Bisede me ORAKULLIN

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

MIRELA... shpirt , po te blej nje lepirese me te madhe , por mos e thith aq egersisht se do behesh me diabet para kohe .....

Ti thua :
pra ne ditet tona kjo bashkjetese u quajt TOLERANCE....

Kjo toleranca jote nuk eshte rezutat i ""PAGANIZMIT"""" por eshte pjese e moralit komunist te ENVER HOXHES.... dhe si i tille.... nuk buron nga pastertia shpirtit, por nga """INJORANCA dhe MOSDIA""".

ps. Brezat qe jetuan ne kohen e Enverit po shuhen pak e nga pak dhe te ardhmes i duhet GURI I THEMELIT , IDENTITETI I VERTET per te ecur perpara si shqiptare europiane !!!!!!
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Profesor Prof. Daniel Marguerat ne artikullin e tij “La Bibbia: unità del protestantesimo o pomo della discordia?”,27 Dhjetor,2007 shkruan;
“Ne nje sondazh sociologjik mbi praktikimin e feve ne Zvicer(rastesisht vendi i Shmidit) nxorri;
54% e katolikeve nuk e kane lexuar kurre biblen.30% e te tjereve qe ngelen e kane lexuar vetem nje here ose dy here ne vit.Per protestantet shifra e atyre qe nuk lexonin kurre kete liber,ishte 47%.
Perqindje e atyre qe e lexojne biblen,ulet shume me teper nese do te marrim parsysh brezin e ri.”
 

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Doja te jepja rrespektet e mia per bisedat dhe temat qe hap, jan sh interesante i shof gjithmon..vazhdo kshu je i modh :) !
 

TIGRI

Anëtar i ri
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Profesor Prof. Daniel Marguerat ne artikullin e tij “La Bibbia: unità del protestantesimo o pomo della discordia?”,27 Dhjetor,2007 shkruan;
“Ne nje sondazh sociologjik mbi praktikimin e feve ne Zvicer(rastesisht vendi i Shmidit) nxorri;
54% e katolikeve nuk e kane lexuar kurre biblen.30% e te tjereve qe ngelen e kane lexuar vetem nje here ose dy here ne vit.Per protestantet shifra e atyre qe nuk lexonin kurre kete liber,ishte 47%.
Perqindje e atyre qe e lexojne biblen,ulet shume me teper nese do te marrim parsysh brezin e ri.”

nje nga ata 54%jam dhe une dhe se di as vete kur do ta lexoj :confused::confused:
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

BRICIOLO...te lutem mos me thuaj mua """VALLAI""" po nej turku ose arabi ...(nuk ka te beje as me gjuhen dhe as me kulturen time )

ps. BRICIOLO....simbolet do shkojne ne vend te vet ""DO APO NUK DO TI DHE LANGARAQET"""...(e kam thene ne forum qe para dy vjetesh ) . Besimi eshte i lire per kedo, por nuk mund te prekni """"IDENTITETIN""""" !!!!!!!!!


E ku e di ti qe ne 500 vjet pushtim, s'ke ndonje gjysh turk ose arab ne rradhet e parardhesve te tu?

Lexo me pak Klosin, Vehbiun e Lubonjen, se i keni batutat njelloj.. Ose te pakten mos perdor batutat e tyre.
Tashi me kete identitetin po na hap barkun, se mua sinqerisht, nuk me intereson shume a ishte katolik apo jo ai perderisa erdhi te mbronte te gjithe """""""""""""""""SHQIPTARET"""""""""""""""""""" so be happy dhe mos u fut ne biseda qe nuk i di fillin...Ti vazhdo kerko identitetin tek varri Skenderbeut per tu futur ne Europa...
Pika qe nuk ju bie!
Ne ne zemer te Europes jemi..pfffffff! Sipas teje duhen gjetur tek varri Skenderbeut provat...Aman te lutem, se u be boze ky muhabet, po na perqesh dhe Skenderbeu andej nga eshte! Per te hyre ne Europe, nuk ka asnje kriter fetar, keshtuqe mblidhe mendjen e fli gjume rehat, me gjithe ata qe te kane budallepsur me kete historine e identitetit.
S'i mjaftojne estremistet myslimane shqiperise, dole dhe ti nga ana tjeter tani!
 

Askushius_DK

Anëtar i ri
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Briciolo....DHELPRA KUR NUK I KAPI RRUSHT.......... THA JANE TE PABERE ....!!!!!!!!!!

ps. Takohemi ne Lezhe ....shpirt....
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

MIRELA... shpirt , po te blej nje lepirese me te madhe , por mos e thith aq egersisht se do behesh me diabet para kohe .....

Ti thua :
pra ne ditet tona kjo bashkjetese u quajt TOLERANCE....

Kjo toleranca jote nuk eshte rezutat i ""PAGANIZMIT"""" por eshte pjese e moralit komunist te ENVER HOXHES.... dhe si i tille.... nuk buron nga pastertia shpirtit, por nga """INJORANCA dhe MOSDIA""".

ps. Brezat qe jetuan ne kohen e Enverit po shuhen pak e nga pak dhe te ardhmes i duhet GURI I THEMELIT , IDENTITETI I VERTET per te ecur perpara si shqiptare europiane !!!!!!
Akush + ius do te thote askushi qe do te behet dikushi
Me armiqesi fetare ti perseri ngelesh hici se erdhe nga ai me INJORANCEN tende dhe do mbetesh po hic , prej IDENTITEtIT tend te rreme qe kerkon ta perhapesh per te vertete
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

2/27/2009
ORAKULLI>Pergjigje dhe komente fragmentare.


***Thjesht,”debati” për Gjergj Kastriotin nisi me qëllim individual fitimprurë ne pamje te pare.Debati me pas u zmadhua habiterisht nga Televizioni dhe Mediat.Kjo ndodhi për të realizuar qëllimin markentig të shitjes së librit të përkthyer “pa nënë”, por me babe “KLOS”-in apo..?

Siç u pa,shpejt,Interesat fitim prurëse individuale u gërshetuan dhe u mbështetën prej interesave;antishqiptare të llumit gjithëllojësh të korruptuar të sistemit si dhe te fqinjëve e njerëzëve të tyre brenda politikës,ekonomisë dhe medias shqiptare,të cilat si para komunizmit,pas komunizmit ,ashtu edhe sot në ditët tona të demokracisë,nuk kanë ndryshuar thelb në raport me interesat kryesore kombëtare dhe ekonomike tonat.Ata shfrytëzuan rastin për ta përdorur këtë “debat” ne forcimin e pozicionit te tyre te vjeter demtues gjithdrejtimesh, por tashme te fshehur “demokratikisht”..Kur “grupi” shtoi forcen e godtijes tashme jo per fitim individual,por kunderkombetar,detyroi figura te rendesishme te politikes si;Presidentin e Republikes se Shqiperise,Kryetarin e Kuvendit te Kosoves,shkrimtarin e njohur Ismail Kadare, te nderhyjne menjehere dhe fuqishem me autoritetin e perfaqesuesve politike te shumices se shqiptareve dhe autoritein e majes se kultures aktuale shqiptare.Pse u detyruan te futen ne skenen e vogel te klosit ne pamje te pare,figura kaq te rendesishme?.U detyruan sepse cenoheshin rende interesat e Shqiptare.Ata perfaqesojne shumicen e shqiptare dhe kjo e drejte u buron nga kushtetuta.Me kaq,moralisht problemi duhet te quhej i mbyllur.Nese nuk eshte mbyllur ,kjo ka ardh per arsye sepse ne Kushtetute nuk eshte parashikuar me ligj mbrojtja e figurave kombetare.

***Sistemi komunist shqiptar e shfrytëzoi figurën e Gergj Kastrioti për qëllimet e tija,por kjo nuk ja uli ose ngriti vlerat e padiskutueshme dhe të pranuara para komunizmit nga shumica shqipfolëse dhe joshqipfolese.Vlera e madhe jokomuniste e veprës së Gjergjit,përvec të tjerave,duket qartë ne vlerësimin që i kanë bërë Rilindasit,arbëreshët e Italisë ,opinioni Europian dhe botëror,shkrimtarë,artistë,poetë,historianë etj,të cilët nuk kanë qënë kurrë të lidhur ideisht me komunzimin.

**Nëse disa,në përdorimin djallëzore të figurës së Gjergj Kastriotit, duan të ndjekin rrugë të ngjashme me atë të sistemit komunist,por tashmë me qellim tjetër,fetar,ose nacionalist ,nuk sjellin ndonjë ndryshim të ri trajtimor si dhe ndryshim në vlerat e pamvarura Universale të veprës së Gjergj Kastriotit.Lyerja subjektive e veprës së tij,me ngjyrete kuqe ,në ndryshim nga ajo me kryq katolik, thelbësisht nuk kanë dhe sjellin asnjë ndryshim në përmbatje.

**’Ndersa persa i perket paganizmit dhe fese:
Paganizmi ishte sistem i lire normash shpirterore ndersa feja ishte pushtet i detyrueshem monoist shpirteror.Ndryshimi midis fese (kur ajo mposhti me dhune paganizmin,por disa te tilla vazhdojne edhe ne ditet e sotme),si pushtet qe detyron me force bindjen shpirterore te te gjitheve ndaj nje dogme monoiste te vecante shpirterore,me pushtetet diktatoriale,qe detyruan me force bindjen e te gjitheve ndaj nje dogme vecante politikoshoqerore ,eshte matematikisht zero.Epersia e sistemit demokratik,sistemit me te mire tani per tani ne kete drejtim,eshte qe lejon gjithesjcilin te jete i lire dhe te mos pengohet ne besimin e tij,ndersa ndalon ushtrimin e dhunes si fizike ashtu dhe psikologjike nga njera pale per te detyruar palet e tjera qe te kene bindjet te tyre te vecanta fetare dhe jo fetare.

*Ne “debatin” reth Gjergjit,fillimisht nuk ju sqaruan publikut(I cili nuk ka nivelin e duhur shkencor),se te shkruajturat e Shmidit ne gjuhen shkencore,jane teza.Publikut shqiptar,te shkruajturat e shmidit ju serviren si te “vertata absolute”,si “zbulim i madh shkencor”.Librat e studjuesve individuale bazohen gjithmone ne burime dokumentash ose librash historike.Publikut shqiptar asnjhere nuk ju sqarua se burimi kryesore historic i shmidit,eshte libri I Muzakes,I cili eshte nje perkthim I nje origjinali qe nuk ekziston,sepse sot thuhet qe” ka humbur”.

Publikut shqiptar asnjehere nuk ju serviren kundertezat,burimet dokumentative te tyre si dhe sasine e tyre ne raport me tezen e shmidit.Po kështu,teza pergjithesuese “në emër të së vërtetës” në konteksin e “Lirisë së Fjalës”,është dhe merr thjesht sofizëm ne kete rast,që synon në thelb nivelin popullor si dhe ç’veshjen e shqiptarëve dhe prej asaj historie të njohur,e të pranuar nga shumica shkencore Shqiptare dhe Europiane,si histori Shqiptare si dhe pranimin e detyruar këtij versioni prej jonivelit popullor te shqiptarëve, deri në sistemin arsimor,tekstet shkollore të historise.Kjo veshje-zhveshje e re,e cila eshte teze minortance ne qarqet shkencore(0.5%), ka vetem nje vlere te re-vjeter,ate antishqiptare dhe nje term publicistik,propagande.Kjo mënyrë trajtim problemi prej LubonjaKlos,ka vetëm një origjinë bindjeje,bindjen komuniste.

Vlera,mendoj se mbahet kur zhvishet vepra e tij nga nga keto kendveshtrime interesash te vogla;sistemesh, fetare ose individuale fitimprurese.Dhe me tej akoma, vlera rritet e kutpohet me shume,kur zhvishet vepra e tij nga emri i pervecem i tij.

P.S-Per sa i perket fjaleve te "medhaja".Fjalet e "medhaja" bejne pjese ne rritjen ne perdorim te fjaleve sa me specifike per te patur ne nje komunikim sa me te mire.Nese dikush do qe te rrisi nivelin e tij komunikativ,duhet patjeter te shtoje fjalet ne fjalorin e tij personal.Anglishtja ne nivelin e saj te larte,theksohet prej specialisteve,perdor reth dy qind mije fjale.Ata qe kane pasuruar anglishten nuk jane nisur nga torira qe zakonisht kane ardh prej sistemeve komuniste,te fjaleve te huaja,te mos persorimit te fjaleve te huaja(prandaj anglishtja ka shume fjale me rrenje nga latinishtja,frengjishtja).Ndertuesit e anglishtes kane pas parasysh parimin demokratik,qe sa me shume fjale specifike te kete nje gjuhe aq me i lehte,i qarte,i mirekuptueshem behet komunimiki.Komunikimi eshte nje nga faktoret e rendesishme ne rritjen e nivelit te zhvillimit.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Briciolo....DHELPRA KUR NUK I KAPI RRUSHT.......... THA JANE TE PABERE ....!!!!!!!!!!

ps. Takohemi ne Lezhe ....shpirt....

Kush eshte dhelpra?! Jo per gje, po une jam rrushi...
Ti mu bere si puna e atyre turqve qe gjeten varrin e Gjergj Kastriotit, dhe i vodhen eshtrat per ti vene ne qafe qe te beheshin te pavdekshem...Edhe ti, do vesh kryqin tek varri qe te gjesh identitetin tend ne vend!
Une Skenderbeun e pranoj ndac me kryq ndac pa kryq! Per mua mbi te gjitha ai ishte nje BURRE me vlera te larta MORALE, te cilit personat qe bejne gam gam ketu nuk i shkojne as tek thembra!
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Bisede me ORAKULLIN

Briciolo!
Deshiren per te qene mosshqiptar,per te qene turk sejcili mud ta realizoje duke shkuar ne vendin perkates e te kerkoje ligjerisht ndryshimin e Kombesise.Mesa di une kjo teknikisht eshte shume e veshtire sepse kerkohen dokumente(certifikata lindjeje gjysher e stergjysher),me ane te cilave te vertetohet qe njeri prej prinderve ka qene me kombesi turke(ose serbe,ose greke,ose bullgare,ose boshnjake).Nese disa njerez i disponojne keto dokumnte,ligjerisht e kane rrugen e hapur te konvertohen kombesisht.Kjo eshte nje drejte ligjore qe buron nga konventat nderkombetare.Po nga keta konventa dhe ligje te brendshme te shteteve,askushi nuk ka te drejte te ushtroje presion psikologjik mbi te tjeret ne media e kudovend tjeter,ose me rruge te tjera per tu ndryshuar kombesine te tjereve.
Cdo gje buron nga dashuria ose mos dashuri e vendit tend,popullit tend.Nese dikush ate e ka zevendesuar me urrejtjen(qe eshte e ndaluar ligjerisht) ka dy alternativa;
1-Te perballet me ligjin e vendit ku shfreh kete urrejtje raciste.
2.Te shkoje ne vendin e gjysherve te tij turq ose boshnjake ose bullgare,ose serbe.
Zgjidhja tjeter ne kete drejtim,nese don te jetosh ne ate vend,eshte,te mbyllesh gojen dhe te pranosh ligjin e bashkejeteses me kombin,te cilit ti mendon se nuk i perket.
Me te keq jane ata qe bashkejetojne ne gjirin e nje kombi,nuk kane shfaqur hapur, hapur mosperkatesine e kombesise me ate komb,por hedhin helmin e tyre kunder atij kombi sikur te ishin "shqiptare",me "jemi dobica te turqeve,serbeve,romakeve".Forma e tyre e ulet e ulet e sulmit, e njejte me ato te thashemeve te fshatrave te humbura te mesjetes se hershme eshte e denje vetem per urrejtjen e tyre te ulet,per sensin e tyre negativ ose e thene me thjesht per sensin e tyre te keq.
Atyre do tu jipja nje keshille;
Zevendesoni;"une i urrej shqiptaret,une urrej Shqiperine dhe Kosoven" me "Une e dua popullin tim,une e dua Shqiperine dhe Kosoven".Dashuria eshte sens pozitiv,eshte sensi i mire qe nderton.
 
Top