BHAVAGAD GITA ( 5 mije vjet ) Libri i shenjte Indian

KAON

Anëtar Aktiv
Indianet dhe Greket thojne shume gjera por gjuha eshte si puna e zjarrit. Te pretendosh cila eshte me e vjetra eshte e pakuptimt dhe te pretendosh qe x gjuhe eshte nena e gjuheve qe fliten neper bote eshte akoma edhe me e pakuptimt. Shembujt qe ke sjell ti me lart i gjen midis gjuheve indio europiane por ato shembuj nuk do i gjesh midis sankrist dhe ndonje gjuhe tjeter qe nuk i perkete gjuheve indio europiane. Nuk po bejne dot lidhjn Albanian - Iliarian e jo me te bejne lidhjen e gjuhes sone me nje gjuhe qe eshte folur ne nje mini kontinent tjeter.

Por nuk eshte e paktuptimt nese e krahason me Greqishten apo latinishten, per nga ndikimi, por ndikimi ste ben nene dhe as me te vjeter. :)

Je i pari qe thua se sanskrishtja nuk eshte gjuha me e vjeter dhe me misterioze ne kete planet.
Persa i perket greqishtes e latinishtes dhe i mer si te mirqena ,dmth qe mund ti paralelizoj kollaj me sankristishten un kam opinionin tim. Ilios ( diell ) ne shqip Yll (tek e fundit yll eshte) dhe ne si popull kemi adhuruar diellin pra bijt e yllit ...

Temen nuk e kisha per gjuhen por per shkrimin shkeputur nga Bhavagad Gita.

Rrespekte!
 

KAON

Anëtar Aktiv
Po de, edhe unë mendoj për bullshit....se ka fuqi të madhe!
Djhe besom se e kam menduar dhjetra mijëra herë derisa e kam thënë!

Paqja qoft me ty e te drejtofte ne rrugen qe mendon me mire per veten tende!

HARE KRISHNA
 

Vvetoni

Larguar
Kur të thotë njeri जल्दी मत करो, duhet me marrë vesh! Indianisht po foli jo shqip.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
deri diku jam dakort.Pjesa pare permend femineri-adoleshenc-pleqeri, (aspak e lehte duhet thene). dhe momenti i kalimit te njeriut nbote tjeter,pra dalja e shpirtit (nuk) esht e lehte. :D
. dhe qe sipas meje edhe mund te kete kuptim. Madje me kujtoi 1 fragment kuranor ku flitet mbi ringjalljen. pra sh njerez nuk e besojne pasi si mundet njeriu te ringjallet? Ama Krijuesi sic e pat te lehte me na sjelle ne ket jete, te lehte e ka me na bere te vdekur dhe po aq lehte me na ringjall. Po ti analizosh thelle keto theniet te gjitha ne 1 perfundim shkojne :)
I vetmi ndryshim eshte se fete monoteiste kane 1 Zot Keta hindut themelet e besimit i kane tjeter.


p.s. nuk jam dakort me besimet hindu mbi ceshtjet e besimit por thenien e kapa ashtu sic doja un me e pa :D
 

ricky_ch

******
Une ndoshta u shpreha vullgarisht, ndaj se thënja aq meriton.
Shoku i një shqiptarit, ka lexuar pak nga hinduizmi dhe deri diku
është bindur me të, na sjell këtu një thënje dhe pret që të gjithë
të pajtohemi.
Unë po jap përgjigje duke iu referuar përmbajtjes së tekstit,
respektivisht domethënjes.
Se dikush ka pasur jetë te lehtë deri në adoleshencë, kjo nuk flen.
Dikush bile e ka parë të zinjte ullirit, deri në pleqëri poashtu,
ndërsa pjesa e fundit për një trup të ri, ka të boje
me reinkarnacion (rimishërim).
 

KAON

Anëtar Aktiv
deri diku jam dakort.Pjesa pare permend femineri-adoleshenc-pleqeri, (aspak e lehte duhet thene). dhe momenti i kalimit te njeriut nbote tjeter,pra dalja e shpirtit (nuk) esht e lehte. :D
. dhe qe sipas meje edhe mund te kete kuptim. Madje me kujtoi 1 fragment kuranor ku flitet mbi ringjalljen. pra sh njerez nuk e besojne pasi si mundet njeriu te ringjallet? Ama Krijuesi sic e pat te lehte me na sjelle ne ket jete, te lehte e ka me na bere te vdekur dhe po aq lehte me na ringjall. Po ti analizosh thelle keto theniet te gjitha ne 1 perfundim shkojne :)
I vetmi ndryshim eshte se fete monoteiste kane 1 Zot Keta hindut themelet e besimit i kane tjeter.


p.s. nuk jam dakort me besimet hindu mbi ceshtjet e besimit por thenien e kapa ashtu sic doja un me e pa :D

Me te njejten lehtesi qe kemi kaluar nga femijeria ne adoleshenc dhe ne pleqeri ,,me te njejten lehtesi ne momentin e vdekjes mund te pervetsojme nje trup te ri!
Pra kuptimi i kesaj thenie mund te nenkuptohet ne baze te formimit dhe besimit qe ka krijuar njeriu ne baze te eksperiences jetesore.
Nese do te dish sesi e kuptoj un kete thenie un them, se ajo qe ka me shum vlere ne kete bote nuk eshte personazhi i krijuar (trupi emri rraca besimi etj etj) por, entiteti (koshienca shpirti krimca e zotit quaje si te duash) ... Entiteti UNI eshte ai qe kryen eksperiencen ne nje trup njerezor e jo njeriu qe jeton nje jete shpirterore. Kuptimi ishte tek kapercimi shum natyral nga nje dimension ne tjetrin ne boten materiale.

Persa i perket Zotit te besimit fetar eshte nje ceshtje delikate,per arsye besimi monoteist njerezit e shikojne si dicka te pa prekshme e te pa citueshme me nje fanatizem gati gati verbues. Po te shikosh shkrimet ne kete tem duket qart ironia perbuzja e mos dashja per te pare dicka me syt e arsyes e logjikes.

Nje thenie po nga Bhagavad Gita ( njeriu ka lindur per te besuar dhe besimi i tij eshte ajo cka ai eshte )
 

KAON

Anëtar Aktiv
Une ndoshta u shpreha vullgarisht, ndaj se thënja aq meriton.
Shoku i një shqiptarit, ka lexuar pak nga hinduizmi dhe deri diku
është bindur me të, na sjell këtu një thënje dhe pret që të gjithë
të pajtohemi.
Unë po jap përgjigje duke iu referuar përmbajtjes së tekstit,
respektivisht domethënjes.
Se dikush ka pasur jetë te lehtë deri në adoleshencë, kjo nuk flen.
Dikush bile e ka parë të zinjte ullirit, deri në pleqëri poashtu,
ndërsa pjesa e fundit për një trup të ri, ka të boje
me reinkarnacion (rimishërim).

O ti zoteri ,,, mos paragjyko se cfare kam lexuar un pak apo shum..sa per info mbi 10 vjet qe hulumtoj mbi kete!

Pergjigja mbi temen e dhen nga ty tani per here te pare e shkoqur, nuk eshte ajo cka synon te thote citati...ose me mir aq e ke ti hapesiren e perceptimit e ky nuk eshte faji yt.

Nese do te dish tamam se ckuptim ka,,lexo me posht ku i shkruajta Soulmind ...!
 

ricky_ch

******
O ti zoteri ,,, mos paragjyko se cfare kam lexuar un pak apo shum..sa per info mbi 10 vjet qe hulumtoj mbi kete!

Pergjigja mbi temen e dhen nga ty tani per here te pare e shkoqur, nuk eshte ajo cka synon te thote citati...ose me mir aq e ke ti hapesiren e perceptimit e ky nuk eshte faji yt.

Nese do te dish tamam se ckuptim ka,,lexo me posht ku i shkruajta Soulmind ...!

S'besoj se e din as vetë çfarë ke thënë. Me hapësirën tënde na knaqe.
Megjithatë, kush si e kupton, percepton këtë
jete, dhe atë çfarë ti thua, është diçka relative. Pra, mbaje për vete.
 

KAON

Anëtar Aktiv
S'besoj se e din as vetë çfarë ke thënë. Me hapësirën tënde na knaqe.
Megjithatë, kush si e kupton, percepton këtë
jete, dhe atë çfarë ti thua, është diçka relative. Pra, mbaje për vete.

Sic e the dhe vete perceptimi eshte relativ, mos mbjer ne kontradikte me veten!
Kjo teme eshte e imja jo e jotja,ti mendimin tend me aq sa je i formuar e dhe.
Ti do me kufizosh mua te them ate qe di e qe ndjej?!
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
...une besoj se vetem Kurani ështe Liber i shenjtë.... dhe nuk ka tjeter.


per biblen thuhet, se po te ishte original do ishte njejt si Kurani apo edhe me i rrepte ne urdher e ndalesa.... (per kete arsye thuhet se e kan ndryshu biblen disa autor, sepse ka pas mjaft gjera, te cilat i kan marr te renda.)


po ju nese besoni kete librin Indian, eshte çeshtja juaj....

Nese ndiheni me mir, bukur - gje private.... //
 

KAON

Anëtar Aktiv
...une besoj se vetem Kurani ështe Liber i shenjtë.... dhe nuk ka tjeter.


per biblen thuhet, se po te ishte original do ishte njejt si Kurani apo edhe me i rrepte ne urdher e ndalesa.... (per kete arsye thuhet se e kan ndryshu biblen disa autor, sepse ka pas mjaft gjera, te cilat i kan marr te renda.)


po ju nese besoni kete librin Indian, eshte çeshtja juaj....

Nese ndiheni me mir, bukur - gje private.... //
C'eshtja e besimit eshte komplekse dhe te mendosh se te gjith besojne ne nje zot e ne fund perfundojne te zihen me njeri tjetrin per zotin e tyre vetiak...!

Bibla ( greqisht biblio = liber ) e ka prejardhjen nga doreshkrimet e testamentit te vjeter te KUMRANIT i cili daton 2300 vjet perpara. Kumrani shtrihet ne pjesen perendimore te detit te vdekur ..sot banohet nga Izrailitet. 150 vjet para krishtit aty banonin Esenet (njerez me nje potencial sherues, te evoluar nga ana shpirterore dhe qe jetonin larg qendrave te qyteteruara (ishin vegjetarian dhe flitet se Jezusi jetonte dhe ushqehej tek ta) ..Pra doreshkrimet dhe tekstet e testamentit te vjeter biblik perputhen pak e shum me librat e shkruar me tej . Bibla vet eshte e formuar nga (46 libra te testamentit te vjeter dhe 27 libra te atij te ri ku flet per lindjen e Jezusit dhe kishen katolike apostolike) .

Ne testamentin e vjeter pra ate te gjenezes te cilen e pervetsojne hebrenjt me 46 libra eshte po i njejti me testamentin e Kumranit (Esenet).
Bibla eshte nje liber qe po te merret seriozisht zbulon te vertetat e historis njerezore .Aty nuk flitet per per zotin por per Elohimet ( qe ne hembraisht eshte ne numerin shumes,, ata qe zbriten nga qielli) flitet per nje fare Yahve qe posedonte nje trup e qe kishte nevoj te ushqehej e te shihte femrat e bukura te tokes..i vet quajturi komandanti i luftes..i njejti qe shkatrroje Sodomen e Gomorren. Pra bibla eshte e mbushur me lufte teritoresh , klanesh Elohimesh te cilet kishin ndare bastionet e tyre se ke rrace apo fis duhet te komandonin.

Kurani eshte shkruar nga nje njeri qe u vet shpall profeti i fundit, i mbyllur ne nje shpell i pa lexuar e i arsimuar qe nu dinte as te shkruante.Ai nepermjet nje engjelli sic e quan dhe vet mori te dhena te cilat i quan te verteta dhe krijoj librin e shenjte te quajtur Kuran. Eshte interesante te thuhet se edhe Muhamedi ka cituar Adamin si profetin e pare ashtu sikurse edhe GJENEZA e quan njeriu i pare ne tok, kuptohet qe ngjashmeria eshte therese! Por, nderkohe qe tekstet e Kumranit datojne 2300 vjet te shkuara Muhamedi e krijoj kete liber te shenjte vetem 1400 me pare! Eshte nje liber me shum komandues mbi etiken njerezore duke u nderthurur me "zotin , politiken, moralin..Liber urdheresash , qe tenton te aspiroj mbi deshiren e njeriut per te jetuar me mire nen kornizat e komandimeve fetare. Per mendimin tim engjelli qe i transmetoj fjalet e shenjta Muhamedit nuk kishte ndonje ndryshim te madh me Yahven zoterin e luftes.. Po te shikoj ne histori do te gjejme shum ngjarje pushtimesh shkatrrime besimesh te kunderta dhe pervetsime teritoresh edhe nga feja islame. Ne kemi qen viktim e ketyre luftrave prej 500 vjetsh nga regjimi otoman islam.


Paqja qoft me ty!
 
Redaktimi i fundit:

ricky_ch

******
Sic e the dhe vete perceptimi eshte relativ, mos mbjer ne kontradikte me veten!
Kjo teme eshte e imja jo e jotja,ti mendimin tend me aq sa je i formuar e dhe.
Ti do me kufizosh mua te them ate qe di e qe ndjej?!

N rrs me gjithë temën, po kush tî merr beglat që shet këtu.
Ti thua at që mendon, unë shfrytëzoj të drejten time.

Hajde me tmira e mos na shit mend ketu si disa ma herët
si shoku ilirjamit, Laurit etj.., se edhe ti sia ata qenke
që nuk ka gjë qe s'din.
 

KAON

Anëtar Aktiv
N rrs me gjithë temën, po kush tî merr beglat që shet këtu.
Ti thua at që mendon, unë shfrytëzoj të drejten time.

Hajde me tmira e mos na shit mend ketu si disa ma herët
si shoku ilirjamit, Laurit etj.., se edhe ti sia ata qenke
që nuk ka gjë qe s'din.

E drejta jote eshte mos te pajtohesh me mendimin qe e sheh si te rrezikshem per mendjen tende te kufizuar nga nje keshtjell kartoni.

Te drejten tende shfrytezoje ,por jo duke lehur si nje qen i lidhur ne kotecin e pulave.

Nuk e kam iden kush jan ata emrat qe me parashtrove, por mesa shoh qenkan njerez me bagazh perderisa te kan turbulluar koken me nje tru peshku akuariumi.

Qenka e pa vlere te diskutosh me ty!
 

ricky_ch

******
E drejta jote eshte mos te pajtohesh me mendimin qe e sheh si te rrezikshem per mendjen tende te kufizuar nga nje keshtjell kartoni.

Te drejten tende shfrytezoje ,por jo duke lehur si nje qen i lidhur ne kotecin e pulave.

Nuk e kam iden kush jan ata emrat qe me parashtrove, por mesa shoh qenkan njerez me bagazh perderisa te kan turbulluar koken me nje tru peshku akuariumi.

Qenka e pa vlere te diskutosh me ty!

Jan si shoku yt që i kanë humbur busollat.
Hajd ta pafsha hajrin.
 

jana80

Super Moderator
Nuk e kam iden kush jan ata emrat qe me parashtrove, por mesa shoh qenkan njerez me bagazh perderisa te kan turbulluar koken me nje tru peshku akuariumi.
ilirjiumin nuk e kam njohur por per lauri gezon respektin tim ka intelekt problemi qe i permendi besoj eshte idete e kunderta ne besim...
 

KAON

Anëtar Aktiv
ilirjiumin nuk e kam njohur por per lauri gezon respektin tim ka intelekt problemi qe i permendi besoj eshte idete e kunderta ne besim...

Un kam frik se mbas problemeve fetare kalohet ne denigrim te personit,,, u mundova shum qe mos te kaloja ne keto biseda pa vlere por ja qe me njerez te indoktrinuar nuk ka nje rruge te mesme.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
C'eshtja e besimit eshte komplekse dhe te mendosh se te gjith besojne ne nje zot e ne fund perfundojne te zihen me njeri tjetrin per zotin e tyre vetiak...!

Bibla ( greqisht biblio = liber ) e ka prejardhjen nga doreshkrimet e testamentit te vjeter te KUMRANIT i cili daton 2300 vjet perpara. Kumrani shtrihet ne pjesen perendimore te detit te vdekur ..sot banohet nga Izrailitet. 150 vjet para krishtit aty banonin Esenet (njerez me nje potencial sherues, te evoluar nga ana shpirterore dhe qe jetonin larg qendrave te qyteteruara (ishin vegjetarian dhe flitet se Jezusi jetonte dhe ushqehej tek ta) ..Pra doreshkrimet dhe tekstet e testamentit te vjeter biblik perputhen pak e shum me librat e shkruar me tej . Bibla vet eshte e formuar nga (46 libra te testamentit te vjeter dhe 27 libra te atij te ri ku flet per lindjen e Jezusit dhe kishen katolike apostolike) .

Ne testamentin e vjeter pra ate te gjenezes te cilen e pervetsojne hebrenjt me 46 libra eshte po i njejti me testamentin e Kumranit (Esenet).
Bibla eshte nje liber qe po te merret seriozisht zbulon te vertetat e historis njerezore .Aty nuk flitet per per zotin por per Elohimet ( qe ne hembraisht eshte ne numerin shumes,, ata qe zbriten nga qielli) flitet per nje fare Yahve qe posedonte nje trup e qe kishte nevoj te ushqehej e te shihte femrat e bukura te tokes..i vet quajturi komandanti i luftes..i njejti qe shkatrroje Sodomen e Gomorren. Pra bibla eshte e mbushur me lufte teritoresh , klanesh Elohimesh te cilet kishin ndare bastionet e tyre se ke rrace apo fis duhet te komandonin.

Kurani eshte shkruar nga nje njeri qe u vet shpall profeti i fundit, i mbyllur ne nje shpell i pa lexuar e i arsimuar qe nu dinte as te shkruante.Ai nepermjet nje engjelli sic e quan dhe vet mori te dhena te cilat i quan te verteta dhe krijoj librin e shenjte te quajtur Kuran. Eshte interesante te thuhet se edhe Muhamedi ka cituar Adamin si profetin e pare ashtu sikurse edhe GJENEZA e quan njeriu i pare ne tok, kuptohet qe ngjashmeria eshte therese! Por, nderkohe qe tekstet e Kumranit datojne 2300 vjet te shkuara Muhamedi e krijoj kete liber te shenjte vetem 1400 me pare! Eshte nje liber me shum komandues mbi etiken njerezore duke u nderthurur me "zotin , politiken, moralin..Liber urdheresash , qe tenton te aspiroj mbi deshiren e njeriut per te jetuar me mire nen kornizat e komandimeve fetare. Per mendimin tim engjelli qe i transmetoj fjalet e shenjta Muhamedit nuk kishte ndonje ndryshim te madh me Yahven zoterin e luftes.. Po te shikoj ne histori do te gjejme shum ngjarje pushtimesh shkatrrime besimesh te kunderta dhe pervetsime teritoresh edhe nga feja islame. Ne kemi qen viktim e ketyre luftrave prej 500 vjetsh nga regjimi otoman islam.


Paqja qoft me ty!
Pershendetje


Po shiko, ekzistojn vetem 4 librat e shenjte:


Zeburi (az-Zabur), i zbritur Davudit
Teurati (at-Tawrāt), i zbritur Musait ........ tek jehudet
Inxhili (al-Injil), i zbritur Isait ........ tek krishteret
Kurani (al-Qurʼān), i zbritur Muhammedit ..... tek arabët dhe tere boten perfundimisht per shkak se pas Kuranit, nuk do kete me Shpallje ne tokë.


tash ti nese thua se ky qenka i shenjtë shiko ku po e gjen ne keto 4 libra, porse tjera nuk ka. Ndoshta mund perputhet ngjashem me fletushkat e Davudit?


Muhammedi ështe zgjedhur Profet, nuk është i vet-shpallur.
Askush ska drejt te thote se ai eshte shpall vet profet, sepse ai si njeri vet ka perjetu shum vujtje e sprova, edhe nga ana e armiqve idhujtarë, edhe nga Zoti. Normal ai e ka percjell vetem ate qe i eshte urdheruar prej engjullit (si kumtim -zbritje), porse ai ska ber asgje nga vetja (ne shum raste thuhet se ai ka pas frike ne disa çeshtje, poashtu vuajtje te pafund. E te thuhet se e ka zgjedh vet apo eshte shpall vet, ska logjik fare, kur thuajse ai ishte njeri me i vuajturi i permendur, por edhe më i miri ne karakter te lartë.Poashtu Profeti Muhammedi ka then per veten e tij:
Asgje nuk kam garanti per veten time. Nëse mua sme fal Zoti im, sdo te jem i shpetuar... (vetem me veprat e mira, lutjet adhurimet etj).


Natyrisht Muhammedi ka percjell Ademin a.s, si njeriu i pare dhe profeti i pare ne tokë sikur, e edhe te gjith profetet e tjeter.
All-llahu ka dergu 124.000 pejgamber ne vende te ndryshme te botes, per tiu treguar dhe per ti thirrur se islami ështe rruga e vertet prej Ademit si njeri i pare, e deri kur te merr bota fund. Kurse faktikisht libra te shenjtë, permenden vetem 4 gjithsejt.


All-llahu na thote neve ne Kuran se jehudet e kan refuzu librin e Zotit dhe kan humb, krishteret kan deviju (se i kan perzi çeshtjet e besimit ne trinitet e kan bo etj) dhe Islami ështe i vetmi burim i paster dhe Kurani eshte i vetmi i pandryshuar. Perkthimet mund te jene te çfaredoshme kudo, porse Originalet e Kuranit ekzistojnë ne shum vende kudo ne bote.


Kuranin nuk e ka shkruar ate Muhammedi, porse shoket e tij pas tij. Faktikisht ata e dinin shumica permendsh, porse per ne brezat qe vijm pas e kan shkruar qe te mos zhduket si liber i Zotit. All-llahu thote ne Kuran, ashtu siq e ndryshuan jehudet tevratin dhe krishteret biblen, nuk do te lejoj qe Kurani te ndryshohet. Pra Orignali ekziston kudo ne bote.


All-llahu ju ka tregu mbare botes me ata 124.000 te derguar Profetë se Islami eshte e vetmja rruge e shpetimit dhe nuk ka tjeter, dhe pikerisht i ka len njerezit te lire ne çeshtjen e tyre, besuan apo nuk besuan, por kur te kthehen tek Zoti i tyre do te pergjigjen per zgjidhjet e tyre te gabuar. Pra siq kuptohet prej Ademit e rend kendej vetem per Islam ështe ber thirrje, pra ekziston vetem nje Fe monoteiste.... (tjerat besime jan te ndryshuara apo te vetshpikura).


ne nje rast Profeti Muhammed ka then: Islami ka ardh si i huaj dhe do te kthehet si huaj.

Kjo dmth keshtu: Njerezit do te degjojn per Islam, qe eshte i vetmi burim shpetimi, por jo sdo e marrin aq te rendesishme. Edhe ata qe e marrin Islamin dhe e njohin, nuk do mund ta njohin ne thellesi, sepse është i gjerë. Pra kush kuptoi shpetoi veten, dhe kush nuk kuptoi apo nuk ka dashur qe te kuptoj, ia beri vetes. Secili jemi pergjegjes per veten tone.ky liber qe thua ti, mund te ket lidhje ndoshta me ndonje liber te shenjtë, ndoshta me te Davudit. por saktesisht nuk di çfare permban ne te. Nuk e di, drejt te them. Mjafton te gjesh te verteten aty dhe te jesh i lumtur.

Nuk mjafton ne te besojm diq nga deshira. Hulumto sakte, zbertheje te verteten. Argumentet shihen.


Fundja, besimi është çeshtje private. Secili jemi te lirë ne kete çeshtje.


Te pershendes.... Faleminderit, edhe mbi ty qofte paqja poashtu.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Ketu provova shkurt te sqaroj...... edhepse nganjeher ne disa pika mu dasht te hyj thellesisht ne shpjegime.... mjafton aq


Te pershendes
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Je i pari qe thua se sanskrishtja nuk eshte gjuha me e vjeter dhe me misterioze ne kete planet.
Persa i perket greqishtes e latinishtes dhe i mer si te mirqena ,dmth qe mund ti paralelizoj kollaj me sankristishten un kam opinionin tim. Ilios ( diell ) ne shqip Yll (tek e fundit yll eshte) dhe ne si popull kemi adhuruar diellin pra bijt e yllit ...

Temen nuk e kisha per gjuhen por per shkrimin shkeputur nga Bhavagad Gita.

Rrespekte!
Toka ka shume gjuhe, cili eshte ai qe i di te gjitha gjuhet e botes dhe te thoj me bindje te plote qe kjo eshte me mistere apo me e vjetra?
Cdo gjuhe ka misterin e vete perderisa nuk e kupton ate, kur arrin ta kuptosh i humb misteri.


Sa per vjetersine, datimi i shkrimit nuk eshte certifikate lindje por eshte thjesht datim shkrimi
Nese ne kohen e enverit lind nje femi ne nje fshat te thell te Shqiperise dhe nje dite me vone lind nje ne tirane, ketij te tiranes i behet regjistrmi po ate cast kurse atij te fshtati nje jave me vonesr, kush i bie me i madh? :p lol
 

KAON

Anëtar Aktiv
Po shiko, ekzistojn vetem 4 librat e shenjte:


Zeburi (az-Zabur), i zbritur Davudit
Teurati (at-Tawrāt), i zbritur Musait ........ tek jehudet
Inxhili (al-Injil), i zbritur Isait ........ tek krishteret
Kurani (al-Qurʼān), i zbritur Muhammedit ..... tek arabët dhe tere boten perfundimisht per shkak se pas Kuranit, nuk do kete me Shpallje ne tokë.


Keta quhen te shenjte sepse e kan konfirmuar myslymanet (ja u keni njohur te drejten e shenjterimit?!)...Pra fete monoteiste pranojne si te shenjte vetem rrymat qe ju pershtaten ,,gaboj?!


tash ti nese thua se ky qenka i shenjtë shiko ku po e gjen ne keto 4 libra, porse tjera nuk ka. Ndoshta mund perputhet ngjashem me fletushkat e Davudit?

Kete nuk e them un por studiues shkencetare artist etj etj!


Muhammedi ështe zgjedhur Profet, nuk është i vet-shpallur.
Po pra eshte perzgjedhur nga engjelli qe i kumtoj librin e shenjte e per pasoj e vendosi ate profetin e fundit..! Brenda ne shpell vetem ata te dy vendosen se cdo behej me njerezimin..!
Askush ska drejt te thote se ai eshte shpall vet profet, sepse ai si njeri vet ka perjetu shum vujtje e sprova, edhe nga ana e armiqve idhujtarë, edhe nga Zoti. Normal ai e ka percjell vetem ate qe i eshte urdheruar prej engjullit (si kumtim -zbritje), porse ai ska ber asgje nga vetja (ne shum raste thuhet se ai ka pas frike ne disa çeshtje, poashtu vuajtje te pafund. E te thuhet se e ka zgjedh vet apo eshte shpall vet, ska logjik fare, kur thuajse ai ishte njeri me i vuajturi i permendur, por edhe më i miri ne karakter te lartë.
Llogjika aty eshte e paster si kristali,si te jet vetshpallu si te jet graduar ne detyre nga dikush pa konfirmin e askujt mori persiper te iluminoj njerezimin :)Poashtu Profeti Muhammedi ka then per veten e tij:
Asgje nuk kam garanti per veten time. Nëse mua sme fal Zoti im, sdo te jem i shpetuar... (vetem me veprat e mira, lutjet adhurimet etj).


Natyrisht Muhammedi ka percjell Ademin a.s, si njeriu i pare dhe profeti i pare ne tokë sikur, e edhe te gjith profetet e tjeter.
All-llahu ka dergu 124.000 pejgamber ne vende te ndryshme te botes, per tiu treguar dhe per ti thirrur se islami ështe rruga e vertet prej Ademit si njeri i pare, e deri kur te merr bota fund. Kurse faktikisht libra te shenjtë, permenden vetem 4 gjithsejt.
Do permendte vetem ata 3 libra qe i shkojne ideologjikisht monoteismit dhe kjo eshte mese normale. Libra te mbushur plot gjak dhunime njerezish teritoresh etj etj. Se per te komanduar duhet te shpikesh se ti je mekembesi i zotit (pa cka se zoti ska te bej fare me dhunen )..dhe jan ku jane tani,,krishteret vrasin myslyman e myslymanet te krishter ...urrejtje gjakatare nga te dyja kampet..e per ke e gjith kjo??? Per zotin??? Nejse do tjeter tem kjo bised!


All-llahu na thote neve ne Kuran se jehudet e kan refuzu librin e Zotit dhe kan humb, krishteret kan deviju (se i kan perzi çeshtjet e besimit ne trinitet e kan bo etj) dhe Islami ështe i vetmi burim i paster dhe Kurani eshte i vetmi i pandryshuar. Perkthimet mund te jene te çfaredoshme kudo, porse Originalet e Kuranit ekzistojnë ne shum vende kudo ne bote.
Cilin liber kan refuzu jehudet? Cfare eshte triniteti? I vetmi liber i paster i pandryshuar ne bote eshte Bhavagad Gita ( kenga e perendis) U munduan anglez kinez arab por me kot asnje nuk e preku dot kete liber mijravjecar!

Kuranin nuk e ka shkruar ate Muhammedi, porse shoket e tij pas tij. Faktikisht ata e dinin shumica permendsh, porse per ne brezat qe vijm pas e kan shkruar qe te mos zhduket si liber i Zotit. All-llahu thote ne Kuran, ashtu siq e ndryshuan jehudet tevratin dhe krishteret biblen, nuk do te lejoj qe Kurani te ndryshohet. Pra Orignali ekziston kudo ne bote.

Dmth eshte shkruar nga grupe interesi, kuptova !

All-llahu ju ka tregu mbare botes me ata 124.000 te derguar Profetë se Islami eshte e vetmja rruge e shpetimit dhe nuk ka tjeter, dhe pikerisht i ka len njerezit te lire ne çeshtjen e tyre, besuan apo nuk besuan, por kur te kthehen tek Zoti i tyre do te pergjigjen per zgjidhjet e tyre te gabuar. Pra siq kuptohet prej Ademit e rend kendej vetem per Islam ështe ber thirrje, pra ekziston vetem nje Fe monoteiste.... (tjerat besime jan te ndryshuara apo te vetshpikura).

hahahahhahah i ka len te lire per te dhen llogari me pas kur te shkojn ne shpi hahahahha Zot i rrezikshem ky lol

ne nje rast Profeti Muhammed ka then: Islami ka ardh si i huaj dhe do te kthehet si huaj.

Afer mendsh sepse se ka pas iden njeri ne ate kohe se cfare ishte,,,nje liber i ri qe flet per nje zot te plotfuqishem qe sja ka iden njeri se kush eshte !

ky liber qe thua ti, mund te ket lidhje ndoshta me ndonje liber te shenjtë, ndoshta me te Davudit. por saktesisht nuk di çfare permban ne te. Nuk e di, drejt te them. Mjafton te gjesh te verteten aty dhe te jesh i lumtur.

Fare mos bej paralelizma me asnje liber tjeter,,ky liber eshte unik e i pa prekshem per nga lloji vet,,eshte liber filozofik edukues shpirteror i cili shprehet ne baze te kenges e poezis...!

Nuk mjafton ne te besojm diq nga deshira. Hulumto sakte, zbertheje te verteten. Argumentet shihen.

Un nese sdo kisha hulumtuar nuk do bisedoja per kete,,,tek puna e besimit secili te besoj e te praktikoj ate qe deshiron. Argumentet as nuk shihen as nuk meren si te mirqena kur diskutohet me fanatik.

Rrespekte!
 
Redaktimi i fundit:

KAON

Anëtar Aktiv
Toka ka shume gjuhe, cili eshte ai qe i di te gjitha gjuhet e botes dhe te thoj me bindje te plote qe kjo eshte me mistere apo me e vjetra?
Cdo gjuhe ka misterin e vete perderisa nuk e kupton ate, kur arrin ta kuptosh i humb misteri.


Sa per vjetersine, datimi i shkrimit nuk eshte certifikate lindje por eshte thjesht datim shkrimi
Nese ne kohen e enverit lind nje femi ne nje fshat te thell te Shqiperise dhe nje dite me vone lind nje ne tirane, ketij te tiranes i behet regjistrmi po ate cast kurse atij te fshtati nje jave me vonesr, kush i bie me i madh? :p lol

Tani qe toka ka shum gjuhe ky nuk eshte mister,,,por ti me thuaj mua meqe po i meshon kesaj teme..nga u formuan gjuhet indoeuropiane (shqip armenisht italisht greqisht rumanisht etj etj) Ta THOTE EDHE PARASHTESA INDO- EUROPIANE
E di pse,,,se eshte komode te mohosh por duhet edhe te jepet nje e dhen qe te qendroj "argumenti" yt ...!

Sanskrishtja eshte nena e gjuheve indoevropiane..! Nese per ty eshte ndryshe ,,merr dosjen dhe shko e mbroje tezen tende neper katedrat linguistike boterore.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
jo nuk e kan konfirmuar vetem muslimanet, boteror jan te konfirmuar...

Te thash: nese ky libri qe thua ti eshte i shenjte, ateher duhet te kete nje lidhje me keto 4 librat boterore te shenjte. Nese ska apo nuk gjen ndonje lidhje, sdi cka te them.


Keshtu s`eshte e drejt te thuash per Profetin Muhammed, sepse ai ka ndjek rrugen e profeteve tjere, Ademit Nuhit Ibrahimit, Davudit, Sulejmanit, Musait, Isait dhe i fundit qe Muhammedi pra.... nese ti e perfshin fjalen illuminim, shkon shum larg.... sepse shiko me se pari cfare eshte ber me shum njerez ne Usa e Angli, te cilet kan hyr ne illuminat, kur kan dasht me dal, kan perjetu sketerra. Nuk du te cek ne ket rast emra te disa aktoreve, veqanerisht ca femrave.


Lidhur me popujt e besimeve te ndryshme, shkrova shkurtmimisht cka ishte.... nuk do shkruaj me tej sepse sjam qender per informim.... por vetem Islami eshte Fe monoteiste, dhe ligjesore drejt prej kur eshte kriju njeriu i pare derisa te merr bota fund. Ne kete fe, kan thirr te gjith profetet e meparshem, prej Ademit etj etj e deri te Musai dhe Isai, e ne fund Muhammedi.


Islami eshte fe monoteiste.
pastaj ekziston politeizmi, idhujtarizmi, ne fund ateizmi.


Nese ti ke gjet aty besimin tend dhe lumturine, ok qendro aty.

Nuk di cka te them... Beso çfare te duash.

Mjafton te te bej te lumtur, aty qendron pikeveshtrimi.


Te pershendes........

 
Redaktimi i fundit:

KAON

Anëtar Aktiv
jo nuk e kan konfirmuar vetem muslimanet, boteror jan te konfirmuar...

Te thash: nese ky libri qe thua ti eshte i shenjte, ateher duhet te kete nje lidhje me keto 4 librat boterore te shenjte. Nese ska apo nuk gjen ndonje lidhje, sdi cka te them.


Keshtu s`eshte e drejt te thuash per Profetin Muhammed, sepse ai ka ndjek rrugen e profeteve tjere, Ademit Nuhit Ibrahimit, Davudit, Sulejmanit, Musait, Isait dhe i fundit qe Muhammedi pra.... nese ti e perfshin fjalen illuminim, shkon shum larg.... sepse shiko me se pari cfare eshte ber me shum njerez ne Usa e Angli, te cilet kan hyr ne illuminat, kur kan dasht me dal, kan perjetu sketerra. Nuk du te cek ne ket rast emra te disa aktoreve, veqanerisht ca femrave.


Lidhur me popujt e besimeve te ndryshme, shkrova shkurtmimisht cka ishte.... nuk do shkruaj me tej sepse sjam qender per informim.... por vetem Islami eshte Fe monoteiste, dhe ligjesore drejt prej kur eshte kriju njeriu i pare derisa te merr bota fund. Ne kete fe, kan thirr te gjith profetet e meparshem, prej Ademit etj etj e deri te Musai dhe Isai, e ne fund Muhammedi.


Islami eshte fe monoteiste.
pastaj ekziston politeizmi, idhujtarizmi, ne fund ateizmi.


Nese ti ke gjet aty besimin tend dhe lumturine, ok qendro aty.

Nuk di cka te them... Beso çfare te duash.

Mjafton te te bej te lumtur, aty qendron pikeveshtrimi.


Te pershendes........


Nga te gjitha keto qe shkrojte un zgjedh te fundit (mjafton te me bej te lumtur) Te faleminderit!
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Nga te gjitha keto qe shkrojte un zgjedh te fundit (mjafton te me bej te lumtur) Te faleminderit!


Perfect.... ashtu mendoj gjithsesi.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Me te njejten lehtesi qe kemi kaluar nga femijeria ne adoleshenc dhe ne pleqeri ,,me te njejten lehtesi ne momentin e vdekjes mund te pervetsojme nje trup te ri!
Pra kuptimi i kesaj thenie mund te nenkuptohet ne baze te formimit dhe besimit qe ka krijuar njeriu ne baze te eksperiences jetesore.
Nese do te dish sesi e kuptoj un kete thenie un them, se ajo qe ka me shum vlere ne kete bote nuk eshte personazhi i krijuar (trupi emri rraca besimi etj etj) por, entiteti (koshienca shpirti krimca e zotit quaje si te duash) ... Entiteti UNI eshte ai qe kryen eksperiencen ne nje trup njerezor e jo njeriu qe jeton nje jete shpirterore. Kuptimi ishte tek kapercimi shum natyral nga nje dimension ne tjetrin ne boten materiale.

Persa i perket Zotit te besimit fetar eshte nje ceshtje delikate,per arsye besimi monoteist njerezit e shikojne si dicka te pa prekshme e te pa citueshme me nje fanatizem gati gati verbues. Po te shikosh shkrimet ne kete tem duket qart ironia perbuzja e mos dashja per te pare dicka me syt e arsyes e logjikes.

Nje thenie po nga Bhagavad Gita ( njeriu ka lindur per te besuar dhe besimi i tij eshte ajo cka ai eshte )

une e pashe sic une e kuptoj. Bhagavad Gita(te cilin se kam lexuar) mund te kete shume thenie me vlere dhe qe mund te qendrojne. Ska asgje te keqe ne ket mes. Une shpesh lexoj nga OSHO dhe me sh thenie jam dakort! Sa i perket besimit pastaj misis 10ttash kam gjet paqe llogjike dhe shpirterore tek ky qe kam zgjedh! cdokush beso e ben ate qe ndjen. no harm!
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Tani qe toka ka shum gjuhe ky nuk eshte mister,,,por ti me thuaj mua meqe po i meshon kesaj teme..nga u formuan gjuhet indoeuropiane (shqip armenisht italisht greqisht rumanisht etj etj) Ta THOTE EDHE PARASHTESA INDO- EUROPIANE
E di pse,,,se eshte komode te mohosh por duhet edhe te jepet nje e dhen qe te qendroj "argumenti" yt ...!

Sanskrishtja eshte nena e gjuheve indoevropiane..! Nese per ty eshte ndryshe ,,merr dosjen dhe shko e mbroje tezen tende neper katedrat linguistike boterore.
Une nuk kam dosje, une kam llogjiken. Po ti ke dosje?
Une skam pse te shkoj te debatoj kunder nje te pavertete.

Keshtu thone te gjithe Gjuhetaret qe Sanskitrja eshte nena e gjuheve Indo-Europiane? Se kam ditur kete. E zem se te gjithe thone ashtu, po ti si me dosjet e tyre mund te na thuash sa e vjeter eshte Shqipja? Ta dijm te pakten e sajta bij a bir eshte gjuha jone.

Familja Indo-Europiane perbehet nga deg te ndryshme dhe nga trungu dalin dega te ndryshme, ku midis tyre eshte gjuha jone e dashur Shqiptare, eshte edhe nje deg me e madhe aty afer deges sone dhe kjo dega quhet Indo-Ariane, dhe kjo ndahet ne dega me te vogla. Ja pra qe dega jon lidhet drejt me trungun e jo me degen apo me degen e deges Indo-Ariane. Fjalet jane si gjaku qe shkon kudo ne trup, edhe fjalet perhapen me njerezit, bredhin ato neper bote, ne disa qyteterime ngjisin e ne disa nuk ngjisin, prandaj ke fjal te njejta apo te ngjashme , e kjo se ben zemren nenen e gjakut, as veshken e as melcine lol.

E di ti kush e ka shkruajtur ose kush e ka thene i pari "Indo-european? Mos vall ai ka thene arsyen pse ka vene te paren Indo dhe te dyten Europian? Ndoshta ti e di, nese e di na thuaj ta mesojm edhe ne.

Indo nuk eshte parashtes, eshte thjesht vene e para. Jo se ai qe e ka ven ate paren ka dashur te tregoj qe gjuhet indiane jan me te vjetra se keto Europiane. Ndoshta ka te bej me faktin qe Euro nuk eshte perdorur ne ate kohe por me vone ne shekullin e 20? Ndoshta ka te bej me lehtesine/rrjedhshmerine e fjaleve, Indo-Europiane thuhet me kollaj se Europiane-Indiane (se atehere nuk ka pasur Euro).

Pra sipas llogjikes tende kur thone "Eurasian" i bie qe per eur te jete dicka pozitive, dhe per asian jo aq pozitive? Asianeuro mos valle tingellon me bukur e rrjedh me lirshem?
Lufta Sino-Japoneze, dy luftra qe Sino (Kina) i humbi te dyja. :p


languagefamily_ie.jpg
 
Top