• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Besimtaret festojne lindjen e Krishtit

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Ne meshen e nisur ne oren 00:00 nga Imzot Rrok Mirdita ne Katedralen e Shen Palit ne Tirane te gjithe besimtaret katolike kane nisur festimet per lindjen e Krishtit.
Besimtarët e krishterë festuan mbrëmë në mesnatë lindjen e Jezu Krishtit, shpëtimtarit të botës. Siç është bërë tashmë traditë mijëra besimtarë katolikë perkujtuan me madhështi dhe devocion, lindjen e Krishtit në cdo kishë në mbrarë vendin . Në mesnatë në katedralen e Shën Palit në kryeqytet është mbajtur mesha solemne e përvitshme, prej ku imzot Rrok Mirdita u ka bërë thirrje besimtareve që të udhëhiqen nga mirësia dhe drejtësia. Kjo dite tha kreu i konferences ipeshkvnore Rrok Mirdita na kujton të gjithëve se sa e nevojshme ështe falja, pajtimi dhe mëshira.
Me qirinj në duar dhe duke u lutur për paqe dhe qetësi , dashuri dhe gëzim besimtarët kane kryer ritet fetare, rreth mesnatës në një atmosferë festive.
Edhe gjatë ditës së sotme do të ketë të tjera ceremoni festive, ndersa pritet që krerët e shtetit dhe të politikës të zhvillojnë vizita ne katedralen e Shën Palit dhe në kishën ortodokse për te percjelle urimet e tyre per te gjithe besimtaret katolike dhe ortodokse. Mënyra e festimit të Krishtlindjeve sot e ka origjinën nga festat borgjeze të shekullit të kaluar në të cilat përdoreshin krahas simboleve të krishtere edhe ato pagane.
25 dhjetori, dita e shënuar e lindjes së Jezu Krishtit, e cila kremtohet në gjithë botën, në Shqipëri, mbas viteve ’90-të kur u lejua besimi fetar, krijoi traditën e saj duke u shënuar krahas festave të tjera tradicionale në kalendarin e vitit. Darka e Krishtlindjeve e cila është e bollshme, paraprihet nga një ditë agjërimi, gjatë së cilës përgatiten ushqimet që do të serviren në mbrëmjen e festës.
Ikubinfo
 
Top