• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

cent

...Lontano
Kreu i Partisë Demokratike zhvilloi një takim me ambasadorët e vendeve të Bashkimit Europian ditën e sotme, nga ku deklaroi se Rama po shtyn ligjin për nëpunësit civilë.

Basha tha se i ka shprehur ambasadorëve shqetësimin për shkelmimin që po i bëhet konsensusit të arritur për 3 ligjet. “Kemi mësuar jo zyrtarisht se ka përpjekje për të shtyrë hyrjen në fuqi të ligjit për Statusin e Nëpunësit Civil, apo për të ndryshuar përmbajtjen e tij të votuar në mënyrë konsensuale, përpjekje që bëhet me një motiv, për të intensifikuar spastrimin e administratës dhe zëvendësimin me militantë partiak.

Ky është hap i kushtueshëm për taksapaguesin shqiptar dhe evropianë, që minon konsensusin”, tha Basha pas takimit. Ai e cilësoi si një tentativë tinëzare e Ramës shtyrja apo përpjekja për ta ndryshuar ligjin e miratuar me konsensus në Parlament.

“Ligji i miratuar me konsensus dhe që po tenton të shtyhet është një shpallje lufte e hapur ndaj aspiratës sonë për tu integruar së shpejti në BE”, përfundoi Basha.
/Shekulli
 

S1lence

Anëtar i ri
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Po normal qe do i spastroj ..eshte mbushur administrata vetem me mbeturina .
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

po krejt mbeturina jan ,jan e njejta administrat qe ju beri te mundeshem hyrjen ne nato
 

S1lence

Anëtar i ri
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Po tallesh ti?? Ne nato deshen dhe na futenn po jo per meritat tona . Harron qe dy muaj kishte qe kishte ndodh gerdeci . Te kishin nejt edhe kater vjet keta qe ishin do e kishin
ber shqiperin lesh e li .lol
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Po gerdeci gjithmon per fatekeqsite i ka fajet qeveria e kam thene edhe njehere edhe po te mos ju punon e te mos ju kryen pune as viagra fajet i ka berisha
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Po eshte mese normale qe do ndodhte kjo gje. E te njejten gje do kishte bere PD po te ishte akoma maxhorance.
administratat duhet te jen te partis ne pushtet...eshte llogjik e thjeshte kjo ;)

p.s pse eshte kaq boring ky Basha...booooooo
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Po eshte mese normale qe do ndodhte kjo gje. E te njejten gje do kishte bere PD po te ishte akoma maxhorance.
administratat duhet te jen te partis ne pushtet...eshte llogjik e thjeshte kjo ;)

p.s pse eshte kaq boring ky Basha...booooooo

Sepse nuk merr fryme vete Por nga Berisha prandaj eshte boring duket qe eshte politike e sales e vjeter e lodhur jo fryte dhenese nje gje me pelqen tek Rama qe nuk replikojne shume keshtu qe do tu duhet te nderrojen taktike perbdryshe do ngelin ne oppozit per jete
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Sikur te mos ishte sala ti se kishe pa kurre UK se pari edhe akoma i kishi rruget qe as gomari nuk kish mujt me kalu andej keni drejt me sha se jeni buke permbyst se ishte ai qe liberalizoi vizat ju pruni demokracine beri qka beri ka edhe gabimet e veta se ska njeri perfekt.

Vetem me vjen keq qe jeni kaq te mbushur me urrejtje si duket me shume ju kan pelqyer BUNKERAT
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Po eshte mese normale qe do ndodhte kjo gje. E te njejten gje do kishte bere PD po te ishte akoma maxhorance.
administratat duhet te jen te partis ne pushtet...eshte llogjik e thjeshte kjo ;)

p.s pse eshte kaq boring ky Basha...booooooo

Qa po thu o Bella??? Kjo munde te jete normale per nje vend s Shqiperia ku me nderrimin e pushtetit largohet nga puna edhe polici rrugor, ama per vendet normale kjo nuk eshte fare normale.

Administrata ngelet administrat dhe ata mbajne vjueshmerine e shtetit. Te nderrohet stafi politik ka logjiken, te nderrohen drejtorite kyqe ka logjike, por ti vihet fshese admnistrates kjo ska asnje logjike.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Sikur te mos ishte sala ti se kishe pa kurre UK se pari edhe akoma i kishi rruget qe as gomari nuk kish mujt me kalu andej keni drejt me sha se jeni buke permbyst se ishte ai qe liberalizoi vizat ju pruni demokracine beri qka beri ka edhe gabimet e veta se ska njeri perfekt.

Vetem me vjen keq qe jeni kaq te mbushur me urrejtje si duket me shume ju kan pelqyer BUNKERAT

xhebro po ci dua vizat kur skam lek me ca ta bredh kete boten. ci do vizat populli kot per te mbajtur pashaporten ne xhep se nuk hyn ne pune jo. Vizat menduam se do rrisnin ekonomin, do ndihmonin biznezet...po spo shoh gje..vetem superbosat e qeveris vazhdojn te ken bizneze. se tregtari i thjeshte ka vetem taksa dhe i rrofte viza.

saper rruget, seriozisht e ke ti..i ke pare mire rruget. edhe autostradat qe jan bere (qe smund te quhen as autostrada te mirfillta) jan gjysmake dhe ka akoma punime. po mos bente dhe rruget berisha, atehere cu pa puna. Pse do mburrim qeverin se ka bere rruge??!! po keto jan elementare per nje shtet.
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Pse qfare te duket Shqiperia ty .
Amerike a ku ti marrim leket qe te shetisim ai te krijon mundesin sikur te mos i kishi do kishi thene non stop smundemi te udhetojme....
Po elementare jan rruget po per 80 vjet shtet rruget vetem gomari ka kalu edhe kamionet e ushtrise ne to sot nga Kosova per tre ore je ne Tirane....
Ju kerkoni shume prej qeverie edhe nuk jepni asgje me vjen keq qe e them po para se me kerku duhet me bo diqka per shtet tondin....
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Pse qfare te duket Shqiperia ty .
Amerike a ku ti marrim leket qe te shetisim ai te krijon mundesin sikur te mos i kishi do kishi thene non stop smundemi te udhetojme....
Po elementare jan rruget po per 80 vjet shtet rruget vetem gomari ka kalu edhe kamionet e ushtrise ne to sot nga Kosova per tre ore je ne Tirane....
Ju kerkoni shume prej qeverie edhe nuk jepni asgje me vjen keq qe e them po para se me kerku duhet me bo diqka per shtet tondin....

:D xhebro e kemi bere kete muhabet. qeveris i jap un. paguaj taksat, nuk e vjedh, respektoj ligjin jam korrekte ne pune, etj....burri im gjithashtu....kam bere martese, kam krijuar famije. :D Keto jan qe nje shtet kerkon nga populli i tij. e flasim per shtet demokrat dhe te lire (pra mos fusim luften ketu se e di un qe do dalesh te patriotizmi tij :p)

Nga shteti kerkoj te me mbroj familjen, siguri ekonomike dhe ligjore....e sigurisht rruge qe te vazhdoj te prosperohem si familje :D...un e kam kryer detyren time...po sheteti im??? vazhdon akoma te krahesohet me 50 vjet diktature...sme intereson..un jetoj ne demokraci ne kohen e Sales jo te Enverit..skam nevoje per krahesime por per fakte :)
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Ke nevoj per krahasime edhe fort.
Paguan taksat merr rrogen ky ska mujt me bo rrogen mesatre 500euro se nuk eshte askund ne ballkan..
Spo dal te patriotizmi po ne shqiperi egziston ai mentaliteti qe shteti duhet me zgjith qdo problem te tyrin .
Nese vet nuk lufton per dukurit e keqija mos prit qe shteti te luftoj nese e sheh nje veper penale duhet te njoftosh nese ndihesh e pasigurt duhet te njoftosh shtetin..

Berisha nga UGANDA E KENIA cfare ishte Shqiperia krijoj nje shqiperi te krahasueshme me fqinjet kaq di une.
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Sikur te mos ishte sala ti se kishe pa kurre UK se pari edhe akoma i kishi rruget qe as gomari nuk kish mujt me kalu andej keni drejt me sha se jeni buke permbyst se ishte ai qe liberalizoi vizat ju pruni demokracine beri qka beri ka edhe gabimet e veta se ska njeri perfekt.

Vetem me vjen keq qe jeni kaq te mbushur me urrejtje si duket me shume ju kan pelqyer BUNKERAT


Xhebro sa per shpjegim ishte tosi ne pushtet kur kam kap uk dhe ta dishe ti isha ne krah te edi palokes duke bere protesta dhe gjuajtur gure ne gjama te kryeministise me thoshte je demokrat I flaket (edhe isha pse jo edhe jam tani demokrat) Por kurre me Sali Berishen sepse nuk perfaqeson demokratin jo Por nje njeri qe ka shpenzuar per klane mafjoze dhe tendera te pa bera kurre. Ne 2010 anglezet Ben projekt te sillnin trenin nga vlora ne morin saliu tha po ska problem Por sistemin do e merrni ne rusi tek nje mik I tij anglezet nuk pranuan sepse sistemi ishte I vjeter firma u terhoq saliu pagoj 3miljon euro per projekt te pa realizuar kurre se mos ishin leket e atij personale ishe te mijat edhe te tuajat( kam pare projectin)
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Na thoni ndonje emer Politikani qe ne Shqiperi beri dicka te dobishme per popullin kto 20 e kusur vite Pluralizem?!

Kena simpatizantet e Berishes te verbu... ja filloi nga Remzi Hoxha e deri te privatizimi dhe i stil,olapsave ne zyrat e Kryeministris. (jo se i beri Berisha me doren e tij po t'fusi lloj lloj çobani ne institucione qe ne mentalitet kan akoma pushket...)
Ai Adrian Hoxha kot thot "Berisha esht ne hasmeri me mu"?
Bashk me Fatos Nanon vran nga '97 deri ne '99 gjysmen e Tropojes me intriga,njerz te besueshem te tyre kan marr pjese ne ekzekutimet e bujshme te viteve '98-'99.
Pa harruar qe ato qe u vran po furnizonin UçK-n me armatime (biznes apo jo,ato po e ndihmonin çlirimin e Kosoves).

Qenka permend dhe Gerdeci!
Tabulatet telefonike qe u zhduken brenda ores deshmonin lidhje direkte te Ministrave me fabriken e Gerdecit,t'gjitha kto i gjejm ne shtyp.

15 Mars Gerdeci,3 Prill Shqiperia merr ftesen per t'u antarsuar ne NATO... S'me duket shume e qarte kjo situate! Doli ne shesh dhe nje "kalama" me emrin Efraim Diveroli nga Majemi qe pranoi se kishte ber biznes me djalin e Berishes per municionet. Bile u kercenua dhe aty e hapi thesin dhe i quajti "Kafshe te terbuara". (gjithmone sipas shtypit dhe deshmise te te ndjerit,Kosta Trebicka)

A doni drejtsi per Gerdecin? Gjeni autoret e vrasjes se deshmitarit kyç te siperpermendur!
Prokuroria mund te hapi çdo dosje te arshivuar te viteve 98'-99' te zbuloj prapaskenat e vrasjeve ne Tropoje,te Azem Hajdarit... kush po i vriste furnizuesit e armeve te UçK-se.

Basha! Sa te shkon roli i kukulles! Ke dhe look...
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Xhebro sa per shpjegim ishte tosi ne pushtet kur kam kap uk dhe ta dishe ti isha ne krah te edi palokes duke bere protesta dhe gjuajtur gure ne gjama te kryeministise me thoshte je demokrat I flaket (edhe isha pse jo edhe jam tani demokrat) Por kurre me Sali Berishen sepse nuk perfaqeson demokratin jo Por nje njeri qe ka shpenzuar per klane mafjoze dhe tendera te pa bera kurre. Ne 2010 anglezet Ben projekt te sillnin trenin nga vlora ne morin saliu tha po ska problem Por sistemin do e merrni ne rusi tek nje mik I tij anglezet nuk pranuan sepse sistemi ishte I vjeter firma u terhoq saliu pagoj 3miljon euro per projekt te pa realizuar kurre se mos ishin leket e atij personale ishe te mijat edhe te tuajat( kam pare projectin)

Con_uk sbej avokatin e berishes po edhe te thuhet cdo gje ishte e zeze nuk shkon ,nese kjo qe thua ti eshte e vertet nuk i paskem 100 vjet shtet po 0 vjet shtet ....
Fjalet e kafeneve nuk ndalen kurre ketu degjon gjera qe as ne sherbime informative sekrete ske shanc per ti degjuar spekulimet jan te medhaja....
Pushteti i Berishes nuk ka qen krejt bardhe sikurse nuk ka qen krejt zi,por duhet te analizojme pak edhe mentalitetin sot ne 2013 plaqkiten turistet ,gjuhen me gure autobusat ne nje shtet me demokraci kishe....
Ka shume pune per te bere po mendoj se Shqiperia se meriton kete qeveri qe ka deri dje shaju me nena e publiko video per korrupcion befas aleat njeri kryetar parlamenti tjetri kryetar qeverie ,greku zevendskryeminister a qka dreqi ke kjo eshte tallje Koken me shqiptaret.
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Ne fakt xhebaril ka te drejte ne nje fare menyre shqiptaret cfare bejne per shoqerine per shtetin ?

Treguan se per nje gote raki shet voten e tij, rezultati ne parlament ke trafikant femrash dhe droge apo jo ????
Treguan se nuk kane moral, etike dhe ndergjegje, shqiptaret e shqiperise treguan se jane BOSH.
Treguan se nuk respektojne shoqerine, semaforin natyren hedhin mbeturina, me pak llafe shqiptaret e shqiperise jane akoma me bisht, mire do ishte ti dergojme dhe mua se bashku me to ne Kongo, jo mo se do e ndontnin edhe Kongon, ti hedhim ne det edhe atje nuk ben ...nuk e di se cfare te bej me to te gjithe kane ra ne hall se cfare te bejne me Ne, lere te na shuajne me mire aman ... ahahah sa per shtet eshte nje fantazi ne sirtar KURRE nuk do bejme shtet.... a me vjen keq, normalisht por kjo eshte e verteta e hidhur...
 

S1lence

Anëtar i ri
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Po gerdeci gjithmon per fatekeqsite i ka fajet qeveria e kam thene edhe njehere edhe po te mos ju punon e te mos ju kryen pune as viagra fajet i ka berisha

Ore sinqerisht qe po me jep pershtypjen e nje militanti te djatht , e kunderta e asaj qe duhet te ishe , e nje individi qe eshte pro perparimit te shqiperis .
Nuk e di se ne cfare baza flet , po une te jap me argumenta te tipit ekonomik dhe juridik qe kjo qeveri ka qen e deshtuar .

A e ke iden se ne cfare varferie te tejskajshme e ka len popullin shqiptar kjo qeveria e meparshme , dhe a e ke iden se sa biznese jan te bllokuara vetem nga borxhet qe u ka shteti shqiptar pa te drejt atyre .

A ke informacion qe ligjet mbi ekonomin dhe taksen e ashtu quajtur te shesht duhej me patjeter ribere per faktin se po binte e gjitha mbi biznesin e vogel .( i ashtu quajtur biznes se ajo eshte nje menyre per tu vetushqyer )
Nje shembull do te jap : nje biznes i vogel me xhiro mujore 5-6 milion lek te vjetra paguan taks mbi fitim 10.000 lek te reja ne muaj , ndersa kompania coca-cola me xhiro mujore 280 milion euro paguan taks fitimi 120.000 lek te reja .
Mos me fol per nato ..po me fol per kete qe te thash e per 560 milion dolllare pun te bera e tvsh te pa paguara qe jan borxhe te shtetit shqiptar ndaj biznesit
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Ore sinqerisht qe po me jep pershtypjen e nje militanti te djatht , e kunderta e asaj qe duhet te ishe , e nje individi qe eshte pro perparimit te shqiperis .
Nuk e di se ne cfare baza flet , po une te jap me argumenta te tipit ekonomik dhe juridik qe kjo qeveri ka qen e deshtuar .

A e ke iden se ne cfare varferie te tejskajshme e ka len popullin shqiptar kjo qeveria e meparshme , dhe a e ke iden se sa biznese jan te bllokuara vetem nga borxhet qe u ka shteti shqiptar pa te drejt atyre .

A ke informacion qe ligjet mbi ekonomin dhe taksen e ashtu quajtur te shesht duhej me patjeter ribere per faktin se po binte e gjitha mbi biznesin e vogel .( i ashtu quajtur biznes se ajo eshte nje menyre per tu vetushqyer )
Nje shembull do te jap : nje biznes i vogel me xhiro mujore 5-6 milion lek te vjetra paguan taks mbi fitim 10.000 lek te reja ne muaj , ndersa kompania coca-cola me xhiro mujore 280 milion euro paguan taks fitimi 120.000 lek te reja .
Mos me fol per nato ..po me fol per kete qe te thash e per 560 milion dolllare pun te bera e tvsh te pa paguara qe jan borxhe te shtetit shqiptar ndaj biznesit


Kam master ne financa keshtu qe dikund tjeter tregoj keto edhe tre here ne jave jam ne shqiperi edhe e kam pa pak a shume ku eshte gjendja edhe si eshte...
Po nuk ka faj kerkush edhe une neser mos me punu e me ndejt naper protesta skam per qka me honger ,taksa e shesht ska me tu bo kurre .....Se jan premtime qe as amerika smundet me i realizu jo nje person si zoteria qe ka marre qeverin me 5 deputet grek brenda partis se ti +1 tjeter nga minoriteti grek....

Nuk pres me shume nga nje qeveri qe shumicen e ministrave si ka te kualifikuar per punen qe bejne te gjithe jurista e ekonomista apo nuk diplomojne te tjere .
 

S1lence

Anëtar i ri
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Kam master ne financa keshtu qe dikund tjeter tregoj keto edhe tre here ne jave jam ne shqiperi edhe e kam pa pak a shume ku eshte gjendja edhe si eshte...
Po nuk ka faj kerkush edhe une neser mos me punu e me ndejt naper protesta skam per qka me honger ,taksa e shesht ska me tu bo kurre .....Se jan premtime qe as amerika smundet me i realizu jo nje person si zoteria qe ka marre qeverin me 5 deputet grek brenda partis se ti +1 tjeter nga minoriteti grek....

Nuk pres me shume nga nje qeveri qe shumicen e ministrave si ka te kualifikuar per punen qe bejne te gjithe jurista e ekonomista apo nuk diplomojne te tjere .
Paske goxha interses dhe qenke i mire informuar per situaten ne vend .
Mqs ke master ne financa duhet te dije te dalloje cila nga qeverit perdori taksen e shesht edhe cila kerkon te perdori ate progresiven .;)
Te te pys a di ta besh dallimin midis tyre ?
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Paske goxha interses dhe qenke i mire informuar per situaten ne vend .
Mqs ke master ne financa duhet te dije te dalloje cila nga qeverit perdori taksen e shesht edhe cila kerkon te perdori ate progresiven .;)
Te te pys a di ta besh dallimin midis tyre ?

Ti mundesh mem thirr prof per ty edhe per politikat ekonomike ik merru me prrallat e rames se skam kohe me ramen ,kur te kuptosh diqka me te thjeshte sic eshte ironia flasim..
Met Mira ti e lideri yt qe i quajti pakic shqiptaret ne maqedoni ,ai sdin me bo dallimin mes shumicave e pakicave e lere me taksat .
Harrova ky oshte veq roboti i KOCO KOKEDHIMES
 

S1lence

Anëtar i ri
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Ti mundesh mem thirr prof per ty edhe per politikat ekonomike ik merru me prrallat e rames se skam kohe me ramen ,kur te kuptosh diqka me te thjeshte sic eshte ironia flasim..
Met Mira ti e lideri yt qe i quajti pakic shqiptaret ne maqedoni ,ai sdin me bo dallimin mes shumicave e pakicave e lere me taksat .
Harrova ky oshte veq roboti i KOCO KOKEDHIMES
Ok prof ..me pelqeu jasht mase ironia jote :)
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

edhe nese te fiton shqiperia me ate taksen e rames ndonje send do te jesh ti i fundit qe do te paguash me teper jo bizneset miku im ,se ai me ato kioska e me qka jan si behet vone ai ngarkohet me takse progresive do te detyrohet te rrise cmimet kjo eshte ajo qe shqiptaret sduan ta kuptojne edhe thone takse progresive takse progresive pse a budalla te duket ty nje bord kompanije te beje qarkullim trefish e te paguaj kosto e te mbaje te njejtin cmim nese mendon kete atehere me te vertet skom koment....
Taksa progresive i rendon mbi shpine konsumatorit dmth ne kete rast popullit .
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

PS mbajti vendin peng per statusin ne BE duke mos miratuar 3 ligjet per gati 2 vjet, kohe mjaftueshem per te menduar, studiuar, debatuar... se sa te zbatueshem ishin keto ligje, por nuk e beri. As kur vendosi kushtet per miratimin e tyre ne seancen e jashtezakonshme parlamentare, nuk u permenden keto "mangesi" per ligjin. Ndersa tani kur ligji duhet te hyj ne fuqi, afer dates per miratimin e statusit si edhe garantimin qe i jep nepunesit nga "fshesa politike", ligji del "i pazbatueshem"?!

Nuk ka "rilindje", me pelqen ligji sa jam ne opozite, por nuk eshte i pelqyeshem kur duhet ta zbatoj si pozite...

hajduti
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Qa po thu o Bella??? Kjo munde te jete normale per nje vend s Shqiperia ku me nderrimin e pushtetit largohet nga puna edhe polici rrugor, ama per vendet normale kjo nuk eshte fare normale.

.

Aman shyqyr qe po heqin policet e Sales, ato te trashet qe s'dine si te prezantojne veten e tyre ne radhe te pare si polic, lere anen tjeter qe ndalonin njerezit pa lidhje..... k'saj radhe me ra ne sy qe nuk kishte shume police si me pare pa lidhje lart e poshte, dhe ato qe ishin sec kishin 1 sjellje me te afte dhe te bute, me ra ne sy direkt ky fakt..... Do lutesha te nderrojne edhe idiotet ne Aeroport qe c'do vit na prishin imazhin dhe te acarojne pa lidhje , thjeshte per faktin qe s'kane aftesi dhe akoma presin noj lek nen dore!!! une e bera ankesen time me shkrim sapo kam zbritur!!!

Ps.... sa per k'te idiotin ne foto maaakk maaak mak....... do i vije fundi edhe k'tij,
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Aman shyqyr qe po heqin policet e Sales, ato te trashet qe s'dine si te prezantojne veten e tyre ne radhe te pare si polic, lere anen tjeter qe ndalonin njerezit pa lidhje..... k'saj radhe me ra ne sy qe nuk kishte shume police si me pare pa lidhje lart e poshte, dhe ato qe ishin sec kishin 1 sjellje me te afte dhe te bute, me ra ne sy direkt ky fakt..... Do lutesha te nderrojne edhe idiotet ne Aeroport qe c'do vit na prishin imazhin dhe te acarojne pa lidhje , thjeshte per faktin qe s'kane aftesi dhe akoma presin noj lek nen dore!!! une e bera ankesen time me shkrim sapo kam zbritur!!!

Ps.... sa per k'te idiotin ne foto maaakk maaak mak....... do i vije fundi edhe k'tij,

Degjo Zana,

Shteti, sjellja dhe funksionimi i tij nuk varet nga polici rrugor qe mba me buke femijen e as nga administrata dhe nepunesi qe punon ne zyre. Shtei, sjellja dhe funksionimi i tij varen nga menaxhmenti qe udheheq ate shtet. Ketu e kam fjalen nga menaxheri me i larte qe ne kete rast eshte kryeministri e deri te menaxheri me i ulet qe ne kete rast eshte drejtori i policise (qofte regjionale). Pra polici, ushtari, nepunesi, sportelisti, faturinoja jane njerez thjeshte punetor krahu. Nese menaxhmenti rrezaton keta gjithsesi se do rrezatojne. Ketu veret ndryshimi. Une nuk e kuptoj se pse duhet nderruar polici i thjeshte???? Pse duhet nderruar nepunesi i thjeshte???? edhe per ta ka procedura nderrimi por kjo nuk duhet te jete vetem pse ata mendojne ndryshe. Tek e fundit kush e di nese ata kan votuar ndryshe. A nuk eshte vota e fshehte??????

Une indinjohem ngase te gjithe keta jane te shkrete dhe jane me te liget (dmth.jerez pa mbeshtetje) ne ate shtet dhe jane te paret keta qe gjithe akumulimi i egersise mes partnereve politik bie mbi kurrizin e tyre dhe familjreve te tyre.

Qeveria ka nderuar dhe ajo duhet te nderroje metodat qeverisese, planet qeverisese dhe jo te nderroje gjithe njerezine. se paku une jam kunder kesaj.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Jam dakort kitrra, ama 1 pune me aq rendesi nuk i jepet dikujt thjeshte per faktin e mikut dhe rryfsheteve, pastaj s'ja ka idene detyres dhe si te sillet me njerezit, jo vetem k'te por na prishin edhe imazhin ne pergjithesi, une k'te vit kam takuar shume te huaj ne Albania, kjo eshte 1 arsye tjeter pse instuticione te tilla duhet te kene njerez te arsimuar qe i perkasin detyres...... dhe sinqerisht me vjen mire qe Vendlindja ime te rregullohet..... per k'te arsye duhen pastruar, kush ka mbaruar shkollen per ate zanat dhe eshte i/e zoti/nja s'ka pse te hiqet......
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Jam dakort kitrra, ama 1 pune me aq rendesi nuk i jepet dikujt thjeshte per faktin e mikut dhe rryfsheteve, pastaj s'ja ka idene detyres dhe si te sillet me njerezit, jo vetem k'te por na prishin edhe imazhin ne pergjithesi, une k'te vit kam takuar shume te huaj ne Albania, kjo eshte 1 arsye tjeter pse instuticione te tilla duhet te kene njerez te arsimuar qe i perkasin detyres...... dhe sinqerisht me vjen mire qe Vendlindja ime te rregullohet..... per k'te arsye duhen pastruar, kush ka mbaruar shkollen per ate zanat dhe eshte i/e zoti/nja s'ka pse te hiqet......

Zana, ne parimisht duhet te pajtohemi qe kur bisedojme te bejme debat jo politik. Konsideroje se jemi te pjekur dhe duhet te bisedojme jo per qejfin e Bashes, Sales apo Edit, ngase te pjekurit, shoqeria civile, debaton per te miren qytetare - shoqerore.

Une mjaft shpesh kam vizituar Shqiperine dhe ate mjafte shpesh institucionet simotra qe gjenden aty. Shqiperia nuk se nuk ka njerez te ditur, nuk se i mungojne njerezit e shkolluar, madje te gjithe nepunesit e administrates (thuajse te gjithe) i ke me studime universitare. E keqja ne Shqiperi por edhe ne Kosove (ketu te ne me pak ngase ka Ligj mbi sherbimin civil dhe nuk nderron administrata ne rastin e zgjedhjeve) eshte se nepunesi dhunohet dhe nuk lejohet te beje punen e tij por detyrohet te beje ne menyren se si i urdheron shefi ngase shefi dhe partia e sollen aty dhe shefi dhe partia munde ta largojne kur te duan. nese Berisha ka bere kete gabim kete nuk duhet ta beje Rama! Pse???

Ata njerez qe punojne aty me siguri se gjate 8 viteve edhe kan krijuar nje pervoje pune dhe hic-hic me mire se nje fillestar i dine se si shkojne punet e shtetit. Pra nuk i them Rames te mos ndryshoje drejtoret dhe postet politike. Po ore po ato ti ndryshoje ngase ky zoteriu mes tyre do implementoje programin e tij. Une i them Rames qe nepunesin e thjeshte ate qe bene pune zyre nuk ka nevoje ta nderroje. Ate duhet ti jap pune krahas pershkrimit te detyrave qe ka dhe te lypi pergjegjesi nga ai. Ne kete menyre do krijohej nje sherbim shteti me njerez profesional.

Ti thua se punetoret e aeroportit dhe policia silleshin keq. Epo si mos te silleshin keq ata kur nderrohen cdo 3-4 vite. Ne momentin qe ai hyne ne pune hyne epr te vjedhur qytetarin ngase e din se me rastin e eprfundimit te zgjedhjeve do ik ne shtepi.

Pra duhet suiguruar ata njerez qe nese nuk kan keqperdorur dicka do vazhdojne punen pa droje dhe une jam i bindur se pjesa me e madhe e atyre nepunesve nuk kan keqperdorur.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Jo jo asnje lloj eksperience s'kane marre kitrra, po flas personalisht tani varet c'do njeri ka kendveshtrimin e tij/saj personal edhe varet sa i/e lidhur eshte me k'to administrata ne pergjithesi..... Kur isha une tani po behej fjale qe te hiqet Kryetari i Doganes qe pak a shume e njohim nga afer, ama e ka c'do gje gati qe e pret ne USA, me 3-4 shpia te blera, makina, familjen ka 1 vit qe i ka marre masat i ka derguar andej etj etj etj , e sa ka si puna e tij qe nga Shefi gjer tek punetori.....

Une e kam thene me kohe, qe Rama se mori se eshte i zoti por ishte lideri me i pershtatshem qe zgjodhi vete Europa dhe k'to ndryshime/pastrime s'po i ben vete Rama, jane kokat pas tij qe i japin k'to urdhera, dhe do e rregullojne Shqiperine pune 2-3 vitesh, do e shikosh sa do luftohet korrupsioni, dhe vete populli do te jete me i lire ne rrugen e drejtesise, dhe e vetmja menyre qe ti pershtatet popullit kjo lloj politike qe do vije ne te ardhme ,do jete pranimi ne Europe, per shkak te papunesise dhe luftimit te korrupsionit, Shqiperia me ato lider qe ka pas ka qene nr 1 ku pastrohej c'do gje ne bashkepunim me koka te tilla gjer tek presidenti/kryeministri.... dhe asnje nuk bente dot gje me ate qeveri, se ato vete ishin Mafia,
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Basha alarmon ambasadorët e BE-së: Rama po “spastron” administratën

Jo jo asnje lloj eksperience s'kane marre kitrra, po flas personalisht tani varet c'do njeri ka kendveshtrimin e tij/saj personal edhe varet sa i/e lidhur eshte me k'to administrata ne pergjithesi..... Kur isha une tani po behej fjale qe te hiqet Kryetari i Doganes qe pak a shume e njohim nga afer, ama e ka c'do gje gati qe e pret ne USA, me 3-4 shpia te blera, makina, familjen ka 1 vit qe i ka marre masat i ka derguar andej etj etj etj , e sa ka si puna e tij qe nga Shefi gjer tek punetori.....

Une e kam thene me kohe, qe Rama se mori se eshte i zoti por ishte lideri me i pershtatshem qe zgjodhi vete Europa dhe k'to ndryshime/pastrime s'po i ben vete Rama, jane kokat pas tij qe i japin k'to urdhera, dhe do e rregullojne Shqiperine pune 2-3 vitesh, do e shikosh sa do luftohet korrupsioni, dhe vete populli do te jete me i lire ne rrugen e drejtesise, dhe e vetmja menyre qe ti pershtatet popullit kjo lloj politike qe do vije ne te ardhme ,do jete pranimi ne Europe, per shkak te papunesise dhe luftimit te korrupsionit, Shqiperia me ato lider qe ka pas ka qene nr 1 ku pastrohej c'do gje ne bashkepunim me koka te tilla gjer tek presidenti/kryeministri.... dhe asnje nuk bente dot gje me ate qeveri, se ato vete ishin Mafia,

Zane,

Une se paku brenda ketyre viteve kam shetite Shqiperine, me veture, me autobuse, me kembe (mengjes, drek, darke e gjysme nate) nja 100 here. Me kan ndal dogana e policia dhe asnjehere nuk me ka ndodhe me me kerku lek dikush.

Une nuk them se Shqiperia nuk ka korrupcion, por seq kam nje pershtypje se ka me shume llafe se gjera tjera. Ceshtja e doganes qe thua ti eshte ceshtja me e lehte. Dy kamera sigurie rrotulluese dhe gjithe dogana e Morinit, Kakvijes e tjerat munde te shifen dhe kontrollohen nga shefi ne zyre ne qender te Tiranes. Pastaj ceshtja e drejtorit te doganave eshte ceshtja me e lehte. Shqiperia sot eshte shtet qe eshte i antaresuar ne gjithe mekanizmat nderkombtare dhe nese arrine te vertetoje fajesin e drejtorit te doganave kot iken aj ne USA apo Australi. Le te nxjerrin fajesine e tij keta pushtetaret e sotem dhe le ti bejne kerkese USA-s per 12 ore e ke ne mes Tirane, madje egziston edhe institucioni per konfiskimin e pasurise dhe munde te behet. Une jam kunder fjaleve te teperta ngase ne shqipet nuk e kemi te zhvilluar institucionin e ankeses. Korrupcion ka ne cdo vend te botes por ka edhe ankesa qytetare me fatkte relevante dhe punon drejtesia per to. Ne shqipet vetem bejme llafe kafeneve dhe kush nuk bene nje denoncim.

Po flase per bashkpunimin tim sa kam pasur me institucione shtetore te Shqiperise kam pershtypjen se per nga ana profesionale jane shume profesional ngase edhe shteti ka bere investime te medha ne trajnimin e tyre.

Shqiperia ka gjera per tu permiresuar por jo duke fshire nje administrate te tere.
 
Private conversations
Help Users
    Top