Ateistet Pergjigjen Per Ju

SempreBarca

Anëtar i Respektuar


Besoj se ateist behesh duke studiuar, duke hulumtuar e kerkuar te ver8n, duke peshuar dhe reflektuar.
Per tu bere besimtar, nuk ke nevoje per asnje nga kushtet e mesiperme, madje injoranca eshte kusht optimal. Per me shume lexo pjesen e kuqe te firmes time.
Kur thua duke studiuar, e ke fjalen per studimin e ndjenjave ne vetvete, apo duke shtrire studimin me gjeresisht deri aty ky definicionet finale nuk varen nga hamendja yte. Nese eshte fjala per te paren, ateher ne ketu ne presheve thojm : " e bajsh me shnet " , por kur flet per studimin ne pergjithsi, mos harro se nje studiues i hapsires la gjurme duke besuar se Univerzi ishte modeluar ne nje menyre mjaft perfekte per te qene krijuar rastesisht.Dhe se ai ishte krijuar nga nje Krijues me Urtesi Superiore.
Ne fund tha : " Ne cdo kerkues te vertete te natyres, ekziston nje lloj rrespektimi ngaj Fese " .
Mund te bejme nje sondazhe, cili ka te drejt, Nostra vs Ajnshtajn ? Un dot votoj ty per mos met lon me vota 0 ( zero ). LOL..
 

METi

-=EdoLorEli=-
Ok tani e punova një fotografi në të cilën një majmun kalon në njeri dmth fytyra, për ta bërë këtë më është nevojitur një program per Morphing, sdi si përkthehet në shqip kjo fjali, tani pa këtë program nuk do të kisha pasur mundësi ta bëja këtë, dmth pyetja ime është si mendoni a duhet të ketë ekzistuar një forcë [Program Morfimi] apo vazhdon të ekzistojë një forcë? Ku ta di unë sikur ajo fryma që i shtyn njerëzit të bëjnë vetvrasje në filmin "The Happening" spo e definoj me Zot por a ekziston të paktën një forcë që e bënë të mundshëm evolucionin apo kalimin nga një gjallesë në një tjetër, a besojnë ateistët në diqka të tillë ?!

my.php


P.S Foto nuk ka qëllim ofendues, e mora vetëm si shembull e kush e merr si ofendim le të zbathet vet themi ne në Kosovë!

Pres përgjegje!?
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Ok tani e punova një fotografi në të cilën një majmun kalon në njeri dmth fytyra, për ta bërë këtë më është nevojitur një program per Morphing, sdi si përkthehet në shqip kjo fjali, tani pa këtë program nuk do të kisha pasur mundësi ta bëja këtë, dmth pyetja ime është si mendoni a duhet të ketë ekzistuar një forcë [Program Morfimi] apo vazhdon të ekzistojë një forcë? Ku ta di unë sikur ajo fryma që i shtyn njerëzit të bëjnë vetvrasje në filmin "The Happening" spo e definoj me Zot por a ekziston të paktën një forcë që e bënë të mundshëm evolucionin apo kalimin nga një gjallesë në një tjetër, a besojnë ateistët në diqka të tillë ?!

my.php


P.S Foto nuk ka qëllim ofendues, e mora vetëm si shembull e kush e merr si ofendim le të zbathet vet themi ne në Kosovë!

Pres përgjegje!?

Ti u mundove te besh kalimin ne nje faze nga majmuan ne njeri normal KUR natyra kete proces e ka bere per mijra vjete mos tregoni kaq injorance per evolucionin se eshte e kote.....Zhvillimi i qenjeve ne kete planet ka ndodhur dhe ndodh cdo dite sepse nena natyre eshte dicka e gjalle.....te pakten e shikon.....
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Po nenen natyre kush e krijoi ?
 

Aum

Anëtar i ri
Ok tani e punova një fotografi në të cilën një majmun kalon në njeri dmth fytyra, për ta bërë këtë më është nevojitur një program per Morphing, sdi si përkthehet në shqip kjo fjali, tani pa këtë program nuk do të kisha pasur mundësi ta bëja këtë, dmth pyetja ime është si mendoni a duhet të ketë ekzistuar një forcë [Program Morfimi] apo vazhdon të ekzistojë një forcë? Ku ta di unë sikur ajo fryma që i shtyn njerëzit të bëjnë vetvrasje në filmin "The Happening" spo e definoj me Zot por a ekziston të paktën një forcë që e bënë të mundshëm evolucionin apo kalimin nga një gjallesë në një tjetër, a besojnë ateistët në diqka të tillë ?!

my.php


P.S Foto nuk ka qëllim ofendues, e mora vetëm si shembull e kush e merr si ofendim le të zbathet vet themi ne në Kosovë!

Pres përgjegje!?

po une besoj ne nje gje te till , qysh prej sekondes se par te krijimit te univesit e deri me sod ne te qdo gje evoulon me menyr graduale ket e dim dhe eshte e pa mohueshme dhe ne as nje mnyr askush nuk mund ta vertetoj se ky evoulim ndodh vetvetiu pa e shtyr dikush te ndodhe pra ateizmi nuk ka mundsi qe ta mohoj egzistencen e nje krijuesi apo te nje fuqie hynore e cila ka krijuar te gjith universin .
 

METi

-=EdoLorEli=-
po une besoj ne nje gje te till , qysh prej sekondes se par te krijimit te univesit e deri me sod ne te qdo gje evoulon me menyr graduale ket e dim dhe eshte e pa mohueshme dhe ne as nje mnyr askush nuk mund ta vertetoj se ky evoulim ndodh vetvetiu pa e shtyr dikush te ndodhe pra ateizmi nuk ka mundsi qe ta mohoj egzistencen e nje krijuesi apo te nje fuqie hynore e cila ka krijuar te gjith universin .

Këtë përgjegje desha. FLM.
 

_King_Arthur_

Mbret i Elbasanit
Nuk di shume per ateista as qe dua te ndegjoj shume per ta po kjo ska me rendesi po nuk po e di a mundeni mem kuptu nje pyetje qe po dua me jav bo Pse nuk Besoni ne asgje?, mire e tha princesha cili eshte qellimi i jetes tuaj ?

ja po te kthej une nje pergjigje :

une personalisht me besim jam Kristian po nuk besoj fare ne zot . posi deri tani ne kete moshe qe jam nuk ka harrituar asnje te me mbushe mendjen ne lidhje me zotin .

Qellimi i jetes tone ?

lindem , te jetojme kete jete dhe si te gjithe te vdesim ne fund , por shkenca i ka rrezuar te gjitha ato qe thote feja .

dhe ne gjithe kete hapsire une nuk besoj se jemi te vetem .
 

_King_Arthur_

Mbret i Elbasanit
Po nenen natyre kush e krijoi ?

qe te lindi jete ne nje planet duhen kushtet atmosferike , uji ,
ke planete qe jane te shkrete se nuk i kane keto kushte , ndersa marsi i ka keto kushte por eshte shume i ftohte si planet dhe ka rezerva te medha ujore , qe nqs shkrijne marsi do jete i banueshem si toka . dhe shkencetaret kete po bejne meqe marsit i duhet shume kote qe te ngrohet si planet nga dielli ata po i nisin disa permbajte kimike ne papesiren e marsit qe ky planet te ngrohet me shpejt . ne vitet e ardhshme rreth kesaj do kete rezultete .

nuk e di a ke degjuar ndonjere per arena 51 ne USA . hidhi nje sy po nuk e dite se cfare behet aty.
 

Attachments

  • SATPICA51.jpg
    SATPICA51.jpg
    90.3 KB · Shikime: 46

unica

Anëtar i ri
kujt i drejtoheni ju kur jeni ne situat te veshtir, apo kur frigoheni ?
 

unica

Anëtar i ri
po vetem a ki mendu noj here se a ma mir esht me ju drejtu 1 fuqije apsolute , qe e cila edhe nese te ndihmon as 1 here nuk ta permen ma e famijla apo kush do qeft tjeter mundet me ta permen he qa kom ba un per ty e ti qishtu .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
qe te lindi jete ne nje planet duhen kushtet atmosferike , uji ,
ke planete qe jane te shkrete se nuk i kane keto kushte , ndersa marsi i ka keto kushte por eshte shume i ftohte si planet dhe ka rezerva te medha ujore , qe nqs shkrijne marsi do jete i banueshem si toka . dhe shkencetaret kete po bejne meqe marsit i duhet shume kote qe te ngrohet si planet nga dielli ata po i nisin disa permbajte kimike ne papesiren e marsit qe ky planet te ngrohet me shpejt . ne vitet e ardhshme rreth kesaj do kete rezultete .

nuk e di a ke degjuar ndonjere per arena 51 ne USA . hidhi nje sy po nuk e dite se cfare behet aty.

Pergjigja juaj aspak s'ka te beje me pyetjen time i nderuar. Me fal, ndoshta gabim e ke cituar.
 

_King_Arthur_

Mbret i Elbasanit
po vetem a ki mendu noj here se a ma mir esht me ju drejtu 1 fuqije apsolute , qe e cila edhe nese te ndihmon as 1 here nuk ta permen ma e famijla apo kush do qeft tjeter mundet me ta permen he qa kom ba un per ty e ti qishtu .

kujt fuqie te madhe ??? cfare te ka bere kjo fuqi e madhe ty ?
a e ke pare ti ndonjehere kete fuqi te madhe ?
 

unica

Anëtar i ri
vet qenja jon si njerz te paisur me vetin ma te qmuar ,me arsye .na ben te besojm ne diqka qe eshte apsorde jo vetem ne atë qe ne shohemi
 

_King_Arthur_

Mbret i Elbasanit
vet qenja jon si njerz te paisur me vetin ma te qmuar ,me arsye .na ben te besojm ne diqka qe eshte apsorde jo vetem ne atë qe ne shohemi

oj ti goc eshte e thjeshte pse duhet te fantazoj une qe ka nje mbifuqi ne kete bote ? kur une shikoj realitetit se cfare behet shikoj shkencen se cfare thote me fakte konkrete . kurse per kete mbifuqi ska dale asnje qe te thote e kam pare une jane thjesht te shkruajtura neper libra por sa te verteta jane zdihet perderisa nuk ka fakte reale
 

Ghost

Anëtar i Nderuar
Po ua Bej nje Lloj pyetje Juve Ateist Por lutem te me pergjigjeni se shpesh her nuk eshte pergjigjur askush.... kshtu..>

Pse nuk besoni Ne Zot kur eshte normale dhe dihet qe qdo njeri eshte i krijuar Prej ti
Ai Allahu ose Zoti Na ka krijuar neve na jep qdo te mir (nqoftse jemi ne mir me te) dhe ju ose disa qe Nuk besojn se Egziston Ai (Allahu) Thjesht pse ... ktheheni kunder ti.?
Me rrespekt Blerimi :)
 

baby-angel

Thpilt
Une kisha 2 pyetje per ateistet...
1-Sipas jush (mund te pergjigjet kush te doje, secili per vete) kush e ka krijuar gjithesine, ate qe ekziston dhe qe ne njohim dhe ate qe nuk njohim akoma, por dime qe eshte?..:)

2- Cfare mendoni qe do vertetoje eksperimenti i big-bangut?
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Une kisha 2 pyetje per ateistet...
1-Sipas jush (mund te pergjigjet kush te doje, secili per vete) kush e ka krijuar gjithesine, ate qe ekziston dhe qe ne njohim dhe ate qe nuk njohim akoma, por dime qe eshte?..:)

2- Cfare mendoni qe do vertetoje eksperimenti i big-bangut?

Ke bere dy pyetje ku pyetjes se pare i pergjigjet pyetja e dyte ;) kete mundohemi te zbulojme me ane kete eksperimenti krijimin e botes qe dime dhe jo asaj qe nuk njohim akoma por e dime qe eshte ;)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Cyber, kot mundohesh. Kjo teme eshte nje mekat per besimtaret. Ata harrojne qe Zoti edhe ketu mund ti shoh kur bejne pyetje duke vene ne dyshim fjalen e tij lol

Besimtareve nuk u lejohen pyetjet, sps nuk kane pse te dine pergjigjen.

Me e forta e te fortave qe kam lexuar ne Kuran ishte : Allahu ju mallkon LOL LOL LOL

Cuditem si i ka shpetuar te tjereve kjo gafe ahahahhaha
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nostra, si nje ateist qe je...Nuk te duket absurde te jetosh,te vdesesh dhe ne fund te zhdukesh ashtu " " Mendon qe ja vlen njeriu si krijese te barazohet me kafshen ? Edhe kafshet hane,pine,jetojne dhe vdesin dhe...Asgje me ! Ku po qendron dallimi juaj dhe i kafsheve ne kete (pa keqkuptime).
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Nostra, si nje ateist qe je...Nuk te duket absurde te jetosh,te vdesesh dhe ne fund te zhdukesh ashtu " " Mendon qe ja vlen njeriu si krijese te barazohet me kafshen ? Edhe kafshet hane,pine,jetojne dhe vdesin dhe...Asgje me ! Ku po qendron dallimi juaj dhe i kafsheve ne kete (pa keqkuptime).

Preferoj te quhem dhe te jem kafshe sesa si ju qe iu dallon nga kafshet vetem besimi mbi disa libra LOL
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Preferoj te quhem dhe te jem kafshe sesa si ju qe iu dallon nga kafshet vetem besimi mbi disa libra LOL

madheshtore do e mbaj ket thenje per ta perdorur ne firme :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Preferoj te quhem dhe te jem kafshe sesa si ju qe iu dallon nga kafshet vetem besimi mbi disa libra LOL

Ne rregull, kaq deshiroja te dija..Ju flm per pergjigjen tuaj..:D
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar

alfonci

Veri investigatio
Nostra, si nje ateist qe je...Nuk te duket absurde te jetosh,te vdesesh dhe ne fund te zhdukesh ashtu " " Mendon qe ja vlen njeriu si krijese te barazohet me kafshen ? Edhe kafshet hane,pine,jetojne dhe vdesin dhe...Asgje me ! Ku po qendron dallimi juaj dhe i kafsheve ne kete (pa keqkuptime).[/quote]

A nuk ndodh kjo me te gjithe pa dallim?
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
A nuk ndodh kjo me te gjithe pa dallim?

Qellimi i jetes dallon nga ai i ekzistences. E para nuk arrihet let, ndersa per tjetren mjaftojne kto sakrifica te thjeshta : ha, pi, rri, dhe prite vdekjen te vij nga " hiçi " . Sepse nga i njejti hiç linde/erdhe, dhe po tek Ai ( hiçi i ateisteve e Krijuesi jone ) do te kthehesh/vdesish.
Ndaloje kete po munde ;)
Ahh, per pak harrova, ne duhet mendojm se Krijuesi as qe ekziston. Jo per te miren tone, po per t'ia be qefin dikujt qe puna e Zotit iu esht be demode si ardhja e babadimrit per vit ri.
Ju lumte :)

"Kushdo qe eshte marre seriozisht me pune shkencore te çdo lloji, e kupton se ne hyrjen e portave te tempullit te shkences jane shkruar fjalet: Duhet te kesh besim ! Kjo esht nje cilsi dhe domozdoshmeri pa te cilen shkenctari nuk mund t'ia dal mban."
Kete nuk e thot Kur'ani, as Bibla, por Maks Plan ( shkenctar gjerman ky ) . Per me teper zbulues i fizikes moderne.

"Shkenca pa besimin ne Zote, pa fe eshte e çale "
po kete kush e ka thene ? Un , ti, apo ai komshia yt ?
Jo more, kete e tha i madhi Albert Ajnshtajn.

Dhe tani, edhe shkenca na doli nje " perralle " si feja, apo ?
Ateher na mbetet vetem te besojme ne evolucionin e darvinizmit :D

p.s.
Koheve te fundit as ky nuk po na del fort i paster.
Si duket do te tradhtoheni ne te gjitha anet. Vaj halli per ju.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Qellimi i jetes dallon nga ai i ekzistences. E para nuk arrihet let, ndersa per tjetren mjaftojne kto sakrifica te thjeshta : ha, pi, rri, dhe prite vdekjen te vij nga " hiçi " . Sepse nga i njejti hiç linde/erdhe, dhe po tek Ai ( hiçi i ateisteve e Krijuesi jone ) do te kthehesh/vdesish.
Ndaloje kete po munde ;)
Ahh, per pak harrova, ne duhet mendojm se Krijuesi as qe ekziston. Jo per te miren tone, po per t'ia be qefin dikujt qe puna e Zotit iu esht be demode si ardhja e babadimrit per vit ri.
Ju lumte :)

"Kushdo qe eshte marre seriozisht me pune shkencore te çdo lloji, e kupton se ne hyrjen e portave te tempullit te shkences jane shkruar fjalet: Duhet te kesh besim ! Kjo esht nje cilsi dhe domozdoshmeri pa te cilen shkenctari nuk mund t'ia dal mban."
Kete nuk e thot Kur'ani, as Bibla, por Maks Plan ( shkenctar gjerman ky ) . Per me teper zbulues i fizikes moderne.

"Shkenca pa besimin ne Zote, pa fe eshte e çale "
po kete kush e ka thene ? Un , ti, apo ai komshia yt ?
Jo more, kete e tha i madhi Albert Ajnshtajn.

Dhe tani, edhe shkenca na doli nje " perralle " si feja, apo ?
Ateher na mbetet vetem te besojme ne evolucionin e darvinizmit :D

p.s.
Koheve te fundit as ky nuk po na del fort i paster.
Si duket do te tradhtoheni ne te gjitha anet. Vaj halli per ju.

Vertet i besoni ketyre qe shkruani ???
Pastaj feja i duhet shkences per te hedhur poshte te gjitha dogmat e saja jo se e ka nevoje thjesht eshte nje rrast i mire te ule te gjithe ata qe ''besojne'' ne hic (se mos harroni se ju i keni vene emer ketij hicit)
pastaj teorite e Darvinit kane nje baze llogjike me vertetime te medhaja nga ju skam pare ndonje vertetim ju jetoni per diten e gjykimit ;)
 

baby-angel

Thpilt
Ke bere dy pyetje ku pyetjes se pare i pergjigjet pyetja e dyte ;) kete mundohemi te zbulojme me ane kete eksperimenti krijimin e botes qe dime dhe jo asaj qe nuk njohim akoma por e dime qe eshte ;)
Ok, se e dija qe kte pergjigje do jepje.;:D
Tani big- bang do tregoje qe bota eshte formuar nga perplasja me nje force shume te madhe midis dy grimcave shume te vogla (e thene thjeshte), gje qe do vertetoje ate qe eshte,Token, por qe nuk tregon se kush i ka krijuar keto dy grimca dhe kete force qe jane materialet baze te ndertimit te botes...

Qe ta shpjegoj me thjeshte me nje shembull :)
Ne dime qe kripa eshte Na+ + Cl- dhe bashkimi i ketyre na jep NaCl. (kripe).
Keta shkencetaret e Big-Bangut do marrin Na+ dhe Cl- qe jane substanca qe ekzistojne do i bashkojne, do formojne NaCl-ne dhe do thone ne e krijuam kripen? Apo keshtu eshte shpikur kripa? Pra ska Zot? Po Na+ dhe Cl- kush e krijoi?
Prandaj pyeta sepse per mua ky exp. nuk do tregoje asgje pervecse rrugen si eshte krijuar dhe jo kush e ka krijuar ate qe ne dime..:)

Cyber, kot mundohesh. Kjo teme eshte nje mekat per besimtaret. Ata harrojne qe Zoti edhe ketu mund ti shoh kur bejne pyetje duke vene ne dyshim fjalen e tij lol

Besimtareve nuk u lejohen pyetjet, sps nuk kane pse te dine pergjigjen.

Me e forta e te fortave qe kam lexuar ne Kuran ishte : Allahu ju mallkon LOL LOL LOL

Cuditem si i ka shpetuar te tjereve kjo gafe ahahahhaha

Nostra,, besimtaret qe bejne pyetje ketu nuk behen jobesimtare, por mundohen ashtu si ju (kur beni pyetje tek besimtaret) qe te kuptojne arsyet se pse nuk besoni...
Kte qe kam nenvizuar, mos e ke gjet gje ne kuranin tend?
Ne fillim te Kur'anit thuhet mesoni..dhe mesimi, dija eshte dicka qe vleresohet ne fene islame..qekshu po munde me na dhene ndonje pergjigje jepe po smunde, leri te tjeret te japin..:)
 

3R1

rremujaxhije:P
kujt fuqie te madhe ??? cfare te ka bere kjo fuqi e madhe ty ?
a e ke pare ti ndonjehere kete fuqi te madhe ?degjo,cdo njeri ka te drejte te besoje ne ate qe don!
un studioj x archeologi dhe profi im i paleontologia umana beson qe ekziston nje forme e plotfuqishme,e mbinatyrshme,madheshtore..
dhe bindjet qe ka ai nuk mendoj qe ti i ke arritur(pa te ofenduar)..
ai shpjegon sesi lindi njeriu,prejardhjen..
flet x token x gjithcka...
kur i behet pyetja kush e krijoi token???
ai thote zoti,pasi akoma nuk eshte arritur te kuptohet,zbulohet se kudh e krijoi,o si u krijua meqe nuk ka nje zot...
x disa njeriun e krijoi zoti,x disa e ka prejardhjen nga majmuni,qe vete shkenca e konfirmon...
ti ateist qe je jeton me fakte dhe nuk beson ne zot xderisa nuk e sheh...
nuk e ka pare asnje kete fuqi te madhe,po e ka ndjere...
SIC NDJEJME AJRIN QE THITHIM APO EREN QE FRYN..me thuaj ku i sheh keto te 2-ja ti????
vertete ka formula qe shpjegojne se si eshte i bere ajri,apo era por un nuk i shoh,sic nuk shoh zotin,ama i ndjej....
me falni qe u zgjata kaq sh,ju kerkoj ndjese:):)
 
Top