Autobusi i Nacionalizmit.

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Cfare ti bej,ja qe me pelqen te shkruaj. Godas me rrjeshta,dhe shpesh njerezit nevrikosen dhe me godasin me grushta. Sa per nacionalizmin,ai eshte per mua nje sjellje shoqerore. Cdo komb ka menyren e tij te te sjellurit,dhe kjo sjellje ushqehet nga rrefenjat,nga historia ( u befte trim si Skenderbeu). Dhe kur vjen nje komb tjeter e perzihet me te parin,shfaq nje sjellja tjeter,sepse ka rrefenja e histori tjeter. Aty pastaj fillon perplasja.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Cfare ti bej,ja qe me pelqen te shkruaj. Godas me rrjeshta,dhe shpesh njerezit nevrikosen dhe me godasin me grushta. Sa per nacionalizmin,ai eshte per mua nje sjellje shoqerore. Cdo komb ka menyren e tij te te sjellurit,dhe kjo sjellje ushqehet nga rrefenjat,nga historia ( u befte trim si Skenderbeu). Dhe kur vjen nje komb tjeter e perzihet me te parin,shfaq nje sjellja tjeter,sepse ka rrefenja e histori tjeter. Aty pastaj fillon perplasja.
po,qendron.
Por mbi te gjitha nacionalizmi manifestohet ne ngjyra regresive shoqerore ,tek pjesa e popullsise qe s`ka shume njohhuri rreth nje cikli te shendeshem shoqeror dhe njerzor,shpesh manifestohet dhunshem tek ajo pjese qe u shplahet truri.
Shpesh keto ndjesi ushqehen dhe nga politika per interesa te ngushta perfitimi.
Ne vetvete dhe kundershtaret dhe militantet e eger te partive, qe jane gati te rrehen me njeri-tjetrin eshte nje forme e tille manifestim.
 

Hera

Banned
Hec e gjeje. Edhe perandoret Osmane ishin te perzier. Shiko sulltan Sulejmanin. Ne pallatin e tij gjeje te gjitha racat....

Dole shume bukur aty ku doja me Sulejmanin e madh ....e vertet qe gjeje te gjitha rracat dhe e dinin nga e kishin preardhjen .....ashtu dhe ne shqiperi te gjithe e dinim preardhjen .....ashtu si armenet e shqiperise ...çifutet ...çamet po ashtu dhe mimoritaret ...ndoshta mund te kene jetuar ne skaje te ndryshme te shqiperise po preardhjen e dinin sidomos minoritaret qe therriteshin grekofonet .....ti si eshte e mundur qe e more vesh qe je minoritar vone se une qe diten qe linda dija praardhjen time ....Pak e cuditshme tregimi juaj apo ndoshta si shkrimtar e fantazuat ?
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar

po,qendron.
Por mbi te gjitha nacionalizmi manifestohet ne ngjyra regresive shoqerore ,tek pjesa e popullsise qe s`ka shume njohhuri rreth nje cikli te shendeshem shoqeror dhe njerzor,shpesh manifestohet dhunshem tek ajo pjese qe u shplahet truri.
Shpesh keto ndjesi ushqehen dhe nga politika per interesa te ngushta perfitimi.
Ne vetvete dhe kundershtaret dhe militantet e eger te partive, qe jane gati te rrehen me njeri-tjetrin eshte nje forme e tille manifestim.
Po,sepse njerezit,edhe brenda nje kombi,edhe brenda nje familjeje,madhe ndonjehere edhe brenda nje truri te vetem,kane interesa te ndryshme. Kjo perplasja interesash,perkthehet pastaj ne dhune. Enver Hoxha donte pushtet. Amerikane donin ta vrisnin,cuan atentatoret njeri pas tjetrit. Per te mbrojtjen lekuren e vet,Hoxha izoloi nje komb te tere. Ne rast lufte,ne fillim do shfarrosej kombi,pastaj ne fund ndofta do vritej dhe udheheqesi.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Dole shume bukur aty ku doja me Sulejmanin e madh ....e vertet qe gjeje te gjitha rracat dhe e dinin nga e kishin preardhjen .....ashtu dhe ne shqiperi te gjithe e dinim preardhjen .....ashtu si armenet e shqiperise ...çifutet ...çamet po ashtu dhe mimoritaret ...ndoshta mund te kene jetuar ne skaje te ndryshme te shqiperise po preardhjen e dinin sidomos minoritaret qe therriteshin grekofonet .....ti si eshte e mundur qe e more vesh qe je minoritar vone se une qe diten qe linda dija praardhjen time ....Pak e cuditshme tregimi juaj apo ndoshta si shkrimtar e fantazuat ?
Jo,nuk e fantazova,por thjesht u kujtova vone. Doja tja mbathja nga Shqiperia,dhe nisa te germoja prejardhjen time. Aty ,dalengadale,zbulova origjinen. Madje mora vesh se njeri nga ster-stergjysherit ,paske qene cifut. Por,greket me fyen,dhe nuk ja u fal sa te jem gjalle. Kurse shqiptaret me keqtrajtuan,se nuk e per ballonin dot debatin,dhe nuk e harroj sa te jem gjalle.
 

Hera

Banned
Jo,nuk e fantazova,por thjesht u kujtova vone. Doja tja mbathja nga Shqiperia,dhe nisa te germoja prejardhjen time. Aty ,dalengadale,zbulova origjinen. Madje mora vesh se njeri nga ster-stergjysherit ,paske qene cifut. Por,greket me fyen,dhe nuk ja u fal sa te jem gjalle. Kurse shqiptaret me keqtrajtuan,se nuk e per ballonin dot debatin,dhe nuk e harroj sa te jem gjalle.

Çifut ? Tani hyn ne çifutet e greqise apo shqiperise se ka ndryshim dhe aty duket e preardhja . Te gjithe ja mbathem mga shqiperia na moren prinderit me vete e ikem nga syte kembet por e dinim nga e kishim preardhjen .....
 

sofia

Antarë i Respektuar
Prejardhja ,gjuha,perkatesia kulturore percaktojne kush jemi. Ato jane pasaporta jone. Ato jane ,pra,te rendesishme.
Jo xhan. Ne e percaktojme vete se kush jemi. Rrethanat ne te cilat ekzistojme thjesht i shtojne ose i heqin disa atribute politike identitetit njerezor! Mire se erdhe
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Çifut ? Tani hyn ne çifutet e greqise apo shqiperise se ka ndryshim dhe aty duket e preardhja . Te gjithe ja mbathem mga shqiperia na moren prinderit me vete e ikem nga syte kembet por e dinim nga e kishim preardhjen .....
Une jam grek,por se kam pasur nje ster-stergjysh cifut,dmth babain a gjyshes,nuk ndryshon gje. Por,une jam rritur ne Shqiperi,dhe ne shkrimet e mia eshte Shqiperia dhe jo Greqia. Karakteret e noveles sime bazohen mbi shoket e mij shqiptare te gjimnazit . Novela ime,"Shkolla e Xhineve",edhe pse e shkruar ne anglisht,eshte shqiptare. Edhe ngjarjet e kapitullit te pare,qe sapo e perktheva,zhvillohen ne gjimnazin e Sarandes.Shqiptaret,si do qe te jene,jane karaktere. Kurse te huajt,qofshin keta greke apo cifute,me jane dukur te gjithe uniforme. Te gjithe njesoj. Nuk me frymezojne dot.
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Jo xhan. Ne e percaktojme vete se kush jemi. Rrethanat ne te cilat ekzistojme thjesht i shtojne ose i heqin disa atribute politike identitetit njerezor! Mire se erdhe
Mirëseriedheedhetiwatergirl ??
 

Hera

Banned
Une jam grek,por se kam pasur nje ster-stergjysh cifut,dmth babain a gjyshes,nuk ndryshon gje. Por,une jam rritur ne Shqiperi,dhe ne shkrimet e mia eshte Shqiperia dhe jo Greqia. Karakteret e noveles sime bazohen mbi shoket e mij shqiptare te gjimnazit . Novela ime,"Shkolla e Xhineve",edhe pse e shkruar ne anglisht,eshte shqiptare. Edhe ngjarjet e kapitullit te pare,qe sapo e perktheva,zhvillohen ne gjimnazin e Sarandes.Shqiptaret,si do qe te jene,jane karaktere. Kurse te huajt,qofshin keta greke apo cifute,me jane dukur te gjithe uniforme. Te gjithe njesoj. Nuk me frymezojne dot.

Atehere me lejoni tju them ju as vete sdini a jeni greke apo shqiptare apo çifut ( çifutet ndryshojne lexoni edo kuptoni persene) apo ku di se cfare rrace tjeter sepse thjesht nuk dini sdini nga historia ....e thoni me te madhe qe jeni grek por se doni thoni qe jeni shqiptar por poshteroheni .....thoni qe keni shkruar anglisht por e perktheni ne shqip ....nga historia ne shekuj gjithe njerezit e njohur nga Pena e tyre e Arte nuk mohuan kurre nga eshte fara e tyre ....dhe sic ka thene Fishta I Madh dhe pse dihet jeta e tij ka thene " Kur mos di se prej ka njehem kur mos di se prej ka jam , mjer pektu qe kam vesh se prej funi jam mjeram" ta solla origjinalin me dialektin e tij

Mirserdhe ne forum rrespekt nga nje grekofone e lindur e rritur ne shqiperi ?
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Degjo mos u nda mes grekeve dhe shqiptareve se sikletosesh kot, po te hysh ne histoni deri ne 1821 e ca me tej nuk kishte dallim sepse ishin njesoj. Po ke nai inat shaj ate Frederikun e Prusise qe pa nje enderr e ngriti nje shtet brand new te ri. :p
 

Desa

Felix - Culpa
Gërmoni gërmoni, se do dalim të gjithë nga një nënë e një baba, të krijuar nga dikush a diçka. ?
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Degjo mos u nda mes grekeve dhe shqiptareve se sikletosesh kot, po te hysh ne histoni deri ne 1821 e ca me tej nuk kishte dallim sepse ishin njesoj. Po ke nai inat shaj ate Frederikun e Prusise qe pa nje enderr e ngriti nje shtet brand new te ri. :p
Inat nuk kam me askend. Kujtoj qe te mos harroj,se po harrove,bie perseri ne te njejten grope. Pesimet e se shkuares sherbejne si mesime per te ardhmen
Mbi kamaren e turpit,aty ku vareshin kokat e prera ,shkruhej "meso nga pesimi".
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Atehere me lejoni tju them ju as vete sdini a jeni greke apo shqiptare apo çifut ( çifutet ndryshojne lexoni edo kuptoni persene) apo ku di se cfare rrace tjeter sepse thjesht nuk dini sdini nga historia ....e thoni me te madhe qe jeni grek por se doni thoni qe jeni shqiptar por poshteroheni .....thoni qe keni shkruar anglisht por e perktheni ne shqip ....nga historia ne shekuj gjithe njerezit e njohur nga Pena e tyre e Arte nuk mohuan kurre nga eshte fara e tyre ....dhe sic ka thene Fishta I Madh dhe pse dihet jeta e tij ka thene " Kur mos di se prej ka njehem kur mos di se prej ka jam , mjer pektu qe kam vesh se prej funi jam mjeram" ta solla origjinalin me dialektin e tij

Mirserdhe ne forum rrespekt nga nje grekofone e lindur e rritur ne shqiperi ?
Degjo moj grua,une kam shkruajtur ne anglisht,sepse doja ta merrja novelen me vete kur te ikja jashte. Nuk kisha ndermend ta botoja ketu,sepse keta ketu "nuk bejne perkthime nga anglishtja" ,sic me thane dhe vete.Jam shtetas shqiptar ,sepse kam lindur dhe jam regjistruar ne nje maternitet shqiptar. Jam biri i nje babai qe nuk e dinte as vete se ishte grek. Kur e mori vesh,pesoi infarkt,sepse ishte nacionalist shqiptar. Jam grek,sepse edhe nga ana e babait,edhe nga ana e nenes,i kam kombesi greke brez pas brezi. Keshtu thone qitapet e shtetit grek.Nje cifut ne fis,nuk ndryshon gje. Une e di se cfare jam,dhe nuk kam dilema. Ajo qe une nuk kuptoj,eshte perse shteti grek tall b....me neve. Ne Athine shifja arabe dhe afrikane qe tundnin pasaportat greke. Une,me mama qytetare greke,mora opingen e sherros. Afrikani ,qe vjen nga i arushes,behet grek. Une marr avokat,dhe gerr parate. Shko ketu,me thone,shkoj une. Merr taksine dhe shko deri ne te thodhoriut per nje firme,me thone. Vete une,nuk ankohem. Do ma jepni tashti pasaporten? Jo,prioritet ka afrikani. Ne fillim do e marri ai,pastaj ti qe je grek denbabaden. Pra,une e di kush jam,por nuk e di me se kush jane greket. A jane akoma greke? Prandaj mos me trego mua se cfare jam,po shko pyeti greket,se ata nuk e dine me cfare jane. Po te isha turk,e merrja pasaporten me nje synetllik. Kurse greket dashkan te ma presin fare...
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Degjo moj grua,une kam shkruajtur ne anglisht,sepse doja ta merrja novelen me vete kur te ikja jashte. Nuk kisha ndermend ta botoja ketu,sepse keta ketu "nuk bejne perkthime nga anglishtja" ,sic me thane dhe vete.Jam shtetas shqiptar ,sepse kam lindur dhe jam regjistruar ne nje maternitet shqiptar. Jam biri i nje babai qe nuk e dinte as vete se ishte grek. Kur e mori vesh,pesoi infarkt,sepse ishte nacionalist shqiptar. Jam grek,sepse edhe nga ana e babait,edhe nga ana e nenes,i kam kombesi greke brez pas brezi. Keshtu thone qitapet e shtetit grek.Nje cifut ne fis,nuk ndryshon gje. Une e di se cfare jam,dhe nuk kam dilema. Ajo qe une nuk kuptoj,eshte perse shteti grek tall b....me neve. Ne Athine shifja arabe dhe afrikane qe tundnin pasaportat greke. Une,me mama qytetare greke,mora opingen e sherros. Afrikani ,qe vjen nga i arushes,behet grek. Une marr avokat,dhe gerr parate. Shko ketu,me thone,shkoj une. Merr taksine dhe shko deri ne te thodhoriut per nje firme,me thone. Vete une,nuk ankohem. Do ma jepni tashti pasaporten? Jo,prioritet ka afrikani. Ne fillim do e marri ai,pastaj ti qe je grek denbabaden. Pra,une e di kush jam,por nuk e di me se kush jane greket. A jane akoma greke? Prandaj mos me trego mua se cfare jam,po shko pyeti greket,se ata nuk e dine me cfare jane. Po te isha turk,e merrja pasaporten me nje synetllik. Kurse greket dashkan te ma presin fare...
Nuk i kam lexuar komenten e para dhe sjam shume ne teme,por lexova kete pjese dhe me habiti.
Kombesi greke dhe te sorrollasin ne greqi per shtetesine?
E habitshme!
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Një shpjegim ndryshe, sipas perspektivës time ?


Patriotizmi është atdhedashuri. Një patriot e do atdheun e tij dhe punon për të pa menduar të marrë diçka prej tij. Patriotizmi mund të shihet si një formë e nacionalizmit politik, sepse qytetaria e njerëzve, ndjenja kombëtare dhe veprimet patriotike shihen si thelbësore, jo prejardhja, gjuha dhe përkatësia kulturore e qytetarit.

Në fjalorin e përditshëm, nacionalizmi përcaktohet si një ndjenjë e fortë ose ekstreme kombëtare, shpesh e lidhur me ksenofobinë, racizmin dhe militarizmin agresiv ". Ky përkufizim thekson kështu potencialin shkatërrues të nacionalizmit, i cili është shfaqur gjatë gjithë historisë. Pra i mveshet diçka tjetër.

Gjithësesi, edhe termi Racizëm është i gabuar, sepse ne jemi një racë, ajo njerëzore.
Edhe fjalori ka ndikim politik


Si patriotismi si naciomalizmi njesoj jane
Nuk man dryshim midis atdhedashurise dhe kombe dashurise.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Degjo moj grua,une kam shkruajtur ne anglisht,sepse doja ta merrja novelen me vete kur te ikja jashte. Nuk kisha ndermend ta botoja ketu,sepse keta ketu "nuk bejne perkthime nga anglishtja" ,sic me thane dhe vete.Jam shtetas shqiptar ,sepse kam lindur dhe jam regjistruar ne nje maternitet shqiptar. Jam biri i nje babai qe nuk e dinte as vete se ishte grek. Kur e mori vesh,pesoi infarkt,sepse ishte nacionalist shqiptar. Jam grek,sepse edhe nga ana e babait,edhe nga ana e nenes,i kam kombesi greke brez pas brezi. Keshtu thone qitapet e shtetit grek.Nje cifut ne fis,nuk ndryshon gje. Une e di se cfare jam,dhe nuk kam dilema. Ajo qe une nuk kuptoj,eshte perse shteti grek tall b....me neve. Ne Athine shifja arabe dhe afrikane qe tundnin pasaportat greke. Une,me mama qytetare greke,mora opingen e sherros. Afrikani ,qe vjen nga i arushes,behet grek. Une marr avokat,dhe gerr parate. Shko ketu,me thone,shkoj une. Merr taksine dhe shko deri ne te thodhoriut per nje firme,me thone. Vete une,nuk ankohem. Do ma jepni tashti pasaporten? Jo,prioritet ka afrikani. Ne fillim do e marri ai,pastaj ti qe je grek denbabaden. Pra,une e di kush jam,por nuk e di me se kush jane greket. A jane akoma greke? Prandaj mos me trego mua se cfare jam,po shko pyeti greket,se ata nuk e dine me cfare jane. Po te isha turk,e merrja pasaporten me nje synetllik. Kurse greket dashkan te ma presin fare...
Cudi te kane lene pa pension lol
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Nuk i kam lexuar komenten e para dhe sjam shume ne teme,por lexova kete pjese dhe me habiti.
Kombesi greke dhe te sorrollasin ne greqi per shtetesine?
E habitshme!
Si e kishe emrin ti ene adresën ju lutem?
Po...
baboon-office.gif
Kontrollo kutinë postare mrena 5 ditve pune ?
 

Desa

Felix - Culpa
Edhe fjalori ka ndikim politik


Si patriotismi si naciomalizmi njesoj jane
Nuk man dryshim midis atdhedashurise dhe kombe dashurise.
Pse jo! Toka dhe njeriu bashkë janë. Por ai që do tokën dhe tjetri njeriun, dallojnë në prioritete.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Nuk i kam lexuar komenten e para dhe sjam shume ne teme,por lexova kete pjese dhe me habiti.
Kombesi greke dhe te sorrollasin ne greqi per shtetesine?
E habitshme!
Te duket cudi,po eshte e vertete. Kur shkova per here te pare ne Greqi,polici grek e la mamane time te kalonte ne token greke,Kurse mua me ndaloi ,dhe me la ne token mes Greqise dhe Shqiperise .
Mamaja qante,por ai qeni i biri qenit nuk donte tja dinte. Me shikonte sikur kisha mbi kurriz ndonje thes me ashish. Kujtoi hajvani se une do nevrikosesha,dhe ai do gjente nje shkak te me kthente prapa. Mamaja ime,qytetare greke,nuk bente dot asgje. Nuk e harroj kurre fytyren e atij pisi. Ishte fyerja e pare qe me bente atdheu im,dhe pas saj erdhen me radhe te tjerat.
Cudi te kane lene pa pension lol
Une s'kerkova pension,vetem nje dokument qe me takon sipas ligjeve nderkombetare.
 
Top