Ateistet ??

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

dhe a e din pse kan ngjajshmeri sepse per shkak te kalimit te kufijve dhe thyerjes se urdherit te All-llahu ata njerez jane shendrruar ne majmun i nderuar.kjo ka qene shperblim ne kohen e me hershme per ata qe i kalojne kufijt/

Po pse patjeter gjithcka duhet te kete lidhje me All-llahun? Ju myslimanet me permendni All-llahun, te krishteret me permendin Jezusin, budistet Buden etj etj. Ke te besoj une midis gjithe ketyre perendive? Mos valle... anjeren nga keto dhe te kem mendimin tim dhe te besoj ku te dua une? E kam thene dhe e perseris, nuk mund ti besoj dickaje qe eshte krijuar ne epoken kur njerezit ishin injorante, dhe aq me pak dicka qe nuk mund ta shof me syte e mi!
EDIT: Ne periudhen e Neandertaleve dhe Australopitekeve nuk dihej ca ishte All-llahu, apo Jezusi etj etj. Dhe mund te me shpjegosh, si munden ata te arrinin te kalonin urdherin e All-llahut, kur ata akoma nuk dinin te ndiznin zjarrin???
 
Redaktimi i fundit:

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Duke patur parasyh shume rrethana,por, duke patur parasysh edhe faktin qe zoti para ca kohesh festoi ditelindjen e 2010 te ca popuj, e, te ca popuj tjere 1400 e ca, atehere munde te them se njeriu ka krijuar zotin :gjujpeshk:

:eek:k :eek:k Jam i te njejtit mendim!
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

Po pse patjeter gjithcka duhet te kete lidhje me All-llahun? Ju myslimanet me permendni All-llahun, te krishteret me permendin Jezusin, budistet Buden etj etj. Ke te besoj une midis gjithe ketyre perendive? Mos valle... anjeren nga keto dhe te kem mendimin tim dhe te besoj ku te dua une? E kam thene dhe e perseris, nuk mund ti besoj dickaje qe eshte krijuar ne epoken kur njerezit ishin injorante, dhe aq me pak dicka qe nuk mund ta shof me syte e mi!
EDIT: Ne periudhen e Neandertaleve dhe Australopitekeve nuk dihej ca ishte All-llahu, apo Jezusi etj etj. Dhe mund te me shpjegosh, si munden ata te arrinin te kalonin urdherin e All-llahut, kur ata akoma nuk dinin te ndiznin zjarrin???
qdo popull ka pasur te derguar nga All-llahu qe neser kur te dal para All-llahut ne diten e gjykimit te mos mundet te thot nuk kam ditur.
dmth ju besoni vetem ate qe shifni me sy a po?????
ju keni mend i nderuar ?????? e mund ti shohesh mendet tuaja???????? si duket mendet tuaja ke pare ndonjehere??? atehere nese nuk ke pare mendet tuaja atehere sipas teje po del se nuk keni mend ?????
a eshte e vertete kjo????????
 

gafi

Anëtar i Nderuar

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Ateistet ??

qdo popull ka pasur te derguar nga All-llahu qe neser kur te dal para All-llahut ne diten e gjykimit te mos mundet te thot nuk kam ditur.
dmth ju besoni vetem ate qe shifni me sy a po?????

ju keni mend i nderuar ?????? e mund ti shohesh mendet tuaja???????? si duket mendet tuaja ke pare ndonjehere??? atehere nese nuk ke pare mendet tuaja atehere sipas teje po del se nuk keni mend ?????
a eshte e vertete kjo????????

C'eshte kjo?! Muhamedi, Jezusi, Buda & Co asnjeri nuk ka folur shqip. Shqipetaret skane patur profet te tyre dhe skane patur nevoje per nje te tille asnjehere. Por kjo bie krejtesisht ne kundershtim me idete e feve monoteiste qe perciellin mesazhin se sikur bota te ishte e gjitha muslimane, e krishtere apo hebre ajo do te ishte me e mire sepse ajo c'fare ka thene muhameti psh eshte shume pak e pershtatshme per kulturen dhe popullin shqiptar. Nje shembull i vogel, jo me kot bektashizmi ka patur mundesi qe te jetoje ne shqiperi sepse ka bere hapin e rendesishem per t'iu pershtatur vendit dhe kultures shqiptare. Gje qe shkon me idene se feja per te mbijetuar duhet te adoptohet me shoqerine ne te cilen don te deportoje. Kjo eshte e gjalle dhe praktikuese ne te gjithe boten si ne ditet tona ashtu edhe gjate historise.

Nje skaner mjafton per te vertetuar qe ke mend. Nje mendim vlen per te treguar qe ke mend, mendja eshte dicka qe ndihet, qe edhe mund te preket dhe qe ka forme. Ky eshte shembull absurd po ta krahasosh me pashikueshmerine e zotit.
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Titulli: Ateistet ??

Komplimenti theaxeofpain ke pershkruar me saktesi se si lindi toka dhe njeriu.......por per te kuptuar ateizmin, dhe fene duhet te kuptojme se si lindi feja..........Feja e ka origjinen e saj ne lashtesi, njeriu primitiv duke mos qene i afte te kuptonte fenomene natyrore, sic ishte zjarri psh....ia atribuonte nje force te mbinatyrshme, duke patur frike nga keto fenomene, filloj te lutej qe ato te mos ndodhin, keshtu filloj te formohej feja si nje proces natyral dhe i ngadalshem, ka deshmi nga germimet arkeologjike qe dhe njeriu i neandetalit besonte ne nje force te mbinatyrshme, sepse nuk ishte ne gjendje te shpjegonte fenomenet natyrale qe ndodhnin ne toke......Por jo vetem kaq, feja lindi si domosdoshmeri qe njeriu te mos ndihej i vetmuar, por te besonte qe kishte nje jete dhe pas vdekjes , dhe qe njeriu qe besonte ishte i mbrojtur nga kjo fuqi e mbinatyrshme qe quhej zot, keshtu njeriu homosapiens qe eshte njeriu i sotem filloj te fantazoj per te krijuar zotat qe ishin krijesa hyjnore qe mbronin njeriun nga fatkeqsite, keshtu lindi feja pagane qe e shoqeroi njeriun deri ne lindjen e krishtit. Historine e fese pas krishtit e dime te gjithe prandaj nuk po zgjatem, por mendoj se feja eshte bere tradite , dhe eshte komponent i rendesishem ne jeten shoqerore duke qene nje faktor i rendesishem ne disiplinimin e jetes se njerezve, nga kjo pikpamje eshte mjafte e rendesishme, ne jetojme ne nje shoqeri demokratike dhe cdokush eshte i lire te besoje ose jo, prandaj mendoj se duhet te respektojme besimin e te tjereve edhe pse nuk besojme vete....Mendimi im personal eshte se ata qe besojte te zoti, jane njerezit me te lumtur.....................
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Ateistet ??

Sa cudi ka akoma njerez qe besojne ne fe ??
Sa keq me vjen qe skeni fatin ta shikoni boten ashtu si eshte ....
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Ateistet ??

C'eshte kjo?! Muhamedi, Jezusi, Buda & Co asnjeri nuk ka folur shqip. Shqipetaret skane patur profet te tyre dhe skane patur nevoje per nje te tille asnjehere. Por kjo bie krejtesisht ne kundershtim me idete e feve monoteiste qe perciellin mesazhin se sikur bota te ishte e gjitha muslimane, e krishtere apo hebre ajo do te ishte me e mire sepse ajo c'fare ka thene muhameti psh eshte shume pak e pershtatshme per kulturen dhe popullin shqiptar. Nje shembull i vogel, jo me kot bektashizmi ka patur mundesi qe te jetoje ne shqiperi sepse ka bere hapin e rendesishem per t'iu pershtatur vendit dhe kultures shqiptare. Gje qe shkon me idene se feja per te mbijetuar duhet te adoptohet me shoqerine ne te cilen don te deportoje. Kjo eshte e gjalle dhe praktikuese ne te gjithe boten si ne ditet tona ashtu edhe gjate historise.

Nje skaner mjafton per te vertetuar qe ke mend. Nje mendim vlen per te treguar qe ke mend, mendja eshte dicka qe ndihet, qe edhe mund te preket dhe qe ka forme. Ky eshte shembull absurd po ta krahasosh me pashikueshmerine e zotit.

oj pakic , Shqiptaret jan shumic muslimane , pra me ni fjal populli Shqiptare musliman te derguar e ka profetin Muhammed A.S .

edhe ktu bohet fjal per te derguar te popujve para Profetit Muhammed A.S , qe kan qen me mija vjet perpara e profeti Muhammed a.s eshte profeti i fundit dhe jo vetem per nje popull po per kejt mbar boten .

hajt tung .
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Ateistet ??

Vetem ata njerez te cileve truri ka filluar t'u mplaket dhe infektohet truri nga ca virus, pohojne nje gje te tille sikur ju tani. Ben mire t'ja besh nje format trurit, po pate cd adekuate.

Nderroje vallen o lover se kan nis me tu pshtjelle kembet, e , sa per CD-ne do e kem parasysh kete propozimin tuaj, por, assesi nuk do perdore ato CD-te qe shperndahen falas e qe zakonisht i perdore ti:ciaoo:
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

C'eshte kjo?! Muhamedi, Jezusi, Buda & Co asnjeri nuk ka folur shqip. Shqipetaret skane patur profet te tyre dhe skane patur nevoje per nje te tille asnjehere. Por kjo bie krejtesisht ne kundershtim me idete e feve monoteiste qe perciellin mesazhin se sikur bota te ishte e gjitha muslimane, e krishtere apo hebre ajo do te ishte me e mire sepse ajo c'fare ka thene muhameti psh eshte shume pak e pershtatshme per kulturen dhe popullin shqiptar. Nje shembull i vogel, jo me kot bektashizmi ka patur mundesi qe te jetoje ne shqiperi sepse ka bere hapin e rendesishem per t'iu pershtatur vendit dhe kultures shqiptare. Gje qe shkon me idene se feja per te mbijetuar duhet te adoptohet me shoqerine ne te cilen don te deportoje. Kjo eshte e gjalle dhe praktikuese ne te gjithe boten si ne ditet tona ashtu edhe gjate historise.

Nje skaner mjafton per te vertetuar qe ke mend. Nje mendim vlen per te treguar qe ke mend, mendja eshte dicka qe ndihet, qe edhe mund te preket dhe qe ka forme. Ky eshte shembull absurd po ta krahasosh me pashikueshmerine e zotit.

vet prezenca jote dhe fyrjet tua ndaj Krijuesit te gjithesise qe te krijoj ne menyre me te mire dhe te dalloj nga krijesat tjera duke te dhene mendjen qe ta shfrytezosh per te mire deshmon se All-llahu eshte krijues dhe eshte i meshirshem. askuj nuk i ben te padrejt perveq vet njeriu i ben padrejt vetes se vet. te nderoj me dije te dhuroj shendet kurse ju qfar beni e mohoni.analizoje trupin tend qdo pjese qdo organ te trupit tend por me logjike dhe do ta shohesh se kush te krijoj.nese une e kam gabim kurse ju mire atehere formone nje mize apo ma mire me thene nje krah te mizes prej asgjeje dhe pastaj flasim????
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Ateistet ??

oj pakic , Shqiptaret jan shumic muslimane , pra me ni fjal populli Shqiptare musliman te derguar e ka profetin Muhammed A.S .

edhe ktu bohet fjal per te derguar te popujve para Profetit Muhammed A.S , qe kan qen me mija vjet perpara e profeti Muhammed a.s eshte profeti i fundit dhe jo vetem per nje popull po per kejt mbar boten .

hajt tung .

Tani qe e thua ke shume te drejte per muhamedin .... permendet se ka luftuar krah per krah me Teuten,Baton,Gentin ne betejat e tyre ... Pastaj ka luftuar krah per krah me Gj K Skenderbeun ngriti flamurin ne Vlore dhe ne fund ne krah te komunistve ne luften nacional clirimtare .... me duket se e pashe dhe ne nje miting me Sal Berishen (Ramen se ka qef fare)
 
Redaktimi i fundit:

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Ateistet ??

Supozojme qe zoti ekziston .Kjo nuk do ti jepte shpjegim jetes dhe krijimit te saj ,
thjesht do ta spostonte pyetjen pak me tutje .Atehere pyetja do ishte , po zotin kush e krijoj ?????
Dhe pergjigja do ishte nje zot tjeter e keshtu me radhe do kishim nje varg zotesh qe shtrengohen rreth njeri-tjetrit.

Propabiliteti i krijimit te jetes ne menyre te rastesishme ne nje moment te caktuar eshte pothuajse zero ,
por propabiliteti i krijimit te jetes nje nje interval kohor qe shkon drejt pafundesis , eshte shume afer njeshit ,
pra shume afer ngjarjes se sigurt .
Ta kuptoje kush ta kuptoj .
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Titulli: Ateistet ??

Eshte debat shume delikat...ne shqiptaret kemi treguar qe kemi respektuar besimin e njeri tjetrit dhe kjo na nderon, kjo behet arsye per te qene krenar qe jemi shqiptar.....
...Une mendoj se nuk duhet te ushqejme debate te tilla qe nuk i sherbejne unitetit kombetar...Mjaftone te shikosh se ne vende te tjera ka ektremizem relixhoz, ku njerezit diskriminohen per besimin e tyre, njerez qe besojne fene katolike ne itali jane intolerante ndaj myslymaneve, apo katoliket ne iran diskriminohen nga myslimanet vendas, kjo eshte arsye per te mos ushqyer debate te tilla....une respektoj mendimin e shiHanny!!, dhe them se eshte me fat qe beson, me vjen keq qe une nuk e kam kete fate...une vij nga nje familje multirelixhoze, te gjithe familjaret e mi nuk kane pare perkatesine fetare kur kane krijuar familjen, dhe une ju siguroj qe funksionojne per bukuri keto lloj martesash duke respektuar besimin e njeri tjetrit dhe ne familje......
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

Njeriu ka pese dritare qe i jane hapur per te pare boten: shikimi, degjimi, nuhatja, shijimi dhe prekja. Lenden dhe disa vecori te saj ne i njohim me ane te ketyre shqisave. Nen urdherin e shqisave ka vene edhe disa mjete ndihmese si mikroskopi, teleskopi, telefoni, etj...! Megjithate, njeriu ende nuk e ka njohur dhe kuptuar cdo vecori te lendes e cdo te fshehte te natyres.
Shqisat tona, duke perceptuar qeniet dhe dukurite e natyres, mbledhin material per ne dhe ia kalojne mekanizmit mendor per ta perpunuar. Mendja e cdo njeriu nuk prodhon te njejtin produkt nga i njejti material. Per kete arsye, megjithese shumica e mendjeve, pas shqyrtimit te ndertimit dhe funksionit te natyres, nxjerrin perfundimin e ekzistences se Zotit, disa mendje nuk arrijne ne nje perfundim te tille, sikur disa ketu.
Atehere do te themi se ne cdo shekull, krahas masave te medhe njerezore qe i besojne Zotit, do t'kete edhe njerez qe nuk do t'i besojne. E thene ndryshe, nuk do te jete e mundur te gjinden argumente per t'ia mbyllur ngojen njeriut qe e pranon mohimin a priori e qe i kundervihet te vertetes. Argumentet qe vihen ne shesh lidhur me ceshtjen e ekzistences se Zotit, i bejne drite personit, i tregojne rrugen e se vertetes, madje e afrojne tek e verteta. Megjithate, prapeseprape mbetet nje distance. Eshte vete njeriu ai qe do ta mbylle kete distance duke arritur tek e verteta. Hapin e fundit ai do ta hedhe, vendimin e fundit ai vete do ta marre. Ne kete moment njeriu do te perdore vullnetin dhe do te marre rezultatin perkates: besim dhe shpetim apo mohim dhe humbje! Gjithsesi nga ky moment lind pergjegjesia e njeriut, ndeshkimi apo shperblimi i tij.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Komplimenti theaxeofpain ke pershkruar me saktesi se si lindi toka dhe njeriu.......por per te kuptuar ateizmin, dhe fene duhet te kuptojme se si lindi feja..........Feja e ka origjinen e saj ne lashtesi, njeriu primitiv duke mos qene i afte te kuptonte fenomene natyrore, sic ishte zjarri psh....ia atribuonte nje force te mbinatyrshme, duke patur frike nga keto fenomene, filloj te lutej qe ato te mos ndodhin, keshtu filloj te formohej feja si nje proces natyral dhe i ngadalshem, ka deshmi nga germimet arkeologjike qe dhe njeriu i neandetalit besonte ne nje force te mbinatyrshme, sepse nuk ishte ne gjendje te shpjegonte fenomenet natyrale qe ndodhnin ne toke......Por jo vetem kaq, feja lindi si domosdoshmeri qe njeriu te mos ndihej i vetmuar, por te besonte qe kishte nje jete dhe pas vdekjes , dhe qe njeriu qe besonte ishte i mbrojtur nga kjo fuqi e mbinatyrshme qe quhej zot, keshtu njeriu homosapiens qe eshte njeriu i sotem filloj te fantazoj per te krijuar zotat qe ishin krijesa hyjnore qe mbronin njeriun nga fatkeqsite, keshtu lindi feja pagane qe e shoqeroi njeriun deri ne lindjen e krishtit. Historine e fese pas krishtit e dime te gjithe prandaj nuk po zgjatem, por mendoj se feja eshte bere tradite , dhe eshte komponent i rendesishem ne jeten shoqerore duke qene nje faktor i rendesishem ne disiplinimin e jetes se njerezve, nga kjo pikpamje eshte mjafte e rendesishme, ne jetojme ne nje shoqeri demokratike dhe cdokush eshte i lire te besoje ose jo, prandaj mendoj se duhet te respektojme besimin e te tjereve edhe pse nuk besojme vete....Mendimi im personal eshte se ata qe besojte te zoti, jane njerezit me te lumtur.....................

100% dakord, nuk e kam hedhur poshte rolin qe ka pasur feja ne lumturine e njerezimit, por ama nuk duhet te harrojme rolin negativ qe ka pasur nder shekuj, sidomos krishterimi, ne mesjete, dhe per mendimin tim roli negativ eshte me i madh sesa ai pozitiv, nuk quhet pa arsye "Periudha e erret". Personalisht i respektoj njerezit e fese, i respektoj sepse jane njerez, dhe nuk ndikohem nga feja te cilen ata praktikojne. Besimi eshte personal, nuk ka pse te ndikohet. Gjithashtu kerkoj edhe respekt nga njerezit e fese pasi mesojne se une nuk besoj ne Zot, sepse me sa kam pare, keta njerez jane shume paragjykues ndaj faktit qe une nuk besoj. Ne kete forum po bej debat, dhe debati behet me argumenta, te cilat nuk i kam marre. Personalisht nuk kam gjetur ate qe dua tek feja.
Feja ka lindur pas lindjes se njerezimit, keshtu qe normalisht rrjedh qe njeriu e ka krijuar Zotin. (gjithmone mendimi im!)
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Tani qe e thua ke shume te drejte per muhamedin .... permendet se ka luftuar krah per krah me Teuten,Baton,Gentin ne betejat e tyre ... Pastaj ka luftuar krah per krah me Gj K Skenderbeun ngriti flamurin ne Vlore dhe ne fund ne krah te komunistve ne luften nacional clirimtare .... me duket se e pashe dhe ne nje miting me Sal Berishen (Ramen se ka qef fare)

Hahahahahahahaha sa kam qesh me kete.
Shqiptari e ka adoptuar fene myslimane nga Perandoria Osmane, dhe fene e krishtere nga Perandoria Bizantine, me sakte jane detyruar nga keto perandori. Nuk e besoj qe nje i derguar nga Zoti tu kerkoje ndjekesve te vet te perhapin fene me dhune apo e kam gabim? Apo i detyron Zoti te futen ne lufte me njeri tjetrin sepse feja e dikujt eshte me e mire, te vrasesh njerez qe nuk besojne kur ne nje nga komandimet thuhet: Thou shalt not kill! (Nuk duhet te vrasesh). Si mund t'u besoj une ketyre njerezve te cilet thone dy gjera komplet te kunderta? Ose me sakte kujt t'i besoj?
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

vet prezenca jote dhe fyrjet tua ndaj Krijuesit te gjithesise qe te krijoj ne menyre me te mire dhe te dalloj nga krijesat tjera duke te dhene mendjen qe ta shfrytezosh per te mire deshmon se All-llahu eshte krijues dhe eshte i meshirshem. askuj nuk i ben te padrejt perveq vet njeriu i ben padrejt vetes se vet. te nderoj me dije te dhuroj shendet kurse ju qfar beni e mohoni.analizoje trupin tend qdo pjese qdo organ te trupit tend por me logjike dhe do ta shohesh se kush te krijoj.nese une e kam gabim kurse ju mire atehere formone nje mize apo ma mire me thene nje krah te mizes prej asgjeje dhe pastaj flasim????

Atehere ti po thua se njerezit besimtare jane me te mencur dhe me te ditur, me te zgjuar dhe me te logjikshem. A mund te ma provosh te lutem shume se si eshte e mundur kjo, kur historia tregon se njerezit me te ditur nuk besonin ne Zot?
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

100% dakord, nuk e kam hedhur poshte rolin qe ka pasur feja ne lumturine e njerezimit, por ama nuk duhet te harrojme rolin negativ qe ka pasur nder shekuj, sidomos krishterimi, ne mesjete, dhe per mendimin tim roli negativ eshte me i madh sesa ai pozitiv, nuk quhet pa arsye "Periudha e erret". Personalisht i respektoj njerezit e fese, i respektoj sepse jane njerez, dhe nuk ndikohem nga feja te cilen ata praktikojne. Besimi eshte personal, nuk ka pse te ndikohet. Gjithashtu kerkoj edhe respekt nga njerezit e fese pasi mesojne se une nuk besoj ne Zot, sepse me sa kam pare, keta njerez jane shume paragjykues ndaj faktit qe une nuk besoj. Ne kete forum po bej debat, dhe debati behet me argumenta, te cilat nuk i kam marre. Personalisht nuk kam gjetur ate qe dua tek feja.
Feja ka lindur pas lindjes se njerezimit, keshtu qe normalisht rrjedh qe njeriu e ka krijuar Zotin. (gjithmone mendimi im!)
nese ju nuk keni gjet asgje tek feja nuk eshte problemi i fese por problemi eshte tek ju. kurse feja ekziston qe me njeriun e pare e nese ju nuk e dini kete eshte qeshtje tjeter.
sa iperket perhapjes se fese me dhune dihet qe kjo gje eshte e shpifur sepse ne realitet feja nuk perhapet me dhune e sidomos feja islame.per kete kemi argumente te shumta.
ju i nderuar po e thoni kete e jo une.

Ps: i nderuar nuk je pergjegjur ne pyetjet me heret
 
Redaktimi i fundit:

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Mos ndoshta problemi eshte te feja, sepse une personalisht nuk kam arritur te bej nje lidhje logjike mes gjerave te thena ne librat fetare? Dhe te lutem shume, mos thuaj me qe feja ka ekzistuar me njeriun e pare, te pakten feja monoteiste. Dhe, ciles pyetje nuk i jam pergjigjur, me falni?
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

si mos te jesh ateist....te besosh do te thote te respektosh te gjithe rregullat qe shkruhen ne bibel ose kuran???te besosh do te thote te behesh skllav i nje gjeje te mbinatyrshme???....po si ma shpjegoni faktin qe i bie te kemi 2 zota sepse myslimanizmi se pranon qe allahu te kete pasur djale ndersa krishterimi thote qe jezu krishti eshte misherimi i zotit ne toke....kur vete fete kane konflikt dhe spranojne njera tjetren....
mendoj feja me perpara ka sherbyer per qetsim shpirteror gje qe ne kohet moderne eshte zevendsuar nga psikologu .....si rregullator i shoqerise i rregullave morale te shoqeris gje qe sot eshte zevendsuar nga kushtetuta.....njerzit jane paranoik dhe besojn sepse kane frike jo sepse duan ..
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

Mos ndoshta problemi eshte te feja, sepse une personalisht nuk kam arritur te bej nje lidhje logjike mes gjerave te thena ne librat fetare? Dhe te lutem shume, mos thuaj me qe feja ka ekzistuar me njeriun e pare, te pakten feja monoteiste. Dhe, ciles pyetje nuk i jam pergjigjur, me falni?

atehere problemi ehste tek ju e jo tek feja. po ju them qe feja ka ekzistu qe me njeriun e pare dhe nuk dyshoj aspak.pra qe nga Ademi a.s.(Adami) dhe do te ekzistoj deri para kijametit.
e sa per pyetjet qe ti kam parashtru i ke me siper por ja po e perseris edhe nje here nje .
ju thate qe besoni vetem ate qe shihni me sy ,perndryshe nuk besoni me tregoni i nderuar a dmth kjo qe ju nuk keni mend pasi qe mendjen tuaj nuk mund ta shihni??????????
kjo eshte sipas asaj qe ju po thoni?
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

si mos te jesh ateist....te besosh do te thote te respektosh te gjithe rregullat qe shkruhen ne bibel ose kuran???te besosh do te thote te behesh skllav i nje gjeje te mbinatyrshme???....po si ma shpjegoni faktin qe i bie te kemi 2 zota sepse myslimanizmi se pranon qe allahu te kete pasur djale ndersa krishterimi thote qe jezu krishti eshte misherimi i zotit ne toke....kur vete fete kane konflikt dhe spranojne njera tjetren....
mendoj feja me perpara ka sherbyer per qetsim shpirteror gje qe ne kohet moderne eshte zevendsuar nga psikologu .....si rregullator i shoqerise i rregullave morale te shoqeris gje qe sot eshte zevendsuar nga kushtetuta.....njerzit jane paranoik dhe besojn sepse kane frike jo sepse duan ..
shume thjeshte eshte kjo pune. te besosh se nuk ka Zot tjeter pos All-llahut dhe Muhamedi a.s. eshte rob dhe i derguar i All-llahu. te besosh se All-llahu as nuk eshte i lindur as nuk ka lindur ke pra nuk ka as bije as bija .
kaq!!!!!!
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

jo more se seshte fare e thjeshte kjo pune se ti thua qe eshte allahu tjtri qe beson te krishterimi thote qe eshte jesuzi (dhe me sa di une jezusi eshte derguar ne toke perpara muhamedit)..e secili ne hesap te vete na dalin 2 te ndryshem e me shume se ka shume fe po po flas per kryesoret..........
 
Redaktimi i fundit:

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

"atehere problemi ehste tek ju e jo tek feja. po ju them qe feja ka ekzistu qe me njeriun e pare dhe nuk dyshoj aspak.pra qe nga Ademi a.s.(Adami) dhe do te ekzistoj deri para kijametit.
e sa per pyetjet qe ti kam parashtru i ke me siper por ja po e perseris edhe nje here nje .
ju thate qe besoni vetem ate qe shihni me sy ,perndryshe nuk besoni me tregoni i nderuar a dmth kjo qe ju nuk keni mend pasi qe mendjen tuaj nuk mund ta shihni??????????
kjo eshte sipas asaj qe ju po thoni?"

E para, te lutem shume, mos kalo ne ofendime personale, qe une skam mend etj etj. Qe te besoj dicka duhet ta shof, duke ditur sesi funksionon syri, organi shqisor i te parit, pamja kalon ne tru dhe ngelet ne kujtesen fotografike. Perderisa keto pamje arrij t'i memorizoj dhe t'i analizoj do te thote qe logjika ime funksionon, rrjedhimisht sjell qe kam mend.
E dyta, FEJA NUK KA QENE QE ME ADAMI, 1. Sepse Adami (Ademi) nuk ka ekzistuar, dhe kjo eshte fakt, dhe 2. Studioje pak historine te lutem, sidomos ate te Egjiptit te lashte, dhe do e kuptosh se perpara se te lindte Islamizmi dhe Krishterimi, egjiptianet kishin shume perendi, po ashtu edhe greket e lashte, romaket, babilonasit etj etj. Mos valle gjenden ngjashmeri midis te gjitha feve? Qe sjell qe cdo lloj feje eshte e kopjuar nga egjiptianet? Te jap disa sugjerime: Studio historine ne rradhe te pare, ate me fakte dhe jo historine e Kuranit, dhe te sugjeroj me pas te shohesh nje dokumentar, qe quhet Zeitgeist, dhe ke per te kuptuar shume gjera.
HBK sapo beri disa konstatime shume te sakta, por me e sakte ishte: Njerezit besojne sepse kane frike, jo sepse duan.
 
Redaktimi i fundit:

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateistet ??

"atehere problemi ehste tek ju e jo tek feja. po ju them qe feja ka ekzistu qe me njeriun e pare dhe nuk dyshoj aspak.pra qe nga Ademi a.s.(Adami) dhe do te ekzistoj deri para kijametit.
e sa per pyetjet qe ti kam parashtru i ke me siper por ja po e perseris edhe nje here nje .
ju thate qe besoni vetem ate qe shihni me sy ,perndryshe nuk besoni me tregoni i nderuar a dmth kjo qe ju nuk keni mend pasi qe mendjen tuaj nuk mund ta shihni??????????
kjo eshte sipas asaj qe ju po thoni?"

E para, te lutem shume, mos kalo ne ofendime personale, qe une skam mend etj etj. Qe te besoj dicka duhet ta shof, duke ditur sesi funksionon syri, organi shqisor i te parit, pamja kalon ne tru dhe ngelet ne kujtesen fotografike. Perderisa keto pamje arrij t'i memorizoj dhe t'i analizoj do te thote qe logjika ime funksionon, rrjedhimisht sjell qe kam mend.
E dyta, FEJA NUK KA QENE QE ME ADAMI, 1. Sepse Adami (Ademi) nuk ka ekzistuar, dhe kjo eshte fakt, dhe 2. Studioje pak historine te lutem, sidomos ate te Egjiptit te lashte, dhe do e kuptosh se perpara se te lindte Islamizmi dhe Krishterimi, egjiptianet kishin shume perendi, po ashtu edhe greket e lashte, romaket, babilonasit etj etj. Mos valle gjenden ngjashmeri midis te gjitha feve? Qe sjell qe cdo lloj feje eshte e kopjuar nga egjiptianet? Te jap disa sugjerime: Studio historine ne rradhe te pare, ate me fakte dhe jo historine e Kuranit, dhe te sugjeroj me pas te shohesh nje dokumentar, qe quhet Zeitgeist, dhe ke per te kuptuar shume gjera.
HBK sapo beri disa konstatime shume te sakta, por me e sakte ishte: Njerezit besojne sepse kane frike, jo sepse duan.

i nderuar ju jeni ai qe thoni kete jo une .ju po me fyeni mua dhe feni time une asgje nuk ju thash thjeshte ju pyeta? ju ishit ai qe thate se vetem ate qe shoh besoj jo une.
analizoje trupin tend qdo pjese te tij qdo organ dhe ke argumente sa te duash.
Ademi nuk paska ekzistu? po me thuaj kush ishte njeriu i pare sipas teje atehere apo edhe kete doe mohosh?
hisorija shkruhet ashtu si i konvenon pushtetin ne kohen qe shkruhet.
kurse une po te them lexo pra pse u shkatrrua populli i Nuhut a.s. (Noas) kur ndodhi tufani kur qdo gje e mbuloj uji?
dhe interesohu prej Ademit a.s. deri te Nuhu a.s a kishte pejgamber a jo?
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

ore une kujtoja se myslimanet nuk e pranonin kte teorine e eves dhe adamit

:p e pranojne po se i kane emrat nje cike ndryshe po te njeten gje perfaqsojne.....
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

i nderuar ju jeni ai qe thoni kete jo une .ju po me fyeni mua dhe feni time une asgje nuk ju thash thjeshte ju pyeta? ju ishit ai qe thate se vetem ate qe shoh besoj jo une.
analizoje trupin tend qdo pjese te tij qdo organ dhe ke argumente sa te duash.
Ademi nuk paska ekzistu? po me thuaj kush ishte njeriu i pare sipas teje atehere apo edhe kete doe mohosh?
hisorija shkruhet ashtu si i konvenon pushtetin ne kohen qe shkruhet.
kurse une po te them lexo pra pse u shkatrrua populli i Nuhut a.s. (Noas) kur ndodhi tufani kur qdo gje e mbuloj uji?
dhe interesohu prej Ademit a.s. deri te Nuhu a.s a kishte pejgamber a jo?

E para: Ne qofte se keni lexuar sic duhet, nuk kam thene ne ndonje vend qe une nuk kam mend.
E dyta: Nuk e kam fyer fene, thjesht kam shprehur mendimin tim ne cdo postim, kam argumentuar pse jam ateist, dhe pse nuk besoj ne Zot dhe ne fe. Dhe qe Adami dhe Eva, dhe Noa jane personazhe te trilluara, kete nuk e luan topi. Te pakten mbajeni fene per veten tuaj, ta keni si mbeshtetje shpirterore, dhe me behet qefi ne qofte se ju jeni te lumtur me fene tuaj, por ju lutem shume faktet jane fakte dhe nuk i hedh dot poshte as une e as ju, sepse kjo histori qe di une dhe shume te tjere, eshte e vertetuar, ju kam sugjeruar disa here te shihni dokumentare, te lexoni libra te tjere, per veten tuaj, jo per mua. Ne qofte se nuk doni, OK, eshte zgjedhja juaj, nuk behet me detyrim. Ne qofte se jeni ne rregull me fene dhe kuranin, sic thashe dhe me pare, me behet qefi per ju. Dhe ju lutem shume, nuk dua me paragjykime ndaj meje qe une skam mend. Te gjithe jemi te lire, mund te mendojme cte duam. Faleminderit. Kalofshi mire.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Ne rastin e myslimaneve ka dale nga brinja e Ademit dhe jo Adamit. :p
 
Top