• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

"Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Një studim i kryer nga disa psikologë në Amerikë ka treguar që prindërit, kur u thuan djemve gjatë procesit të rritjes që të bëhen burra, ndodh që i ndikojnë për keq në karakterin e tyre.

"Mos qaj", "Mos bëj si goc", "Bëhu i ftohtë", "Mëso grushtet", "Mundohu të zësh sa më shumë femra", janë disa nga fjalët plot trysni që ushtrojmë te djemtë. Kjo vlen dhe për nënat që rrisin djem. Por, pikërisht shprehja "bëhu burrë", ndonjëherë të çon në konceptin komplet të gabuar, duke shkaktuar te fëmijët një ndryshim të karakterit të tyre deri në ekstrem.

“Kur ia shpreh këto fjalë një djali të mitur, e para e bën që ai të ndjehet i pasigurt në maskilitetin e tij”, shprehet Michael Kimmel, sociolog.

Të tjera studime tregojnë se ti fëmijës i ke induktuar të vendosë një maskë në fytyrë. Ai nuk duhet të dëshmojë emocione, jo ato ekstremet, përndryshe ai nuk quhet burrë. Të tjerë që nuk e kanë përballuar janë kritikuar, janë fyer dhe kanë rënë në gjendje të tillë psikologjike sa kane arritur deri në vetëvrasje.

“Duke mos qarë, i mban emocionet e mbyllura brenda gjatë gjithë kohës dhe në një çast më pas, mbushet kupa dhe ti zemërohesh dhe shpërthen dhe shpërthimi do të jetë dhunë, zemërim deri në marrje jete”.

Por ky maskilizëm, këto fjalë ndiehen kudo, kurdo dhe ky koncept është i gabuar... ka ardhur koha ta ndryshojmë, duke nisur së pari nga vetja jonë.

Kjo është një video-spot për të kuptuar sesi shkatërrohet psikologjikisht shoqëria mashkullore nga maskilizmim i tepruar. /Shekulli

[video=youtube;hc45-ptHMxo]https://www.youtube.com/watch?v=hc45-ptHMxo[/video]
 

sensuu

sweet
Titulli: "Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

po mire ju thone..behu burre se sot kane shume risk meshkujt te behen homo lol
 
Titulli: "Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

Une i kam thene beju femer:p


Po ca jane kto pralla aman!lol

Eshte bere burre e cfare burri edhe pse sqenka dashur ti them"beju burre"!
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: "Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

Po per femrat, cila eshte inkurajimi? Beuhu sa me e embel dhe e dashur, vishu sa me sexi qe te besh sa me shume meshkuj lol
 

KENT

Anëtar i ri
Vendndodhja
Elbasan
Pe: "Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

Kur i thua behu burre ai ben te kunderten, na del long mishi homo.
 

Marla

Marla is back!
Titulli: "Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

Beju cte dush vetem patallona trecerekshe mos vesh do e keshilloja une djalin qe se kam lind ala
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: "Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

se kuptoj pse e pasket marre me kaq humor e te tallur temen? mua me pelqeu..
 

DeliriumMind

Boulevard of broken dreams.
Mosha
30
Vendndodhja
BlackMoon
Titulli: "Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

se kuptoj pse e pasket marre me kaq humor e te tallur temen? mua me pelqeu..
Sepse meshkujt e kan te sikletshme ta pranojne qe perdorin mask. Tem shum interesante vertet.
 
Titulli: "Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

se kuptoj pse e pasket marre me kaq humor e te tallur temen? mua me pelqeu..
Nuk eshte e tallur Soul, ndoshta shaka me temen apo titullin! Por une se shoh se eshte problem te qenurit mashkull, por te qenurit njeri!
Pra te parat gjera qe i mesohen nje femije eshte respekti ndaj te tjereve!

Personalisht edhe mund ti kem then tim bir, beju burre por cdo gje ka mas.

Ndjehem nena me me fat, kur shoh virtytet e tim biri( cdo pune apo sakrifice ka nje shperblim)!

Sa per temen, jo vetem familja lot nje rol por edhe shoqerija ku jetojme.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Titulli: "Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

Te rrisesh nje femij pik se pari duhet te jeshe nje psikolog me ndjenja te thella ,pra duhet te rikujtosh e te kthehesh mire ne femirin tende, te kujtosh se si reagon si eshte deri diku brumi i nje femije.
Ka prinder qe folin ne menyre shume potente ndaj femijve,kur vjen puna sidomos tek disa SINTOMA qe futen tek gjinia mshkullore,dhe sipas tyre djali po i devijon,ose manifeston nej butesi me te tepruar se sa duhet.
E para femijes nuk i folet kurre ne formen qe ti te ulesh apo prozvalesh karakterin e tij,femija ka karakterin dhe qelizat e personalitetit te tij qe kur krijohet ne barkun e Nenes.
Naj ne si prinder duhet te jemi te paret qe duhet t"ia respektojm ne varsi te moshes situates personalitetin e tij,kjo s"do te thote mos te edukojme femijen,mos ta mesojm ama kurresesi,nuk duhet te folim ne me bindje dhe deneim te egra mbi veprimet e nje femeije,dhe ne qofte se keto te fundit jane pak jasht asaj qe duam,apo ndoshta dhe qe duhet.Veprohet avash avash,dhe ne varsi te kapaciteti te brumit te femijes.
Jam plotesisht dakort me studimin,sepse ka shume prinder(sidomos,baballar) qe mundohen te bejn nje femij me manifestime "BURREROR" QE ne vegjlin e tij,kjo vjen si rrjedhoj e nje mos formimi te prinderve sigurishte.
Ndaj femija duhet te jetoj moshen e tij,te shpreh emocionet lirshem,te flasi lirshem,per mendimin tim nje femeije nuk duhet ti vihet trysni shume qofte femer apo mashkull,ne pergjithsimin e sjelljes se tij,pra nje lejim rebelizmi i embel e i mire tek femijet sjell nje personalitet te pacenueshme me vone,nga te tjeret dhe shoqeria sociale ku ai do perplaset me vone.


Prinderit duhet tE kene gjithmon dicka parasyshe:_QE FEMIJEN E TYRE MOS TA BEJN PASQYRE TE MENDIMEVE DHE IDEVE TE TYRE SAKTESISHT ,NUK ESHTE FEMEIJA PLOTESIM DESHIRASH PRINDERORE,POR NJE QENIE NJERZORE QE NE DO E RRISIM DHE PERGADISIM BRENDA BRUMIT TE TIJ ORIGJINAL PER NE JETEN E TE RRITURVE.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: "Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

Pajothem plotesisht me Nevin, dhe pikerisht te ajo qe ka thene Nevi e kam pas dhe une endrra. Une ket vidion e materialin e kam lexuar ne aglisht para nja 2-3 javesh dhe mesa mbaj mend fliste pikerisht per demet qe i shkaktonte femijes ajo thenie: Be a man. Ndoshta pridnerit se mendojne gjate efektet psikologjike qe shkakton te femija, por nese kemi perballe nje djal te brishte te ndrojtur ti thuash be a man, eshte sikur ta imponosh ate te behet me agresiv apo i forte se vete karakteri i tij. Sdua te zgjatem kot se sdua ta prish ate qe ka thene dhe Nevi me lart, leqe skam kohe iher :p, por edukimi i femijes lidhet sh ngushte me ate cka ai eshte. Dmth edukimi me i madh qe ne mund ti ofrojme eshte ta njohim mese miri femine dhe te gjejme menyren me te mire te kunderveprimit ndaj nje karakteri te tille. NE fakt para 3-4 ditesh po lexoja disa gjera interesante rreth edukimit dhe menyres si te sillemi e si ti flasim femijeve.. InshAllah kur te kem kohe do e perkthej e do e sjell....
 
Titulli: "Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

Pajothem plotesisht me Nevin, dhe pikerisht te ajo qe ka thene Nevi e kam pas dhe une endrra. Une ket vidion e materialin e kam lexuar ne aglisht para nja 2-3 javesh dhe mesa mbaj mend fliste pikerisht per demet qe i shkaktonte femijes ajo thenie: Be a man. Ndoshta pridnerit se mendojne gjate efektet psikologjike qe shkakton te femija, por nese kemi perballe nje djal te brishte te ndrojtur ti thuash be a man, eshte sikur ta imponosh ate te behet me agresiv apo i forte se vete karakteri i tij. Sdua te zgjatem kot se sdua ta prish ate qe ka thene dhe Nevi me lart, leqe skam kohe iher :p, por edukimi i femijes lidhet sh ngushte me ate cka ai eshte. Dmth edukimi me i madh qe ne mund ti ofrojme eshte ta njohim mese miri femine dhe te gjejme menyren me te mire te kunderveprimit ndaj nje karakteri te tille. NE fakt para 3-4 ditesh po lexoja disa gjera interesante rreth edukimit dhe menyres si te sillemi e si ti flasim femijeve.. InshAllah kur te kem kohe do e perkthej e do e sjell....
Ti eduko ate gocen tende se cunin e kam per tu pire ne kupe une lol


Ps: e dum shqiptare nusen lol
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: "Bëhu burrë", një mënyrë e keqe për të edukuar një djalë (VIDEO)

E kam thene, e kemi diskutuar ne disa teme kete dukuri dhe vazhdoje ta mbeshtese, madje kam shkruar shume mbi kete teme diku ketej, se fatkeqesisht, fatkeqesisht nuk egziston nje menyre per te edukuar femijen, perkunder mundit te te gjitheve ne mijera vitet e shkuara.

Ata jane shume te komplikuar dhe perkunder mundit tone, nje nuance apo ndodhi munde te i orientoje nga e mira dhe e keqja.

E cfare duhet te bejme ne??????? Patjeter, ne cdo minute e cdo sekonde ne duhet te bejme mundin per te miren e tyre, por te korrurat ne kete lemi nuk i kemi te garantuara. :paqe:
 
Top