BHAVAGAD GITA ( 5 mije vjet ) Libri i shenjte Indian

KAON

Anëtar Aktiv
DEHINOSMI YATHA DEHE KOMARAN YOVANAM JARA TATHA DEHANTHARA PRAPTIR DHIRAS TATRA NA MUYATI

Me te njejten lehtesi qe kemi kaluar nga femijeria ne adoleshenc dhe ne pleqeri ,,me te njejten lehtesi ne momentin e vdekjes mund te pervetsojme nje trup te ri!
 

ricky_ch

******
C'fare gjuhe eshte kjo?

Gjuhë vullgare, pse, çfarë prite?
Besoj se paske kuptuar as vetë çfarë ke sjellur.

Na vjen ketu me nje rresht filozifik si çlirimtar, dhe pret
nje pritje me brohoritje masovike...???
 
Redaktimi i fundit:

KAON

Anëtar Aktiv
Gjuhë vullgare.
Pse, çfarë prite?

Qenke i pa informuar, quhet gjuha Sanskrishte ! Nena e gjuheve qe sot fliten neper bote. Gjuha shqipe eshte bija e kesaj gjuhe hyjnore. Sipas hulumtive flitet se latinishtja eshte formuar pas shqipes ,por keto mbeten akoma te pa vertetuara zyrtarisht. Prandaj para se te shkruash informohu!
 

KAON

Anëtar Aktiv
Po jap ca shembuj per kete
SANSKRITISHT - SHQIP

name - emri (nga nami që e ka edhe shqipja)

nata - nata

çlath - çlith (pra lëshoj)

da - dha

varga - varg

viçesa - viç

bahra - barra

giri - guri

arita - arrita

vartitum - vërtita

peja - pija

ulka - yllka

pa - pa

trapa - trup

krimi - krimbi

arja - ari

krija - kryeja

ka - kë

lipsu - lipës

lap - llap

ratha - reth

prer - prerë, prej, pres

paka - pjek

vrana - e vrame

vali -valë

trut - tret

tiras - thërras

tila - thela

vasu - vashë

val - valle

vas - vesh

kleça - kleçka

suni - çuni

nusa - nusja

ramja - i ramë( i rënë)

vasa - vise

supa - supa

fal - fal

man - mand, mendoj

gata - gota

tata - tata

gatita - gatita

bhuta - bota

pura - para (pra që është përpara)
 

ricky_ch

******
Qenke i pa informuar, quhet gjuha Sanskrishte ! Nena e gjuheve qe sot fliten neper bote. Gjuha shqipe eshte bija e kesaj gjuhe hyjnore. Sipas hulumtive flitet se latinishtja eshte formuar pas shqipes ,por keto mbeten akoma te pa vertetuara zyrtarisht. Prandaj para se te shkruash informohu!

Po , interesant që qenke.
 

ricky_ch

******
Me te paren u more vesh!
Me te dyten spo te marr vesh ?!

E po mendimi im ishte për të parën që ke thënë
në fillim, dhe vetëm ti e din çfarë ke dashur të thuash,
ndërsa këto të fundit (, për gjuhën sankrishte dhe fjalët) s'dua te
komentoj sepse s'është tema.

Pra është mendimi im akoma njësoj për fillimin, për thënjen që ke sjellur
nga hindishtja...

E ti, duhesh dijtur, se kur sjell diçka këtu, jo të gjithë pajtohen ...
 

KAON

Anëtar Aktiv
E po mendimi im ishte për të parën që ke thënë
në fillim, dhe vetëm ti e din çfarë ke dashur të thuash,
ndërsa këto të fundit (, për gjuhën sankrishte dhe fjalët) s'dua te
komentoj sepse s'është tema.

Pra është mendimi im akoma njësoj për fillimin, për thënjen që ke sjellur
nga hindishtja...

E ti, duhesh dijtur, se kur sjell diçka këtu, jo të gjithë pajtohen ...

E para un kam postuar temen time dhe ne vendin e duhur.
E dyta ti e kuptove shum mir se cfare kam dashur te them,panvarsisht nese pajtohesh apo jo. Nuk e di kujt besimi i takon ti por, kjo nuk te lejon ty te thuash bullshit e gjera te zhargonit negativ. Sepse eshte shum e thjesht qe tja nis dhe un duke te denigruar besimin tend. Pra kjo nuk eshte e nevojshme sepse pas ketyre nis ajo lufta e besimit qe as me intereson por edhe me bezdis. Per rrespekt njerezor po e kaloj kete.
E treta nuk eshte hindishte por Sanskrishtishte ,gjuhe e cila nuk perdoret nga njerezit e thjesht prej mijera vjetesh. Nese do kishe ndopak interes duhet te lexosh me shum,,,se mesa pash un ne ate qe shkruajte u nise nga feja jote e jo nga ajo qe lexove.

Ste pelqen mos u pajto por mos u tejkalo perderisa nuk ke mundesin (bagazhin)
 

ricky_ch

******
E para un kam postuar temen time dhe ne vendin e duhur.
E dyta ti e kuptove shum mir se cfare kam dashur te them,panvarsisht nese pajtohesh apo jo. Nuk e di kujt besimi i takon ti por, kjo nuk te lejon ty te thuash bullshit e gjera te zhargonit negativ. Sepse eshte shum e thjesht qe tja nis dhe un duke te denigruar besimin tend. Pra kjo nuk eshte e nevojshme sepse pas ketyre nis ajo lufta e besimit qe as me intereson por edhe me bezdis. Per rrespekt njerezor po e kaloj kete.
E treta nuk eshte hindishte por Sanskrishtishte ,gjuhe e cila nuk perdoret nga njerezit e thjesht prej mijera vjetesh. Nese do kishe ndopak interes duhet te lexosh me shum,,,se mesa pash un ne ate qe shkruajte u nise nga feja jote e jo nga ajo qe lexove.

Ste pelqen mos u pajto por mos u tejkalo perderisa nuk ke mundesin (bagazhin)


Unë akoma mendoj ashtu siç e kam thënë në fillim,
vetëm më prit sa të zbuloj një gjuhë të re që tingëllon
më mirë...

Ore ti zotërote, unë e dhash mendimin tim, sa i përket thënjes, pa u bazuar,
në fe, e as ndonjë gjuhë qe është thënë, por nga shqipja që e kuptova...

Eh tani , ti çfarë ke sjellur në diskutim: dmth e fajlisë në fillim, apo diçka tjetër.
Prite të gjithë të pajtohen me të?
 

KAON

Anëtar Aktiv
Unë akoma mendoj ashtu siç e kam thënë në fillim,
vetëm më prit sa të zbuloj një gjuhë të re që tingëllon
më mirë...

Ore ti zotërote, unë e dhash mendimin tim, sa i përket thënjes, pa u bazuar,
në fe, e as ndonjë gjuhë qe është thënë, por nga shqipja që e kuptova...

Eh tani , ti çfarë ke sjellur në diskutim: dmth e fajlisë në fillim, apo diçka tjetër.
Prite të gjithë të pajtohen me të?

Po jo mo zotri, ty nuk te parashikova fare qe do vije njeher !

Ti ja kepute sic te desh qefi duke mos analizuar cdo te thote kjo thenie, kush e ka then ,,e qe kur eshte then mo zoteri.

Un ketu kam sjell nje thenie te shkeputur nga LIBER I SHENJTE dhe nga nje gjuhe qe ka prejardhjen i gjith njerezimi dhe qe per ty jan bullshit... !

U morem vesh?
 

ricky_ch

******
Po jo mo zotri, ty nuk te parashikova fare qe do vije njeher !

Ti ja kepute sic te desh qefi duke mos analizuar cdo te thote kjo thenie, kush e ka then ,,e qe kur eshte then mo zoteri.

Un ketu kam sjell nje thenie te shkeputur nga LIBER I SHENJTE dhe nga nje gjuhe qe ka prejardhjen i gjith njerezimi dhe qe per ty jan bullshit... !

U morem vesh?

E dij mor paraspur, çfar thot thënja , por nuk kuptoj
pse me çdokusht duhet pajtohet njeriu me të???


Po në fund të fundit s'prish punë nga është këputur apo kush e ka thënë,
bullshit mebetet akoma bullshit!
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Qenke i pa informuar, quhet gjuha Sanskrishte ! Nena e gjuheve qe sot fliten neper bote. Gjuha shqipe eshte bija e kesaj gjuhe hyjnore. Sipas hulumtive flitet se latinishtja eshte formuar pas shqipes ,por keto mbeten akoma te pa vertetuara zyrtarisht. Prandaj para se te shkruash informohu!

Po babai kush eshte?
 

KAON

Anëtar Aktiv
E dij mor paraspur, çfar thot thënja , por nuk kuptoj
pse me çdokusht duhet pajtohet njeriu me të???


Po në fund të fundit s'prish punë nga është këputur apo kush e ka thënë,
bullshit mebetet akoma bullshit!

O shqipe mir qe flet dialekt po fute ne kllapa ne gjuhe letrare te merremi vesh (paraspur = ?)

O zotri po nuk pres te pajtohesh me shkrimin,,do ishte absurditet.

Un sipas mendjes time, pa e bere nje analiz nuk me flet bytha para gojes?!

Shendet e te mira!
 
Redaktimi i fundit:

KAON

Anëtar Aktiv
AVINASI TU VIDDHI YENA SARVAM IDAM TATAM

Koshienca eshte ajo qe zhvillohet ne nje trup dhe ajo eshte e perjetshme

Bhagavad Gita
 

ricky_ch

******
O shqipe mir qe flet dialekt po fute ne kllapa ne gjuhe letrare te merremi vesh (paraspur = ?)

O zotri po nuk pres te pajtohesh me shkrimin,,do ishte absurditet.

Un sipas mendjes time, pa e bere nje analiz nuk me flet bytha para gojes?!

Shendet e te mira!

E po për çfarë çon aq pluhur?

Hajd me të mira edhe nga dialekti.
 

ricky_ch

******
O njesh fjala ka fuqi, varet si e perdor...un gjithmon kam pas parim ne jete se nje fjale e mir menduar vlen sa nje thesar!

Po de, edhe unë mendoj për bullshit....se ka fuqi të madhe!
Djhe besom se e kam menduar dhjetra mijëra herë derisa e kam thënë!
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Brahma...!
Krijuesi i materies ... Greket e lasht e quanin DIMIURGU

Indianet dhe Greket thojne shume gjera por gjuha eshte si puna e zjarrit. Te pretendosh cila eshte me e vjetra eshte e pakuptimt dhe te pretendosh qe x gjuhe eshte nena e gjuheve qe fliten neper bote eshte akoma edhe me e pakuptimt. Shembujt qe ke sjell ti me lart i gjen midis gjuheve indio europiane por ato shembuj nuk do i gjesh midis sankrist dhe ndonje gjuhe tjeter qe nuk i perkete gjuheve indio europiane. Nuk po bejne dot lidhjn Albanian - Iliarian e jo me te bejne lidhjen e gjuhes sone me nje gjuhe qe eshte folur ne nje mini kontinent tjeter.

Por nuk eshte e paktuptimt nese e krahason me Greqishten apo latinishten, per nga ndikimi, por ndikimi ste ben nene dhe as me te vjeter. :)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Ndërsa i kërkoj 100000 herë stafit falje që i del punë për
t'i fshirë postimet....

po jo mos kerko falje.... sepse ka plote te tilla :D
 
Top