B. Mynih më një këmbë në finalen e Ch. League, “poshtëroi” Barcelonën në shtëpi

cent

...Lontano
29821.jpg


Eshtë goli i knock out është goli që shënon një moment histrorik në futbollin e kësaj dekade, goli që gjuznjëzon Barcelonën, kurrë nuk e kishim parë kështu duke përdorur këtë frazë të gjunjëzuar vjen nga Tomas Myler në ndeshjen e tij të 200- të me Bajernin e Mynihut nis dhe mbyll poikerin bavarez, për të na konfirmuar superfuqinë e momentin në futbollin europian. Një 4-0 që tingëllon si hakmarrjue për disfatën e vitit 2009 por që hap një epokë të re. Bavareztë ishin spektakolarë në Alianz Arena duke e bërë Barcelonën të dalë nga fusha të skuqur si ngjyrat e vetë impiantit bavarez.

Polemikat do të vijojën gjatë ndoshta për tre golat e gjermanëve por nuk janë një alibi për Barcelonën që nuk arriti të ngrejë kokë kundër një skuadre moderne dhe superiore në në planin taktik e sidomos atë fizik. Ishin pikërisht gjermnët që u shfaqën të rrezikshëm që në minutën e dytë me Arjen Roben që i vetëm para portës prferoi të tentojë veten duke injoruar Mario Gomez krejtësisht të lirë , goli i avantazhit vjen në të 25 nga Tomas Myler i cili merr topin nga Dante që duket se përdor pak duart për t’u ngrutur më lart se kundërshtari. 4 minuta më vonë Mesi është një kohë pas krosimit të Pedros për të barazuar ndërsa në të 32 gjermënt pretendojnë një 11 metërsh për prekjen me dorë të Sancez por arbitri nuk vërshëllen .

Pjesa e parë mbyllet me gjermënt në avntazh ndërsa e dyta është një makth për katalanssit në minutën e 49 dyfishon Mario Gomez në një gol që duket si fotokopje e së parës edhe pse sulmuesi duket në fillin e pozicionit jashtë loje. Në minutat në vijim Barcelona përpiqet të ndryshojë ritmin por Bajerni nuk rrezikon asgjë,. Edhe goli i tretë i bavarezëve shënohet nga një parrgullsi në arbitrim Arjen Roben me të majtën nga e djathta gjen cepin e kundërt të portës por aksioni i holandezit ndihmohet padyshim nga fauli i Myler që pengon markimin e Zhordi Albas, Barcelona rrezikon gremisjen dhe goli i katërt vjen pas një pune të shkëlqyer të David Alabas dhe Frenk Riberi në të majtë duke i dhënë mundësinë Myler të vulosë një rezultat historik, Barcelona nuk ia del të regjë kokë, Bajerni e ka gjunjëzuar si vështirë se dikush mund ta parashikonte një 4-0 që e bën shumë të komplikuar edhe për katalanasit më të flaktë shqiptimin e fjalës “Remuntada” për takimin e kthimit në Camp Nou.
/S.Sport
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: B. Mynih më një këmbë në finalen e Ch. League, “poshtëroi” Barcelonën në sht

Wallah e ka shkel me 2 kamt barcen lol
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: B. Mynih më një këmbë në finalen e Ch. League, “poshtëroi” Barcelonën në sht

shume keq, shume...po bayernit i uroj suksese, sa per barcen me vjen keq, po sjan ne terezi kete kohen e fundit te ngratit,, ose humbin ose mezi fitojn...
 
Top