Ateistet ??

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

Qe te besoj dicka duhet ta shof, duke ditur sesi funksionon syri, organi shqisor i te parit, pamja kalon ne tru dhe ngelet ne kujtesen fotografike. Perderisa keto pamje arrij t'i memorizoj dhe t'i analizoj do te thote qe logjika ime funksionon, rrjedhimisht sjell qe kam mend.

Nga kjo kuptojme se ti nuk je ateist, por pozitivist. Ogyst Konti (1789-1875) njihet si themelues i pozitivizmit. Kjo menyre e te menduarit tuaj, nuk shkon me tej botekuptimit banal qe gjen shprehjen tende ne pohimin Nuk i besoj gjësë qe se shoh. Njeriu pranon ekzistencen e aq shume gjerave te tilla qe nuk i sheh dhe nuk i percepton me asnjerin prej organeve te tjera te shqisave, si rrymen elektrike, shpirtin, madje gjithe ato qenie qe nuk dallohen as me ultramikroskopel. Njeriu, i cili ne ndryshim nga kafshet, zoteron mendje (arsye), vetedije, kujtese e aftesi perfytyrimi, disa qenie i njeh dhe ua kupton ekzistencen me sy, disa me ane te organeve te tjera te shqisave, kurse disa me ane te arsyetimit dhe gjykimit. Te mos e pranosh kete te vertete, do t'thote te mos e njohesh realitetin, te mos kesh njohje per konstruktin njerezor dhe per historine njerezore, te konkludosh pa ditur gje dhe te zevendesosh diturine me injorancen.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

ej po kaq shume e besojne kete historine e adamit dhe eves ...po une skuptoj me vone si u shtua popullsia.. .mire ja zoti krijoi te tjere...po kur u permbyt ..noa morri vetem familjen e vete apo dhe ne kete rast krijoi te tjere??????
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

ej po kaq shume e besojne kete historine e adamit dhe eves ...po une skuptoj me vone si u shtua popullsia.. .mire ja zoti krijoi te tjere...po kur u permbyt ..noa morri vetem familjen e vete apo dhe ne kete rast krijoi te tjere??????

Nga 3 djemte e Nuhut (Noas) Sami, Hami dhe Jafethi u shtua mbare njerezia. Emertimi si popull i semit nuk eshte i rastesishem. Sami nje prej djemve te Nuhut, i cili mbijetoi nga permbytja. Prej Samit u shtuan shume popuj qe jane te ndryshem por kane gjuhe te ngjashme. Semitet jane trashgimtar te Sumureve qe kane jetuar ne Mesapotami. Semitet kane jetuar dhe jetojne ne Azi, Afriken lindore dhe veriore. Popujt te zhdukur semite ishin: asirianet, babilonasit, fenikasit ndersa te gjalle nga semitet jane arabet, hebrenjte dhe etiopianet. Nga Hami dolen hamite ose populli indoeuriopian. Ne kete familje bejne pjese 12 grupe kryesore gjuhesh: indishtja, persishtja, armenishtja, greqishtja, shqipja, italishtja, keltishtja, gjermanishtja, sllavishtja, baltishtja, tokarishtja, dhe hetitishtja. Nga Jafethi u shtuan aziatiket dhe lekurekuqte qe mendohen te kene kaluar ne Amerike nepermjet Ngushtices te Beringut, e keshtu me rradhe...!
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Nga kjo kuptojme se ti nuk je ateist, por pozitivist. Ogyst Konti (1789-1875) njihet si themelues i pozitivizmit. Kjo menyre e te menduarit tuaj, nuk shkon me tej botekuptimit banal qe gjen shprehjen tende ne pohimin Nuk i besoj gjësë qe se shoh. Njeriu pranon ekzistencen e aq shume gjerave te tilla qe nuk i sheh dhe nuk i percepton me asnjerin prej organeve te tjera te shqisave, si rrymen elektrike, shpirtin, madje gjithe ato qenie qe nuk dallohen as me ultramikroskopel. Njeriu, i cili ne ndryshim nga kafshet, zoteron mendje (arsye), vetedije, kujtese e aftesi perfytyrimi, disa qenie i njeh dhe ua kupton ekzistencen me sy, disa me ane te organeve te tjera te shqisave, kurse disa me ane te arsyetimit dhe gjykimit. Te mos e pranosh kete te vertete, do t'thote te mos e njohesh realitetin, te mos kesh njohje per konstruktin njerezor dhe per historine njerezore, te konkludosh pa ditur gje dhe te zevendesosh diturine me injorancen.

Pikerisht! Arsyetimi dhe gjykimi! Keto jane dy gjerat qe mua me bejne te mos besoj! Arsyetimi im logjik gjykon se cdo gje qe thuhet ne bibel dhe kuran eshte nje perralle te cilen nje njeri i arsyeshem, objektiv, logjikues, dhe kritik nuk i beson. Per 1600 vjet bota eshte mbajtur nen fe, duke djegur shkencetaret me te medhenj! KU QENDRON LOGJIKA KETU?? Ne kete rast njerezit qe logjikonini u dogjen! Te lutem, me ilumino dhe me shpjego logjiken e ketij veprimi!

Edit: Te lutem shume shihe kete video.
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

Nje pyetje per ju... Keni lexuar ndonjehere Kur'anin nga fillimi deri ne fund ?
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Ateistet ??

ua paska rryme te quajtur pozitivizem,ta studjojme njeher
lover vertet se dallon dot kur ka rrymen elktrike? ke bere fizike ne gjimnaz?
qekur mos besimi ne sajesat te njerezimit u quajkta mos pranim i realitetit? (apo se kuptova mire ate fjaline e fundit?)
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Ateistet ??

Lover un me kuran jam rritur, e kam lexuar, jo te te teren sigurisht, kam lexuar dhe biblen
jam perpjekur vertet te besoj ne nje zot, por nc,e pamundur, sec ka i gje qe nuk shkon
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Nje pyetje per ju... Keni lexuar ndonjehere Kur'anin nga fillimi deri ne fund ?
Jo, nuk kam nevoje te lexoj libra fetare, perkundrazi, preferoj te lexoj Dostoyevskiy dhe Remarque.
Po ju, e keni lexuar historine, te pakten ate ne 8-vjecare dhe ate te shkolles se mesme?
 

METi

-=EdoLorEli=-
Titulli: Ateistet ??

"atehere problemi ehste tek ju e jo tek feja. po ju them qe feja ka ekzistu qe me njeriun e pare dhe nuk dyshoj aspak.pra qe nga Ademi a.s.(Adami) dhe do te ekzistoj deri para kijametit.
e sa per pyetjet qe ti kam parashtru i ke me siper por ja po e perseris edhe nje here nje .
ju thate qe besoni vetem ate qe shihni me sy ,perndryshe nuk besoni me tregoni i nderuar a dmth kjo qe ju nuk keni mend pasi qe mendjen tuaj nuk mund ta shihni??????????
kjo eshte sipas asaj qe ju po thoni?"

E para, te lutem shume, mos kalo ne ofendime personale, qe une skam mend etj etj. Qe te besoj dicka duhet ta shof, duke ditur sesi funksionon syri, organi shqisor i te parit, pamja kalon ne tru dhe ngelet ne kujtesen fotografike. Perderisa keto pamje arrij t'i memorizoj dhe t'i analizoj do te thote qe logjika ime funksionon, rrjedhimisht sjell qe kam mend.
E dyta, FEJA NUK KA QENE QE ME ADAMI, 1. Sepse Adami (Ademi) nuk ka ekzistuar, dhe kjo eshte fakt, dhe 2. Studioje pak historine te lutem, sidomos ate te Egjiptit te lashte, dhe do e kuptosh se perpara se te lindte Islamizmi dhe Krishterimi, egjiptianet kishin shume perendi, po ashtu edhe greket e lashte, romaket, babilonasit etj etj. Mos valle gjenden ngjashmeri midis te gjitha feve? Qe sjell qe cdo lloj feje eshte e kopjuar nga egjiptianet? Te jap disa sugjerime: Studio historine ne rradhe te pare, ate me fakte dhe jo historine e Kuranit, dhe te sugjeroj me pas te shohesh nje dokumentar, qe quhet Zeitgeist, dhe ke per te kuptuar shume gjera.
HBK sapo beri disa konstatime shume te sakta, por me e sakte ishte: Njerezit besojne sepse kane frike, jo sepse duan.

Sa shumë pluhur që ngritet rreth temës se a ekziston Zoti dhe gjithmonë do të ekzitojë kjo dilemë tek ata që dyshojnë vetëm se kur ta kuptojnë të vërtetën keq që do te jetë shumë vonë. Ma thoni ju mua cila do të ishte vlera e besimit në Zot nëse ai do të shfaqej para nesh dhe do të thoshte "Ja Ku Jam, besoni tek Mua tani"?! Cila do të ishte vlera e mendimit të lirë, cila do të ishte vlera e kësaj bote?! Unë tani këtu po e lexoj postimin tënd me user axeofpain po e shoh shumë kjartë por ti nuk dukesh askund a mund të them që ky postim i yti është shfaqur vetvetiu këtu! Një pemë e cila vdes gjatë vjeshtës, thahet i biejn gjethet shterret nga frutat a nuk është po ajo e njejta që RILIND gjatë stinës së Pranverës?!
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

Jeta dhe Perëndia janë të njëjtë - "Fryma e Shenjtë". Termi është përdorur nga të krishterët e hershem e të gjitha fetë e mëdha botërore për të shpjeguar se si jeta ishte një forcë e energji dhe fuqi në Vetvete. Ashtu si çdo burim të energjisë, qëllimi i saj është të forcohet vetë dhe mbetet e forte. I tillë është edhe qëllimi i energjisë i jetës, "qëllimi i Perëndisë." Përvojat e jetës suaj, përvojat tuaja të përditshme, dhe falenderoje veten për të qenë i fortë sa duhet të jetë një kontribut për gjëra të mira që te ndodhin çdo ditë dhe që kanë ndodhur gjatë tërë jetës tuaj. Dhe, për gabimet që keni bërë, të jeni te lumtur që ju jeni ende i gjallë dhe se ato ju kujtohen qartë dhe se ju jeni mësuar të mos përsërisni të njëjtënin..ky eshte nje percaktim nga Database Engineers, Inc. .....dmth jeta eshte force se si cdo force ka nje kulm po ka dhe nje fund..ne ate kohe feja pikerisht shfryteozi mosdijen e njeriut per funksionim e energjive dhe e beri energjine e jetes te shenjte dhe i vuri asaj pervcse emrin jete emrin Zot...si ne fillimet e njerzimit qe kishte shume zota per te shpjeguar cdo force te pashpjegushme se zoti i rrufes psh....pa me thoni ku ka qene zoti ne kohen kur greket besonin ne shume zotat ...ka qene dhe do jete gjithmone njeriu gjerat qe si shpjegon dot i perkufizon si dicka te mbinatyrshme......

...
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

Nga 3 djemte e Nuhut (Noas) Sami, Hami dhe Jafethi u shtua mbare njerezia. Emertimi si popull i semit nuk eshte i rastesishem. Sami nje prej djemve te Nuhut, i cili mbijetoi nga permbytja. Prej Samit u shtuan shume popuj qe jane te ndryshem por kane gjuhe te ngjashme. Semitet jane trashgimtar te Sumureve qe kane jetuar ne Mesapotami. Semitet kane jetuar dhe jetojne ne Azi, Afriken lindore dhe veriore. Popujt te zhdukur semite ishin: asirianet, babilonasit, fenikasit ndersa te gjalle nga semitet jane arabet, hebrenjte dhe etiopianet. Nga Hami dolen hamite ose populli indoeuriopian. Ne kete familje bejne pjese 12 grupe kryesore gjuhesh: indishtja, persishtja, armenishtja, greqishtja, shqipja, italishtja, keltishtja, gjermanishtja, sllavishtja, baltishtja, tokarishtja, dhe hetitishtja. Nga Jafethi u shtuan aziatiket dhe lekurekuqte qe mendohen te kene kaluar ne Amerike nepermjet Ngushtices te Beringut, e keshtu me rradhe...!

sa i forte paska qene ky Sami ...po pse me sa gra paska shkuar ky..ok .i bie qe femijet e ktij te jen lidh me njeri tjetri ,sjane plotesisht te nje gjaku po na dilka qe qeka bere incest a nuk ndalohet kjo gje???
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Per METi:

Duke qene se une kam lirine e mendimit, preferoj te mendoj se Zoti nuk ekziston. Fjalite e fundit nuk i kuptova. Ne qofte se e ke fjalen qe nuk kam shume postime ne vende te tjera, jam user i ri, kam hyre vetem dje. Dhe me fal, por nuk po arrij te bej lidhjen mes pemes dhe ateizmit. Gjithsesi pergjigja eshte po, shume e sakte.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

Lover un me kuran jam rritur, e kam lexuar, jo te te teren sigurisht, kam lexuar dhe biblen
jam perpjekur vertet te besoj ne nje zot, por nc,e pamundur, sec ka i gje qe nuk shkon

Me rendesi eshte se je perpjekur Yellow. Ke lexuar, s'ke kuptuar, eshte tjeter muhabet.....Shpresoj se nje dite do besosh me plotkuptimin e fjales, pa imponim :)


Jo, nuk kam nevoje te lexoj libra fetare, perkundrazi, preferoj te lexoj Dostoyevskiy dhe Remarque.
Po ju, e keni lexuar historine, te pakten ate ne 8-vjecare dhe ate te shkolles se mesme?

Atehere a ka mundesi te me tregosh ti apo dikush tjeter, si mund ta quajsh nje liber me perralla kur se ke lexuar? Te lutem, mos u be qesharak tani. Mendova se vertet e keni lexuar dhe ashtu, ju eshte dukur liber perrallash. A e pranon kete logjika e shendoshe ? Per te mesuar, duhet t'lexojme apo jo? Nqfs vertet deshironi te njiheni me Kur'anin, une jam ne gjendje ne menyre njerezore t'ju njoftoj me "perrallat" e Kur'anit. Mbetet ne duart e juaja kjo ceshtje.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

i kam lexuar dhe kuranin dhe biblen ...te dy pothuajse per te njejten gje flasin pervcse kurani spranon jezusin dhe eshte me diskriminus ndaj seksit femer pasi nje mashkull mund te kete 7 gra ndersa e kunderta jo.dhe shume rregulla te tjere diskrminuse per mendimin tim..e drejte eshte kjo..
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Atehere a ka mundesi te me tregosh ti apo dikush tjeter, si mund ta quajsh nje liber me perralla kur se ke lexuar? Te lutem, mos u be qesharak tani. Mendova se vertet e keni lexuar dhe ashtu, ju eshte dukur liber perrallash. A e pranon kete logjika e shendoshe ? Per te mesuar, duhet t'lexojme apo jo? Nqfs vertet deshironi te njiheni me Kur'anin, une jam ne gjendje ne menyre njerezore t'ju njoftoj me "perrallat" e Kur'anit. Mbetet ne duart e juaja kjo ceshtje.

Sepse e kam degjuar thelbin e historise se kuranit, nga njerez fetare, besimtare si puna juaj. Faleminderit juve, por preferoj t'i mbaj keto njohuri qe kam, dhe t'i shtoj ne menyre racionale dhe faktike.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

i kam lexuar dhe kuranin dhe biblen ...te dy pothuajse per te njejten gje flasin pervcse kurani spranon jezusin dhe eshte me diskriminus ndaj seksit femer pasi nje mashkull mund te kete 7 gra ndersa e kunderta jo.dhe shume rregulla te tjere diskrminuse per mendimin tim..e drejte eshte kjo..

Ose nuk e ke lexuar fare, ose nuk sheh mire. Ne asnje citat nuk shkruan 7 i nderuar. Mos vazhdo t'jetosh me te ndegjuara. Rilexoje, do ta shohesh se ne vend te numrit 7, shkruan 4 lool.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Ose nuk e ke lexuar fare, ose nuk sheh mire. Ne asnje citat nuk shkruan 7 i nderuar. Mos vazhdo t'jetosh me te ndegjuara. Rilexoje, do ta shohesh se ne vend te numrit 7, shkruan 4 lool.

Po mire, jo 7 po 4, gjithsesi eshte diskriminim. Si shpjegohet ky diskriminim, femra eshte loder?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

Sepse e kam degjuar thelbin e historise se kuranit, nga njerez fetare, besimtare si puna juaj. Faleminderit juve, por preferoj t'i mbaj keto njohuri qe kam, dhe t'i shtoj ne menyre racionale dhe faktike.

Te keshilloj edhe ty, mos e jeto jeten me te ndegjuar. Nuk jane te barabarte ata te cilet kapin librat dhe studiojne me sinceritet per t'mesuar dic nga ato libra, me ata njerez qe presin dhe ndegjojne cfare thuhet ne ato libra. Thelbi i Kur'anit dhe librave ne pergjithesi mesohet vetem kur i pervjele njeriu menget dhe lexon me vemendje ate liber.

S'ka gje, mendova se po debatoj me nje person qe ka lexuar dhe ka nevoje te mesoje dic me shume, apo t'i sqarohet dicka e pakjarte por paskam gabuar. Sdq, cdo kush ka rrugen e vet.

Mirembetsh
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

Po mire, jo 7 po 4, gjithsesi eshte diskriminim. Si shpjegohet ky diskriminim, femra eshte loder?

Meqenese je anetar i ri, te tregoj se kjo ceshtje rreth kesaj pyetjeje eshte diskutuar shume here ne kete forum. Qe te mos perzihet tema me shume, kliko aty "search", do t'i gjejsh postimet te gjitha rreth kesaj ceshtje, ju flm.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

Ose nuk e ke lexuar fare, ose nuk sheh mire. Ne asnje citat nuk shkruan 7 i nderuar. Mos vazhdo t'jetosh me te ndegjuara. Rilexoje, do ta shohesh se ne vend te numrit 7, shkruan 4 lool.

po mire jo 7 ,po 4.me ishte fiksuar si 7 se kam kohe qe e kam lexuar.... po njs pgj pyetjeve me lart mos krijo shmangie te kota...dhe lexoje me vemendje kete mbase do e kuptosh :Jeta dhe Perëndia janë të njëjtë - "Fryma e Shenjtë". Termi është përdorur nga të krishterët e hershem e të gjitha fetë e mëdha botërore për të shpjeguar se si jeta ishte një forcë e energji dhe fuqi në Vetvete. Ashtu si çdo burim të energjisë, qëllimi i saj është të forcohet vetë dhe mbetet e forte. I tillë është edhe qëllimi i energjisë i jetës, "qëllimi i Perëndisë." Përvojat e jetës suaj, përvojat tuaja të përditshme, dhe falenderoje veten për të qenë i fortë sa duhet të jetë një kontribut për gjëra të mira që te ndodhin çdo ditë dhe që kanë ndodhur gjatë tërë jetës tuaj. Dhe, për gabimet që keni bërë, të jeni te lumtur që ju jeni ende i gjallë dhe se ato ju kujtohen qartë dhe se ju jeni mësuar të mos përsërisni të njëjtënin..ky eshte nje percaktim nga Database Engineers, Inc. .....dmth jeta eshte force se si cdo force ka nje kulm po ka dhe nje fund..ne ate kohe feja pikerisht shfryteozi mosdijen e njeriut per funksionim e energjive dhe e beri energjine e jetes te shenjte dhe i vuri asaj pervcse emrin jete emrin Zot...si ne fillimet e njerzimit qe kishte shume zota per te shpjeguar cdo force te pashpjegushme se zoti i rrufes psh....pa me thoni ku ka qene zoti ne kohen kur greket besonin ne shume zotat ...ka qene dhe do jete gjithmone njeriu gjerat qe si shpjegon dot i perkufizon si dicka te mbinatyrshme......
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Te keshilloj edhe ty, mos e jeto jeten me te ndegjuar. Nuk jane te barabarte ata te cilet kapin librat dhe studiojne me sinceritet per t'mesuar dic nga ato libra, me ata njerez qe presin dhe ndegjojne cfare thuhet ne ato libra. Thelbi i Kur'anit dhe librave ne pergjithesi mesohet vetem kur i pervjele njeriu menget dhe lexon me vemendje ate liber.

S'ka gje, mendova se po debatoj me nje person qe ka lexuar dhe ka nevoje te mesoje dic me shume, apo t'i sqarohet dicka e pakjarte por paskam gabuar. Sdq, cdo kush ka rrugen e vet.

Mirembetsh

E kishit shume te sakte ate qe thate. Kam lexuar, lexoj dhe do vazhoj te lexoj libra te shkencetareve, te cilet, ne kundershtim me fetaret, i provojne gjerat qe thone.
Mirembetshi edhe ju.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

Nuk jane t'gjithe shkencetaret ne kundershtim me fetaret. Une kam prova te shumta qe argumentojne kete. Po deshte do flasim edhe per kete ceshtje, kuptohet vetem me fakte/argumente bindese.
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Nuk jane t'gjithe shkencetaret ne kundershtim me fetaret. Une kam prova te shumta qe argumentojne kete. Po deshte do flasim edhe per kete ceshtje, kuptohet vetem me fakte/argumente bindese.

Patjeter, filloj une me Galileo Galilein, cili u dogj ne turren e druve, sepse tha qe toka eshte e rrumbullaket. Galileo besonte tek Zoti, por doli ne kundershtim me biblen. Me pas zbulimi i tij u vertetua. Bibla ndryshoi mendim.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

Nuk jane t'gjithe shkencetaret ne kundershtim me fetaret. Une kam prova te shumta qe argumentojne kete. Po deshte do flasim edhe per kete ceshtje, kuptohet vetem me fakte/argumente bindese.

vura re dicka qe pgj vetem kur ju intereson....pse nuk thoni gje per kete eshte nga shkenctare nje shpjegim me i sakte i "shpirtit" apo se jane te verteta qe cdo gje qe arrihet ne jete eshte sepse ti ke vullnet e jo se nje force e mbinatyrshme te ndihmoi Jeta dhe Perëndia janë të njëjtë - "Fryma e Shenjtë". Termi është përdorur nga të krishterët e hershem e të gjitha fetë e mëdha botërore për të shpjeguar se si jeta ishte një forcë e energji dhe fuqi në Vetvete. Ashtu si çdo burim të energjisë, qëllimi i saj është të forcohet vetë dhe mbetet e forte. I tillë është edhe qëllimi i energjisë i jetës, "qëllimi i Perëndisë." Përvojat e jetës suaj, përvojat tuaja të përditshme, dhe falenderoje veten për të qenë i fortë sa duhet të jetë një kontribut për gjëra të mira që te ndodhin çdo ditë dhe që kanë ndodhur gjatë tërë jetës tuaj. Dhe, për gabimet që keni bërë, të jeni te lumtur që ju jeni ende i gjallë dhe se ato ju kujtohen qartë dhe se ju jeni mësuar të mos përsërisni të njëjtënin..ky eshte nje percaktim nga Database Engineers, Inc. .....dmth jeta eshte force se si cdo force ka nje kulm po ka dhe nje fund..ne ate kohe feja pikerisht shfryteozi mosdijen e njeriut per funksionim e energjive dhe e beri energjine e jetes te shenjte dhe i vuri asaj pervcse emrin jete emrin Zot...si ne fillimet e njerzimit qe kishte shume zota per te shpjeguar cdo force te pashpjegushme se zoti i rrufes psh....pa me thoni ku ka qene zoti ne kohen kur greket besonin ne shume zotat ...ka qene dhe do jete gjithmone njeriu gjerat qe si shpjegon dot i perkufizon si dicka te mbinatyrshme......

ose ksaj apo ngaqe ashtu del???
Postimi origjinal është bërë nga Loverboy
Nga 3 djemte e Nuhut (Noas) Sami, Hami dhe Jafethi u shtua mbare njerezia. Emertimi si popull i semit nuk eshte i rastesishem. Sami nje prej djemve te Nuhut, i cili mbijetoi nga permbytja. Prej Samit u shtuan shume popuj qe jane te ndryshem por kane gjuhe te ngjashme. Semitet jane trashgimtar te Sumureve qe kane jetuar ne Mesapotami. Semitet kane jetuar dhe jetojne ne Azi, Afriken lindore dhe veriore. Popujt te zhdukur semite ishin: asirianet, babilonasit, fenikasit ndersa te gjalle nga semitet jane arabet, hebrenjte dhe etiopianet. Nga Hami dolen hamite ose populli indoeuriopian. Ne kete familje bejne pjese 12 grupe kryesore gjuhesh: indishtja, persishtja, armenishtja, greqishtja, shqipja, italishtja, keltishtja, gjermanishtja, sllavishtja, baltishtja, tokarishtja, dhe hetitishtja. Nga Jafethi u shtuan aziatiket dhe lekurekuqte qe mendohen te kene kaluar ne Amerike nepermjet Ngushtices te Beringut, e keshtu me rradhe...!
sa i forte paska qene ky Sami ...po pse me sa gra paska shkuar ky..ok .i bie qe femijet e ktij te jen lidh me njeri tjetri ,sjane plotesisht te nje gjaku po na dilka qe qeka bere incest a nuk ndalohet kjo gje???
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

theaxeofpainUne flas vetem per muslimanet, i perkas besimit Islam. Per te krishteret, le t'flasin ata qe i perkasin besimit te krishtere. Eshte keshtu me mire apo?
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

jo aty thote te gjitha fete jo vetem krishterimi po njs......po per semin isha kurioz une.......po a e shikon dhe vete qe thua une flas per muslimanet dmth ti mohon zotin e tij ...e ai i krishteri tendin....keshtu qe per ty eshte nje tjeter e per ate nje tjeter ......ku eshte e verteta??....
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

Per Loverboy.

Une nuk bej dallime midis te krishtereve dhe myslimaneve. Feja eshte fe, te dyja thone ka nje Zot. Te dyja thone qe njeriu i pare ka qene Adami - Ademi (vetem nje shkronje ndryshon), te dyja flasin per permbytjen e madhe te Noas - Nuhut, te dyja thone qe njeriu eshte krijuar nga balta, te dyja flasin per parajse dhe ferr, xhenet - xhehenem, etj. Thjesht jane ne gjuhe te ndryshme. Mua me duket e njejta gje. Edhe feja myslimane ka perhapur fene me dhune, edhe ajo krishtere (feja myslimane e ka perhapur me detyrim nepermjet osmaneve). DHE TE GJITHE SHKENCETARET, DUKE FILLUAR NGA KOPERINCK, GALILEO, NEWTON e deri tek DARWIN, kane hedhur poshte teorite fetare te krijimit. Se shpejti, ne pershpejtuesin e CERN, do te vertetohet teoria e BIG-BANG e krijimit te universit. Keto nuk jane kundershtime te fese?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateistet ??

T'gjithe deri tek Darwini kane deshtuar. Eshte vertetuar se fundi se teoria e darwinizmit eshte gjunjezuar. Edhe rreth perhapjes se fese me "dhune" ka kunderargumente, njesoj sic ka "argumente". Kur eshte fjala tek CERN, ky eshte tjeter muhabet. Ne po flasim per te kaluaren dhe te tashmen, e jo per t'ardhmen.
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateistet ??

une ne fakt po pres akoma pgj nga loverboy po gjss.....njs teoria e darvinit eshte perpunuar seshte hedhur poshte ...dhe qe feja muslimane dhe ajo e krishter jane imponuar te te tjeret ske se si ti hedhesh poshte se shembullin kryeso kemi vendin tone...
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Ateistet ??

T'gjithe deri tek Darwini kane deshtuar. Eshte vertetuar se fundi se teoria e darwinizmit eshte gjunjezuar. Edhe rreth perhapjes se fese me "dhune" ka kunderargumente, njesoj sic ka "argumente". Kur eshte fjala tek CERN, ky eshte tjeter muhabet. Ne po flasim per te kaluaren dhe te tashmen, e jo per t'ardhmen.

Me keto qe po thua, po hedh poshte token e rrumbullaket, 3 ligjet e Newton, dhe teoria e Darwin nuk eshte gjunjezuar, por jane gjetur gabime, te cilat jane rregulluar, duke mos harruar se Charles Darwin nuk kishte teknikat e mjaftueshme per te bere observime te sakta. Dhe CERN nuk eshte tjeter muhabet, pikerisht sepse i perket vertetimit me te madh te historise se njerezimit qe mund te behet, dhe do hidhte drite mbi nje sere misteresh mijera vjecare.
 
Top