Autobusi i Nacionalizmit.

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Dikur isha shqiptar,nacionalist. Isha kaq krenar,sa e nxorra nje grek me shkelma nga autobusi. Pastaj nje dite te bukur mora vesh se isha grek,dhe atehere me erdhi radha mua te me nxirrnin me shkelma nga autobusi. Me ngjan se edhe une edhe ai tjetri ,kishim bere te njejtin gabim: kishin marre autobusin e gabuar.
 

WxP

Hidrauliku
E ke hapur temen ne nje nenforum te gabuar. Do ishte e denj tek diskutime shoqerore...

Gjithsesi per sa i perket temes ke hudh njengur qe te ra kokes. Durimi dhe qetsia karakterizojne pasurine ;)
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
E ke hapur temen ne nje nenforum te gabuar. Do ishte e denj tek diskutime shoqerore...

Gjithsesi per sa i perket temes ke hudh njengur qe te ra kokes. Durimi dhe qetsia karakterizojne pasurine ;)
Njerezit qe nuk komentojne me sharje dhe fyerje,me pelqejne. Respekte. Pastaj,une sa jam futur ne kete portal,dhe jam bere I cik si lemsh. Edhe shkrimet e mija i publikova andej kendej,derisa mi vune ne rregull administratoret.
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Po shtoj dhe une dicka ketu. Nacionalizmi eshte i rrezikshem, eshte nje lloj primitivizmi fshatarak, qe megjithate ka cuar ne miliona viktima, kudo. Kozmopolitizmi dhe te qenit globalist eshte pozitiv, pa harruar origjinen dhe vendin ku jeton. Sidoqofte perparesi sot duhet t`i jepet globalizmit.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Po shtoj dhe une dicka ketu. Nacionalizmi eshte i rrezikshem, eshte nje lloj primitivizmi fshatarak, qe megjithate ka cuar ne miliona viktima, kudo. Kozmopolitizmi dhe te qenit globalist eshte pozitiv, pa harruar origjinen dhe vendin ku jeton. Sidoqofte perparesi sot duhet t`i jepet globalizmit.
Tamam...Le te futemi te gjithe ne Evrope,dhe te dali ku te dali.
 

Hera

Banned
Prit te therras pak e @Amara_La_Negra po dalim shume grek ne forum dhe te nxjerrim dhe pak certifikatat e minoritetit te shikojme nga jemi
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Genjeshtra me e madhe mes shqiptareve, genjeshtra me te cilen ata genjejne vetveten me shume kedo tjeter, eshte se ata jane nacionaliste. Ne fakt, shqiptaret si popull as nuk e njohin nacionalizmin e mirefillte.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Genjeshtra me e madhe mes shqiptareve, genjeshtra me te cilen ata genjejne vetveten me shume kedo tjeter, eshte se ata jane nacionaliste. Ne fakt, shqiptaret si popull as nuk e njohin nacionalizmin e mirefillte.
Vallahi une shqiptar nacionalist isha. Heronjte e mij shqiptare ishin. Por fati me ktheu permbys. Tash me kane mbetur ne zemër vetem heronjte e Eposit te Kreshnikeve,si Muji me Halilin ,sepse dua te shkruaj nje liber per ta,nje liber si "Zoti i Unazave". Ah,edhe Skenderbeu,i pamposhturi.
 

Desa

Felix - Culpa
Dikur isha shqiptar,nacionalist. Isha kaq krenar,sa e nxorra nje grek me shkelma nga autobusi. Pastaj nje dite te bukur mora vesh se isha grek,dhe atehere me erdhi radha mua te me nxirrnin me shkelma nga autobusi. Me ngjan se edhe une edhe ai tjetri ,kishim bere te njejtin gabim: kishin marre autobusin e gabuar.
Nuk ka gjë të keqe të jesh nacionalist (të duash kombin tënd më shumë se të tjerët). Duhet filluar nga dashuria për veten. Por të përdorësh dhunë, qoftë edhe me fjalë, kjo hyn në problematika tjera si: personale, shoqërore, kulturore, etj,.....

Të uroj suksese dhe respekte për sinqeritetin e shprehur kaq hapur.
p.s. nuk dyshoj në maturinë tënde dhe kur të ndeshesh me sjellje të pahijshme të kujdo qoftë. ?
 

Marla

Quo Vadis!
Dikur isha shqiptar,nacionalist. Isha kaq krenar,sa e nxorra nje grek me shkelma nga autobusi. Pastaj nje dite te bukur mora vesh se isha grek,dhe atehere me erdhi radha mua te me nxirrnin me shkelma nga autobusi. Me ngjan se edhe une edhe ai tjetri ,kishim bere te njejtin gabim: kishin marre autobusin e gabuar.
Provo patriotizmin. Ndoshta e gjen veten atje.
 

Marla

Quo Vadis!
Po ku dallon nga nacionalizmi?

Jane 2 koncepte te ndryshme.

Patriotizmi karakterizohet nga dashuria ndaj vendit, pa ushqyer urrejtje ndaj kujtdo populli tjeter, kurse nacionalizmi shpreh definicionin e urrejtjes së popullit tjeter, e kuptimit te kombasise ‘fqinje' si armike.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Vallahi une shqiptar nacionalist isha. Heronjte e mij shqiptare ishin. Por fati me ktheu permbys. Tash me kane mbetur ne zemër vetem heronjte e Eposit te Kreshnikeve,si Muji me Halilin ,sepse dua te shkruaj nje liber per ta,nje liber si "Zoti i Unazave". Ah,edhe Skenderbeu,i pamposhturi.
Nacionalizmi shqiptar qe nga fillimet e veta nuk ka qene "homogjen". Qe nga koha qe shqiptaret ishin nen Perandorine Osmane, ne vilajet osmane ku banonin shqiptare, dallonin dy rryma nacionaliste krejt te kunderta nga njera-tjetra: rryma e nacionalisteve qe ishin per shkeputjen nga Porta e Larte si nje vilajet i bashkuar autonom e i pavarur; rryma e nacionalisteve qe e lidhnin ekzistencen e mireqenien e tyre ne menyre te pazgjidhshme me te qenit pjese e Perandorise Otomane. Rrymen e pare e perfaqesonin vilajetet e Janines e Manastirit, rrymen e dyte e perfaqesonin vilajetet e Shkodres dhe Kosoves. Teksa nacionaliste si Abdyl Frasheri e Ismail Bej Vlora ideonin nje Shqiperi autonome e te pavarur, nacioanlistet e mbledhur ne Lidhjen e Prizrenit ne Prizren ne kerkesat e tyre nuk kishin as bashkimin nen nje vilajet te shqiptareve, as lejimin e gjuhes shqipe, por mbrojtjen me cdo kusht te asaj administrate te kalbur osmane qe kish mbetur pas perfundimit te luftes ruso-turke dhe nenshkrimit te traktatit te Shen Stefanit.

Forma e pare e nacionalizmit eshte forma natyrale e tij, qe ngre nje identitet kombetar jo mbi hicin por ne traditen e te pareve tane. Forma e dyte e nacionalizmit, te cilin une e quaj "nacionalizem anadollak" eshte e ngritur jo mbi traditen e te pareve tane, eshte e ngritur mbi urrejtjen ndaj popujve fqinje, urrjetje qe ka motive fetare dhe etnike dhe u kultivua mes shqiptareve nga pushtuesi osman per 5 shekuj, me qellim qe ti largonte shqiptaret nga fqinjet, e ti mbante ata afer vetes.

Kjo eshte arsyeja qe Vilajeti i Kosoves dhe Shkodres nuk perjetuan gati fare rilindje kombetare. Ne Shkoder, perjashtim ben vetem komuniteti katolik dhe shkollat e jezuiteve dhe franceskaneve, por popullsia lokale muslimane ishte absolutisht kunder levizjes per pavaresi te vendit. Kurse ne rastin e Kosoves, Rilindja jone kombetare nuk la asnje gjurme te dukshme. Femijet e Kosoves po njihen me Rilindjen Kombetare shqiptare vetem sot, duke lexuar per to ne librat e shkolles apo ne kete forum.
 

Marla

Quo Vadis!
Vallahi une shqiptar nacionalist isha. Heronjte e mij shqiptare ishin. Por fati me ktheu permbys. Tash me kane mbetur ne zemër vetem heronjte e Eposit te Kreshnikeve,si Muji me Halilin ,sepse dua te shkruaj nje liber per ta,nje liber si "Zoti i Unazave". Ah,edhe Skenderbeu,i pamposhturi.

Ironia dhe sarkazma shkojne paralel ne te shumten e rasteve.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Ironia dhe sarkazma shkojne paralel ne te shumten e rasteve.
Nacionalizmi shqiptar qe nga fillimet e veta nuk ka qene "homogjen". Qe nga koha qe shqiptaret ishin nen Perandorine Osmane, ne vilajet osmane ku banonin shqiptare, dallonin dy rryma nacionaliste krejt te kunderta nga njera-tjetra: rryma e nacionalisteve qe ishin per shkeputjen nga Porta e Larte si nje vilajet i bashkuar autonom e i pavarur; rryma e nacionalisteve qe e lidhnin ekzistencen e mireqenien e tyre ne menyre te pazgjidhshme me te qenit pjese e Perandorise Otomane. Rrymen e pare e perfaqesonin vilajetet e Janines e Manastirit, rrymen e dyte e perfaqesonin vilajetet e Shkodres dhe Kosoves. Teksa nacionaliste si Abdyl Frasheri e Ismail Bej Vlora ideonin nje Shqiperi autonome e te pavarur, nacioanlistet e mbledhur ne Lidhjen e Prizrenit ne Prizren ne kerkesat e tyre nuk kishin as bashkimin nen nje vilajet te shqiptareve, as lejimin e gjuhes shqipe, por mbrojtjen me cdo kusht te asaj administrate te kalbur osmane qe kish mbetur pas perfundimit te luftes ruso-turke dhe nenshkrimit te traktatit te Shen Stefanit.

Forma e pare e nacionalizmit eshte forma natyrale e tij, qe ngre nje identitet kombetar jo mbi hicin por ne traditen e te pareve tane. Forma e dyte e nacionalizmit, te cilin une e quaj "nacionalizem anadollak" eshte e ngritur jo mbi traditen e te pareve tane, eshte e ngritur mbi urrejtjen ndaj popujve fqinje, urrjetje qe ka motive fetare dhe etnike dhe u kultivua mes shqiptareve nga pushtuesi osman per 5 shekuj, me qellim qe ti largonte shqiptaret nga fqinjet, e ti mbante ata afer vetes.

Kjo eshte arsyeja qe Vilajeti i Kosoves dhe Shkodres nuk perjetuan gati fare rilindje kombetare. Ne Shkoder, perjashtim ben vetem komuniteti katolik dhe shkollat e jezuiteve dhe franceskaneve, por popullsia lokale muslimane ishte absolutisht kunder levizjes per pavaresi te vendit. Kurse ne rastin e Kosoves, Rilindja jone kombetare nuk la asnje gjurme te dukshme. Femijet e Kosoves po njihen me Rilindjen Kombetare shqiptare vetem sot, duke lexuar per to ne librat e shkolles apo ne kete forum.
Demek ,edhe vete Rilindja Kombetare ishte nje mishmash idesh ,ca te stisura,ca te fryra?
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Fv.al = Prift per tu rrefyer
Gjuha hollandeze përveç se osht e urryme në ket moment nacional çlirimtar, ngja si Tironçe ka kllojka ose momli, shum e ront me pak llafe ????
Ka lezet psh ; Ela sto papu ?
Moromu! Marigo mëkatarja ?
tenor (82).gif
 

Desa

Felix - Culpa
Po ku dallon nga nacionalizmi?
Një shpjegim ndryshe, sipas perspektivës time ?


Patriotizmi është atdhedashuri. Një patriot e do atdheun e tij dhe punon për të pa menduar të marrë diçka prej tij. Patriotizmi mund të shihet si një formë e nacionalizmit politik, sepse qytetaria e njerëzve, ndjenja kombëtare dhe veprimet patriotike shihen si thelbësore, jo prejardhja, gjuha dhe përkatësia kulturore e qytetarit.

Në fjalorin e përditshëm, nacionalizmi përcaktohet si një ndjenjë e fortë ose ekstreme kombëtare, shpesh e lidhur me ksenofobinë, racizmin dhe militarizmin agresiv ". Ky përkufizim thekson kështu potencialin shkatërrues të nacionalizmit, i cili është shfaqur gjatë gjithë historisë. Pra i mveshet diçka tjetër.

Gjithësesi, edhe termi Racizëm është i gabuar, sepse ne jemi një racë, ajo njerëzore.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Një shpjegim ndryshe, sipas perspektivës time ?


Patriotizmi është atdhedashuri. Një patriot e do atdheun e tij dhe punon për të pa menduar të marrë diçka prej tij. Patriotizmi mund të shihet si një formë e nacionalizmit politik, sepse qytetaria e njerëzve, ndjenja kombëtare dhe veprimet patriotike shihen si thelbësore, jo prejardhja, gjuha dhe përkatësia kulturore e qytetarit.

Në fjalorin e përditshëm, nacionalizmi përcaktohet si një ndjenjë e fortë ose ekstreme kombëtare, shpesh e lidhur me ksenofobinë, racizmin dhe militarizmin agresiv ". Ky përkufizim thekson kështu potencialin shkatërrues të nacionalizmit, i cili është shfaqur gjatë gjithë historisë. Pra i mveshet diçka tjetër.

Gjithësesi, edhe termi Racizëm është i gabuar, sepse ne jemi një racë, ajo njerëzore.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Prejardhja ,gjuha,perkatesia kulturore percaktojne kush jemi. Ato jane pasaporta jone. Ato jane ,pra,te rendesishme.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Dikur isha shqiptar,nacionalist. Isha kaq krenar,sa e nxorra nje grek me shkelma nga autobusi. Pastaj nje dite te bukur mora vesh se isha grek,dhe atehere me erdhi radha mua te me nxirrnin me shkelma nga autobusi. Me ngjan se edhe une edhe ai tjetri ,kishim bere te njejtin gabim: kishin marre autobusin e gabuar.
Je shume godites ne rrjeshta. :))
uroj te gjesh veten deri diku ne kte vater,dhe te lexojme me tej.
Sa per `figuracionin` me siper.
S`mund te flasim per identitet nacionalizmi ,kur nuk i dime mire kuptimin,burimin dhe rrjedhojat.
Nje mase e mire e popullsise vuan nga kjo njohje e thjeshte.
Gjithesesi cdo gje e ngarkuar shume me ngjyre emocionale, ne formen rrenjesore eshte e destinuar te jete kancerogjene.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Je shume godites ne rrjeshta. :))
uroj te gjesh veten deri diku ne kte vater,dhe te lexojme me tej.
Sa per `figuracionin` me siper.
S`mund te flasim per identitet nacionalizmi ,kur nuk i dime mire kuptimin,burimin dhe rrjedhojat.
Nje mase e mire e popullsise vuan nga kjo njohje e thjeshte.
Gjithesesi cdo gje e ngarkuar shume me ngjyre emocionale, ne formen rrenjesore eshte e destinuar te jete kancerogjene.
 
Top