Bledi Mane: Ndryshimi/ djali i Sheqeres dhe djali i Maries

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Screenshot-9-750x375.jpgI pari u lind në një kullë të lartë me frëngji të vogla, i dyti lindi në një shtëpi të vogël me dritare të mëdha. Përballë djepit të të parit qëndronte e varur pushka në pritje të hasmit që s’erdhi kurrë, rafti plot libra qëndronte përballë krevatit të të dytit.

I pari ishte me fat se pinte qumësht të freskët direkt nga cicët e dhisë, lodronte në pyjet me klorofil dhe oksigjen të pastër. I dyti me qumësht pluhur dhe smog qyteti u rrit. I dyti ishte mësuar që kur dilte jashtë shtëpisë të përshëndeste komshinjtë, të qeshte me fëmijët e lagjes ndërsa i pari u edukua me dyshimin se komshiu i kullës përballë, fshati përballë, bjeshka përballë do ishin përjetë hasmit e tij. I pari shkonte ledhatonte kafshët në kopshtin zoologjik ndërsa i dyti e shihte arushën dhe drenushën në pyll si bjekt seksi. I dyti u rrit larg natyrës por afër dashurisë, i pari jetoi mes natyrës por larg dashurisë. Kur i pari preku lodrën me dorë e përdhunoi dhe e shkatërroi, i dyti pasi mbaroi së lozuri ua dha fëmijëve të tjerë. Kur i pari mori pushtetin vetëm për vete përdhunoi, përndoqi, shkërmoqi, vrau liritë dhe katanditë. I dyti hapi dyer e dritare, promovoi, e mori, e nxori dhjetra e qindra…

I dyti pasi u mund me votë, kokëulur u largua dhe ia dha historisë fjalën. I pari i plakur me brekë nëpër këmbë ende lufton me inferioritetin dhe ligësinë të cilat ia konin çdo mëngjes me qumështin e dhisë…

Sa nga dëshpërimi dhe sa nga turpi dhia ngordhi atje lart në bjeshkë ndërsa turpi dhe dëshpërimi ende bëjnë devër në kryeqytet!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Nuk kisha ndermend te shkruaja ne kete teme po shoqja @Moonlight me "detyron".

Thuajse 30 vjet pas shpalljes se pluralizmit, protagonist i te cilit ishte Sali Berisha mbetet lideri me i suksesshem politik ne Shqiperi, nje lider tradicional dhe historik, qe ka anetaresuar vendin ne Keshillin e Evropes, ne NATO dhe po e çonte ate drejt anetaresimit ne BE, e qe vijon te mbetet, njeriu me i votuar, edhe sot, kur eshte politikani me karrieren me te gjate dhe me komplekse ne Shqiperi!

Ndersa i dyti, Fatos Nano eshte profili i nje Kryemafiozi, pijanec, bixhozxhi, imoral, i korruptuar, etj, nuk ka nevoje per komente...
 

Mogli

Be good or be good at it
Nuk kisha ndermend te shkruaja ne kete teme po shoqja @Moonlight me "detyron".

Thuajse 30 vjet pas shpalljes se pluralizmit, protagonist i te cilit ishte Sali Berisha mbetet lideri me i suksesshem politik ne Shqiperi, nje lider tradicional dhe historik, qe ka anetaresuar vendin ne Keshillin e Evropes, ne NATO dhe po e çonte ate drejt anetaresimit ne BE, e qe vijon te mbetet, njeriu me i votuar, edhe sot, kur eshte politikani me karrieren me te gjate dhe me komplekse ne Shqiperi!

Ndersa i dyti, Fatos Nano eshte profili i nje Kryemafiozi, pijanec, bixhozxhi, imoral, i korruptuar, etj, nuk ka nevoje per komente...
Darius sinqerisht nuk mund te arrij ta kuptoj si mund te shprehesh ne ket lloj forme sado fans i berishes te jesh
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
Nuk kisha ndermend te shkruaja ne kete teme po shoqja @Moonlight me "detyron".

Thuajse 30 vjet pas shpalljes se pluralizmit, protagonist i te cilit ishte Sali Berisha mbetet lideri me i suksesshem politik ne Shqiperi, nje lider tradicional dhe historik, qe ka anetaresuar vendin ne Keshillin e Evropes, ne NATO dhe po e çonte ate drejt anetaresimit ne BE, e qe vijon te mbetet, njeriu me i votuar, edhe sot, kur eshte politikani me karrieren me te gjate dhe me komplekse ne Shqiperi!

Ndersa i dyti, Fatos Nano eshte profili i nje Kryemafiozi, pijanec, bixhozxhi, imoral, i korruptuar, etj, nuk ka nevoje per komente...
Mir qe iku nga pushteti se bashk me shokun fatmir do kishin prenotu burgjet dhe per 20 vite tjera . Mos t'harroj Gerdecin ... 21 janarin etc
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Nuk kisha ndermend te shkruaja ne kete teme po shoqja @Moonlight me "detyron".

Thuajse 30 vjet pas shpalljes se pluralizmit, protagonist i te cilit ishte Sali Berisha mbetet lideri me i suksesshem politik ne Shqiperi, nje lider tradicional dhe historik, qe ka anetaresuar vendin ne Keshillin e Evropes, ne NATO dhe po e çonte ate drejt anetaresimit ne BE, e qe vijon te mbetet, njeriu me i votuar, edhe sot, kur eshte politikani me karrieren me te gjate dhe me komplekse ne Shqiperi!

Ndersa i dyti, Fatos Nano eshte profili i nje Kryemafiozi, pijanec, bixhozxhi, imoral, i korruptuar, etj, nuk ka nevoje per komente...
kurse mua me ben te qesh , asnje impakt tjeter lool
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Po o bledi mane po. iii me u be dhe bledi me dhene mendim aman. se me neveritet vec kur e imagjinoj te foluren e tij. Edhe ai krahasimi i pushkes me librat?! Serio?!
nejse,

Sali Berishes nuk i vjen as te maja e thoit bledi apo Nano. Bene cfare bene, ama nese ka 1 karakter politik me te qendrueshme dhe me te sukseshem si individ, si familjar, apo edhe si kryetar partie qe e mbajti per kaq vite, ai eshte Sali Berisha. Fakti qe Nano liroi rrugen dikur per te tjeret e Saliu jo, tregon se zevendesimi i Saliut eshte i veshtire. Shpresoj qe PDja te gjej 1 lider me individualitet, mendje kreative dhe te dije te sjelle risi shume gradeshe per te ngritur partine e tyre.
 
Top