Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

xxl

IT Professional
TIRANث- Kryeministri, Sali Berisha duke i uruar Presidentit të SHBA-së, Ditën e Pavarësisë, i shkruan edhe për zgjedhjet në Shqipëri duke i cilësuar ato si më të mirat e zhvilluara ndonjëherë përsa u përket standardeve.

"Shqipëria sapo përfundoi, me sukses zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, të cilat qenë më të mirat, të realizuara ndonjëherë përsa u përket standardeve. Ato u zhvilluan në një klimë tërësisht të qetë e konstruktive, duke dëshmuar, edhe një herë, se shqiptarët i përkasin denjësisht familjes euroatlantike, të vendeve e popujve të lirë", shkruan Berisha në letrën e tij për Obamën.

Më tej ai angazhohet se qeveria shqiptare do të vazhdojë të bashkëpunojë me administratën Obama, në kuadrin dypalësh, edhe në arenën ndërkombëtare, në të gjitha fushat me interes të ndërsjellë.

******
 

marchigiano

Anëtar i ri
edhe presidenca e radhes se BE i pergjigjet... duke e lene jashte levizjes se lire.... sepse nuk plotesoi standartet... nga levizja e lire perfitojne: serbia, maqedonia dhe mali i zi, me zi se kaq ska ku te shkoj me!
 

Lauri

Anunnak
Po Obama...................cfare pergjigje i ka kthyer?
 

TIGRI

Anëtar i ri
edhe presidenca e radhes se BE i pergjigjet... duke e lene jashte levizjes se lire.... sepse nuk plotesoi standartet... nga levizja e lire perfitojne: serbia, maqedonia dhe mali i zi, me zi se kaq ska ku te shkoj me!

sille linkun ku e lexove apo ishe dhe ti ne komision.:espuls::espuls:
 

iLirjam

Antar i fv.al
edhe presidenca e radhes se BE i pergjigjet... duke e lene jashte levizjes se lire.... sepse nuk plotesoi standartet... nga levizja e lire perfitojne: serbia, maqedonia dhe mali i zi, me zi se kaq ska ku te shkoj me!


ato standarte te cilat pretendon ti te arriten,,jan te pa arritshme ne gjith boten,,,

standart ne mynyre e rrjedhes se procesit esht ber,,dhe per kte ska c´far te thoj as amerika dhe as europa,,,kur nje proces me nje vezhgim te till ata nuk e kan patur ndonjeher,,,te shikuar live dhe duke votuar me dekumentat me te reja ne gjith boten,,,me teknologjin me te re te leternjoftimit,,, keto jan standartet qe shteti dhe ligji merr persiper,,dhe ka perdetyr ti reformoj dhe ti bej me te mira rradhen tjeter,,, por qe skishte "standarte" vetem ai qe ja ka inat shqipris mund ta thot kte,,dhe e thot pa vetedije,,apo pa e analizuar mir ceshtjen!!!
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Po Obama...................cfare pergjigje i ka kthyer?

Po ca kujton ti se do i kthej ndonjeher pergjigje obama saliut mo LOL LOL
Nje person qe i shkruan obames duke i then qe "un kam bere zgjedhje" te mira , te duket normal LOL LOL
Obama e ka nje ne tiran qe e informon per gjithcka e per cdo lloj levizje qe ben qeveria shqipetare , prandaj ska nevoj te lexoje letrat e nje hipokriti qe genjen sa her qe hap gojen ..
Ambasadori amerikan i ka dhen mendimet e tije per zgjedhjet e keshtu esht e kote qe lodhet saliu duke derguar letra
LOL
 

Зngjεll

___________
Po Obama...................cfare pergjigje i ka kthyer?


Përgjigja e Obamës: Ik mo copë injoranti, mos më prish ndeshjen e golfit
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Tirane me 11 Prill, 2010
Deklarate

Me daten 9 Prill, 2010 ne Prage nga SHBA u organizua takimi i 11 shteteve ish komuniste, sot anetare te NATO-s. Ne ate takim ne menyre demostrative ishte perjashtuar qeveria hajdute, antishqiptare e votave te grabitura. Kjo gje u be e mundur nga Partia Shpresa Demokrate dhe partneret e saj nderkombetar me qellim qe ky takim te mos perdorej nga antishqiptaret e emeruar si nje foto-mundesi propagandistike per ti zgjatur jeten veprimtarise antishqiptare ne qeverisje dhe politike.
Partia Shpresa Demokrate ne sherbim te interesave te trojeve dhe kombit shqiptar do te vazhdoje praktiken e saj te izolimit nderkombetar te qeverise, politikaneve dhe individeve te vecante antishqiptar.
Eshte detyra dhe interesi i cdo shqiptari kudo qe ndodhet t'ja shkurtoje ditet qeverise iligjitime dhe parlamentit te votave te grabitura.
Te gjithe se bashku ne sherbim te trojeve dhe kombit shqiptar.

Partia Shpresa Demokrate
partiashpresa@aol.com
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Tirane me 11 Prill, 2010
Deklarate

Me daten 9 Prill, 2010 ne Prage nga SHBA u organizua takimi i 11 shteteve ish komuniste, sot anetare te NATO-s. Ne ate takim ne menyre demostrative ishte perjashtuar qeveria hajdute, antishqiptare e votave te grabitura. Kjo gje u be e mundur nga Partia Shpresa Demokrate dhe partneret e saj nderkombetar me qellim qe ky takim te mos perdorej nga antishqiptaret e emeruar si nje foto-mundesi propagandistike per ti zgjatur jeten veprimtarise antishqiptare ne qeverisje dhe politike.
Partia Shpresa Demokrate ne sherbim te interesave te trojeve dhe kombit shqiptar do te vazhdoje praktiken e saj te izolimit nderkombetar te qeverise, politikaneve dhe individeve te vecante antishqiptar.
Eshte detyra dhe interesi i cdo shqiptari kudo qe ndodhet t'ja shkurtoje ditet qeverise iligjitime dhe parlamentit te votave te grabitura.
Te gjithe se bashku ne sherbim te trojeve dhe kombit shqiptar.

Partia Shpresa Demokrate
partiashpresa@aol.com

Ne kete takim kane marrur pjese vendet e ish bllokut komunist nen sferen e ndikimit te Bashkimit Sovjetik. Shqiperia nuk ka qene pjese e saj. Vendet pjesmarrese kane patur ne qender te takimit bisedat per sigurine e SHBA-ve per ti mbrojtur ato nga sfera e ndikimit te Moskes. Shqiperia ska qene kurre ne nje rrezik te tille. Shqiperia eshte ndare me kohe nga ndikimi i Moskes prandaj edhe nuk eshte ftuar.

Sa lehte eshte te gjykosh dhe sa veshtire eshte te kuptosh.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Tirane me 11 Prill, 2010
Deklarate

Me daten 9 Prill, 2010 ne Prage nga SHBA u organizua takimi i 11 shteteve ish komuniste, sot anetare te NATO-s. Ne ate takim ne menyre demostrative ishte perjashtuar qeveria hajdute, antishqiptare e votave te grabitura. Kjo gje u be e mundur nga Partia Shpresa Demokrate dhe partneret e saj nderkombetar me qellim qe ky takim te mos perdorej nga antishqiptaret e emeruar si nje foto-mundesi propagandistike per ti zgjatur jeten veprimtarise antishqiptare ne qeverisje dhe politike.
Partia Shpresa Demokrate
partiashpresa@aol.com

Dhe kush qenkan partneret nderkombtare te kesaj parties fantome: Bulgaria, Rumania, Cekia, Sllovakia, Polonia, Hungaria.... Keto perbejne partneritet nderkombtare?! O toke hapu, hapu te thafsha, e te hyjme!:gjujpeshk:
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Ne kete takim kane marrur pjese vendet e ish bllokut komunist nen sferen e ndikimit te Bashkimit Sovjetik. Shqiperia nuk ka qene pjese e saj. Vendet pjesmarrese kane patur ne qender te takimit bisedat per sigurine e SHBA-ve per ti mbrojtur ato nga sfera e ndikimit te Moskes. Shqiperia ska qene kurre ne nje rrezik te tille. Shqiperia eshte ndare me kohe nga ndikimi i Moskes prandaj edhe nuk eshte ftuar.

Sa lehte eshte te gjykosh dhe sa veshtire eshte te kuptosh.

Kroacia nuk ka qene nen sovjetiket, Sllovenia po ashtu.

A po Enveri ishte i Dushan Mugoshes se Serbise, kjo po.

---------- Post added at 23:05 ---------- Previous post was at 23:04 ----------

Dhe kush qenkan partneret nderkombtare te kesaj parties fantome: Bulgaria, Rumania, Cekia, Sllovakia, Polonia, Hungaria.... Keto perbejne partneritet nderkombtare?! O toke hapu, hapu te thafsha, e te hyjme!:gjujpeshk:

USA eshte partnere. Kush e solli Bushin ne Fushe Kruje ne diten e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit?

---------- Post added at 23:07 ---------- Previous post was at 23:05 ----------

Kur Kryeveteriner Topi vajti ne Gjermani desh dhe Berisha te shkonte, por u ndalua.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Kroacia nuk ka qene nen sovjetiket, Sllovenia po ashtu.

A po Enveri ishte i Dushan Mugoshes se Serbise, kjo po.

---------- Post added at 23:05 ---------- Previous post was at 23:04 ----------USA eshte partnere. Kush e solli Bushin ne Fushe Kruje ne diten e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit?

---------- Post added at 23:07 ---------- Previous post was at 23:05 ----------

Kur Kryeveteriner Topi vajti ne Gjermani desh dhe Berisha te shkonte, por u ndalua.

Nese nuk e ke ditur Sllovenia, Kroacia, dhe Serbia sihin nje shtet, madje Kroacia dhe Serbia jan i njejti popull por me besime te ndryshme fetare. :ciaoo:

Bushin ne fush kruje e solli garda amerikane se ndryshe nuk vinte fare :gjujpeshk:
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Nese nuk e ke ditur Sllovenia, Kroacia, dhe Serbia sihin nje shtet, madje Kroacia dhe Serbia jan i njejti popull por me besime te ndryshme fetare. :ciaoo:

Bushin ne fush kruje e solli garda amerikane se ndryshe nuk vinte fare :gjujpeshk:

Ishin afrtificialisht, fallco, kot. Koha e provoi kete.

Po Boshnajket jane serb?

A e dinte garda amerikane diten e Lishjes Shqiptare te Prizrenit apo ishte rastesi?
Perse Bushi ne Fushe Kruje nuk pranoi te shoqerohej nga kryeministri ose presidenti? A ka ndikuar Shpresa Demokrate per kete?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Ishin afrtificialisht, fallco, kot. Koha e provoi kete.

Po Boshnajket jane serb?

A e dinte garda amerikane diten e Lishjes Shqiptare te Prizrenit apo ishte rastesi?
Perse Bushi ne Fushe Kruje nuk pranoi te shoqerohej nga kryeministri ose presidenti? A ka ndikuar Shpresa Demokrate per kete?

Sa dallime kishte gjuha serbe nga ajo kroate apo nuk ishte gjuhe zyrtare e shtetit jugosllav serbokroatishtja qe nuk kishin dallim fare dhe ishte e njejta. Serbet, kroatet dhe boshnjaket kane dallim besimin fetar.

Edhe ne Kosove kur ishte Billi, vizita e pare doli te shetiste vetem, por, jo nga ndikimi i shpreses. Kush eshte kjo Shpresa? E kujt eshte? :gjujpeshk:
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Pra Boshnjaket jane Serb? Po Malazezet?

Billi? Kur shetiti vetem? Ne cilin vit?

Shpresa Demokrate eshte edhe ne Tirane edhe ne USA... Ajo ka deklaraten origjinale te pavarsise se 1912, kjo tregon dicka... Ne program ligjerisht, te aprovuar ka te miratuar Bashkimin, kjo tregon dicka...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Pra Boshnjaket jane Serb? Po Malazezet?

Billi? Kur shetiti vetem? Ne cilin vit?

Shpresa Demokrate eshte edhe ne Tirane edhe ne USA... Ajo ka deklaraten origjinale te pavarsise se 1912, kjo tregon dicka... Ne program ligjerisht, te aprovuar ka te miratuar Bashkimin, kjo tregon dicka...

Pse sa here ka qene Billi ne Kosove?
Pse keta qenkan hajnat e deklarates se pavaresise se ajo sihte vjedhur kahere!
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Pse keta qenkan hajnat e deklarates se pavaresise se ajo sihte vjedhur kahere!

Deklaraten e kane ata qe e kishin, ata qe bene Shqiperine e Pavarur. Kush duhet ta kish, Enver Hoxha i Dushan Mugoshes?

---------- Post added at 00:32 ---------- Previous post was at 00:31 ----------

Pse sa here ka qene Billi ne Kosove?

A ishte Billi qytetar i thjesht kur vizitoi Dardanine?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Deklaraten e kane ata qe e kishin, ata qe bene Shqiperine e Pavarur. Kush duhet ta kish, Enver Hoxha i Dushan Mugoshes?

---------- Post added at 00:32 ---------- Previous post was at 00:31 ----------A ishte Billi qytetar i thjesht kur vizitoi Dardanine?

Jo ore jo, larg je!
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Ka edhe te tjera... qe do te miren vesh kete vit.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Petrit,

Me gjithe respektin qe kam per ju komentet tuaja ne kete teme sikur kane perjetuar renje te lire.

Te pranishem ne takimin e Obames me udheheqesit e vendeve te ish bllokut komunist ishin vendet qe jane ne listen e planit per te vendosur bazat mbrojtese. Ne qender te bisedimeve kane qene sigurimi i SHBA-ve ndaj tyre se ato nuk jane jashte vemendjes se SHBA-ve edhe pse Obama ka kthyer mbrapsht planin e Bushit per sistemin raketor ne Poloni dhe Ceki. Kohet e fundit eshte folur edhe per vendosjen e nje sistemi te ri ne disa vende te tjera si Rrumani apo Bullgaria. Shqiperia nuk ka qene pjese e kesaj liste. Dhe e fundit qe ka te beje me kete eshte se shqiperia nuk eshte ftuar sepse nuk ju pelqen sistemi. Thjeshte skane patur interes sepse ne jemi larg per t'ju sherbyer interesave te ketij takimi.

Hoxha ka ardhur ne pushtet me ane te jugosllaveve sikurse edhe Zogu, por ka qene larg ndikimit te tyrer per pjesen me te madhe te karriers se tij politike.
 

cat-woman

Une jam.....
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

ska cben me ky zotnia dhe i shkruan obames.......nuk edi sesi rrin akoma ne karrige
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Sa shpejt qeka kujtuar...
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Petrit,

Me gjithe respektin qe kam per ju komentet tuaja ne kete teme sikur kane perjetuar renje te lire.

Te pranishem ne takimin e Obames me udheheqesit e vendeve te ish bllokut komunist ishin vendet qe jane ne listen e planit per te vendosur bazat mbrojtese. Ne qender te bisedimeve kane qene sigurimi i SHBA-ve ndaj tyre se ato nuk jane jashte vemendjes se SHBA-ve edhe pse Obama ka kthyer mbrapsht planin e Bushit per sistemin raketor ne Poloni dhe Ceki. Kohet e fundit eshte folur edhe per vendosjen e nje sistemi te ri ne disa vende te tjera si Rrumani apo Bullgaria. Shqiperia nuk ka qene pjese e kesaj liste. Dhe e fundit qe ka te beje me kete eshte se shqiperia nuk eshte ftuar sepse nuk ju pelqen sistemi. Thjeshte skane patur interes sepse ne jemi larg per t'ju sherbyer interesave te ketij takimi.

Hoxha ka ardhur ne pushtet me ane te jugosllaveve sikurse edhe Zogu, por ka qene larg ndikimit te tyrer per pjesen me te madhe te karriers se tij politike.

Qe te bindeni se une di se c'fare shkruaj, ju lutem shikoni kete video dhe pyesni ne se flokverdha ne kete video e ka emrin Natasha?
Pyesni ne se kjo Natasha ka marre pjese edhe ne takimin sekret Berisha-Milloshevic ne Oher.

Berisha u izolua ne Prage dhe ne Gjermani nga Partia Shpresa Demokrate.

Nuk i sherbehet inetersave te USA ne se bene kontrabande arnmesh me Iranin, Koren e Veriut, Hezbullaun, sic eben Berisha.

Ne se Enver Hoxha ka qene jashte ndikimit te Serbeve perse e conte Berishen ne Parise te takohej me ta?

Kuriozitet:-Kafe "Flora" ne Tirane (prone e Bamir Toptanit) ishte baza e sigurt sekrete e Dushan Mugoshes... Bamir Topi sot eshte president.

Saturday, July 28, 2007
KllounadJanullatosi nuk mori pjese personalisht ne ceremonine e inagurimit te presidentit "shqiptar" por kishte derguar breket e tij.
Vertete, c'fare premtoi Bamiri qe mori votat e grekerve? Pse ekipi grek i propagandes qe mbulon shtypin shqiptar dhe internetin heshti per kete kandidature, duke nenkuptuar mbeshtetjen e saj?

Shikojeni foton! Shikojeni kllaunin! Shikoni si fryhet! Ca mund ti thone bufon, dordolec, karnavale. Per mua, ai eshte kllauni i pompuar Bamir Topi.
Shikojeni foton! Ajo flet vete. Ne qender eshte ushtari me uniforme. Simbol tipik i parlamentit shqiptar. Nje parlament, ushtar i mbrojtjes se interesave fanariote ne Shqiperi.
Ne te majte eshte ushtari pa uniforme, i pompuari Bamir Topi. Pa uniforme...? Me mire. Ngjan si sigurims. A thua i pershtatet forma permbajtjes...?
Ne te djathte te fotos shquhet zboristja dordolece, Xhozefina Topalli. Coba, e kishte llagapin. PS-ja e kercenoi me dosje. Kapistall, i thone kesaj dosjes...
Pra kllouni ushtar po bene betimin dhe nen shembullin e tij dhe dy ushtaret e tjere po mbajne frymen dhe kane marre poza serioziteti.

Po ku eshte flamuri shqiptar? Per cilin flamur po betohet? Ai ne sfond sic kane dale llafet eshte kompozuar me breket e Anastas Janullatosit.
Cili eshte mesazhi i ustallareve te Bamirit? C'fare mesazhi duan ti percojne shqiptareve nepermjet veglave te tyre parlamentare dhe presidenciale? Te kembejme flamurin tone me breket e Janullatosit? Shqiptaret kane mbaruar? Idenditeti shqiptar eshte arkaik, primitiv dhe duhet leshuar? Ne se nuk pranoni te asimiloheni do t'ju vdesim per buke...?

Po ne vendet e tyre pse e perforcojne idenditetin e tyre kombetar dhe shqiptaret duhet te leshojne ate?

Po e mbyll me kaq. Jeni te lutur te hamendesoni qellimin e kllounades shqiptare.

Petrit Kola

P.S Perse Bamiri ka dy ish deputet, ministra te PDNJ-shit antar te kabinetit te tij?
 
Redaktimi i fundit:

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Tirane me 11 Prill, 2010
Deklarate

Me daten 9 Prill, 2010 ne Prage nga SHBA u organizua takimi i 11 shteteve ish komuniste, sot anetare te NATO-s. Ne ate takim ne menyre demostrative ishte perjashtuar qeveria hajdute, antishqiptare e votave te grabitura. Kjo gje u be e mundur nga Partia Shpresa Demokrate dhe partneret e saj nderkombetar me qellim qe ky takim te mos perdorej nga antishqiptaret e emeruar si nje foto-mundesi propagandistike per ti zgjatur jeten veprimtarise antishqiptare ne qeverisje dhe politike.
Partia Shpresa Demokrate ne sherbim te interesave te trojeve dhe kombit shqiptar do te vazhdoje praktiken e saj te izolimit nderkombetar te qeverise, politikaneve dhe individeve te vecante antishqiptar.
Eshte detyra dhe interesi i cdo shqiptari kudo qe ndodhet t'ja shkurtoje ditet qeverise iligjitime dhe parlamentit te votave te grabitura.
Te gjithe se bashku ne sherbim te trojeve dhe kombit shqiptar.

Partia Shpresa Demokrate
partiashpresa@aol.com
More zoteri, po sa bukur qe shkruan, po ku ke qene deri sote ti se dhe Marksi in persona do te kishte zili......po nga i gjen keto informacione ti o aman....eshte jashte cdo llogjike te shprehesh qe nje qeveri beka politike antishqiptare, po per mendimin tim politike antishqiptare bejne ata qe kerkojne te izolojne qeverine shqiptare si perfaqsuese e interesave te te gjithe shqipetareve pa dallim ngjyrash politike, po kjo llogjike ty nuk te hyne ne asnje qelize te trurit tende te indoktrinuar, po te pakten mos flisni ne emer te te gjithe shqiptareve, sepse per fate te mire nuk mendojne keshtu si ti.....
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

More zoteri, po sa bukur qe shkruan, po ku ke qene deri sote ti se dhe Marksi in persona do te kishte zili......po nga i gjen keto informacione ti o aman....eshte jashte cdo llogjike te shprehesh qe nje qeveri beka politike antishqiptare, po per mendimin tim politike antishqiptare bejne ata qe kerkojne te izolojne qeverine shqiptare si perfaqsuese e interesave te te gjithe shqipetareve pa dallim ngjyrash politike, po kjo llogjike ty nuk te hyne ne asnje qelize te trurit tende te indoktrinuar, po te pakten mos flisni ne emer te te gjithe shqiptareve, sepse per fate te mire nuk mendojne keshtu si ti.....


Ne pushtet eshte koalicioni UDB, EYP. Ketij koalicioni i duhen shkrutuar ditet.

Maksim Cikuli- PDNJ, Spiro Peci -PDNJ

http://www.president.al/shqip/kabineti.asp
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Degjo ketu or ti...keto jane llafe pazari....une te jap nje keshille mos u merr me keto llafe, sepse natyrishte nuk do te sherbente ty ne radhe te pare,...sepse te tjeret jane shume te zgjuar dhe nuk i besojne aq lehte keto budallalleqe qe shkruan ti,, po megjithate me vjen keq qe njerez si ti nuk i shpenzojne energjite per te debatuar ne argumente qe vertete ia vlen ti discutosh, sepse qe ta marresh vesh ti lufta e klasave ka vdekur me komunizmin, dhe nuk eshte mire ti kthehemi asaj, prandaj me sa duket politika nuk eshte ne hobet e tua dhe eshte mire te mos merresh me te , vendi yne ka nevoje per energji pozitive, per njerez qe besojne se ky vende nje dite do te ndertohet , dhe jo per njerez qe dine vetem te hedhin helm dhe te helmojne atmosfeten qe duhet, per te besuar ne te ardhmen......
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Berisha i shkruan Obamës: Zhvilluam zgjedhje me standarde

Rapsodi tropojane per Sali Berishen
Nga Nik Camaj
Rapsodi tropojane per Sali Berishen

1.

Ku e ke djalin nene Jovanka ?

Ne Tirane, tek Sllobodanka,

Na eshte kthy dhendrri n’pushtet

Tash do te dalim n’selamet.

Dobro doshli, daj Fazllici !

E uron Shkelzen-o-vici

Zdravo unuka Argite !

Te gezojme qe erdh kjo dite !.

Tash fitojme c’far t’na doje zemra:

Pare t’pista, prona, tendera,

Me rrite normen e fitimit,

Jem bashkue me boten e krimit.

2.

Babe Salihi jep udhezimet,

Si me i shtue superfitimet:

“Gjithsecili ne klanin tone,

T’angazhohet ne korrupsion !”

Ne mandat te pare si president,

Jam tregu koqe, pa mend,

Me duket vetja anormal,

Pse nuk vuna kapital !

Eshte momenti te fitojme sot,

Vitet qe na iken kot,

Due me u ba pasanik,

Me jetue si sheik!!

Objektiv i madh per mu:

Keto milionat me i fitu

Si ti fusim ne xhepin tone,

Ka metoda ti pastrojme.

Arme, droge e kontrabande,

Jane per burrat: pune e rande,

Ketu , Argite mos i fut hundet,

Kem Shkelzenin per kesi punesh.

More Shkelzen, t’ka baba trim,

Je i lind per demontim,

Ti Argita, bija ime,

Fokusou n’ privatizime.

Sokoleshe, ti moj malesore,

Na e hap studion ligjore,

Gjithe projektet qe ka shteti,

Do i perlajme t’ tana per vedi.

C’fare ka prona ky milet,

Ne mal, n’fushe a ne bregdet,

Turru pra, ti moj azgane,

Me i kalu n’llogarine tane.

Thuri planet me ngadale,

Futju bregdetit me radhe,

Nga Ksamili ne Velipoje

S’leme parcele te na shpetoje !

Ty Jamarber t’kam si djale

T’i zaptosh tokat ne Jale

Per Zenin kam tjeter plan

Jane dy mije hektare ne Seman

Nuk na vjen me fati ne dere,

Ta shfrytezojme per te fundit here,

Te mos mbese aset pa shit,

Te mos leme prone pa grabit.

Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,

Do ta shtyj ne maksimum.

Po te na bajne neve anetar,

S’mund te vjedhim si me pare.

Do veme kapital pa mase,

Do fitojme para me thase,

Me i pastrue sipas ligjit,

Kemi firmat e Fazllicit.

Shkina ime, moj Argite,

Mire i “qan” keto “sukses fite”

Cdo projekt qe konsulton,

Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.

Nga qe pronat ke synim,

Po te jap mendimin tim:

Toke me çmim “badiava”

Veç n’ Porto Romano ka.

Jane pronare ca katundare,

I genjejme me pak dollare.

Bejme nje Vendim historik:

E kthejme n’ Park Energjetik.

Vlera e tokes shkon n’stratosfere,

Rritet çmimi 300 here !!

Sa firmos nje V.K.M.

Pare te madhe fitojme ne !!

Shkelzeno, qepju Gerdecit,

Eshte mbreti i biznesit.

Gjithe mafjozat ma t’nderu

N’trafik armesh jane perqendru.

Eshte biznes fantastik !

Demontim dhe trafik.

Do ta bejme ne menyra te fshehta,

T’ mos leme gjurme ne evidenca.

Trafikojme edhe raketa,

Sa te doje Al-Qaida.

Ne rruge sekrete permes Cadit,

I cojme arme edhe Xhihadit.

Nuk na duhen ne uzinat,

Fillo, e ngre llamarinat.

Perdor mjetet e ushtrise,

Ke dhe ciken e Farise.

Kam mendu per proceduren,

Gati ke infrastrukturen.

Alibe e Aldo Bumce,

I ke vartes n’ grupin e punes.

Mos humb kohen me licencat,

Ti jep baba kompetencat.

Qeveria, perfshi mua,

Do te jete nen urdherat tua !!

Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,

Veç me mbush thaset me dollare,

Non-stop, n’supervizion,

Baxhanakut i takon.

Per fitimin maksimal,

Nuk njoh ligj, as moral,

Puna del me leverdi

Kur shfrytezohen gra e femi.

Keto jane pune qe leverdisin,

Pasunohemi me tane fisin,

Fitim te tille nuk ka pare bota,

Pesedhjete breza s’na dhemb koka.

3.

Kam kerkese nga njerzt e grues:

T’u jap serbve akses n’Durres.

Kam mendue qe per Serbine

Te baj aksin Lac-Morine!!

Kosovaret nuk i due hiç,

Sepse jane anti-Fazlliç.

Cmendurisht une kam dashni,

N’dajallaret e femijve t’mi.

Rruga qe i sherben vatanit,

Do kalonte grykes Komanit.

Ky opsion nuk me pelqen:

Me demton si biznesmen.

Une nuk jam aq rrote budalli

Me e ndertu nga thote Topalli.

Rruga bregut lumit Drin,

Le pa pune tragetin tim.

Jam i lute prej Erdoganit,

T’kaloje rruga bregut Fanit.

Keshtu, kane shansin osmanllinjte,

Per here te pare me shkel n’Mirdite!!

Pra, Kosova eshte sebepi,

Perfitues jane turku e serbi.

Do ta haje buxheti i shtetit,

Edhe xhepat e miletit.

Nga miliardat qe do hedh,

Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.

Jemi te “ndershem” ne publik,

Eshte projekt patriotik !!

Do ta nisim me nxitim,

Pa projekt e preventiv,

Keshtu nuk kapet abuzimi,

N’xhepat tane shtohet fitimi.

Gropes se zeze te korrupsionit,

I veme emrin “Rruga e Kombit”

Se ky popull eshte i trashe,

E ha sapun per djathe.

Keshtu, per dite vjedhim miliona,

Me parullen :“ rrofte Kosova”.

Plan biznesi me te mire s’ ka,

Miliardere ka me na ba!!

Eshte projekt qe suporton,

Cdo lloj vjedhje e korrupsion.

Jane pa tru shqiptaret e ngrate,

I mashtrojme dhe per fushate.

Une jam Sale talebani,

Me vjen ne ndihme dhe Erdogani

Me sebep te inagurimit,

Dy dite para votimit !!

(Dasem te madhe do te banim,

Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)

Po u ba ndonje padi,

E dergojme Sollakun n’shpi.

Me mbrojt fort korrupsionin,

Kemi gati “lustracionin”.

Kemi eksperience nga bota,

Sic vepronte Penelopa.

Keshtu do bajme me tunelin,

E ndertojme pastaj e shembim.

Sic na meson arithmetika,

Kete e thote edhe Argita:

Qe te fitohet sa me shume,

Duhet rrit puna n’volum.

Sukses-fija eshte derivat,

Punet e vogla japin pak.

Po kur shifra eshte me billiona.

Cahen brinjesh llogarite tona !!

4.

Nga Argita due’ i projekt:

Si ta fusim ARMO-n ne xhep.

T’u krijojme pershtypjen t’taneve,

Se ua dhame amerikaneve.

Nga Teksasi, nje firme hiçi,

Na e gjejne Toma e Fazlliçi.

Koperture n’afera krimi,

Rezart Taçi esht me kopili.

Thirre Taçin me urgjence !

Fillo, jepi konsulence !

Te startoje, me korrupsion,

T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.

Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,

Fonde sjell nga Azerbaijani.

Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,

Mire se te vijne nga mafia ruse !

Vlere fiktive veme n’ offerte,

Me u “pague” per 5-6 vjet,

Po u zbuluem nga konkurentat,

I nderron Ruli dokumentat.

Nuk e ban ai per shoqni,

Ai ka ketu pjesen e tij,

“Druri i arres” qe nje nxitim,

Sot e kam ortakun tim.

Per “OK”-n ne parlament,

Duhet ba nje marifet:

Vec te kete emerin “garanci”

Boshe e fallco, s’ka rendesi.

Grupi im parlamentar,

Jane ca koqe, e ca gomare,

S’jane te zot as “per nje pune”,

Miratojne ç’far u tham une.

Pse jane arti, politika ?!

I blejme ca nga opozita,

Kur ta mbyllim kete pazar,

U çojme ftesat per iftar.

Per parate, s’kemi siklet,

ARMO-n e marrim pa leke,

Po t’na pyese ndonje gazete,

“Jane pague”, por jo n’buxhet.

Po e teproi ndonje gazetar,

Do ta shpalle une tradhetar,

Do ia djeg gjithe pasurine,

Me shtypshkronje, e me makine.

Per transferta kriminale,

Kemi banken personale,

Me Tan Santo e Elvane,

Kryebandit Adrian Fullane.

I bajme ligjet si t’i dona,

Qe ARMO t’jete e jona.

Ky qe plani, me startuu,

Eshte sukses i garantuu !!

ESHTE PROJEKTI I FITORES !

JA KALOJME DHE AL KAPONES !!

5.

Merakoset nene Jovanka:

Motra ime, Sllobodanka !

Mos ma lini n’balte Fasllicin,

Pse e kemi Kryeministrin?!

Sal Berisha mban fjalimin:

Mos ma ngucni “gospodinin”

Mbyllni gojen deputete !

Se ua sjell ketu n’ parlament.

Nis veprimet paranoja:

O Damir, o “srdce moja” !

Merre çarterin per Tirane

Je ne bes’time n’ TV Klan.

Ne aeroport shtrohet tapeti,

Me urdher te nalte nga shteti,

Zbret me nderet e nje princi,

Dora vete: druzhe Fasllici.

Angazhohet i gjithe shteti,

Policia e prefekti,

Shantazhojne Sala e Liria:

Te rrije urte prokuroria !!.

Se eshte koke, per koke te mikut,

Eshte koka e trafikut,

Kontrabanda e Ballkanit,

Kontrollohet prej “viganit”.

6.

Fakte te reja kan dale ne drite:

Kush e nxori Azemin ne prite,

Kush e shfrytezoi arkivolin,

Me ba 14 shtatorin !.

S’e harrove o Sale, traditen,

Keshtu e vrave edhe Trebicken,

E verteta po del ne pah,

Kush e çoi Kosten “per gjah”.

Po te zbardhet prej fillimit,

Tragjedia e 2 Prillit:

Dora qe gjakosi Shkodren,

Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.

Kur Kosova ngrinte krye,

Behej shqipja “lesh e li”,

Luks i madh per Serbine,

Kur shtie n’kaos Shqiperine.

Hej Sali, miku i Fazlliçit,

Ia kalove Karaxhiçit,

Karburant i dhe Serbise,

Me vra djemte e Dardanise!!

U rrjeshtove n’krah te Rugoves,

Kundra trimave te Kosoves

I gjithe populli u çudit

Kur i shpallet “terroriste” !!

Trimat, ne lufte me dushmanin,

Ti, biznes me Arkanin.

Dosja jote ne Beograd,

Filloi te jape rezultat.

Kur Kosoves po i vinte fati,

Direktiven jep lugati.

Me urdher te UDB-se

I the “jo”, Rambuje-se.

Ti ke ba nje mal me krime,

Vrave popullin ne lufte civile,

Mbolle ngjarjen me vrastare

“Hiroshimen” gerdecare.

Tym e helm mbushe kete vend:

Bloze qymyri, nafte e cement,

Ke dhe plane me mizore,

Me centralet berthamore !!

Si familje, je ba llum

Ju ka vene mafia perfund:

Delijorgji, Medi dobiçi

Rezart Taçi e Fazlliçi.

Qe ta themi hapur fare,

Eshte gjithe mafia nderkombetare,

Kriminelet ke ortak,

Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!

7.

Jam Sali, Sali “qendresa”

Vrava, vodha gjithe sa desha

Per pushtet, une djeg Shqipnine,

Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.

Madje jam shume i vendose,

Per nje tjeter katastrofe !

Me barut u ba shume buje,

Kete here do jete me uje !!

Shkodren do ta bej det ,

Ta mbaje mend perjete !

Tragjedi qe s’e ka pase,

Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!

Vi nga kulla e Vicitolit.

Jam nga shpella e Mit Sokolit,

Qe ju turr topit per ment’ krese,

Tu mendue se eshte n’sigurese !

As kurkujt nuk ia kam friken,

E kam “tredh” une opoziten

N’ unison me Edi Ramen,

Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.

Le t’vazhdoje me batuta,

Tu tregue perralla me flutura

Nuk me tremb mue Johni II-te,

Une nuk pyes per Amerike !!

Derisa t’permbyset globi,

Me rruen Koken “Silvia Konti”,

Se ia marr erzin n’publik,

Ia kam ba nje vidioklip !

Me gjyqsorin skam problem

Aty kam une klanin tem ,

Bamirit ia kam ba bene ,

Do t’ia marr dhe KLD-ne.

Me i vu krimit kapak,

Mua m’ duhet edhe nje mandat

Kam nje plan te sterholluu,

Me lane popullin pa votue.

Kur te vije dita per votim,

Jam usta n’manipulim.

E ujdis dhe me Europen,

N’qeveri me kokelopen.

8.

Mire ia ban more faqezi,

Kur ka t’marre qe t’besojne ty,

Se çdo popull ne planet

Nuk do te sillte me ne pushtet.

Per faturen dhjetra mijera

Brenga, plage edhe viktima,

Per gjithe krimet ndaj vatanit,

Do ta benin si Sadamit.

9.

Hapi blloqet moj Argite :

A ka mbet ndonje gje pa u shit ?

Nga vemendja si na doli ?

INSIG-u , ALBPETROL-i ?!

Duhet te kesh n’vemendjen tate,

Dhe repartet ushtarake.

C’fare ka: toke e ndertim,

Ta kthejme ne perfitim!!”.

Te punojme ma me kujdes,

Po na dalin letrat n’shesh.

“Bomba” e pare qe faksi djalit,

Tash, e-mailat e Ansarit !

Ne publik erzin na muaren,

S’na paguan as faturen,

Me aferatt qe t’zbuloi Tema

Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.

Per cdo gje, rrofte kapari,

Se ta fusin si arabi

Ta kesh rregull n’punen tane:

Leket merren paradhanie !

Mos u ban more babe zevzek,

I thote t’jatit çika e vet:

“Vec me tenderat qe kam n’proces,

Jam tu e mbushe edhe nje thes !”

Asetet qe ti permende,

I kam te shkrume n’listen teme.

Une i bej punet me grafik,

I kam ne plan per kete vit.

Nuk pajtohem me kritikat,

Mos mi humb baboo meritat.

M’ gjej nje tjeter ne Planet,

Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!

Per cdo prone qe eshte kthy,

Une e Zeni kem nderhy.

Ne cdo projekt e investim,

Aty eshte dhe emri im !!

Koncesione e tenderime,

Kane kalue ne doren time.

S’jam mjaftue si konsultare,

me perqindje, jam pronare !!

A e ke pa si po hedh shtat,

QTU-ja e re ne Farke ?

Veper qe se ka Shqipnia,

Ashte tu u ba me leket e mija !

Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,

I kam une nen kontroll !

Po s’pagoi taksen tek une,

S’fiton asnje konsorcium !!

Fantazia ime s’ndalet,

Kam fillue te zaptoj dhe malet:

Dajt, Terbun e Velecik,

Tash jam ngule dhe n’Bukanik.

Me ndihmen e dajes Fazllic,

Kem ba lek e fitue miq:

Mishkovicin e Arkanit,

Dhe djalin e Sllobodanit !!

Kam arrite me menaxhu,

Procesin me te korruptu.

I rashe vize VITOL gjigandit,

Ia dhashe ARMOn Tacit mamit.

Edhe pse jam billionare

Ne shume projekte, aksionare,

Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,

Vete e deshen borgjezine !

Pra c’ka lidhje me terrenin,

E godisim bashke me Zenin,

Ti kujdesu vec per vedi:

Mos me ra nga pushteti

Qe t’i gezojme na pasunite,

Mos prano me i hap kutite.

Se po i hape, fiton Rama,

E na i konfiskon te tana !!

Po erdhi ai n’pushtet,

E sigurte: burgu na pret.

Krimet tona sa nje mal,

Nuk mjafton kodi penal.

Qe te shpetojme duhet me ik,

Ne azil politik,

Nese duem nje vend tamam,

Shkojme drejt e n’Teheran.

***

Zonje e madhe Jozefin,

Ke merita n’sigurim,

Qe kur re ne banane,

Ti je ba pulitikane.

Nga besimi europiane,

Ne politike je talebane,

Per te tjerat je hibride,

Nuk e flet as gjuhen shqipe.

Si kryetare je e dhunshme,

Nga fjalori: e paturpshme !

Histerike si nje vrasese !!

I njeh mire dhe lendet plasese !!

***

Kush e solli kete cunam ?

Kryeministri sharlatan !

“Hena blu” as “dielli gri”,

Dora vete shoku Sali !

Hapi syte o milet,

Pse fajtore jemi vete:

Se cdo vote per ate lubi,

Eshte burim per tragjedi !!

Moj malesia e Gjakoves,

Ke pas qene e pararojes,

Ti ke pase burra model,

Turp, qe nxore ate kriminel !

Do t’mbuloje Sale turpi i zi

Per afera e per tradheti,

Do te mbetet brez pas brezit:

“Kryeministri i Gerdecit”.

Para teje ne tradheti,

Jane zhyt Zogu e daja i tij.

Por s’kane bere te tilla pazare!!,

Me ujrat territoriale .

Kjo do te thote se n’ qeveri

Esat Pasha na eshte kthy.

Problemi qe ka sot vendi:

A do vi dhe Avni Rustemi ?!

Jeni nje tufe me kusare,

Me Ballinje e Selmanllare,

Delijorgje dhe Fazllicё,

Taç e mac e berishiçe.

Kjo eshte klike qeveritare,

Eshte nje bande kriminale,

Ruli, Basha dhe Mediu,

Kapobanda eshte Saliu.

Sa krimet i keni ba,

Me lekure keni me e la.

Do ta zbojme ne korrupsionin,

Bashke me Gerdec-kualicionin.

***

Moj PD - e bija e “nanes”,*

Paske qene ti “piçka e s’ames”.

N’kryesine tende ka hyp llumi,

Me shume turp ty po t’vjen fundi !

Je e mbushe me antivlera,

Me ministra kriminela .

Ne moral je e pafytyre ,

Boll qe ke “bethen e mire” !!
 
Top