Bota e xhinve

Marla

Themelues i Forumit
Tek 3 besimet fetare e ke krijesa qe ekzistojne, emertohen ndryshe por ekzistojne. Tani frike apo jo, nuk eshte problemi. Njerezit besojne ne dicka varesisht fakteve, rrethanave apo pervojes se tyre me gjera me te cilat eshte ballafaquar gjate jetes.
Po magjite?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Po magjite?

Edhe ajo ekziston. Magjia behet me ndermjetesimin e tyre, perderisa njeriu s'ka ne dore asgje. Ne momentin qe ben magji, ti je vegel e tyre, me apo pa vetedije, varesisht cfare lloji i magjise, je vet apo me grup etj etj.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ndoshta Lover po mua deri tani nuk me ka rastis te perballem me kto fenomene. Seriozisht e kam .:)

Nuk eshte patjeter te perballesh me dicka per ta besuar. Nese nuk perballesh me dashuri, nuk do te thote se ajo nuk ekziston. Xhinet jane krijesa qe nuk shihen me syte e tane, ke mjaft tema ne forum, mjafton nje search. Pastaj, eshte bote ne vehte bota e tyre, e nderlikuar aq shume saqe s'ja vlen te merremi me ta, jetoje boten tende ketu.
 

Marla

Themelues i Forumit
Edhe ajo ekziston. Magjia behet me ndermjetesimin e tyre, perderisa njeriu s'ka ne dore asgje. Ne momentin qe ben magji, ti je vegel e tyre, me apo pa vetedije, varesisht cfare lloji i magjise, je vet apo me grup etj etj.
E nese je viktime magjie cfare duhet te besh qe te lirohesh prej saj? Apo vetem falje lutje?
 

I dituri

of line
E nese je viktime magjie cfare duhet te besh qe te lirohesh prej saj? Apo vetem falje lutje?
Jan suret e Kuranit Fisnik , jan kastile per prishjen e magjive por gjithsesi pa lejen e Zotit as gje nuk te prek
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
E nese je viktime magjie cfare duhet te besh qe te lirohesh prej saj? Apo vetem falje lutje?

Varet nga lloji i magjise Marla. Por edhe nga koha. Sikur semundja, sa ma heret qe kontrollohesh i rri gati aq me mire, njashtu edhe i prekuri nga magjia.

Nese eshte magjia e forte, as lutja nuk tkryn pune, e as ndegjimi i Kur'anit qe thote ky i dituri me larte, se po flet perngut lool.

Mund te sherohesh me ca seanca tek personat adekuat qe bejne rukje (sherimi nga magjia), por jo tek falltoret e ashtuquajtur "hoxhallare", qe fatkeqsisht i kemi pare ne rrjete sociale e ne lajme plot te tille qe e kane keqperdore kete emer i cili s'ka t'beje asgje me hoxhallare, por biznes hesapi.

Por ka raste edhe kur me ndegjim te Kur'anit, faljes, apo largimit nga rruga e keqe (ato rruge, pune, qe Islami i quan rruge te keqija, te gabuara), edhe mund te te kaloje. Eshte bukur tema e gjere edhe kjo Marla.
 

Marla

Themelues i Forumit
Varet nga lloji i magjise Marla. Por edhe nga koha. Sikur semundja, sa ma heret qe kontrollohesh i rri gati aq me mire, njashtu edhe i prekuri nga magjia.

Nese eshte magjia e forte, as lutja nuk tkryn pune, e as ndegjimi i Kur'anit qe thote ky i dituri me larte, se po flet perngut lool.

Mund te sherohesh me ca seanca tek personat adekuat qe bejne rukje (sherimi nga magjia), por jo tek falltoret e ashtuquajtur "hoxhallare", qe fatkeqsisht i kemi pare ne rrjete sociale e ne lajme plot te tille qe e kane keqperdore kete emer i cili s'ka t'beje asgje me hoxhallare, por biznes hesapi.

Por ka raste edhe kur me ndegjim te Kur'anit, faljes, apo largimit nga rruga e keqe (ato rruge, pune, qe Islami i quan rruge te keqija, te gabuara), edhe mund te te kaloje. Eshte bukur tema e gjere edhe kjo Marla.
Une e kam shume frike magjine. Dhe se di pse por kam nja ca muaj qe po me ecen ters cdo gje kam ca dyshime dmth.
 

I dituri

of line
Varet nga lloji i magjise Marla. Por edhe nga koha. Sikur semundja, sa ma heret qe kontrollohesh i rri gati aq me mire, njashtu edhe i prekuri nga magjia.

Nese eshte magjia e forte, as lutja nuk tkryn pune, e as ndegjimi i Kur'anit qe thote ky i dituri me larte, se po flet perngut lool.

Mund te sherohesh me ca seanca tek personat adekuat qe bejne rukje (sherimi nga magjia), por jo tek falltoret e ashtuquajtur "hoxhallare", qe fatkeqsisht i kemi pare ne rrjete sociale e ne lajme plot te tille qe e kane keqperdore kete emer i cili s'ka t'beje asgje me hoxhallare, por biznes hesapi.

Por ka raste edhe kur me ndegjim te Kur'anit, faljes, apo largimit nga rruga e keqe (ato rruge, pune, qe Islami i quan rruge te keqija, te gabuara), edhe mund te te kaloje. Eshte bukur tema e gjere edhe kjo Marla.
Gabim e ke qe thia lutja apo degjimi Kuranit sben pun , pervec recitimit te Kuranit nga nje Hoxh i mirfillt jo fallxhor apo ku di un as gje se prish magjin
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Une e kam shume frike magjine. Dhe se di pse por kam nja ca muaj qe po me ecen ters cdo gje kam ca dyshime dmth.

Rregulli nr qe vlen ne kete pune eshte te mos behesh person me vesvese nese e kupton. Personi vesves, ia rrit cdo gje vetit. Nganjehere njeriu eshte mjeku i shpirtit te tij por edhe helmi i shpirtit te vet. Te krijosh bindje se sa here dicka nuk te ec mire, apo dicka te ngjajshme, eshte magji... eshte hapi i pare per t'ju hapur rruge atyre dashakeqeve qe duan te te bejne dem ty edhe ne kete forme, qe tdemtojne me magji.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Gabim e ke qe thia lutja apo degjimi Kuranit sben pun , pervec recitimit te Kuranit nga nje Hoxh i mirfillt jo fallxhor apo ku di un as gje se prish magjin

Si ma argumenton se e kam gabim. Ke bere ndonjehere rukje, ti vet personalisht?
Sa ke pervoje me njerez te tille.!?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

I dituri

of line
Mos me kthe pergjigjen me pyetje. Pergjigju cfare te pyeta po pate mundesi.
Atere rukja behet me an te Kuranit nga nje hoxh i mirfillt , dmth jan disa Sure specifike ne Kuran vetem per prishjen e magjive.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Atere rukja behet me an te Kuranit nga nje hoxh i mirfillt , dmth jan disa Sure specifike ne Kuran vetem per prishjen e magjive.

Une te pyeta tjeter cka. Rilexoje
 

I dituri

of line
Une te pyeta tjeter cka. Rilexoje
Magjia mund të shërohet duke lexuar Kuran, edhe i sëmuri i lexon vetes nëse është ende i logjikshëm dhe e zotëron vetveten, ose i lexon dikush tjetër, duke i fryrë (fryrje e shoqëruar me stërkala të lehta pështyme në gjoks, apo në çfarëdolloj pjese tjetër të trupit). I lexon suren Fatiha, ajetin e Kursisë, Ihlasin, Felekun, Nasin, ajetet që flasin për magjinë në suret Araf, Junus dhe Taha, suren Kafirun. Është mirë që suret Ihlas, Felek dhe Nas t’i përsërisë nga tre herë, pastaj të lutet për shërim duke thënë: “O Allah Ti je Zoti i njerëzve, largoje këtë të keqe dhe shëroje sepse Ti je Shëruesi. Nuk ka shërim tjetër përveç shërimit Tënd, shëroje me shërim që nuk lë pas tij sëmundje.” Dhe e përsërit këtë tre herë. Po ashtu thotë: “Me emrin e Allahut po të bëj rukje nga çdo gjë që të mundon dhe nga e keqja e çdo shpirti apo syri ziliqar, Allahu të shëroftë, me emrin e Allahut po të bëj rukje.”, e përsërit tre herë.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Magjia mund të shërohet duke lexuar Kuran, edhe i sëmuri i lexon vetes nëse është ende i logjikshëm dhe e zotëron vetveten, ose i lexon dikush tjetër, duke i fryrë (fryrje e shoqëruar me stërkala të lehta pështyme në gjoks, apo në çfarëdolloj pjese tjetër të trupit). I lexon suren Fatiha, ajetin e Kursisë, Ihlasin, Felekun, Nasin, ajetet që flasin për magjinë në suret Araf, Junus dhe Taha, suren Kafirun. Është mirë që suret Ihlas, Felek dhe Nas t’i përsërisë nga tre herë, pastaj të lutet për shërim duke thënë: “O Allah Ti je Zoti i njerëzve, largoje këtë të keqe dhe shëroje sepse Ti je Shëruesi. Nuk ka shërim tjetër përveç shërimit Tënd, shëroje me shërim që nuk lë pas tij sëmundje.” Dhe e përsërit këtë tre herë. Po ashtu thotë: “Me emrin e Allahut po të bëj rukje nga çdo gjë që të mundon dhe nga e keqja e çdo shpirti apo syri ziliqar, Allahu të shëroftë, me emrin e Allahut po të bëj rukje.”, e përsërit tre herë.

E shoh se paske problem me sy, ja ta trashi shkrimin pak, me lejo:


Ke bere ndonjehere rukje, ti vet personalisht?
Sa ke pervoje me njerez te tille.!?
 

I dituri

of line
E shoh se paske problem me sy, ja ta trashi shkrimin pak, me lejo:


Ke bere ndonjehere rukje, ti vet personalisht?
Sa ke pervoje me njerez te tille.!?
Jo un nuk kam ber personalisht , por nese je besimtar i sinqert Edhe mund te Besh gjithmon me lejen e Allahut Zoti te qiejve dhe te tokes te plotfuqishmit sunduesit te gjithckaje i lartesuar esht ai dhe i pa te meta 1 dhe 1 i vetem.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Jo un nuk kam ber personalisht , por nese je besimtar i sinqert Edhe mund te Besh gjithmon me lejen e Allahut Zoti te qiejve dhe te tokes te plotfuqishmit sunduesit te gjithckaje i lartesuar esht ai dhe i pa te meta 1 dhe 1 i vetem.

Flm
Cdo gje tjeter cfare thua une SKIP ia bej. Te flasesh me copy-paste dhe bindje personale ka dallim tmadhe me ate qe e njeh nje fushe per nga shkollimi.
 

I dituri

of line
E shoh se paske problem me sy, ja ta trashi shkrimin pak, me lejo:


Ke bere ndonjehere rukje, ti vet personalisht?
Sa ke pervoje me njerez te tille.!?
Un marshallah skam problem me syt por spo te vija re shum
 

I dituri

of line
Flm
Cdo gje tjeter cfare thua une SKIP ia bej. Te flasesh me copy-paste dhe bindje personale ka dallim tmadhe me ate qe e njeh nje fushe per nga shkollimi.
Me copy paste un sqaroj ty , por le te mos diskutojm per kete pun , besimi esht personal.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Me copy paste un sqaroj ty , por le te mos diskutojm per kete pun , besimi esht personal.

Ti nuk sqarove asgje i nderum, ti thjeshte bere copy paste. Sqarimi eshte kur sjell fakte, jo bindje personale te llojit "Une mendoj".
 

Lauri

Anunnak
Me copy paste un sqaroj ty , por le te mos diskutojm per kete pun , besimi esht personal.
Nuk lejohen mendime dhe ide te ndryshme nga cthote hoxha, dhe pa leje te tije.
Loverboy eshte si allahu. Vetem ai e di me s'miri. Ju te tjeret nuk dini asgje.
 

I dituri

of line
Per pun shpejsie ta solla ty , naqe e kishe pak me nxitim
 
Top