Autobusi i Nacionalizmit.

Hera

Banned
Degjo moj grua,une kam shkruajtur ne anglisht,sepse doja ta merrja novelen me vete kur te ikja jashte. Nuk kisha ndermend ta botoja ketu,sepse keta ketu "nuk bejne perkthime nga anglishtja" ,sic me thane dhe vete.Jam shtetas shqiptar ,sepse kam lindur dhe jam regjistruar ne nje maternitet shqiptar. Jam biri i nje babai qe nuk e dinte as vete se ishte grek. Kur e mori vesh,pesoi infarkt,sepse ishte nacionalist shqiptar. Jam grek,sepse edhe nga ana e babait,edhe nga ana e nenes,i kam kombesi greke brez pas brezi. Keshtu thone qitapet e shtetit grek.Nje cifut ne fis,nuk ndryshon gje. Une e di se cfare jam,dhe nuk kam dilema. Ajo qe une nuk kuptoj,eshte perse shteti grek tall b....me neve. Ne Athine shifja arabe dhe afrikane qe tundnin pasaportat greke. Une,me mama qytetare greke,mora opingen e sherros. Afrikani ,qe vjen nga i arushes,behet grek. Une marr avokat,dhe gerr parate. Shko ketu,me thone,shkoj une. Merr taksine dhe shko deri ne te thodhoriut per nje firme,me thone. Vete une,nuk ankohem. Do ma jepni tashti pasaporten? Jo,prioritet ka afrikani. Ne fillim do e marri ai,pastaj ti qe je grek denbabaden. Pra,une e di kush jam,por nuk e di me se kush jane greket. A jane akoma greke? Prandaj mos me trego mua se cfare jam,po shko pyeti greket,se ata nuk e dine me cfare jane. Po te isha turk,e merrja pasaporten me nje synetllik. Kurse greket dashkan te ma presin fare...

Çudi se une si greke me origjine se te dy prinderit I kam me origjine e gjithe familja duke filluar nga prinderit e me rradhe kemi 18 vjet qe kemi pashaporten greke na kerkuan qitapet si thua ti qe origjina eshte nga ketej e per dy vjet mbasi I futem letrat na dolem sic duket ty te paskam rene gjerat nga me te ndryshme
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Atehere me lejoni tju them ju as vete sdini a jeni greke apo shqiptare apo çifut ( çifutet ndryshojne lexoni edo kuptoni persene) apo ku di se cfare rrace tjeter sepse thjesht nuk dini sdini nga historia ....e thoni me te madhe qe jeni grek por se doni thoni qe jeni shqiptar por poshteroheni .....thoni qe keni shkruar anglisht por e perktheni ne shqip ....nga historia ne shekuj gjithe njerezit e njohur nga Pena e tyre e Arte nuk mohuan kurre nga eshte fara e tyre ....dhe sic ka thene Fishta I Madh dhe pse dihet jeta e tij ka thene " Kur mos di se prej ka njehem kur mos di se prej ka jam , mjer pektu qe kam vesh se prej funi jam mjeram" ta solla origjinalin me dialektin e tij

Mirserdhe ne forum rrespekt nga nje grekofone e lindur e rritur ne shqiperi ?
Shko tashti edhe me denonco ne ambasaden greke. E di qe do ta besh me qejf te madh,ne mos ti,nje grekofone tjeter. Keshtu bejne minoritaret ne kete vend,shesin njeri tjetrin. Vetem te ndihmojnë njeri tjetrin nuk dijne.
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Çudi se une si greke me origjine se te dy prinderit I kam me origjine e gjithe familja duke filluar nga prinderit e me rradhe kemi 18 vjet qe kemi pashaporten greke na kerkuan qitapet si thua ti qe origjina eshte nga ketej e per dy vjet mbasi I futem letrat na dolem sic duket ty te paskam rene gjerat nga me te ndryshme
Tallesh me mua ti apo cfare? Ik,edhe shko bej denoncimin,he xhan....
 

Hera

Banned
Shko tashti edhe me denonco ne ambasaden greke. E di qe do ta besh me qejf te madh,ne mos ti,nje grekofone tjeter. Keshtu bejne minoritaret ne kete vend,shesin njeri tjetrin. Vetem te ndihmojnë njeri tjetrin nuk dijne.

Mos po ngaterroni inditentitetin tuaj me te tjeret sepse ju erdhet e po beni denoncime .....ne jemi kohe ketu e skemi shitur askend dhe as kemi bere deklarata
 

Ad Adi

Antarë i Respektuar
Mos po ngaterroni inditentitetin tuaj me te tjeret sepse ju erdhet e po beni denoncime .....ne jemi kohe ketu e skemi shitur askend dhe as kemi bere deklarata
Une thashe cfare me ka ndodhur mua,edhe jo cfare te ka ndodhur ty. Denoncim eshte te tregosh per veten?
.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Ore nuk ta jep pasaporten greke ai se ti je grek i motcem dhe ske lidhje me keta grekerit e sotem. :)

Besoj se ta zgjidha sadopak dilemen. ;)
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Çudi se une si greke me origjine se te dy prinderit I kam me origjine e gjithe familja duke filluar nga prinderit e me rradhe kemi 18 vjet qe kemi pashaporten greke na kerkuan qitapet si thua ti qe origjina eshte nga ketej e per dy vjet mbasi I futem letrat na dolem sic duket ty te paskam rene gjerat nga me te ndryshme
edhe ti greke? lool lool lool


A ka ndonje Shqiptar ketu? loolloolloolloollool

O burra gra. Eja bejme nga 20 femij lol
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Te duket cudi,po eshte e vertete. Kur shkova per here te pare ne Greqi,polici grek e la mamane time te kalonte ne token greke,Kurse mua me ndaloi ,dhe me la ne token mes Greqise dhe Shqiperise .
Mamaja qante,por ai qeni i biri qenit nuk donte tja dinte. Me shikonte sikur kisha mbi kurriz ndonje thes me ashish. Kujtoi hajvani se une do nevrikosesha,dhe ai do gjente nje shkak te me kthente prapa. Mamaja ime,qytetare greke,nuk bente dot asgje. Nuk e harroj kurre fytyren e atij pisi. Ishte fyerja e pare qe me bente atdheu im,dhe pas saj erdhen me radhe te tjerat.

Une s'kerkova pension,vetem nje dokument qe me takon sipas ligjeve nderkombetare.
Mos prit ndonje gje nga "atdheu" yt. Ti e di mire si thone greket: "Atdheu im eshte atje ku jam me mire". Ne kete prizem ka ardhur koha t`i shohim gjerat. (nje mendim gjithsesi).
 
Top