Bota e meshkujve

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Pershendetje


Mashkulli dhe femra, dy bota te ndryshme. Si mashkull qe jam, gjithmone e kam pasur mendimin dhe akoma e kam se femrat nuk e kuptojne boten e meshkujve dhe anasjelltas. Kam thene se pa marre parasysh cfare problemi shfaqet, femra e shiqon, e analizon, e mendon ta zgjedhe krejtesisht ne nje forme tjeter, cfare as mashkullit nuk do t'i kishte shkuar mendja :D

Per te mos e zgjatur me shume, tema eshte per femra. Cilat jane ato gjera, ato veprime, thenje, sjellje e te ngjajshme ( te meshkujve), te cilat nuk i keni kuptuar kurre, apo dikush ua ka sqaruar dhe prap nuk e keni marre pergjigjen e duhur !?
Ketu, mund te merrni pergjigje nga anetaret e forumit :p - Ndoshta do t'i kuptoni me mire ca gjera tmeshkujve .. Mos me thuani se i njohim burrat/meshkujt, perndryshe po tkishte qene e vertet, ndryshe bota do t'ishte :p

Diskutim te mbare =)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Dmth e njihni boten e meshkujve !?

Wow, u emocionova per pak caste :p
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Personalisht gjithnje e kam adhuruar boten e meshkujve.
Ama te atyre meshkujve qe kane cfare te thone,qe dine me te be nje muhabet,dine te sigurojne nje ndjesi mbrojtje pa ta imponuar ate ndjesi.
Ajo cfare me ben pak pershtypje eshte pak krenaria e tyre ne disa situata ,dhe forma se perse shpesh here fshehin boten e tyre emocionale...?!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Personalisht gjithnje e kam adhuruar boten e meshkujve.
Ama te atyre meshkujve qe kane cfare te thone,qe dine me te be nje muhabet,dine te sigurojne nje ndjesi mbrojtje pa ta imponuar ate ndjesi.
Ajo cfare me ben pak pershtypje eshte pak krenaria e tyre ne disa situata ,dhe forma se perse shpesh here fshehin boten e tyre emocionale...?!

Flm per inkuadrimin nteme grue :p

Nga kurreshtja te pyes, cfare t'ka shku ne mendje ty si femer/grua, perse fsheshin boten e tyre emocionale ? Dua ta kuptoje boten e femrave ne kete aspekt, mendimet e tyre, ne kete rastin mendimin tend ?
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Cfare ka bota e meshkujve ?
Ajo qe kam evidentuar deri me sot
Egoizem, indiference, manipulim, kokefortesi, e shume elemente negative
Rralle , ngrohtesi, dashuri, kompromis, perulesi, etj

Ama keto elemente i kam pare edhe te bota e femrave

Nuk kam asnje adhurim per boten mashkullore qe te tejkaloj ate femerore
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Cfare ka bota e meshkujve ?
Ajo qe kam evidentuar deri me sot
Egoizem, indiference, manipulim, kokefortesi, e shume elemente negative
Rralle , ngrohtesi, dashuri, kompromis, perulesi, etj

Ama keto elemente i kam pare edhe te bota e femrave

Nuk kam asnje adhurim per boten mashkullore qe te tejkaloj ate femerore

Nese keto elemente i paske pare edhe tek bota e femrave, atehere nuk mund te thuash ne te njejten kohe se nuk e tejkalon ate femerore. Sipas kesaj, qenkan bota te njejta !
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Flm per inkuadrimin nteme grue :p

Nga kurreshtja te pyes, cfare t'ka shku ne mendje ty si femer/grua, perse fsheshin boten e tyre emocionale ? Dua ta kuptoje boten e femrave ne kete aspekt, mendimet e tyre, ne kete rastin mendimin tend ?
Mendoj qe eshte pak ceshtje mentaliteti qe ,nese ata i shfaqin ndjenjat e tyre tregohen te dobet,ose u merret per dobesi.
E dyta,mendoj qe ata e lene boten e brendshme te lire vetem kur dike e kane tashme teper po teper te tin dhe pasi kane kaluar shume gjera bashke.
Dhe e treta kam iden qe eshte dhe pak ne natyren e tyre fiziologjike ,te jene pak ,me pak emotiv se sa ne femrat.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Ate lashe te kuptoja me duket
Aty aty vertiten per aq kohe sa personi qe i edukon te dy gjinite eshte nena!
Te pakten peshen me te madhe ajo e ka
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Flm per inkuadrimin nteme grue :p

Nga kurreshtja te pyes, cfare t'ka shku ne mendje ty si femer/grua, perse fsheshin boten e tyre emocionale ? Dua ta kuptoje boten e femrave ne kete aspekt, mendimet e tyre, ne kete rastin mendimin tend ?
kenaqesi burr. ahahahahahahahahha
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Mendoj qe eshte pak ceshtje mentaliteti qe ,nese ata i shfaqin ndjenjat e tyre tregohen te dobet,ose u merret per dobesi.
E dyta,mendoj qe ata e lene boten e brendshme te lire vetem kur dike e kane tashme teper po teper te tin dhe pasi kane kaluar shume gjera bashke.
Dhe e treta kam iden qe eshte dhe pak ne natyren e tyre fiziologjike ,te jene pak ,me pak emotiv se sa ne femrat.

Me lejo te pergjigjem si mashkull une. (normal se femer sjom qy )

E para, ka te beje me mentalitet, ketu pajtohem. Ka meshkuj, sidomos nga fshatrat (pa keqkuptime, sepse po flas per mentalitetin e fshatrave te Kosoves), te cilet mund te jene viktime e mentalitetit te atille, e konsiderojne turp, t'i shprehesh gruas apo te dashures per arsye te ndryshme.

E dyta, kjo mund te jete e vertet por jo per te gjithe mendoj. Nje pakice ben pjese sipas mendimit tim.

E treta: Kjo eshte me shume se 50% e vertet. Nuk perjashtohen edhe meshkuj te cilet shprehen pa rezerva, patjeter qe nuk jemi te gjithe njesoj.Ajo cfare une dua te shtoj, qe ndoshta nuk e keni menduar apo ndegjuar eshte se, nje rol ketu luan edhe pala e kundert, ne kete rast femra ( e dashura, gruaja)


Shumicen e rasteve, sipas mendimit tim gjithnje, femra eshte shkaktarja qe mashkulli nuk shprehet. Nese don arsye dhe sqarim, ju them ne vazhdim :p
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Me lejo te pergjigjem si mashkull une. (normal se femer sjom qy )

E para, ka te beje me mentalitet, ketu pajtohem. Ka meshkuj, sidomos nga fshatrat (pa keqkuptime, sepse po flas per mentalitetin e fshatrave te Kosoves), te cilet mund te jene viktime e mentalitetit te atille, e konsiderojne turp, t'i shprehesh gruas apo te dashures per arsye te ndryshme.

E dyta, kjo mund te jete e vertet por jo per te gjithe mendoj. Nje pakice ben pjese sipas mendimit tim.

E treta: Kjo eshte me shume se 50% e vertet. Nuk perjashtohen edhe meshkuj te cilet shprehen pa rezerva, patjeter qe nuk jemi te gjithe njesoj.Ajo cfare une dua te shtoj, qe ndoshta nuk e keni menduar apo ndegjuar eshte se, nje rol ketu luan edhe pala e kundert, ne kete rast femra ( e dashura, gruaja)


Shumicen e rasteve, sipas mendimit tim gjithnje, femra eshte shkaktarja qe mashkulli nuk shprehet. Nese don arsye dhe sqarim, ju them ne vazhdim :p
PRes ti lexoj. :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@NeVertiti , kur nje femer zgjedh dike qe ta dashuroje, dhe qellimin e ka qe ta kaloje pjesen e mbetur te jetes se saj me te, deri ne fund, ajo duhet ta kuptoje qe ne kete rast, nuk ka zgjedh vetem dashurine, vetem te dashurin por, edhe mikun e jetes, partnerin me te cilin do ta ndaje te miren dhe te keqen, sic e dime te gjithe.
Nese femra si femer, niset nga keto qe i ceka dhe i kupton mire, atehere ajo e studion parnterin e saj. Une mendoj se ka femra qe e analizojne boten e meshkujve, ka qe e studiojne por jo mjaftueshem.
Nje grua qe nuk e din se cfare fshihet ne syte e burrit te saj, kur eshte i merzitur, kur i uritur, kur ne disponim, cfare kerkon kur vjen nga puna, cfare pelqen e cfare spelqen, ate e kete etj etj etj, kjo grua per mua ka deshtuar ne zbulimin e karakterit t'burrit te saj.
E pelqen, e dashuron, e respekton e t'gjitha. Kjo nuk eshte e mjaftueshme per nje burre. Mashkulli, nese ka nevoje per dicka, e ka shume lehte ta kerkoje nga gruaja.


Psh nese une dua dicka, e di se ne momentin qe kerkoj nga gruaja, ajo e realizon deshiren time. Por, si mashkull qe jam, nganjehere dua qe ajo vet ta kuptoje gjendjen time, deshiren time. Boten e mashkullit e kenaq tejmase kur gjinia e bute ia realizon nje deshira pa e shprehur ai fare :D
Ne ato momente mashkulli fiton bindjen se ajo ka arrite ta njoh ate, ka shpenzu kohe, e ka analizu gjendjen e tij etj etj etj :D

Ky ishte nje shembull i thjeshte, i vogel, sepse ka shume shume shembuj te tille.

Dhe e kunderta, nese kjo ndodhe shpesh, atehere mashkulli si mashkull ua vendos drynin ndjenjave, dhe shprehet vetem ne raste te caktuara, apo kur ndegjon edhe parnterin qe po shprehet, sepse fillon te besoje dhe te mendoje se vetem une jam ai qe shprehem dhe e kuptoje boten e tyre, ato as qe lodhen te na kuptojne :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
E keta boten e sheshte ne... S'ka burr gruje ta ndryshoje kete. :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Hope

◕‿◕
Bota burrit eshte aq fillozofike sa te duhet akademi me e kuptuar :p.

Une se kuptoj e as do e kuptoj pse meshkujt sduan te jene te pavarur, por duhet perhere dikush ti ri nga mbrapa ti gjej corapet, ti mbledhi dokumentat, ti japi ushqim te regullt se perndryshe pizza e suflaqe per dite. Pse sju pelqen autonomia?

Ps: e di qe ka meshkujt teper independent qe i bejne te gjitha keto por e ata kur jane ne nje mardhenje i lene gjerat pas dore... aman rituni cik se su be qameti :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Bota burrit eshte aq fillozofike sa te duhet akademi me e kuptuar :p.

Une se kuptoj e as do e kuptoj pse meshkujt sduan te jene te pavarur, por duhet perhere dikush ti ri nga mbrapa ti gjej corapet, ti mbledhi dokumentat, ti japi ushqim te regullt se perndryshe pizza e suflaqe per dite. Pse sju pelqen autonomia?

Ps: e di qe ka meshkujt teper independent qe i bejne te gjitha keto por e ata kur jane ne nje mardhenje i lene gjerat pas dore... aman rituni cik se su be qameti :p
Ca behet, cka ndodhe nese ti ja gjen corapet?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Mos u pergjigj me pyetje. Mtrego cfare te pyeta tlutem :d
 

Hope

◕‿◕
Mos u pergjigj me pyetje. Mtrego cfare te pyeta tlutem :d
Si cka u be po i gjeta une curapet?
Konsideroj qe kur ke te besh me nje te ritur, duhet te jete autonom dhe independent, i pavarur nga femra, ne gjendje te mbijetoj ne xhungel vete pa perkrahjen e mbrekullise qe ka zgjedhur te ndaj jeten :p.
Ku dua te dal? Qe jane ca limita te normalit qe secili duhet te ruaj si psh regulli ne dollapin me rroba e veshjet.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Si cka u be po i gjeta une curapet?
Konsideroj qe kur ke te besh me nje te ritur, duhet te jete autonom dhe independent, i pavarur nga femra, ne gjendje te mbijetoj ne xhungel vete pa perkrahjen e mbrekullise qe ka zgjedhur te ndaj jeten :p.
Ku dua te dal? Qe jane ca limita te normalit qe secili duhet te ruaj si psh regulli ne dollapin me rroba e veshjet.
Po ja, mduhet tdale shpejt diku, jam i ngarkuar psiqikisht e te them mi sjell corapet, te mbetet hatri? Te thote burri, shoku i jetes, personit te cilit i shkon nerva ndoshta nshume ceshtje e sta thote kurre, te buzeqesh e behet kinse eshte ok cdo gje, te thote personi qe tka marre per shok tjetes me te mirat e keqijat qe i ke ti dhe vet ai e cdo kush tjeter.

Kjo pra eshte bota e meshkujve, bote te cilen grate se kuptojne sepse duan cdo gje te gatshme, edhe sherbimin me te vogel qe ia bejne burrit, e konsiderojne veten si sherbetore.

:d
 

Hope

◕‿◕
Po ja, mduhet tdale shpejt diku, jam i ngarkuar psiqikisht e te them mi sjell corapet, te mbetet hatri? Te thote burri, shoku i jetes, personit te cilit i shkon nerva ndoshta nshume ceshtje e sta thote kurre, te buzeqesh e behet kinse eshte ok cdo gje, te thote personi qe tka marre per shok tjetes me te mirat e keqijat qe i ke ti dhe vet ai e cdo kush tjeter.

Kjo pra eshte bota e meshkujve, bote te cilen grate se kuptojne sepse duan cdo gje te gatshme, edhe sherbimin me te vogel qe ia bejne burrit, e konsiderojne veten si sherbetore.

:d
O Lover po su be qameti per njehere, hajde 2, hajde 10 here, por eshte qameti kur eshte zakon. Sepse kur nje corape e le ne banjo tjetren ne kuzhine (as mer mundimin ti vesh ne koshin e rrobave te palara) e pastaj as mundesh te vesh ne dollap te maresh dicka qe te pret ne rregull?
Mua kjo me habit ne fakt, gjerat kane nje regull, meshkujt qe kontribuojne per pastrimin e shtepise jane te pakten (me falni ju qe e beni :p, ju admiroj shume :) ), por te pakten te vlersoni punen qe behet e ta mirembani dhe te beni eforte te jeni independent pa pritur gjithcka para hundes, mundesisht dhe capen e bukes ta pertysim per ju :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Hope

Askush nuk thote se eshte e drejte ajo cfare bejne, siç e ceke. Por, a mendoni se edhe ju beni diçka tjetet, nese jo çorapet si burri?
Dallimi eshte se gruaja mezi pret dhe ia thote ndoshta jo aty per aty por nje dite ja permend, ndersa burri hesht zakonisht, sepse une si burre pertoj te zihem :d
Andaj martesa nuk do te thote se do tjeni te lumtur e pa zenka e pa probleme, por ta kompletoni njeri-tjetrin.
 

Hope

◕‿◕
@Hope

Askush nuk thote se eshte e drejte ajo cfare bejne, siç e ceke. Por, a mendoni se edhe ju beni diçka tjetet, nese jo çorapet si burri?
Dallimi eshte se gruaja mezi pret dhe ia thote ndoshta jo aty per aty por nje dite ja permend, ndersa burri hesht zakonisht, sepse une si burre pertoj te zihem :d
Andaj martesa nuk do te thote se do tjeni te lumtur e pa zenka e pa probleme, por ta kompletoni njeri-tjetrin.
Po secili ka mangesite e veta, por i thua me lezet njehere, dy here, tre here por sa duhet te kuptoj? Per gjera minore flas...

Ose kur le plehrat para koshit plehrave? Po ca borxhi kam une te kontrolloj ca ben e te mbaroj punen tende?

Dallimi eshte qe nqs dicka te bezdis prandaj duhet thene e zgjidhur, jo per zenke edebat por qe te jete harmoni per te dy.

Ps: prandaj nuk martohem une se martesa ste garanton asgje, me shume telashe te sjell :))
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Po secili ka mangesite e veta, por i thua me lezet njehere, dy here, tre here por sa duhet te kuptoj? Per gjera minore flas...

Ose kur le plehrat para koshit plehrave? Po ca borxhi kam une te kontrolloj ca ben e te mbaroj punen tende?

Dallimi eshte qe nqs dicka te bezdis prandaj duhet thene e zgjidhur, jo per zenke edebat por qe te jete harmoni per te dy.

Ps: prandaj nuk martohem une se martesa ste garanton asgje, me shume telashe te sjell :))
Prandaj sduhet thene cdo gje qe te pengon, por duhet ruajtur nervat per probleme me serioze se sa corapet lol

Martesa eshte gjeja me e mire qe mund ti ndodhe njeriut nese gjen personin e duhur.
 

Hope

◕‿◕
Prandaj sduhet thene cdo gje qe te pengon, por duhet ruajtur nervat per probleme me serioze se sa corapet lol

Martesa eshte gjeja me e mire qe mund ti ndodhe njeriut nese gjen personin e duhur.
Epo kur ta gjej njeriun e duhur do jem 70 vjec e ska me hije fustani atehere :p
 
Top