"Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Per momentin shkenca na lejon te zgjedhim embrionin me kromozomet e duhuara per te prodhuar femijen me seksin qe prinderit deshirojneseksin e nje femije. Gjithashtu eshte e mundshme qe embrioni te ekzaminohet per ndonje crregullim te trasheguar qe femija mund te kete ne te ardhmen. Ne te ardhmen mendohet qe mund te jete e mundur te zgjedhesh tiparet dhe paraqitjen duke alternuar gjenet e embrionit.
Kompanite qe po shpenzojne miliona ne studime, kerkojne te na mbushin mendjen se keto lloj nderhyrjesh do te ndihmojne ne korrigjimin e shume semundjeve gjenetike, duke zevendesuar copen e ADNse difektoze me nje te shendetshme.

Nga media na paraqitet imazhi i nje familjeje me katalog ne dore qe zgjedh ngjyren e syve, gjatesine, talentet e femijes qe deshirojne. A eshte e moralshme ideja qe prinderit te zgjedhin se cfare "firme" e duan femijen sikur te jene duke zgjedhur rroba? Te mos harrojme qe kto lloj teknologjish perfshijne edhe hedhjen e embrioneve ne kosh kur ata s'bejne punen e duhur. Nqfse te gjith do zgjidhnim seksin e femijes dhe te gjith per shembull do na pelqenin te kishim nje cun, i bie qe kjo te shkaktoj imbalancime gjinish. Si do ishte nje bote vetem me cuna? E gjith ideja e riprodhimit do vihej ne rrezik.

U mundova ta paraqisja sa me mire temen me shqipen time cop cop...tani pres mendimet tuaja ne lidhje me gjith kte ceshtje :)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Jam per bebe natyrale te krijuar nga cifti dhe jo nga keso beebsh te dizajnuara :26:
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Jam kunder krijimit te nje bebje te me an te shkences kur mjaft mir ke mundsin te besh natyral mundsit jan dhe slen vend per shkencen ....
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Pe: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Jam kundra gjdo nderhyrje,,per te perfituar bebe eprovetash siq quhen ndryshe.,.duke bere beben me porosi si e dua, te zegjdhe,. gjinin e tij etj etj..ansjehere nuk do mundja te prodosia,neperkembja, Nene Satyre ne kete pike.
Ama ne nje raste bej perjashtim kur njeri nga prinderit ka probleme,,kjo forme eshte shume e mire dhe jep rezultate te larta,.per tu bere me femij..
(megjithese jo gjithmone arrihet,,shpesh femrat tentojne dhe nuk arrijne te ngelin shtatezen,pastaj sasia e hormoneve qe marrin,..u jep dhe probleme psikollogjike,,etj etj e me i madhi problem i tyre kur tentoj dhe nuk arrijne shtatezanin nga kjo proqedure..)
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Jam dakord me zhvillimet qe ben shkenca,mjekesia por ama mos ti perdorim keta avancime per te bere disa gjera si shume ''mekanike''...Shkencen ta marrim si ndihme,per gjera te nevojshme por jo te kete kontroll mbi cdo gje tonen,ne keta rast shkenca po ben veprimin e nje natyre(Zotit),te dicka te mbinatyrshme...Jam kunder kesaj gjeje,me pelqejne gjerat sa me natyrale,i marr,i urte,me sy te zi me sy jeshil,karrocier apo doktor,sme intereson si do me dale bebja,me mjafton qe del nga dashuria...
 

MasteR

I'm offline
Pe: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Kundra.....!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Per momentin shkenca na lejon te zgjedhim embrionin me kromozomet e duhuara per te prodhuar femijen me seksin qe prinderit deshirojneseksin e nje femije. Gjithashtu eshte e mundshme qe embrioni te ekzaminohet per ndonje crregullim te trasheguar qe femija mund te kete ne te ardhmen. Ne te ardhmen mendohet qe mund te jete e mundur te zgjedhesh tiparet dhe paraqitjen duke alternuar gjenet e embrionit.
Kompanite qe po shpenzojne miliona ne studime, kerkojne te na mbushin mendjen se keto lloj nderhyrjesh do te ndihmojne ne korrigjimin e shume semundjeve gjenetike, duke zevendesuar copen e ADNse difektoze me nje te shendetshme.

Nga media na paraqitet imazhi i nje familjeje me katalog ne dore qe zgjedh ngjyren e syve, gjatesine, talentet e femijes qe deshirojne. A eshte e moralshme ideja qe prinderit te zgjedhin se cfare "firme" e duan femijen sikur te jene duke zgjedhur rroba? Te mos harrojme qe kto lloj teknologjish perfshijne edhe hedhjen e embrioneve ne kosh kur ata s'bejne punen e duhur. Nqfse te gjith do zgjidhnim seksin e femijes dhe te gjith per shembull do na pelqenin te kishim nje cun, i bie qe kjo te shkaktoj imbalancime gjinish. Si do ishte nje bote vetem me cuna? E gjith ideja e riprodhimit do vihej ne rrezik.

U mundova ta paraqisja sa me mire temen me shqipen time cop cop...tani pres mendimet tuaja ne lidhje me gjith kte ceshtje :)

Krijimi i nje femije ideal, sipas mendjes te prinderve nuk eshte zgjidhje, sepse ne kete menyre do humbi selekcioni natyral qe behet nga vete natyra kur krijohen femijet ne rrugen "tradicionale". Ne nuk ngjajme mes nesh, si pamje, si mendje - I1, si gjatesi ose permasa, e keshtu me radhe. Nqs secili prind do zgjedhi, atehere, do kemi nje popullate standard "bjond/e me sy bojqell, 1, 7 per vajzat, 1,9 per djemt, IQ 155, e detaje te tjera te tilla.

Kjo me duket tamam si puna e klonimit njeriut, me pak fjale, s;eshte me i duhur njeriu, sepse shkenca ben gjithcka ne vend te tij. Nuk duhet te lejojme te zevendesohemi nga shkenca aq kohe sa ne e kemi ne dore krijimin.

Kjo menyre me duket e rendesishme vetem per rastet ku ne familje ekzistojne semundje me transmetim gjenetik, dhe te mundesohet lindja e nje femije normal ( pa semundjen e prindrit/prinderve), por jo te nderhyet tek elementet e tjera.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Krijimi i nje femije ideal, sipas mendjes te prinderve nuk eshte zgjidhje, sepse ne kete menyre do humbi selekcioni natyral qe behet nga vete natyra kur krijohen femijet ne rrugen "tradicionale". Ne nuk ngjajme mes nesh, si pamje, si mendje - I1, si gjatesi ose permasa, e keshtu me radhe. Nqs secili prind do zgjedhi, atehere, do kemi nje popullate standard "bjond/e me sy bojqell, 1, 7 per vajzat, 1,9 per djemt, IQ 155, e detaje te tjera te tilla.

Kjo me duket tamam si puna e klonimit njeriut, me pak fjale, s;eshte me i duhur njeriu, sepse shkenca ben gjithcka ne vend te tij. Nuk duhet te lejojme te zevendesohemi nga shkenca aq kohe sa ne e kemi ne dore krijimin.

Kjo menyre me duket e rendesishme vetem per rastet ku ne familje ekzistojne semundje me transmetim gjenetik, dhe te mundesohet lindja e nje femije normal ( pa semundjen e prindrit/prinderve), por jo te nderhyet tek elementet e tjera.


Nese do ishte per evitime te semundjeve apo gjerave te tilla,jam dakord...Pasi eshte gjynah qe femija te dale me dicka te transmetuar nga prinderit,por per keta gjerat e tjera,jo inteligjenca,jo syte,jo floket jam plotesisht kunder...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Eh keta shkencetaret qe prishin cdo gje... po te shikosh shkaterrimi vjen perher nga dora njeriut... dhe ne kete rast ktej duan te shmangin problemet gjenetike shkencetaret e ndritur ama nga ana tjeter do dale ndonje klecke tjeter qe do i leje sakat bebat e shkrete... Aman e ka vene Zoti si krijohet femija...ska nevoje per nderhyrjen tone te ajo pune...
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Titulli: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Nese do ishte per evitime te semundjeve apo gjerave te tilla,jam dakord...Pasi eshte gjynah qe femija te dale me dicka te transmetuar nga prinderit,por per keta gjerat e tjera,jo inteligjenca,jo syte,jo floket jam plotesisht kunder...

Edhe sa do te mundohen te bejne "femijen perfekt" nuk mund ti sigurojne jeten perfekte me tej, sepse asnjehere sdo dihet nga perpara se ca semundje do bej ne vitin e pare dhe mund ta leri idiot apo te paralizuar (NB! idiot- nuk e kam per ofendim, eshte per te shprehur faktin qe ai femije sdo zhvillohet intelektualisht).
Ose nuk mund te paraprine faktin qe do bjeri nga krevati, do thyhej hunden perfekte qe i kishin krijuar prindrit, e keshtu me radhe.

Natyra, eshte zonje e zgjuar ( ne te shumtat e rasteve) di si te zgjedhi.

Ka shume raste te tilla, qe prindrit vuajne nga semundje te poshtra dhe duan me domosdo te kene femijet e tyre. Me kujtohet nje cift, 35 vj ai , 32 ajo, ai vuante nga nje semundje e transmetuar gjenetikisht, e kishte dhe vellaj tij, e kishte dhe mamaja, edhe ishin ne dyshim te benin apo jo femije, aq kohe sa nuk ishte semundje e lehte, dhe qe te "ofronte" nje jete te veshtire dhe me komplikacione. Deshira ishte shume e madhe nga ana e te 2-ve, por vendimi ishte shume i rende per te mare. Per ta do ishte zgjidhja perfekte, sikur te benin te mundur, heqjen e genes te semundjes, dhe te tjerat ti linin sic ishin zgjedhur vete.
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Per kete teme do iu keshilloja te shihnit filmin Gattaca. :p :p :p

 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Edhe sa do te mundohen te bejne "femijen perfekt" nuk mund ti sigurojne jeten perfekte me tej, sepse asnjehere sdo dihet nga perpara se ca semundje do bej ne vitin e pare dhe mund ta leri idiot apo te paralizuar (NB! idiot- nuk e kam per ofendim, eshte per te shprehur faktin qe ai femije sdo zhvillohet intelektualisht).
Ose nuk mund te paraprine faktin qe do bjeri nga krevati, do thyhej hunden perfekte qe i kishin krijuar prindrit, e keshtu me radhe.

Natyra, eshte zonje e zgjuar ( ne te shumtat e rasteve) di si te zgjedhi.

Ka shume raste te tilla, qe prindrit vuajne nga semundje te poshtra dhe duan me domosdo te kene femijet e tyre. Me kujtohet nje cift, 35 vj ai , 32 ajo, ai vuante nga nje semundje e transmetuar gjenetikisht, e kishte dhe vellaj tij, e kishte dhe mamaja, edhe ishin ne dyshim te benin apo jo femije, aq kohe sa nuk ishte semundje e lehte, dhe qe te "ofronte" nje jete te veshtire dhe me komplikacione. Deshira ishte shume e madhe nga ana e te 2-ve, por vendimi ishte shume i rende per te mare. Per ta do ishte zgjidhja perfekte, sikur te benin te mundur, heqjen e genes te semundjes, dhe te tjerat ti linin sic ishin zgjedhur vete.

ka dhe nga keta raste qe thua ti Zzinna,pothuajse raste fatkeqe...Vertet qe smund te parashikojne semundjet e femijes gjate jetes,apo aksidentet qe mund te ndodhin,por mendoj se do ishte nje hap i mire i mjekesise,i shkences,te pakten per disa semundje gjentikisht te transmetueshme te gjehej nje zgjidhje...Tjerat pastaj me shume jane me te ''ecur''...
 
Titulli: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Bebe me porosi? Kundra ...e ku eshte kenaqesia e shtatzanis ketu pastaj ,emocionet etj etj sesi do jete femija ,kujt do ti ngjaj ,cfare buzeqeshje do kete ? Keto jane nje bote plote emocione qe i perjeton cdo nene qe eshte duke pritur nje femije .
Ndersa bebet me porosi ,thjesht ti e njeh si do jete .
Jam kundra shkences ne kte rast, pervec rasteve kur nderhyrja eshte e domosdoshme per shendetin e femijes .
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Eh keta shkencetaret qe prishin cdo gje... po te shikosh shkaterrimi vjen perher nga dora njeriut... dhe ne kete rast ktej duan te shmangin problemet gjenetike shkencetaret e ndritur ama nga ana tjeter do dale ndonje klecke tjeter qe do i leje sakat bebat e shkrete... Aman e ka vene Zoti si krijohet femija...ska nevoje per nderhyrjen tone te ajo pune...
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Eh keta shkencetaret qe prishin cdo gje... po te shikosh shkaterrimi vjen perher nga dora njeriut... dhe ne kete rast ktej duan te shmangin problemet gjenetike shkencetaret e ndritur ama nga ana tjeter do dale ndonje klecke tjeter qe do i leje sakat bebat e shkrete... Aman e ka vene Zoti si krijohet femija...ska nevoje per nderhyrjen tone te ajo pune...

E morem vesh mi,mos e shkruaj 2 here se e kuptuam LOL
 

sensuu

sweet
Titulli: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

pse ca ka ndonje gje te keqe.......duan te rregullojne racen njerezit..eshte me deshire :p
 
Redaktimi i fundit:

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Lloj lloj gjerash anormale.
Po VIP-at qe te gjithe po lindin binjake? Mire binjake po te gjithe nje goc nje cun?
Une jam kundra cdo gjeje qe eshte larg natyrales si per te bere femije, e procedura te tjera per trupin e njeriut.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Sa mire ishte kur i sillte lejleku:engjell:
 

My Self

Born To Be Happy
Re: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Me fal, po bejme ndonje fustan me porosi kshu ?

Sa "mendje pjellore" qe po kane kto shkencater e koheve te fundit?
S'me pelqen fare ky zbulim, me duket krejt anormal! S'besoj se egzistojne te tille prinder, qe te bejne femijen e tyre me porosi. C'do femije sado i shemtuar te jete ne syte e nenes eshte me i bukuri ne bote, atehere kur ndodh keshtu pse duhet t'i beje me porosi "parametrat" ?
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: "Bebe firmash"- Pro apo Kunder?

Bebe natyrale:D Per kte e krijoi Zoti femren edhe mashkullin
Edhe pse shtrigat si un :p Sesht se jan shum te dashura me femijet
 
Top