Berisha: Bashkimi me Kosovën – absolutisht jorealist

Ado

FISEBILIL-LAH
Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, tha se është "absolutisht jorealiste" për Shqipërinë që ta shqyrtoj mundësinë e bashkimit me Kosovën ose Shqipërinë e Madhe.

"Projekti i pavarësisë së Kosovës është projekt për të cilin ata luftuan dhe votuan", i tha ai agjencisë Reuters.

I pyetur për qëndrimin e Serbisë ndaj Kosovës, duke e konsideruar atë pjesë të saj, Sali Berisha tha se ka pritur që tensionet e së kaluarës të zbuteshin pasi të dy palët po punonin drejt integrimit në Bashkimin Evropian. Në këtë aspekt ai u shpreh se "nuk beson se Serbia është e gatshme ta sakrifikoj të ardhmen për shkak të së kaluarës".

Mëtutje zoti Berisha tha se vitin e ardhshëm Shqipëria mund të jetë gati që të kërkoj anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Sipas tij, "kjo varet shumë nga shqiptarët, por po ashtu edhe nga zgjerimi i Bashkimit Evropian, që është shndërruar në një proces të ndjeshëm". /REL/
 

alfonci

Veri investigatio
Nuk mund te beje deklarata ne favor te bashkimit sidomos ne nje moment te ndjeshem si ky kur procesi i kosoves do te shkoje ne gjykaten nderkombetare. Kosova ka qene eshte dhe do te jete prioritet i qeverise shqipetare dhe ceshtjes kombetare, mbase kosova ka patur vemendjen me te madhe. Pastaj edhe ne kushtetuten e shqiperise ceshtja kombetare eshte nje nder prioritetet si ceshtjet me me rendesi per shqiperine.
 

WxP

Antarë i Respektuar
Eshte shprehur qarte qe nuk mund te kemi nje shqiperi te bashkuar, jo pse nuk don sala por se nuk deshiron bota qe te jemi te bashkuar! Si gjithmone sala rrene, e kush do ishte ai shqiptare qe nuk don bashkimin e trojeve te tyre :)
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Ski Qa Bon Jeta Vazhdon ! :)
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
niher qe ja ka qellu baca Sal be, tomli i dhis ja ka nis po i bon hajrLOL..
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
niher qe ja ka qellu baca Sal be, tomli i dhis ja ka nis po i bon hajrLOL..

Ky ne vazhden e huqeve te tij eshte edhe kjo fjale.Bashkimi kombetar nuk varet as prej Sales,as prej Amerikes e as edhe prej shteteve te tjera europiane.Bashkimi kombetar eshte proces, eshte IDEAL per te cilin kane dhane jeten shume njerez te mire.Bashkimi kombetar eshte dhe do mbetet proces i natyrshem qe do ndodh nje dite,pa marre parasysh ne e do Sala kete apo jo.Pra ai nuk varet nga ditet muajte vitet,dekadat por varet nga puna dhe angazhimi jone!
 
Redaktimi i fundit:

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi

Ky ne vazhden e huqeve te tij eshte edhe kjo fjale.Bashkimi kombetar nuk varet as prej Sales,as prej Amerikes e as edhe prej shteteve te tjera europiane.Bashkimi kombetar eshte proces, eshte IDEAL per te cilin kane dhane jeten shume njerez te mire.Bashkimi kombetar eshte dhe do mbetet proces i natyrshem qe do ndodh nje dite,pa marre parasysh ne e do Sala kete apo jo.Pra ai nuk varet nga ditet muajte vitet,dekadat por varet nga puna dhe angazhimi jone!

shum fjal t'bukura por thjesht fjal t'kalume nga realiteti meten...u kon kur u kon o fbks, u kon kur u kon..
 
Last edited by a moderator:

fcbesia

Anëtar i Respektuar
shum fjal t'bukura por thjesht fjal t'kalume nga realiteti meten...u kon kur u kon o fbks, u kon kur u kon..

Koha eshte ajo qe do flase:)....
 

alfonci

Veri investigatio
shqipetaret duhet ti bashkoje deshira dhe vullneti i tyre, bashkimi kombetare eshte deshtim nese nuk eshte aspirate, perpjekje dhe deshire e te gjithe shqipetareve brenda dhe jashte kufijve te saj.

Mesimi per te qene te bashuar na eshte dhene ne teori qe nga koha e heroit tone kombetare, por fatkeqesisht shqipetaret kane deshtuar qe atehere per ta vene ate ne praktike. Perderisa kjo te mos ndodhi s'do te kete realizim te bashkimit kombetare.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi

Koha eshte ajo qe do flase:)....

ti thuj mas disa vj ishalla nuk harrojm kejt qe jena shqipe se mu bashku so reni...veq po ja lajm kohes, ishalla e shoh Ballkanin n'EU, kjo osht deshira jeme ma e modhe...
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Sala me kujton nje qen te vogel.Kur isha ne Shqiperi sa here qe kthehesha nga Tirana ne qytetin tim aty ne golem per nja tre muaj resht dilte nje kone e vogel dhe i lehte cdo maqine duke e ndjekur per nje cope rruge.Me vjen keq per Saliun.Ka mare detyr me te rende se sa kapacitetin mbartes.Megjithate esht ma i mire se nje i huaj.
 

jackass

Anëtar i ri
sipas mendimit tim...ndoshta nuk do te ndodh bashkimi i trojeve shqipetare ne menyre institucionale, por me kalimin e kohes ma merr mendja do te largohen pikat kufitare, dmth. si ne evrope do te kete liri te levizjes, nuk do te dihet se a jemi n kosove apo shqiperi... pastaj na pret vetem BE-ja :)
 
Top