Ateizmi

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateizmi

une spo marr vesh ato qe ke shkruar ti.
ateist, po ta perkthesht, dmth pa zot, njeri qe nuk beson ne zot dhe nuk do te thote i pafe.
zoti os eme sakte zoterit, kane ekzistuar dhe para fese ose feve. njerezit qe kur kane ardhur ne kete bote kane besuar gjithmone ne fuqira me te medha se ata, qe i kane qujatur zota, ose perendi.
kjo sepse njeriu ka nevoje te besoje diku ne dicka qe eshte jashte fuqive te tij, psikologjikisht ka nevoje t ebesoje,, panvaresisht se sa e pranon kete si fakt publikisht apo jo. prandja them qe njerez ateiste, pra pa besim, nuk ka.

Gabohesh e dashur. Sot njerezit jane te lire te hulumtojne me dijen e tyre. Ateismi nuk eshte trend.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateizmi

Ateizmi per mua e verberon dhe e zhvesh shpirtin nga cdo vlere dhe virtyt. Ateizmi e ngulfat shpirtin e njeriut, dhe eshte si ne ankth qe te ze frymen. Ateisti eshte i paafte qe ta kuptoje qëllimin e krijimit te jetes, te universit etj. Ne koken e tij vertiten nje grumbull hipotezash qe nuk ia bindin mendjen dhe nuk i ofrojne prehje per shpirtin.
Thene me ndryshe, ateistat, genjehen prej kenaqesive kalimtare te kesaj bote.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Ateizmi

Ateizmi per mua e verberon dhe e zhvesh shpirtin nga cdo vlere dhe virtyt.

Nga kjo rezulton se ateizmi eshte me shume i perhapur te egersirat, gjithmon sipas mendimeve te Loverit. Per cudi une njohe njerez, madje edhe besimtar te zeshem te cdo besimi fetar qe nuk permbajne vlera dhe virtyte dhe me duket besimet fetare nuk ndikojne gjithsesi ne vlera dhe virtyte:ciaoo:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateizmi

Nga kjo rezulton se ateizmi eshte me shume i perhapur te egersirat, gjithmon sipas mendimeve te Loverit. Per cudi une njohe njerez, madje edhe besimtar te zeshem te cdo besimi fetar qe nuk permbajne vlera dhe virtyte dhe me duket besimet fetare nuk ndikojne gjithsesi ne vlera dhe virtyte:ciaoo:

Ky eshte mendimi i kitrres gjithsesi, jo i t'gjitheve.

T'pershendes:biciklete:
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateizmi

Gabohesh e dashur. Sot njerezit jane te lire te hulumtojne me dijen e tyre. Ateismi nuk eshte trend.

gabohesh ti i dashur, sepse njerezit qe besojne nuk jane injorante dhe njerez pa deshire per te hulumtuar.
ata qe besojne nuk besojne se pretendojne qe zoti do ju zgjidhe problemet, do ju tregoje rrugen e drejte apoi do ti ndihmoje te shpjegojne pse jane te semure. shumica e bejne sepse kane nevoje te ndihen te mbeshtetur prej dikujt ne veprimet qe bejne. kjo eshte nevoje psikologjike e cdo qenieje te gjalle. ska te beje as me dijen as me padijen.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateizmi

gabohesh ti i dashur, sepse njerezit qe besojne nuk jane injorante dhe njerez pa deshire per te hulumtuar.
ata qe besojne nuk besojne se pretendojne qe zoti do ju zgjidhe problemet, do ju tregoje rrugen e drejte apoi do ti ndihmoje te shpjegojne pse jane te semure. shumica e bejne sepse kane nevoje te ndihen te mbeshtetur prej dikujt ne veprimet qe bejne. kjo eshte nevoje psikologjike e cdo qenieje te gjalle. ska te beje as me dijen as me padijen.

Ti si besimtare keshtu mendon, mos pretendo te mendosh edhe si jobesimtare.

Ka njerez qe nuk e kane te nevojshme te mbeshteten ne figura imagjinare te trasheguara qe nga e kaluara e erret, per te ecur perpara. Ka njerez qe te shenjten e shohin te shkrire ne cdo qenie njerezore, ne cdo virtyt dhe vlere morale. Ka njerez qe te shenjte kane drejtesine dhe te verteten. Mesa duket, besimtaret nuk jane te tille, kane nevoje per nje roje imagjinar dhe ndeshkues qe te mos gabojne, por qe edhe te gjejne shprese per te ecur perpara.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateizmi

Ateizmi per mua e verberon dhe e zhvesh shpirtin nga cdo vlere dhe virtyt. Ateizmi e ngulfat shpirtin e njeriut, dhe eshte si ne ankth qe te ze frymen. Ateisti eshte i paafte qe ta kuptoje qëllimin e krijimit te jetes, te universit etj. Ne koken e tij vertiten nje grumbull hipotezash qe nuk ia bindin mendjen dhe nuk i ofrojne prehje per shpirtin.
Thene me ndryshe, ateistat, genjehen prej kenaqesive kalimtare te kesaj bote.

Mund te me thuash perse mendon qe ateisti verberon dhe zhvesh shpirtin e tij nga vlerat ?

Pse mendon qe ateisti eshte i paafte te kuptoje qellimin e krijimit te jetes, apo te universit ? Zgjidhja qe i japin besimtaret eshte me e thjeshta, eshte zgjidhje e gatshme qe nuk te imponon veshtiresi per ta kuptuar, por vetem njerezit siperfaqesore mund te binden aq lehte, mund te vetmashtrohen aq bukur.

Per mua cdo kenaqesi eshte kalimtare, dhe njekohesisht kjo eshte pjesa e bukur e kenaqesive. Nje kenaqesi e perjetshme eshte mankth, apo e thene pak me ndryshme, eshte vdekje.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateizmi

Ti si besimtare keshtu mendon, mos pretendo te mendosh edhe si jobesimtare.

Ka njerez qe nuk e kane te nevojshme te mbeshteten ne figura imagjinare te trasheguara qe nga e kaluara e erret, per te ecur perpara. Ka njerez qe te shenjten e shohin te shkrire ne cdo qenie njerezore, ne cdo virtyt dhe vlere morale. Ka njerez qe te shenjte kane drejtesine dhe te verteten. Mesa duket, besimtaret nuk jane te tille, kane nevoje per nje roje imagjinar dhe ndeshkues qe te mos gabojne, por qe edhe te gjejne shprese per te ecur perpara.

une sbesoj se bera ndonje deklarate ne jam apo jo besimtare.
pastaj nuk me duket se ka nodnje lidhje me ateizmin e shenjta, besimi tek vlerat morale te individit etj etj. me sa di une ata njerez qe besojne ne zot dhe e pranojne kete dhe e shprehin nuk jane njerez qe nuk besojne tek forca dhe vullneti i njeriut tek vlerat morale tek drejtesia dhe e verteta e jetes etj etj( quaje si te duash filozofikisht).
nejse, diskutimi im i meparshem qe thejsht ne nivelin e psikologjise se njeriut dhe per kete jam shume e sigurt qe : te gjithe njerezit besojne ne zot sigurisht sipas menyres se tyre, dhe ska rendesi e shprehin kete besim apo e mbajne brenda vetes. Kjo sepse natyra njerezore eshte e tille, sepse po te besonte vetem tek UNI, do ishte patologji.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateizmi

Ateizmi per mua e verberon dhe e zhvesh shpirtin nga cdo vlere dhe virtyt. Ateizmi e ngulfat shpirtin e njeriut, dhe eshte si ne ankth qe te ze frymen. Ateisti eshte i paafte qe ta kuptoje qëllimin e krijimit te jetes, te universit etj. Ne koken e tij vertiten nje grumbull hipotezash qe nuk ia bindin mendjen dhe nuk i ofrojne prehje per shpirtin.
Thene me ndryshe, ateistat, genjehen prej kenaqesive kalimtare te kesaj bote.

ti tani e ke ekzagjeruar kete cik si shume me duket mua.
ateistet jane njerez si gjithe te tejret, thjesht i kane mbushur mendjen vetes qe nuk besojne ne zot. ama kjo nuk do te thote qe skane vlera, qe skane dije. dhe sa per qellimin e krijimit te jetes dhe universit, dhe ata e kuptojne sipas menyres se tyre kete gje.
 

askush_on

Antar Aktiv
Titulli: Ateizmi

ashtu si te gjitha fete dhe besimet kam degjuar lloj-lloj rregullash dhe detyrimesh.
me ka bere pershtypje nje gje sot kur degjova nga nje besimtar mysliman i denj qe > kurani nuk lejonte qe njeriu ose me sakte besimtari te festonte ditelindjen. shum e habitshme!!!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateizmi

ashtu si te gjitha fete dhe besimet kam degjuar lloj-lloj rregullash dhe detyrimesh.
me ka bere pershtypje nje gje sot kur degjova nga nje besimtar mysliman i denj qe > kurani nuk lejonte qe njeriu ose me sakte besimtari te festonte ditelindjen. shum e habitshme!!!

Lexoje ti personalisht vet Kur'anin, pastaj eja pergjigju.
Ne Kur'an nuk shkruan asgje per ditelindje. Nuk eshte fare e habitshme. Cfare do kishe thene ti po ta festonte nje i krishter marrim shembull festen e Bajramit, apo ta llogarite diten e premte(e xhuma) si dite te shenjte dhe me vlere te madhe ?

T'pershendes !
 

askush_on

Antar Aktiv
Titulli: Ateizmi

Lexoje ti personalisht vet Kur'anin, pastaj eja pergjigju.
Ne Kur'an nuk shkruan asgje per ditelindje. Nuk eshte fare e habitshme. Cfare do kishe thene ti po ta festonte nje i krishter marrim shembull festen e Bajramit, apo ta llogarite diten e premte(e xhuma) si dite te shenjte dhe me vlere te madhe ?

T'pershendes !

o plak po ta lexonte ndonje mysliman kte pyetjen do ishte fal per ty per gjynahun qe ke bo. (shpresoj mos ta lexoj kush)

pergjigja ime do ishte se nuk kam pa ndonje katolik apo mysliman te festoj festen tjeter. (pranoj paqen fetare)

ndersa ate punen e ditlindjes e besoj qe esht ashtu si e degjova!

rrespekte temes dhe diskutimit te lirshem qe behet ketu!
(jam per me ftu dhe besimtaret ketu)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateizmi

askush_on

Ditelindja nuk ben pjese ne festat fetare Islame. Kaq kisha per te thene. Andaj, e jotja eshte tani t'lexosh me shume ne menyre qe t'arrish e t'kuptosh me shume arsyen e asaj cfare ty te ka bere te qeshesh shume (puna e ditelindjes).
 

askush_on

Antar Aktiv
Titulli: Ateizmi

shpresoj te te kaloj ndonjeher rruga ne leximet e mija! dhe me me fal qe nuk di te bej lutje dhe falje (pavullnetshmeria ime qe nuk kam mesu per kto dy detyrime)!
rroft epoka e telepatise se ndoshta do ishim marre me shum vesh me njerezimin!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateizmi

Le te shpresojme...!
 

prodigious

I perjashtuar
Mendoj se kryesish fete jane udhezime per ndjekjen e te cilave imponohet frika. Fetaret, kryesisht ne fete me nje zot jane injorante pergjithesisht. Dhe po kjo injorance i ben ato besimtare dhe te bien pre e frikes qe te sillen ne menyren qe feja e tyre thote. Nuk them se kjo eshte dicka e keqe dhe e padrejte perkundrazi eshte dicka shume me vlere dhe e drejte pasi po te ishin fetaret te lire dhe pa imponim frike sjelljet e tyre do kishin pasoja shume negative ne mbare shoqewrine. Kush eshte inteligjent e kupton ceshtjen e feve dhe automatikisht nuk bie pre e feve dhe sillet ne baze te arsyetimit te vet. Por kjo nuk dmth qe keta jane 100 % te lire sepse egoizmi eshte zgjuarsi gjithashtu. Ligji ndihmon ne kontrollimin e ketyre personave.

Gjithsesi feja e pare me besim ne nje zot, krijues etj si dhe me elementet e keqe dhe e mire apo ferr dhe parajse eshte Judaizmi e krijuar nga qifute pagane te cilet kete ide e moren nga simboli pagan qe sot e mbajne ne flamurin e tyre. Ai simbol thoshte se nese do te sundosh nje komb atehere duhet ta besh te besoje ne nje zot te vetem. Dhe keshtu u vepruar. Pas kemi krishterimin per futjen e te cilit ne europe u be nje lufte rreth 400 vjecare. Me pas kemi Islamin i cili eshte nje pergjigje e nje grupi pagan grek kundra Krishterimit te qifuteve. Nuk dihet nese islami eshte shpikur per te miren e njerezimit apo per te keqen e qifuteve. Shume veshtire ta thuash nje gje te tille...
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Perderisa mendimi im eshte qe Fete jane produkt i mendjeve njerezore nuk jam kunder Ateizmit , cdo njeri eshte i lire te besoje apo jo .
Personalisht jam besimtare ( mua me qeteson dhe me jep force fakti qe ka nje Zot mbi te cilin mund te mbeshtetem por kjo nuk do te thote se te gjithe duhet te mendojne si une?! ) por nuk kam asgje kunder atyre qe jane ateiste madje kam nje shok qe eshte shume i zgjuar dhe ka mjaft vlera mgjs eshte ateist . Te gjithe kemi arbitrin e lire dhe te gjithe jemi te ndryshem kjo eshte ebukura e njerezimit
 
Titulli: Ateizmi

Ateistet kaq te shumte ne Shqiperi jane si shkaktar i Enver Hoxhes . 50 vite pa fe eshte shume . Ec se binde nje ateist 50 vjete nen ateizem !
 
Redaktimi i fundit:
Top