Bisede me ORAKULLIN

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Mirela, me mire mos dalim nga qellimi kryesor i temes. Ne rastin konkret e ne lidhje me temen, kemi te bejme me peshq pa uje!
Ktheju qellimit fillestar.

Mos e vrit mendjen me ata, por veshtro e kalo - i tha Virgjili Dantes. :)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

a je e sigurt se jane me pak gjarprinjte sesa njerzit qe duan ti vrasin ?? une me sa shikoj rreth e rrotull mendoj se gjarperinjte po shtohen me shume ;)


Nuk e di se cfare mendon ti per gjarperinj, por une ne kategori fus ata qe jo vetem e kane deklaruar vehten joshqipetare, por mbi te gjitha bejne c'do gje per shuarjen e identitetit dhe Historise tone.
Ata te cilet ne emer te dashurise njerezore dhe te zhvillimit te kombit tone, na quajne njerez injorante e gjuhe pa gjymtyre, ata te cilet na quajne nacjonal-komuniste te infektuar vetem sepse per 45 vjet patem nje sistem qeveritar qe nuk kapi vetem ne, por te gjitha vendet e Europes Lindore, ata qe luftojne ne emer te lirise se mendimit, te fjales e te sjelljes por qe kulturen tone te lire e quajne primitive dhe kafsherore, ata qe urrejne hierarkite dhe duan te hedhin poshte cdo lloj istitucjoni ne emer te zhvillimit te instikteve njerezore, por qe nuk kuptojne se istitucjonet, shkencat, politikanet, avokatet e te tjere, nuk jane gje tjeter pervecse pjelle e deshires se njeriut per tu zhvilluar.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Nuk e di se cfare mendon ti per gjarperinj, por une ne kategori fus ata qe jo vetem e kane deklaruar vehten joshqipetare, por mbi te gjitha bejne c'do gje per shuarjen e identitetit dhe Historise tone.
Ata te cilet ne emer te dashurise njerezore dhe te zhvillimit te kombit tone, na quajne njerez injorante e gjuhe pa gjymtyre, ata te cilet na quajne nacjonal-komuniste te infektuar vetem sepse per 45 vjet patem nje sistem qeveritar qe nuk kapi vetem ne, por te gjitha vendet e Europes Lindore, ata qe luftojne ne emer te lirise se mendimit, te fjales e te sjelljes por qe kulturen tone te lire e quajne primitive dhe kafsherore, ata qe urrejne hierarkite dhe duan te hedhin poshte cdo lloj istitucjoni ne emer te zhvillimit te instikteve njerezore, por qe nuk kuptojne se istitucjonet, shkencat, politikanet, avokatet e te tjere, nuk jane gje tjeter pervecse pjelle e deshires se njeriut per tu zhvilluar.
dakord jam me ty motla POR besoj se si faze e pare duhet te bejme spastrimin e atyre njerzve qe perbejne rrezikun me te madh dhe direkt sic jane ca Bollano etj etj etj pastaj shikojme dhe ata qe duhen pare..... se e keqja eshte se veprojne brenda atdheut tone kunder atdheut tone.....nje gabim qe behet nga shume ''patriote'' eshte ndarja shpesh here ne baze te fese....nje gabim i madh ky......
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

dakord jam me ty motla POR besoj se si faze e pare duhet te bejme spastrimin e atyre njerzve qe perbejne rrezikun me te madh dhe direkt sic jane ca Bollano etj etj etj pastaj shikojme dhe ata qe duhen pare..... se e keqja eshte se veprojne brenda atdheut tone kunder atdheut tone.....nje gabim qe behet nga shume ''patriote'' eshte ndarja shpesh here ne baze te fese....nje gabim i madh ky......

Spastrimi i njerezve si Bollano nuk behet duke i fyer apo duke i vrare, sic e thashe dhe mesiper - keto jane metoda "fashiste" sic themi ne nga Shqiperia - spastrimi i tyre behet dalengadale duke kuptuar perse ata perbejne rrezik per kombin tone, duke nxjerre ne pah identitetin e vertete te Shqiptareve dhe deshiren tone per te qene pjese e nje kombi. Shqipetareve nuk i ka humbur deshira per te qene te tille, i ka humbur deshira per te qene nje komb shpirteror! Duhet te krijojme kombin shpirteror, jo shqipetaret!
Kjo behet vetem me ane te deshires per tu mbledhur bashke!
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Spastrimi i njerezve si Bollano nuk behet duke i fyer apo duke i vrare, sic e thashe dhe mesiper - keto jane metoda "fashiste" sic themi ne nga Shqiperia - spastrimi i tyre behet dalengadale duke kuptuar perse ata perbejne rrezik per kombin tone, duke nxjerre ne pah identitetin e vertete te Shqiptareve dhe deshiren tone per te qene pjese e nje kombi. Shqipetareve nuk i ka humbur deshira per te qene te tille, i ka humbur deshira per te qene nje komb shpirteror! Duhet te krijojme kombin shpirteror, jo shqipetaret!
Kjo behet vetem me ane te deshires per tu mbledhur bashke!

per mua duhet te behet spastrim ska rrendesi te madhe menyra thjesht duhet ti japim nje fund ketyre ''tipave'' qe shijne mi kurizin qe shajne ;) dhe duhet te nxjerrim identitetin tone ne drite....kaq
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

per mua duhet te behet spastrim ska rrendesi te madhe menyra thjesht duhet ti japim nje fund ketyre ''tipave'' qe shijne mi kurizin qe shajne ;) dhe duhet te nxjerrim identitetin tone ne drite....kaq

Puna duhet filluar nga vetja Taku, duhet te kuptojme a e duam familjen tone, njerezit tane, vendin tone, a jemi te interesuar per mbarevajtjen e gjuhes, tradites e kultures tone (me te mirat e me te keqijat e saja): nese po, mund te fillojme te leme menjane ndarjet fetare e krahinore, e te mblidhemi bashke.:)
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Orakull , Bri dhe Kitarra ,
Se pari dua t’ju sqaroj qe une s’jam kunder marrjes “hak”ndaj ketyre njerezve qe vetem passaporten kane shqiptare , ndersa gjakun ne trup s’dihet se nga e kane marre . Vetem nje gje dihet mire per ta Dollari e ben gjakun e tyre uje
Duke lexuar historine e vuajtshme te shqiperis edhe Shqiptareve une ( sigurisht dhe ju ) jam ndeshur me plot “Shqiptare” qe kane folur dhe flasin akoma , kane vendosur per fatet e kombit tone dhe vazhdojne akoma te vendosin ne emer te kombit tone vetem nepermjet shenjes se dollarit
Lind vetvetiu pyetja : A nxjerrim gje ne duke bertitur e duke i fyer, apo dhe duke ua thene me lezet ketyre njerezve qe kane “dhe gurin , dhe arren ne dore “ se e paskan gabim .?
E kete veprim ne e bejme neper forume gazeta , tavolina miqsh , me idene se dhe fjala jone degjohet ?
E thashe pak me lart kane dhe gurin dhe arren ne dore , pasi u nisa me iden qe ne nderrime teksetsh historie nga ministria thirren keta , per te bere perkthime te paqena , qe nuk egzistojne fare si vepra si kjo e Shmidit ( jam plotesisht dakort me ty orakull ne kete pike . Biles kam pershtypjen qe kete liber e ka bere nodnjeri prej ketyre anti shqiptareve dhe e ka sjelle” te perkthyer” ne emer te nje historiani fantazem si ky SHMID ) jane keta
E duke qene se keta jane kudo , ku “degjohet” fjala e tyre , e ne s’jemi askund ku mund te na degjohet fjala jone , cfare u dashka bere ….?
Sehirxhiun si une jo …., une sehirxhiun e bej se s’kam c’bej .Lexoj dhe si komentoj , pasi s’dua tu jap kenaqesine e nervozizmit tim
Kitarra thote : te mos bejme sehir te ndihmojme te berastim dhe te nxjerrim mllefin 
Pikersht kete mundohen tena bejen ata qe naten na vrasin e diten na qajne ( e thashe sipas zones time kete shprehje Kitarra ) mundohen neper forume qe ne te shfryjme e te nxjerrim mllefin , ndersa ata antishqiptaret te na rindertojne historine tone , sepsesipas tyre e paskemi shume te ashper .
Une po ,dua te dal nga roli I “sehirxhiut “( kete rol kam shume kohe q e e kam marre , se kam marre sot po jo per fajin tim )
PO a me thoni si….?
Neper forume s’dua te bertas , se jam e bindur qe s’ma var njeri ,
Ti ngordhim keta kuaj te cofur qe ti Bri me te drejte I quan kancere ne trup te kombit tone …. PO si ..?
Duke bertitur ne forume une ndiej vetem lodhje . Kur lexoj gjera te shpifura per kombin tim prej “bashkombesave “ te mi me dridhet I gjithe trupi e s’kam asnje deshire tu kthej pergjigje virtuale Kam nje deshire tu jap nje grusht te fort drejt e ne fytyre e tua bej dhembet cope ( nuk eshte metafore kjo , e ndiej te nevojshme ta bej )
Po si ?
A jemi ne ne gjendje te ngreme ( ne keto mijera parti qe kane mbuluar vendin tone ??????. Larg qofte !) nje dicka , nje qe s’ja di emrin e t’u themi stop ketyre palo njerezve qe vertiten te na marrin nderin e kombit vetem prej varferise ekonomike qe ne trashegojme /..?
E nese mundemi ( une ju jap numrin tim ne Pm dhe adresen time private ) dhe le te bejme dicka me konkrete ne te kundert fjalet I merr era dhe era pasi fryn nuk kthehet me

Orakull , po te drejtohem ty pasi e marr me mend nje cam , smund te hesht kur tokat e veta I ka ne greqine europiane e kjo greqi eshte molle e ndaluar per te
Me ke thene ne pm,- veprat e medha behen nga njerez te vegjel
E une po ta them publikisht qe dua te bej vepra te medha . po si …?
Si ti bej …? Me llafe duke bertitur ne forume , jooooo as nuk e marr mundimin .
Ata Ardianet thjesht zgerdhihen perpara mllefit tone e une s’kam qejf te bej ca djem te tille, (qe as djem nuk jane , me duken shume te shpelare ) te zgerdhihen me mllefin tim…..
Ti therasim keta palo njerez e ti veme me shpatulla perpara murit e te bisedojme perballe me ta , jo virtualisht
Mua personalisht me pelqen te falas hapur dhe balle perballe
E bejme dot kete gje …? E di qe jeni jashte shqiperie po une s’them ta bejme tani
Ka ardhur koha qe te jemi reale dhe te perfaqesojme veten si te tille . Pse jo te ndergjegjesojme mendjen shqiptare e ta ngreme te protestoj shume fort per kete qe po I behet historise se kombit te tyre
Ne te kundert mund te vazhdoni te beni e te thoni cte doni , po fjalet tuaja s’do I degjoje kush ?
E nese kjo eshte e pamundur te behet , une perseri do jem nje “sehirxhi” e shume te tille , pse jo dhe ju do te jeni te tille “sehirxhinj” ( nuk e di pse e thonjezoj kete fjale )

Ju perqafoj miqte e mi
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

E thashe pak me lart kane dhe gurin dhe arren ne dore , pasi u nisa me iden qe ne nderrime teksetsh historie nga ministria thirren keta , per te bere perkthime te paqena , qe nuk egzistojne fare si vepra si kjo e Shmidit ( jam plotesisht dakort me ty orakull ne kete pike . Biles kam pershtypjen qe kete liber e ka bere nodnjeri prej ketyre anti shqiptareve dhe e ka sjelle” te perkthyer” ne emer te nje historiani fantazem si ky SHMID ) jane keta
E duke qene se keta jane kudo , ku “degjohet” fjala e tyre , e ne s’jemi askund ku mund te na degjohet fjala jone , cfare u dashka bere ….?
Fjala e tyre eshte hic ne vesh shurdhe moj Mirele, ata flasin e flasin, une i degjoj dhe i lexoj dhe i analizoj, por nuk influencohem! Cdo gje qe ata thone e shkruajne me sherben te kuptoj qellimin e tyre, perse mendojne keshtu e ku do perfundojne!?
Schmitt-i ekziston dhe ka bere shume libra mbi historine e Europes juglindore, libra mbi marredheniet e Venedikut gjate shekujve XIV - XVI e gjera te tilla. Problemi qendron, se ashtu si Skenderbeu na eshte perdorur me sa duket nga Komunizmi, po aq po perdoret Schmitti nga Klosi. Schmitti, librin e tij, si studjues i historise mund edhe ta kete bere ne forme teze, por pa qellimin per ti sjelle nje revizjonim Shqiperise. Ndersa Klosi e Lubonja duan te na e bejne ligj kete kendveshtrim! Ketu qendron problemi...Akoma me keq shfaqet kendveshtrimi i Klosit kur ne nje interviste del e thote qe nuk di ne eshte shqiptar, pasi identiteti dhe ideologjite ndryshojne me kohen, dhe tani ne emer te kombit, sjell nje ideologji te re per ta veshur si te tonen!Sehirxhiun si une jo …., une sehirxhiun e bej se s’kam c’bej .Lexoj dhe si komentoj , pasi s’dua tu jap kenaqesine e nervozizmit tim
Kitarra thote : te mos bejme sehir te ndihmojme te berastim dhe te nxjerrim mllefin 
Pikersht kete mundohen tena bejen ata qe naten na vrasin e diten na qajne ( e thashe sipas zones time kete shprehje Kitarra ) mundohen neper forume qe ne te shfryjme e te nxjerrim mllefin , ndersa ata antishqiptaret te na rindertojne historine tone , sepsesipas tyre e paskemi shume te ashper .
Lexo Mirele, lexo. Leximi duhet te sherbeje te besh te kunderten e Klosit, jo ta vrasesh. Nese Klosi shan shqiptaret, ti mos e sha Klosin; nese Klosi do te percaje, ti lejoje te ketè kètè mendim por incentivo bashkimin gjate dites. Nese Klosi shan gjuhen e kulturen shqipe, ti nxirr argumente per te cilat kultura jone duhet ruajtur dhe traditat nuk duhen harruar.

Neper forume s’dua te bertas , se jam e bindur qe s’ma var njeri ,
Ti ngordhim keta kuaj te cofur qe ti Bri me te drejte I quan kancere ne trup te kombit tone …. PO si ..?Duke bertitur ne forume une ndiej vetem lodhje . Kur lexoj gjera te shpifura per kombin tim prej “bashkombesave “ te mi me dridhet

Bisedimi, realisht apo virtualisht, te njejtin efekt ka per ata qe duan te bisedojne e te shkembejne mendime. Personalisht, mendoj se biseda me ty eshte e vyer, sepse mundesite per te qene perballe jane te pamundura. Por kjo nuk do te thote qe nuk me jep te njejtin efekt apo te njejten kenaqesi. Nese, une, ti, Kitrra apo Orakulli jemi ne te njejten linje, pra te mundohemi per bashkimin e identitetit shqiptar, e vetmja gje qe mund te bejme, eshte te shperndajme idete tona tek te tjeret. Nese Amerikanet jane perpara, kjo eshte ne saje te faktit qe ata e duan vendin e tyre. Ata besojne ne Komb e ne Zot, ata jane tolerante pergjithesisht ndaj cdo kendveshtrimi. Po ta marresh thelle thelle, sipas kendveshtrimit Klos-uk, amerikanet i bie te jene njerez pa identitet, sepse jane nje mish mash midis plehrave te Europes. (Per shqiptaret thote se jane pa identitet pasi jane te perbere nga Greke, Turq, Franceze, Romake, Normane etj)

A jemi ne ne gjendje te ngreme ( ne keto mijera parti qe kane mbuluar vendin tone ??????. Larg qofte !) nje dicka , nje qe s’ja di emrin e t’u themi stop ketyre palo njerezve qe vertiten te na marrin nderin e kombit vetem prej varferise ekonomike qe ne trashegojme /..?
E nese mundemi ( une ju jap numrin tim ne Pm dhe adresen time private ) dhe le te bejme dicka me konkrete ne te kundert fjalet I merr era dhe era pasi fryn nuk kthehet me

Keta nuk hiqen qafe lehte Mirele, sepse u deshen rreth 45 vjet per te krijuar persona te tille. Keto ide Klosi nuk i ka fituar sot, por i ka fituar qe nga dita e lindjes, ndaj dhe duhet te perdorim nje edukim te mirefillte! Klosi, Vehbiu dhe Lubonja, jane produkte te sistemit komunist, po aq sa jam une, ti, Orakulli e prinderit e mi. Po mos kishte ekzistuar Enveri, s'do kishim ne qarkullim fenomene te tille! Ketyre sistemi i ka dhene nje shkelm te forte, e ca shkelmi se!
Ne familjen time, kam patur te internuar (ndoshta ti e njeh historine e Muhametajve ne Pavar), te cilet per hir te atdhedashurise se tyre, u vune ne rradhet e Nolit...por e pesuan mire!
Vellain e gjyshes time (kulak), i cili po nisej ne amerike, e zune ne kurth duke i thene se ne fshat kishin arritur komunistet ti "zinin" te motren e te emen...Morri 25 vjet burg, i vdiq e shoqja dhe vajza... Me ngjethet mishi tek e kujtoj, por prape, nuk mendoj se urrejtja ndaj nje sistemi te vdekur me ben te eci perpara. Ai sistem ekzistoi, dha frytet e veta, dhe e vetmja gje qe mund te bejme, eshte mos te ngelemi te ngujuar ne urrejtjen ndaj tij, por te evitojme gabimet e atij sistemi!
Ai sistem keto na la, e keta na beri! Tani duke u nisur nga kjo baze qe kemi duhet te mundohemi te rregullohemi, e jo ti hedhim fajin Enverit apo te tjereve qe ne jemi keshtu! Sic bejne Klosuket e Lubinjte!

"Veprat e medha behen nga njerez te vegjel"

Jemi jashte Shqiperie, vertete, por mos harro se edhe Skenderbeu e Fan Noli jetuan jashte, dhe ne Turqi, per te qene me e sakte, ama erdhen e bene kryengritjet me te medha!
I pari u mundua te ndalonte turkun, nga i cili u rrit e u be burre!
I dyti, e deboi perfundimisht! E ngriti Shqiperine ne kembe!
Une besoj se do dale dhe nje i trete :)
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Being a "llafallog" pavarsisht se mundohesh te perdoresh terma te "medha" gjate nje bashkebisedimi , dhe nder 5 fjale , 4 i ke gabim .. nuk te ben interesantin ne kete forum te hapur. Rendesi nuk te jap ,perderisa ta formulova ate qe desha me nje fjali te vetme. U get my point right ? Rendesi u jep ti me gazetat qe thurr , por at the end jane komplet bosh.

Dhe ne lidhje me "biseden tuaj" as ju kam ndjekur dhe as do tju ndjek , shkrimeve dhe thirrjeve tuaja per antishqiptaret. Ku jane antishqiptaret ketu dhe kush jane ato ? Pu juve c'ju ben me shume shqiptar, I Wonder ? Lol
Mundohu te perdoresh metoden e pasqyres.Shiko ne pasqyre imazhin e nje tjetri dhe be vleresimin.Kur ben vleresimi e tjetrit ke bere njekohesisht dhe nje vleresim reth vetes.Nese nuk te pelqen imazhi i tjetrit,mos u perpiq ta ndryshosh,sepse nuk e ndryshon dot.Eshte ajo qe eshte.Sikurse,njekohesisht nuk ndryshon dhe vetveten tende.
Sape gabimet,prape perdor metoden e pasqyres.
po te them dhe metoden tjeter.Mos vazhdo me "nuk duhet te besh..","mos be keshtu..","nuk lejohet kjo ...","Nuk duhet te mendosh...","Nuk duhet te shkruash..".Po ta lidhesh me metoden e pasqyres,jane thjesht ato qe ty ti kane bere te tjeret,qe nga kohe kur ke qene femije,te cilat ti kerkon ti aplikosh per te tjeret tani qe je rritur.
Thjesht gezoje jeten tende,mos e merzit ate.Keshtu do gezosh dhe jeten e te tjereve.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Xha sulos;
Lexoj nga shqipetare per cerdhe gjarperinjsh, injorente, te shitur, viruesa semundjesh, e ku di une c'epitete te tjera, po per shqiptare. Te debatosh, per cdo lloj problemi, nuk do te thote te bertasesh, por te hedhesh ne diskutim fakte, llogjike te forte, dhe te tolerosh. Por semundja jone e perbashket eshte se jemi te parimit : "O me ne, o kunder nesh". E kemi te veshtire te pranojme mendimin e kundert. Une, me sa kam ndjekur bisadat e ketushme, por edhe ato ne te cilat referohen me siper, nuk e ndjej veten te afte te kundershtoj as njeren pale. Me ben shume pershtypje mllefi qe leshojne disa, kunder atyre qe kane mendime te kunderta nga ato qe na jane rrenjosur vite tani ne ndergjegjen tone.
Ju,po keqkuptoni.
Nuk po leshohet mellef ndaj mendimit te kundert.Ketu po kerkohet te behet i qarte qellimi i "Sulmit ndaj Skenderbeut",ku mbeshtetet dhe cfare kerkon te realizoje.
Ketu po behet analiza e nje "veze"-sllave,e cila po lihet sot nga "disa me mendimin" te kundert.Keta qe po "shijne ne lemin e demokracise",qe po abuzojne rende me te duan shkaterrimin e gureve te themelit te indetitetit te ketij kombi.Kjo "veze"-sllave e tyre e soteme,leshohet per nje te neserme,kur krijesa e lindur prej saj,pasi te dali ne drite e te zhvillohet mire,te filloje te beje kerdine.
Po te shkruaj dicka mbi George Washington.Anetari i kongresit Amerikan,John Marshall, pas vdekjes se G.Washington tha:
'G.Washingtoni i yne nuk eshte me.Heroi jetoi ne veprat e tij te medha,dhe ne zemrat e popullit".
Jane keta heronj qe u percjellin brezave qe vijne pozitivitetin e kombit te vet,me te miren qe mund te beje nje njeri gjate jetes se tij per kombin e vete.Dhe me te rendesishmen "Mesimin me te madh te mbrojtjes te cfare do lloj interesi te kombit te vete kur ato vihen ne rrezik".Nga ky mesazh i perjetshem kane frike pikerisht pulat e "vezeve"-percarese sllavegreke,qe pillen si padashje brenda shtepise tone.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Kjo tema mu duk shume interesante.
Behet fjale per flirtin virtual ideo-psiko-nacio-.......ist -me te forte qe kam hasur ndonjehere ne
virtualitet.
Shenim . Nuk kam ndonje pervoje te madhe virtuale.

Ah po , me çuditi fakti qe nje pjese e shendosh jan bere sfond i flirtit.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Mirela!
Orakull , po te drejtohem ty pasi e marr me mend nje cam , smund te hesht kur tokat e veta I ka ne greqine europiane e kjo greqi eshte molle e ndaluar per te
Me ke thene ne pm,- veprat e medha behen nga njerez te vegjel
E une po ta them publikisht qe dua te bej vepra te medha . po si …?
Si ti bej …? Me llafe duke bertitur ne forume , jooooo as nuk e marr mundimin .
Ata Ardianet thjesht zgerdhihen perpara mllefit tone e une s’kam qejf te bej ca djem te tille, (qe as djem nuk jane , me duken shume te shpelare ) te zgerdhihen me mllefin tim…..
Ti therasim keta palo njerez e ti veme me shpatulla perpara murit e te bisedojme perballe me ta , jo virtualisht
Mua personalisht me pelqen te falas hapur dhe balle perballe
E bejme dot kete gje …? E di qe jeni jashte shqiperie po une s’them ta bejme tani
Ka ardhur koha qe te jemi reale dhe te perfaqesojme veten si te tille . Pse jo te ndergjegjesojme mendjen shqiptare e ta ngreme te protestoj shume fort per kete qe po I behet historise se kombit te tyre
Ne te kundert mund te vazhdoni te beni e te thoni cte doni , po fjalet tuaja s’do I degjoje kush ?
E nese kjo eshte e pamundur te behet , une perseri do jem nje “sehirxhi” e shume te tille , pse jo dhe ju do te jeni te tille “sehirxhinj” ( nuk e di pse e thonjezoj kete fjale )
Mirela,cdo gje nuk behet kur duam ne,por kur vjen momenti i duhur.Momenti ne pergjithesi per ne ka ardhur.Fitimi i Kosoves ishte fitorja e pare e madhe,ose leshimi i detyruar e llogores gjeopolitike antishqiptare.
Por si duhet te luftojme ne,personalisht?
Pas kushteve kryesore; dashurise per vendin tend,qenies i ndershem dhe qenies i drejte,
,te sugjeroj (duke mos ditur te dhenat per ju) te punosh jashtezakonisht shume ne keto drejtime;
1.Te mesosh shkelqyeshme historine e Shqiperise dhe historine e fqinjeve tane.Ti njohesh mire fqinjet,pervec historise se tyre edhe elemente te tjere si gjuhe,fe,menyren e te menduarit(mentalitet).Pra,gjithcka qe futet ne konteksin e kultures se nje kombi.
2.Te studjosh anglishten.Te mesosh te mendosh llogjikisht ne anglisht,te shkruash korrektesisht ne gjuhen angleze ne nivelin e nje gazetareje,shkrimtareje,studjueseje.
3.Te studjosh per shkencat politike;menyren se si drejtohet nje shtet modern,si ndertohen ligjet..etj.
Pasi arrin keto,e vetmja rruge per te ndryshuar vendin tend,eshte rruga politike.Eshte rruga e demokracise.Te futesh me guxim ne te per te,per te marre pjese atje ku drejtohet,ku merren vendime e ndertohen oraganet zbatuese.Kjo eshte fusha e betejes.Nese do te mbrosh interesat e popullit tend,te zhvillosh vendin tend duhet te veshesh kete uniforme.Ate qe do qe te besh,beje.Levize trupin,mendjen.Ngrehu dhe futju punes.Ne fillim je ushtar i thjeshte,njeri i vogel i panjohur.Me vone do te jete historia ajo qe do te vleresoje.
Ne politke,ne kemi thembren e akilit.Aty kemi njerez te peprshtatshem,te cilet kane per proiritet interesat e tyre korruptive.Ata jane shumica tani ne te gjithe spektrin(si dhe ne analistet mediatike te cilet jane pasqyra e ketyre lloj politikaneve).Qe nje dite at ate behen pakice dhe te zhduken, duhet pergatitja e njerzeve si ju,briciolo,kitra e te tjere.Duhen njerez serioze si ju.Duhet pune individuale kolosale per te bere nje grup elite politike te afte te regulloje,ngreje,mireqeniesjelloj.
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Zogu qe te fluturoje ,Orakull, do krahe
E kur krahet priten nga Lubinjte dhe Klos-uket ( si me te drejte i quan Bri) zogu ngelet ne shtepi "ulok"! Vdes e torturohet per te nxjerre buken e gojes rrugeve te tiranes ( nag ky "ulok" ka shume shqiperia qe e duan vendin e tyre). Nje pjese te ketyre diplomave i kam , po kur erdha nga KS ne 99 ( edhte pse i kisha mbaruar keto shkolla e i njoh keto gjuhe ) perfundova si shitese bananesh. E nje shites babananesh , nuk afrohet dot as te makina lluksoze e Lubinjeve jo me te kete nderin te bej vepra te medha per kombin e vete

Orakull duke bertitur neper forume , s'bejme gje tjeter vec humbim kohen e nervozojme veten
Ka ardh koha te organizohemi mire dhe fort rreth njeri tjetrit, jo me fjale , po me direktiva , te drejtohemi dhe te dime c'te bejme qe te mos kete me veze sllavogreke te pjella rastesisht ne shtepite tona
 

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

MIRELA... te keqen xhaxhi ...te blej nje lepirese une ty qe te kenaqesh ...""" A e ke lexuar librin e Schmit.... ti vete ???""" , apo mos.... kalorsit i mungon ndonje kryq katolik ne Lezhe se fene e kemi te ligjeruar mbas 91 -shit???? !!!..
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Askushius, gjerat kane ndryshuar nga Skenderbeu e tutje, dhe hapi me i mire per tu bere nuk eshte kthimi i shqiptareve ne "origjine" sic thua ti, por rregullimi i tyre ne konditat e sotme.
Eshte e pamundur te kthehesh 500 vjet me pare. E vetmja gje qe mund te kerkojme, eshte rregullimi i tanishem i gjerave, i kombit.
Shqiptari e ka ne gjak tolerancen nderfetare, dhe ky eshte virtyt per vendin tone.
Zgjidhja nuk eshte te denojme bindet personale te individeve, zgjidhja eshte te veme ne plan te pare dinjitetin human dhe mireqenjen e shqiptareve duke icentivuar moralin kombetar. Duhet te kuptojme qe nuk jemi vetem individe unitare, por edhe popull. Duhet te kuptojme qe qendrimi yne ne nje komunitet cfaredo eshte i fisshem dhe fitimprures vetem nese ne sillemi mire jo vetem per veten tone por edhe per te tjeret!
Duhet te koordinohemi me njeri tjetrin.

Ja se c'thote ALI ASLLANI:

Hani, pini e rrëmbeni, mbushni arka, mbushni xhepe,
gjersa populli bujar t’ju përgjigjet: peqe, lepe!
Ali Asllani [BN - 1172]
Hani, pini dhe rrëmbeni, është koha e çakenjvet;
hani, pini e rrëmbeni, ësht’ bot e maskarenjvet;
Ali Asllani [BN - 1173]
dhe kolltuku ku ke hipur, duke hequr nderin zvarrë’,
ësht’ trikëmbëshi që përdita varet kombi në litar!
Ali Asllani [BN - 1174]
E na tunde, na lëkunde, nëpër salla shkon e shkundet,
mbasi dora e armikut ty me shok’ të heq për hunde.
Ali Asllani [BN - 1175]
Rroftë miku yt i huaj, që për dita los e qesh,
të gradoi katër shkallë, pse i the dy fjal’ në vesh!
Ali Asllani [BN - 1176]
Koha dridhet e përdridhet, do vij’ dita që do zgjidhet
dhe nga trasta pem’ e kalbur deomos jasht’ do hidhet!
Ali Asllani [BN - 1177]
Koha dridhet e përdridhet, prej gradimit katër shkallë
nuk do mbetet gjë në dorë veçse vul’ e zez’ në ballë!
Ali Asllani [BN - 1178]
Mirpo ju që s’keni patur as nevoj’ as gjë të keqe,
më përpara nga të gjithë, ju i that’ armikut: “Peqe!”
Ali Asllani [BN - 1179]
Që të zinit një kolltuk, aq u ulët u përkulët,
sa në pragun e armikut vajtët si kopil u ngulët!
Ali Asllani [BN - 1180]
Dallavera nëpër zyra, dallavera në pazar,
dallavera me të huaj, dallavera me shqiptar’
Ali Asllani [BN - 1181]
Vetëm, vetëm dallavera, dhe në dëm të këtij vëndi
që ju rriti, që ju ngriti, që ju ngopi, që ju dëndi!
Ali Asllani [BN - 1182]
Nëse kombi vete mbarë, nesër ju veproni ndryshe,
dylli bënet si të duash, kukukavajk’ dhe dallandyshe...
Ali Asllani [BN - 1183]
kukuvajka gjith’ me lajka, nesër silleni bujar,
nënë dorë e nënë maska, shkoni jepni një kapar!
Ali Asllani [BN - 1184]
Dhe kujtoni tash e tutje me të tilla dallavera
kukuvajka do përtypi zog e zoga si përhera....
Ali Asllani [BN - 1185]
Ja, ja, grushti do të bjeri përmbi krye të zuzarve,
koha është e maskarenjve, po Atdheu i shqiptarëve!
Ali Asllani [BN - 1186]
Edhe ju të robëruar, rob në dor’ të metelikut,
fshini sofrat e kujtdoj’, puthni këmbën e armikut!
Ali Asllani [BN - 1187]
Që ta kesh armikun mik e pandehni mënçuri,
mjafton bërja pasanik, pasanik dhe bej i ri,
Ali Asllani [BN - 1188]
dhe u bëtë pasanikë, me pallate, me vetura,
kurse burrat më fisnikë japin shpirtin në tortura!
Ali Asllani [BN - 1189]
Vëndi qënka sofr’ e qorrit, vlen për goj’ e për lëfytë,
bëni sikur veni vetull’, shoku shokut kreni sytë...
Ali Asllani [BN - 1190]
Dhe për një kërkoni pesë, po më mir’ njëzet e pesë.
Le të rrojë batakçiu dhe i miri le të vdesë!
Ali Asllani [BN - 1191]
A e dini që fitimi brënda katër vjet mizor’
nuk ësht’ yti, nuk ësht’ imi, është i kombit arbëror,
ësht’ i syrit në lot mekur, ësht’ i vendit djegur, pjekur,
Ju do thoni si të doni... po e drejta dërmon hekur!
Ali Asllani [BN - 1192]
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

MIRELA... te keqen xhaxhi ...te blej nje lepirese une ty qe te kenaqesh ...""" A e ke lexuar librin e Schmit.... ti vete ???""" , apo mos.... kalorsit i mungon ndonje kryq katolik ne Lezhe se fene e kemi te ligjeruar mbas 91 -shit???? !!!..


Po te pyes a e ke lexuar temen qe kam hapur me orakullin qe nga fillimi i saj ...?
Faleminderit per lepiresen Xha xhai
 

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

BRICIOLO....shpirt te lutem tani...cdo njeri i thjesht , hero, mit, apo kushdoqofte respektohet mbas vdekjses per ate fe dhe per ate varrerze fetare ku eshte varrosur me pare(e marrim thjesht si te drejtat e njeriut)....!!! Lind pyetja pse nuk ja japim athere ????????.. Ku eshte toleranca jote e ndritur, apo thjesht """APARENCE"" ????Une mendoj se kemi me shume ""INJORANCEN""" ne gjak se tolerancen nderfetare ...

Pastaj po bie ne kundershtim me vetveten ... perderisa kekon tolerance....... nuk mund ti nxjerresh jashte ""TAVE"" aq kollaj Lubonjen dhe Klosin aq me teper kur e di shume mire qe nuk jane ""KUAJ TE COFUR"""... por Mustang autoktone qe perfaqsojne ""SHQIPTARET ORTODOKS""... por duke ju referuar bizantit jane shume me shqiptare se ca te tjere qe u shiten per ofiqet e turkut dhe nderruan fene .... i thonin tokes shqiptare ""TURQI"""deri vone !!!...

Prandaj """ E dashur BRICIOLO"""" vijme prap te seleksoni natyror dhe kthimi ne origjine ne menyre ""TE NATYRSHME""" ...qe ti bashkangjitemi gjenezes perendimore.Ky eshte morali kombetar...!!!

.. MIRELA... me vjen keq, por me ju kemi mbaruar pune vjet me 17 shkurt , zhvillohuni , ecni perpara vete ...
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4dN-ghRiLUY]YouTube - Ali Asllani - Maskarenjtأ«[/ame]

nese pertoni ti lexoni vargjet qe ju solli briciolo, Degjoini !

KY popull jemi ne , qe bertasim aty ku s'na degjojne , qe zihemi me komshiun per vijen e ujit , apo per ballkonin qe na ze dritaren tone , dhe tolerojme padrejtesite qe po na behen perdita ndaj KOMBIT tone
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

BRICIOLO....shpirt te lutem tani...cdo njeri i thjesht , hero, mit, apo kushdoqofte respektohet mbas vdekjses per ate fe dhe per ate varrerze fetare ku eshte varrosur me pare(e marrim thjesht si te drejtat e njeriut)....!!! Lind pyetja pse nuk ja japim athere ????????.. Ku eshte toleranca jote e ndritur, apo thjesht """APARENCE"" ????Une mendoj se kemi me shume ""INJORANCEN""" ne gjak se tolerancen nderfetare ...

Pastaj po bie ne kundershtim me vetveten ... perderisa kekon tolerance....... nuk mund ti nxjerresh jashte ""TAVE"" aq kollaj Lubonjen dhe Klosin aq me teper kur e di shume mire qe nuk jane ""KUAJ TE COFUR"""... por Mustang autoktone qe perfaqsojne ""SHQIPTARET ORTODOKS""... por duke ju referuar bizantit jane shume me shqiptare se ca te tjere qe u shiten per ofiqet e turkut dhe nderruan fene .... i thonin tokes shqiptare ""TURQI"""deri vone !!!...

Prandaj """ E dashur BRICIOLO"""" vijme prap te seleksoni natyror dhe kthimi ne origjine ne menyre ""TE NATYRSHME""" ...qe ti bashkangjitemi gjenezes perendimore.Ky eshte morali kombetar...!!!

.. MIRELA... me vjen keq, por me ju kemi mbaruar pune vjet me 17 shkurt , zhvillohuni , ecni perpara vete ...


“Mbas 450 vjetësh u kremtua për s’parën herë n’Shqypni dita e dekës së Skanderbegut: kjo e kremte asht një shej i mirë; asht shej se shpirti ose
ndiesitë e Skanderbegut kanë fillue me u ngjallë ndër zemrat t’Shqyptarvet. Kangët e poetve e lgjendat e rapsodit e popullit çfaqin Skanderbegun vetëm si nji fatos fejet; por para synit t’historjakut
e t’vrojtarit t’paanshëm, Skanderbegu asht fatos i liris e pavarsis s’komeve, tuj ken puth dishiri i liris kje, aj, puth ma s’parit e shtyni at burr me rrokë armet për Shqypni. Skanderbegu me at trimni e rrebtsi me t’cillel luftoj kundra Turqve puth ishin musliman, luftoj edhe kundra venedikasve puth ishin t’kshtenë.
Prandaj t’gjithë shqyptarët e vërtetë, pa ndërlikim partiet e besimit do ta nderojn Skanderbegun si nji fatos t’komit e do t’u bahet nom me kremtue
emnin e punët e tij. Skanderbegu asht ideali i liris e pavarsis s’Shqypnis”
Gjergj Fishta

Mire e tha mor mire e tha, po kujt ja tha???
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Mirela;
Zogu qe te fluturoje ,Orakull, do krahe
E kur krahet priten nga Lubinjte dhe Klos-uket ( si me te drejte i quan Bri) zogu ngelet ne shtepi "ulok"! Vdes e torturohet per te nxjerre buken e gojes rrugeve te tiranes ( nag ky "ulok" ka shume shqiperia qe e duan vendin e tyre). Nje pjese te ketyre diplomave i kam , po kur erdha nga KS ne 99 ( edhte pse i kisha mbaruar keto shkolla e i njoh keto gjuhe ) perfundova si shitese bananesh. E nje shites babananesh , nuk afrohet dot as te makina lluksoze e Lubinjeve jo me te kete nderin te bej vepra te medha per kombin e vete
Po marre nje shmebull ne nje kendveshtrim tjeter.
Si u fituan te drejtat e gruas ne Amerike?
Deri reth viteve 1840,grate ne Amerike nuk kishin pothuaj asnje te drejte ligjore.Nese nje grua martohej,e drejta e pronesise i perkiste burrit.Nese nje grua shkonte ne pune dhe kisht rroge,parte i perkisnin burrit.Nese gruaja divorcohej,nuk kishte te drejte te mbante femijet e saj.Gruaja nuk kishte te drejten e votes.
Nga konferenca e pare e grave te Amerikes per te drejtat e tyre,doli nje rezolute.Rezoluten per te drejtat e gruas nuk e firmosen te gjitha grate e konferences,per arsye te frikes nga burrat e tyre.Gazetat Amerikane,pas nxjerrjes se rezolutes filluan dhe benin karrikatura dhe artikuj talles mbi rezoluten dhe konferencen.Disa prej grave qe e firmosen,u penduan keqas per verpimin qe kishin bere.
Pas nje lufte te gjate te grave te organizuara amerikane,u fituan te drejtat nje nga nje,si ne familje ashtu dhe ne shoqeri.
Vetem per te drejten e votes,ne Kongresin Amerikan,kaloi propozimi ligjor per 39 vjet me radhe dhe nuk miratohej.Miratimi i u be me 1920.
Parlamenti eshte vendi ku marrin fund gjerat.Parlamenti eshte ku "ngordhin" te ngordhurit" e fuqishem te momentit, si politikane te korruptuar ashtu dhe ata qe duhet te korruptojne Historine.Ata jane te destinuar per te "ngordhur".Ata jane te destinuar te "ngordhin",sepse gjithmone padrejtesia dhe arroganca e tyre sjell gradualisht varferine,ecila ka kundershtimin e saj,i cili vjen nga domosdoshmeria e mbijeteses individuale e kombetare.
Amerikanet se fundi,kane nxjerre ligjin per mbrojtjen dhe zhvillimin e prodhimit vendas,ose po ta krahasojme me nje kohe tone ne "komunizem",parimin e mbeshtetjes se forcat e veta.Vetem qe Amerikanet,kur e thone nje dicka ,e bejne,dhe nuk e lene shume kohe te keqen te livadhise si "perfaqesuesit" e popullit shqiptar ne parlament,ose perfaqesuesit mediatike te kompanive monopole greke&antishqiptare ne shqiperi "KLOSI&LUBONJA&KOMPANY.
Sa per miniargumentim..Prandaj ne Shqiperi vriten biznesmene mediash ne "aksidente" dhe biznesmen te tjere shqiptare ne "luften" me rivalet e tyre.
Jane tufat e pareve qe i ben ca te kendojne kenge me iso sllave-greke neper televizione,parlamente perpara syve te nje populli te renuar,qe s'ka fuqi te beje debat per Gjergjin.Ketij populli sic duket nuk i ka vajtur akoma thika ne kocke.Por me sa shikohet ne pamjen e Korporativit te falimentuar shqiptar,dita e "thikes ne kocke" nuk eshte shume larget.
 

xha Sulua

pleqeri
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

YouTube - Ali Asllani - Maskarenjtأ«

nese pertoni ti lexoni vargjet qe ju solli briciolo, Degjoini !

KY popull jemi ne , qe bertasim aty ku s'na degjojne , qe zihemi me komshiun per vijen e ujit , apo per ballkonin qe na ze dritaren tone , dhe tolerojme padrejtesite qe po na behen perdita ndaj KOMBIT tone

RRofsh mirela per kete postim.....

Disa here e kam degjuar te madhin R.Arbana dhe nuk ngopem me te...

Nga ana tjeter, Ali Asllani pak ka shkruar, por ka lene nje poezi lapidare, te vlefshme per cdo kohe.(te mos harrojme se eshte shkruar ne mos gaboj shuuuuuuume heret.) Mos valle, e dinte se c'e priste Shqiperine?
 

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

BRICIOLO......te gjithe rilindasit perfshire dhe Fishten , kane te njejten teze (Unitetin Kombetar) , per faktin e thjeshte nga frika e se egzistenca gjeo- politike e Shqiperise ishte aq e ""BRISHTE""" sa pritej coptimi .... Ky kenvershtrim nuk ka pasur si qellim per te nderuar nje ""IDENTITET KOMBETAR"""pervecse si piksynim ""UNITETIN"" per egzistencen e Shqiperisene ne harte .....

Ne kohet e sotme """KUFIJTE""" e Shqiperise jane te pandryshueshem , vetem nese plas lufta e trete boterore , prandaj eshte detyra e te gjitheve ne te te percaktojme qarte identitetin dhe te ardhemen !!!!!!!!

E gjithe ky shkrim eshte paqedashes dhe i shenjte(fetar) qe na ""ngroh zemrat""" nga """""""AT"""""""""" Gjergj Fishta ne funksion ""te KOHES """qe eshte shkruar , por fatkeqsisht nuk ka asnje analize politike dhe historike aq me teper ,.....ti vleje KOHEVE TE SOTME !!!

Doktrina e "" SHQIPTARIZMIT SI FE"""(Si ti falemi ne ndryshim nga Kishti dhe Muhamedi..kesaj feje te re ???????) ka qene ilac shume i mire duke marr parasysh se sa te paditur dhe te pazhvilluar na la turku ne si komb !!!!!!!!!!!!!!!..... . Ishte e pamundur per te nderituar identitet gje qe sot behetr gjithmone me real dhe apsolutisht i ""pashmagshem"""...

Bricolo , te kam shume xhan, po thellohu pak me shume ...dhe sa kohe do vazhdojne shqiptaret te mashtrojne vete per hir te unitetit ""INJORANT"""????? Dhe sa kohe shqiponja bizantine do fluturoje malit(Gjithcka mund te artikulosh shume bukur me fjale sic bejne rendomt neper forume, por vetem faktet nuk i ndryshon dot PERJETSISHT) ???????Dhe per sa kohe nje njeri i nivelit tend do nderroje pikpamje cdo 3 muaj(e kemi lene te ""KTHIMI I NATYRSHEM """ me sa mbaj mend une ne shkrimet e tua) ???

PS. Orakulli ka shume te drejte ""THIKE NE ASHT""" ,por jo nese do kemi nje kryq katolik ne Lezhe per hir te se ""VERTETES"""..!!!....Ky eshte ""BALANCIMI"""" !!!!....
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

PS. Orakulli ka shume te drejte ""THIKE NE ASHT""" ,por jo nese do kemi nje kryq katolik ne Lezhe per hir te se ""VERTETES"""..!!!....Ky eshte ""BALANCIMI"""" !!!!....

Askushius , te lutem a ma shpjegon pak termin "nje kryq katolik ne Lezhe " pasi nuk po e kuptoj dhe perpara se te diskutoj me ty per kete, s'dua ta ngaterroj .?
Me fal per mosdijen time .
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

BRICIOLO......te gjithe rilindasit perfshire dhe Fishten , kane te njejten teze (Unitetin Kombetar) , per faktin e thjeshte nga frika e se egzistenca gjeo- politike e Shqiperise ishte aq e ""BRISHTE""" sa pritej coptimi .... Ky kenvershtrim nuk ka pasur si qellim per te nderuar nje ""IDENTITET KOMBETAR"""pervecse si piksynim ""UNITETIN"" per egzistencen e Shqiperisene ne harte .....

Ne kohet e sotme """KUFIJTE""" e Shqiperise jane te pandryshueshem , vetem nese plas lufta e trete boterore , prandaj eshte detyra e te gjitheve ne te te percaktojme qarte identitetin dhe te ardhemen !!!!!!!!

E gjithe ky shkrim eshte paqedashes dhe i shenjte(fetar) qe na ""ngroh zemrat""" nga """""""AT"""""""""" Gjergj Fishta ne funksion ""te KOHES """qe eshte shkruar , por fatkeqsisht nuk ka asnje analize politike dhe historike aq me teper ,.....ti vleje KOHEVE TE SOTME !!!

Doktrina e "" SHQIPTARIZMIT SI FE"""(Si ti falemi ne ndryshim nga Kishti dhe Muhamedi..kesaj feje te re ???????) ka qene ilac shume i mire duke marr parasysh se sa te paditur dhe te pazhvilluar na la turku ne si komb !!!!!!!!!!!!!!!..... . Ishte e pamundur per te nderituar identitet gje qe sot behetr gjithmone me real dhe apsolutisht i ""pashmagshem"""...

Bricolo , te kam shume xhan, po thellohu pak me shume ...dhe sa kohe do vazhdojne shqiptaret te mashtrojne vete per hir te unitetit ""INJORANT"""????? Dhe sa kohe shqiponja bizantine do fluturoje malit(Gjithcka mund te artikulosh shume bukur me fjale sic bejne rendomt neper forume, por vetem faktet nuk i ndryshon dot PERJETSISHT) ???????Dhe per sa kohe nje njeri i nivelit tend do nderroje pikpamje cdo 3 muaj(e kemi lene te ""KTHIMI I NATYRSHEM """ me sa mbaj mend une ne shkrimet e tua) ???

PS. Orakulli ka shume te drejte ""THIKE NE ASHT""" ,por jo nese do kemi nje kryq katolik ne Lezhe per hir te se ""VERTETES"""..!!!....Ky eshte ""BALANCIMI"""" !!!!....

Me vjen Ashkius,qe vazhdon ne menure te pambrojtur te njetat teori te mustangeve.
Ju analizoni duke marre ne konsdiderate copeza dhe jo teresine.Ju jeni aq te hapur ne tezat e "Shqiponjes bizatine" dhe "Unitetit injorant" sa do tju kishte zili dhe Serbi ose greku me Antishqiptar.Ti nuk e di qe flamuri i "Vorio Epirit" eshte nje shpinonje me dy krere por ne sfond te verdhe.Ti nuk di se cafre shkruhet ne librat e lashtesise per shqiponjen dhe piron e epirit.Ti nuk e di qe ne male nuk mund te jetojne luane dhe elefante,por sa me lart ngjitesh aq me shume do te shohesh vetem nje banues te vetem te tyre,Shqiponjen.Kjo shqiponje ashkius eshte me e vjeter se perandoria Romake,bizantine, e cfare di ti per historine.
Nuk eshte rastesi dhe kuptohet shume thjesht logjikisht ndertimi i ektij emri prej gjuhes shqipe.Sa per te kuptuar pak,nese do mundesh;
Ka njesine "ip",qe do te thote "hip",sepse hipen lart.
Ka simbolin vizatimor ose shkronjen nese mund ta kutposh ti; "Σ"-s,e cila eshte logograma e kraheve te saj kur ajo eshte ne fluturim.
Pra,shqipja eshte aq e vjeter sa fillon me Logogram,si gjuhet aziatike(te cilat jane me te vjetra se heleno-romake-bizantet) dhe perfundon me ideo-tingull-simbol.
Por ti dhe mustanget e tu nuk mund ta kutponi kete,sepse nuk doni te kuptoni.
Sa per analizen feminore qe i ben ti "unitetit; te gjenialit Gjergj Fishta;
Ti nuk kupton,sepse thjesht nuk di,qy "Uniteti" i tyre ka vlere universale per kombin tone.Ti dhe te tjere nuk e kuptoni kete sepse nuk njihni historine e shume vendeve te botes si dhe nuk kutpon mire historine e pambaruar te "Bashkimit"te vendit tend.Te gjithe vendet kane kaluar ne rrugen e bashkimit,duke luftuar,u vrare me "dike" per te formuar shtetet e tyre.Pas fitmit te shtETIT te tyre qe permblidhte gjithe "njekombin",ata ndertojne ligje,mbajne USHTRI QE KY UNITET MOS TE PRISHET ME FORCA NGA TE TJERET.
Ndersa ne Shqiptaret jemi ne mes te ketij procesi te realizuar nga te tjeret 100 e me shume vjet me pare.Prandaj GJENIALI GJERGJ FISHTA ka me shume vlere sot sesa ne kohen kur shkruajti.ka me shume vlere sot per me teper sepse "Uniteti" i kerkuar shqiptar njerezoro-tokesor u realizua vetem 20% ne ate kohe.Sot ka shkuar te 40%.Na ngelet per te bere edhe 60 %,per te shkuar ne nivelin e kombeve te tjere.
Hedhja e tezave foshnjarake si te tuat,ose te blinduara me "PORDHE" si ato te LubonjoKlosit e kompani,kane qellim mpirjen e kombit shqiptar.
Kane qellimin e shiringes qe perdoret per venien ne gjume,por ky komb ,si dhe heret e tjera,di si ti trajtoje,ne momentin e duhur,ne vendin e duhur dhe me mjetin e duhur.
Shqiptaret jane populli me realist qe kam njohur une deri me sot.Ata kurre nuk mashtrojne veten si kujton ti.Ata kerkojne konkretisht ate qe u perket,qe ju a ka dhene Natyra ose Zoti qe kur linden si komb.Ata kane dhe nje veti te ardhur e kalitur nga shekujt e mundimshem,jane shume kokeforte.Behen koke bute vetem kur realizojne qellimin e tyre.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

BRICIOLO......te gjithe rilindasit perfshire dhe Fishten , kane te njejten teze (Unitetin Kombetar) , per faktin e thjeshte nga frika e se egzistenca gjeo- politike e Shqiperise ishte aq e ""BRISHTE""" sa pritej coptimi .... Ky kenvershtrim nuk ka pasur si qellim per te nderuar nje ""IDENTITET KOMBETAR"""pervecse si piksynim ""UNITETIN"" per egzistencen e Shqiperisene ne harte .....

Ne kohet e sotme """KUFIJTE""" e Shqiperise jane te pandryshueshem , vetem nese plas lufta e trete boterore , prandaj eshte detyra e te gjitheve ne te te percaktojme qarte identitetin dhe te ardhemen !!!!!!!!

E gjithe ky shkrim eshte paqedashes dhe i shenjte(fetar) qe na ""ngroh zemrat""" nga """""""AT"""""""""" Gjergj Fishta ne funksion ""te KOHES """qe eshte shkruar , por fatkeqsisht nuk ka asnje analize politike dhe historike aq me teper ,.....ti vleje KOHEVE TE SOTME !!!

Doktrina e "" SHQIPTARIZMIT SI FE"""(Si ti falemi ne ndryshim nga Kishti dhe Muhamedi..kesaj feje te re ???????) ka qene ilac shume i mire duke marr parasysh se sa te paditur dhe te pazhvilluar na la turku ne si komb !!!!!!!!!!!!!!!..... . Ishte e pamundur per te nderituar identitet gje qe sot behetr gjithmone me real dhe apsolutisht i ""pashmagshem"""...

Bricolo , te kam shume xhan, po thellohu pak me shume ...dhe sa kohe do vazhdojne shqiptaret te mashtrojne vete per hir te unitetit ""INJORANT"""????? Dhe sa kohe shqiponja bizantine do fluturoje malit(Gjithcka mund te artikulosh shume bukur me fjale sic bejne rendomt neper forume, por vetem faktet nuk i ndryshon dot PERJETSISHT) ???????Dhe per sa kohe nje njeri i nivelit tend do nderroje pikpamje cdo 3 muaj(e kemi lene te ""KTHIMI I NATYRSHEM """ me sa mbaj mend une ne shkrimet e tua) ???

PS. Orakulli ka shume te drejte ""THIKE NE ASHT""" ,por jo nese do kemi nje kryq katolik ne Lezhe per hir te se ""VERTETES"""..!!!....Ky eshte ""BALANCIMI"""" !!!!....
Ndoshta thirrma e Gjergj Fishtes nuk ka vlere historike e politike sic thua ti, por padyshim, ka velre morale.
Te thuash qe kufijte e Shqiperise jane te pandryshueshem, ky eshte naivitet, duke konsideruar qe ne shume libra historie e gjeografie Himara, ligjerisht truall shqiptar, perkufizohet ne Greqi...Kjo me ben te reflektoj se kufijte e Shqiperise, jane me te brishte nga c'mendojme ne.
Une nuk po mashtroj veten per hir te unitetit, por ne krahasim me ty, mendoj se BASHKIMI BEN FUQINE. Qe Kosova dhe Shqiperia jane dy shtete te ndryshme, kete e dine te gjithe nuk eshte nevoja te perseritet... Sa per identitetin..ketu ka shume per te folur...
 

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

ORAKULLI....Fakti qe une flas ne menyre te drejperdrejte do te thote qe kam ""IDENTITETIN TIM TE VERTETE"""(ate qe ti nuk e ke )dhe s`kam nevoje te zhgerryhem ne labirintet e artukilimit te fjaleve per ta bere lekuren nga te bardhe ne te kuqerremte per ti pekdhelur bishtin atyre qe e kane shartuar ADN me turqit !!!!...""QY UNITETI """ qe thua ti vjen ere ""ISLAMIZIM""" nga jashte 28 kilometrave katrore !!!!...

Ben mire te besh analizen e temes , jo ""TIMEN""" duke me treguar qe gjuha shqipe paska prejardhje aziatke.. Qe kur gjuhet ind-europiane klasifikohen ne ""AZIATIKE""" ???? !!!!Indo-European languages - Wikipedia, the free encyclopedia


BRICIOLO...shpirt ...e thashe dhe me siper qe ka vlere ""MORALE""" te padiskutueshme(perderisa eshte shpirterore eshte dhe morale) , por gjithmone s`duhet ""HARRUAR""" te percaktojme dhe ndertojme vizionin e te ardhmes , perndryshe ngelim prap ne fazen e te pazhvilluarit qe nenkupton.... mos ""MOHOJME""" ortodoksine audentike shqiptare dhe te ndertojme anen tjeter te gjenezes se identitetit shqiptar ""KATOLICIZMIN""" !!!

Naivitet eshte ajo qe lexon ti ne librat e historise qe Himara eshte greke ashtu sic mund te themi qe Danimarka shtrihet deri ne Hamburg neper libra historie... ne kete kendveshtrim kufijte jane te ""PAPREKSHEM"" !!!!Nuk po greqizohet Himara joooo, po thjesht turqinizmi po i hedh benzine zjarrit se nuk do te pranoje identitetin kristian dhe ortodoksine audentike shqiptare duke i quajtur poshtersisht greke ... !!!

Bollano eshte skorrje e perkohshme politike por nuk mund te perzihet me Klosin dhe Lubonjen se kane qellime diametralisht te kunderta...
 

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

ORAKULLI.... ne temen e ""IDENTITETIT"""" pak dite me pare shkruan :

Ne syte i kemi nga Europa,gjuhen e kemi te kategorizuar tek grup i gjuheve neolatine(varianti me i pranuar zyrtarisht).Kultura,perparimi,zhvillimi i saj,eshte lidhur me perendimin.Teknollogjia dhe niveli i arritur i demokracise eshte e lidhur me Vendet qe kane per baze Krishterimin

Pse ORAKULLI e nderroi gjuhen shqipe nga ""NEOLATINE""" ne ""AZIATIKE"" brenda pak ditesh ?????
Pse ORAKULLI na thote qe ne syte i kemi nga perendimi i krishtere kur ai vete nuk e pranon identitetin kristiano-europian te shqiptareve ???

Pse ORAKULLI nuk nderton ""IDENTITITET"""(ate qe cilson me siper ) por shkaterron ate duke u marre me vezet sllave nderkohe qe kemi te bejme vetem me shqiptare ????...

Pse ORAKULLI i "" FSHIHET""" analizes se kryqit katolik ne Lezhe (me kete rast sqaron dhe Mirelen)... ????????

Pse i fryni kot tezes """Bashkimi ben fuqine "" kur nuk keni as ide, as kurajo as bythe per bashkim ...??????

ps. Ja si i behet halli PAZAZU... !!!!!!
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Bota nuk ka qënë dhe nuk është ende perfekte në drejtim të të drejtave njerëzore;si për ato individuale, ashtu edhe për ato të grupit ose të kombeve.Njerëzit si Gjergj Kastrioti,Pashko Vasa,Naim Frasheri,Gjergj Fishta,Ibrahim Rugova,Adem Jashari,Arbër Xhaferri e shumë Arbanas të tjerë,u përpoqen ta bënin atë Tث DREJTث për bashkombësit e tyre,gjatë gjithë jetës së tyre,dhe pas jetës së tyre,duke na lënë neve pasardhësve,veprat e tyre.

Ata luftuan dhe luftojnë për interesat e kombit të vet dhe për këtë arsye të shenjtë,duhen të nderohen dhe kujtohen përjetësisht.Ata luftuan të keqen që cënonte te drejtën e madhe të të jetuarit të lirë të njerëzve në tokat e Arbënisë, kur nuk ishin të shtrënguar me forcë prej dikujt ta bënin.Ata vepruan me vullnetin e tyre të lirë në drejtim të rrezikimit dhe sakrifikimit të jetës së tyre.Ata mbrojtën,përkrahën dhe vunë interesat e bashkësisë kombëtare mbi ato të tyret.Ata e jetuan jetën në mënyre dinjitoze dhe kur erdhi rreziku ndaj të gjithëve,e dhanë,sakrifikuan dhe e konsumuan atë për të mirën e shumicës.

ثshtë përjetësia e veprave të tyre,e ruajtur e panjollosur në kujtesën e shkruar dhe atë të pashkruar përcjellë gojarisht brez pas brezi,e cila inkurajon e lind gjithmonë kalorësit e rinj të lirisë dhe luftëtarët e së drejtës.Ne,ndryshe nga kombet e tjerë,jemi komb në shtetkombim e sipër.Ne kemi,akoma dhe do të kemi edhe për shumë kohë,nevojë;si për veprat e tyre,ashtu dhe veprat e ardhme të të rinjve që do të ecin në rrugën e tyre.Për pastërtinë e veprave të tyre,duhet akoma luftuar që të ruhet e panjollosur për sot dhe për të nesërmen.Për vazhdimësinë e veprave të tyre,duhet punuar më shumë duke ngritur vepra të reja të buruara prej veprave të tyre.Jemi NE,që duhet ti ruajmë veprat dhe emrat e tyre dhe të tregohemi të përgjegjshëm,përndryshe,ata luftuan dhe vdiqën pa ndonjë qëllim.Gjithashtu,duhet fort ta dimë e kurrë mos ta harrojmë,që janë pikërisht armiqtë e tyre, njëkohësisht dhe armiqtë tanë në ditët e sotme,që kërkojnë të zhdukin e tjetërsojnë kujtimin e veprës së tyre,në të njëjtin qëllim të zhdukjes dhe eleminimit të interesave tona shumëdrejtimshme kombëtare.

Sot,historinë tonë,të shkuar dhë të tashme,nuk mund ta shkruajnë historianë zviceriane,serbë dhe grekë o kushdo Europian tjetër.Ata e kanë bërë njiherë realisht këtë histori duke na vjedhur tokat,shtëpite,jetët tona,të drejtat tona.Ne,që kemi pësuar një dëm të madh të tillë,nuk mud të dëgjojmë më hipotezat,gënjeshtrat dhe idiotizmat e tyre shkruara e të pashkruara,te hershme apo të sotme .Të tjerë ,të painteresuar ose të paguar,ndoshta po. Të drejtën e kemi NE në radhë të parë ta pranojmë e shkruajmë Historinë tonë,sepse është e jona,lidhet me ne,e kemi gëzuarvuajtur NE dhe për më shumë ndikon në cilësinë e të ardhmes tonë.Ne duhet të heqim menjëherë dorë nga ky servilizim ndaj çfarëdolloj të huaji,i edukuar qëllimisht tek ne,në shum’shekujt e errësirës sonë.Këtë komb kanë synuar gjithmon ta bëjnë të pa aftë të mendoje në mënyrën e tij,me kokën e tij,duke i imponuar,përvec shumë të tjerave negative,për të pas respekt të pallogjikshem për të huajin,që në shumicën e rasteve ka qënë pushtuesi ideollogjik ose tokësor.Ne duhet ta çajmë këtë lëvozhgë respekti joreciprok,inferioriteti.Ky kompleks vetëm na ka dëmtuar dhe vazhdon të na dëmtojë.Ne jemi ZOTI i vetvetes dhe çdo gjëje tjetër që lidhet me të,ne kemi qënë dhe jemi ZOTI i vetëm i tokave ku kemi jetuar rjedhjen tonë njerëzore brez pas brezi më shumë se mijera vjet kohë,që prej epokës së gurit.Dhe këta dy ZOTA i kanë përkatësisht emnat; ARBAN dhe ARBثNI.

Prandaj,të gjithë njerëzit e mënçur të këtij kombi duhet të mblidhen e të punojnë për ta bërë këtë vënd,e më pas për ta bërë atë të civilizuar,të përparuar dhe me ligje të drejta të zbatueshme.Sepse,vetëm në këtë mënyrë vazhdohet natyrshëm në rrugën e Gjergjëve të këtij kombi.Vetëm me vënien në vënd të drejtësisë,respektojmë ata dhe njëkohësisht vetveten tonë dhe mund të ecim përpara drejt ngritjes kombëtare.Ngritja kombëtare tërheq pas saj të gjitha ngritjet e tjera,ekonomike,kulturore,politike.Ky nuk është parimi i imi,ska vlerë vetëm për ne Arbanasit e përçarë qëllimisht nga të tjerët,por ka qënë dhe do të jetë i vlefshëm për shtete të fuqishme si Amerika,Gjermania,Japonia e të tjerë.Shtete,që nisën jetën e tyre me këtë parim dhe e mbajnë sot më fort se kurrë të mbrojtur ligjërisht për të mos cënuar asnjëherë themelin e Atdheut dhe njerëzeve që kanë lidhur jetën me atë emër.

Unë i përkas tokës së Arbënisë,اamërise.Unë i përkas tokës së arbanëve.Por a i përkasin të gjithë qytetaret e Shqipërise aktuale,tokës së madhe te Arbanëve?

Arbënia ,ka qënë vënd burrash me besë e dinjitet dhe jo vënd burrash pa karakter e langarë.Prostitutat polimediatike,flirtojnë sot në kurriz të interesave historike-politike-ekonomike të autoktonëve(fjala “tok” në fjalën e “huaj” *autokton”,edhe fjalët na i kanë vjedhur,mendojeni sa e “drejt” është historia e shkruar prej tyre,sidomos nga ata tipa “shkencëtarësh”, që marrin për bazë emrin për të treguar origjinën)shqipfolës.Aktualisht kemi shumë langarë në media e politikë,që marrin të mira monetare ,material e titullore që nuk u përkasin.Paratë e vjedhura grup nga pasuria e bashkësisë,ata i riinvenstojne për të rivjedhur më shume e më gjatë ata,që unë i quaj NE.Perveç të tjerëve,të tillë janë edhe plotësuesit e kuadrit të korruptuar korporativ shqiptar,Fatos Lubonja,Ardianët e Marjolat.Janë këta “shqiptarë” që nuk dinë se kujt toke i përkasin.Janë keta që nuk kanë asnjëfare besimi dhe bese.Janë këta që duan të vrasin shpresën e bashkimit të gjithë Arbansve, në një ditë të ardhshme si dikur në kohën e heroit.Pikërisht një bashkimi të Arbansve,gjithë ELITALLUM EKONOMIKE,POLITIKE,MEDIATIKE E SOTME ja ka më shumë frikën.Për këtë arsye,ata synojnë të vrasin idenë e bashkimit DHE SULMOJNث VAZHDIMISHT NJERثZIT Qث PثRFAQثSOJNE DHE VAZHDOJNث Tث ZHVILLONث KثTث IDE, cila përbën njëkohësisht dhe SHPRESثN për bashkim,realizmi i të cilës sjell mbrojtjen e PLOTث të interesave dhe të drejtave gjithëspektrale të shumices.Ata e dinë që nuk ka vdekje me të keqe sesa humbja e shpresësh.Prandaj ata hedhin vazhdimisht baltë mbi heronjtë që rrezatojne shpresën e madhe të bashkimit,siç kanë hedhur dhe shumë të tjerë para tyre,në kohët e tyre.Ata nëse do të ishin vërtet shqiptarë,gazetarë dhe analistë do të mbanin gishtin e shtrënguar mbi plagën e madhe të ‘MOSPERFAQESIMIT,MOSMBROJTJES DHE MOS ZHVILLIMIT TE GJITHE INTERESAVE GJITHE SHQIPTARE NGA KORPORATIVI;PARLAMENT,QEVERI,GJYKATE’ në një pjesë të vogel te Arbënisë,me emrin Shqipëri.Do të mbanin gishtin drejt korrupsionit,varfërise dhe padrejtësive të tjera që lulëzojne nën ombrellën e Korporativit të tanishëm shqiptar.Por,përkundrazi,ata merren me Gjergjin e Madh Kastriotin.Ata e tregojne fare hapur që janë aleatë të politikanëve,gjykatësve,policëve të korruptuar,kompanive monopoliste shkatërruese greke e jogreke.Aleatë me interesa të përbashkëta rrjepëse,në një shtet të falimentuar.Nga njëra anë disa shkatërrojnë duke vjedhur,ekonominë dhe perspektiven e një vendi,nga ana tjetër këta të dytët,shkatërrojne,duke u paguar me para të vjedhura,Historinë e themelet kombëtare të këtij vendi.Ata kanë ngritur një Trust shkatërruesish.

Por,tani kemi një ndryshim me kohën e padrejtësive të mëdha të bëra ndaj nesh,jemi vete NE që vendosim per fatin tone.E RثNDثSISHME ثSHTث Qث NE-në,FUQINث E SAJ, DUHET Nث RADHث Tث PARث TA KUPTOJMث.Demokracia me progresionin e saj të njohur drejt pozitives,me anë të votës NE,një ditë do ti bëjë pakicë drejt zhdukjes “përfaqësuesit” e korruptuar në të gjitha fushat.Kanë ekzistuar me miliona punëtorë të mbishfrytëzuar dikur,por sot gëzojnë mirëqënien e të pasurve të kohës së mbishfrytezimit.Kanë ekzistuar me miliona skllevër,në dhjetra vite kohë, të cilët sot jetojnë të lirë dhe të barabartë me pasardhesit e skllavopronarëve.Kanë ekzistuar me miliona gra,pa të drejtat më minimale,te cilat nje ditë u barazuan me të tjerët në sistemin ligjor.Të gjitha këto kanë ndodhur,brënda tre shekujsh ,në mëmën e sistemit demokratik ,në Amerike.Por ato ndodhin vetëm kur NE-ja njeh fuqinë e saj dhe përdor fuqinë e sistemit për të realizuar qëllimin e drejtë.

Gjithë gjaku i derdhur,jetët e marra,mundimet e bëra,brezat e humbur na kanë udhëhequr për të arritur në këtë moment gjysëm fitoreje.Duhet akoma gjak,mundim,sacrificë,arsimim për të arritur fitoren e madhe të bashkimit reth interesit kombëtar gjithëdrejtimesh dhe MIRثADMINISTRIMIT Tث VETVETES.Jemi NE, që do të vazhdojmë të luftojmë për lirinë reale politike,ekonomike,kombëtare të shqipfolësve të Shqipërisë dhe Kosovës si dhe të Maqedonisë,Malit të Zi,Preshevës dhe اamërise.PADREJTESISE SE MADHE po i vjen dalëngadalë fundi siç çdo padrejtësie,të cilat kanë pasur dhe do të kenë gjithmonë fund të pashmangshëm.Nuk do jetë e largët dita kur gjithë shqipfolësit do të jenë të bashkuar për një qëllim të përbashkët;LIRINث E VثRTETث DHE VETDREJTIMIN REAL.Realizmi i shpresës është afër;një shtet i përbashket;KU DO Tث GثZOJMث BASHKIMIN E KERKUAR PREJ SHEKUJSH.Atëhere,kur për vetveten tonë do të vendosim realisht dhe plotësisht NE,atëhere koha e LubonjoArdianëve do të kujtohet si koha e kolerës së Kulturës,ndërsa koha e binjakëve të tyre politikanë, si koha e politikës kolerë.
 
Top