Berisha fton LSI-në për koalicion

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka ftuar Ilir Metën, kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim të hyjnë në koalicion për të formuar qeverinë e re.

Në një konferencë për shtyp, Berisha ka arsyetuar këtë ftesë për LSI-në me këta faktorë: numri i votave që ka marrë LSI, programi i LSI-së që është i ngjashëm me atë të PD-së dhe persekutimi që i është bërë në proceset zgjedhor.

“LSI është subjekti me programet më afër PD-së”, ka thënë Sali Berisha. Ai ka bërë të ditur se në qeverinë e tij do të gjendet edhe përfaqësuesi nga Partia Republikane.

Berisha gjithashtu ka justifikuar rezultatin që shpalli KQZ për mandatet e fituara. “Askush nuk dha rezultate definitive. Rezultatet paraprake lejohen. KQZ shpalli rezultate paraprake që është një standard konstant i kërkuar dhe sanksionuar nga konventat ndërkombëtare për zgjedhjet”, tha Berisha. /REL/
 
Top