te hasni te shkruar si :
Shume i Larti, eshte ne origjinal = Elyon.
Zot ose El, ne orifjinal eshte = Elohim
Perendia o i perhershmi, ne origjinalin = Yahweh

Teologjia i perkthen te gjithe keta emra ne nje kuptim te vetem, qe eshte Zoti Unik. Ky eshte monoteizmi.
Por mqs Zoti eshte nje, kujt ja ndau token dhe popujt duke vene kufijt(sipas teksteve origjinale)??

Shihet pra qe kemi te bejme me disa figura hyjnore, qe ndane tokat dhe popujt duke vene kufijte sipas nje gerarkie mes tyre. Sipas Elohim dhe bijve te tyre.

Per miqt e gjuhet italjane..
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Mqs David Icke eshte i sigurte qe Ata jane ketu vertete, shohin e komandojne gjithcka, dhe, qe Ata nuk jane si ne (njerzit). Atehere ata jane me te hershem se ne ketu mbi toke, pra nje rrace tjeter. E dime qe biblikisht Adami(toksori) duhet te jete krijuar mes 6-7 mijevjecarit prara krishtit. Per kete duhet ti riferohemi arkelogjise se cfare na ofron per kete perjudhe, cfare krijesash ishisn mbi toke aso kohe?

Pa u larguar shume gjeografikisht, kemi rastet e zbulimeve ne tokat tona shqiptare-ne Kosove, por edhe te mbare Ballkanin. Zbulume te cilat i perkasin pikerisht aso kohe qe i perket Adamit bilik.
Cfare jane pra, keta krijesa qe quhen REPTILIAN..?

zoguzog3_zpsz19dbtdk.jpg


 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Kisha po, kisha jo, nuk mund te mohohet qe ekzistojne jasht-toksoret. Kete nuk e thote do kush do, por Mons/Corrado balducci(teolog) konfermimin e tij e shoqeron me Plasmet 23-1 te Testamentit te Vjeter qe thote tekstualisht: E Zotit eshte Toka e cfare ajo permban ne te, Universi dhe banoret e tij.
Ky verset flet mjaft qare per banoret e Universit, pervec cka toka permban. Fjala Univers, Thote teologu, perseritet 66 here ne Bibel dhe Vangjel.

Po pregaditemi per nje event, nje vizite te jashtezakonshme??.:p


[video=youtube;_blVK-tjk7Y]https://www.youtube.com/watch?v=_blVK-tjk7Y[/video]
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Altri pianeti abitati

Don Nello Castello era un sacerdote di Vicenza che per primo visitٍ Padre Pio nel 1957. Egli un giorno disse a Padre Pio: "Padre, dicono che negli altri pianeti ci sono altre creature di Dio!" Padre Pio rispose: "E che vorresti che non ci fossero, che l'Onnipotenza di Dio si limitasse al piccolo pianeta Terra? E che, vorresti che non ci fossero altre creature che amano il Signore?" Ancora don Nello Castello disse a Padre Pio : "Ho pensato che la Terra è un niente, di fronte agli astri e tutti gli altri pianeti." Padre Pio di rimando: "Eh! sى, e noi usciti dalla Terra siamo nulla. Il Signore non avrà certo ristretto la sua gloria a questo piccolo pianeta. In altri ci saranno degli esseri che non avranno peccato come noi."
(Castello, Cosi' parlo', 235)

Padre, pyet mes te tjerash Don Nello, thone qe ne planete te tjera ka krijesa te tjera te Zotit....! Kam menduar qe toka nuk eshte asgje perballe asterve e planeteve te tjere..!

Padre Pio: ehh po...edhe ne te dale nga Toka sjemi asgje...! ..ne planete te tjera duhet te jene krijesa qe nuk kane bere mekate si ne.

pio_zps4wt3fb9h.jpg

Nje deshmi tjeter e Cleonice Morcaldi qe i thote Pader Pios: " Kur me kane thene qe ka banore ne planete te tjera, besimi im eshte tundur"
Pader Pio: " E cfare? nuk deshiron qe te kete edhe krijesa te tjera? Qe plotfuqia e Zotit te jete e kufizuar vetem ne kete planetin tone te vogel?
(Cleonice Morcaldi, La mia vita, 85)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Nje konfermim i habitshem i Presidentit te komisionit Europian. Cfare mendoni se eshte i pire apo po ben shaka me krahasime te tilla ne nje argumet tragjik te UE te rastit te daljes se Britanise nga UE.
Shaka nuk duhet te jete, sepse eshte nje moment qe nuk i le vend shakave. I dehur, me duket edhe kjo e pa mundur.
Atehere?

"Menaxheret e planeteve te tjera" jane te shqetesuar rreth Evropes..:)

 

jana80

Super Moderator
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Hahaha po po edhe planetet e tjera ... Te zgjidhim nje here keto brenda planetit tone ..ato shqetesimet dhe objektivat per asimilim te ue po me planetet tjera meremi pastaja :)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Elohim ishin me te gjitha gjasat nje race(jo humane) por pa tjater me mish e kocka, e aspekti i tyre (nga ato pak shkrime ekstrabiblike) pershkruhen me trup te larte, lekure te bardhe si qumshti, floke argjendi, me sy medhenje e te ylberte(foto-rikostrucion).
Konsideroheshin te perjetshem o te pavdekshem(si Zotet), por vetem per spropocionin e jetegjatesise kundrejte Adam-iteve(Adam=toksoret o banoret e tokes), te cilet mund te arrinin nga 20-30'000 vjet. Por mund te vriteshin njesoj ti toksoret.
"Gjarperi" i kopshtit Eden, ishte nje inxhenier gjenetik.
(Cristiano Patuzzi)

elo1_zps1dlwxarp.jpg

elo2_zpsfhrcaky7.jpg
 
Top