Bota e xhinve

I dituri

of line
A di si o puna ti thu kom 400 faqe kom kshu kom ashu, sa per dijenin tate kundra profetit a.s jan shkru me shum libra se cdo njeri po kjo sdo me then qe jan te verteta.
Sa per hadithe dhe kuran qe thu ti je tu ja fut kot.
Po esht e vertet biles vazhdojn dhe sot me shantazhe kunder Profetit Muhamed a.s .. ajo me te vertet mund ti ket lexuar diku por qe jan thjesht trillime per te perzjer mendien nje besimtari , engjelli Xhibril r.a ishte i derguar nga Zoti per ti dhen mesazhin Profetit..
 

Lauri

Anunnak
A di si o puna ti thu kom 400 faqe kom kshu kom ashu, sa per dijenin tate kundra profetit a.s jan shkru me shum libra se cdo njeri po kjo sdo me then qe jan te verteta.
Sa per hadithe dhe kuran qe thu ti je tu ja fut kot.
Shiko se librin ka bere nje myslimane, dhe shitjet i la bere ne te gjithe boten islame.pos jemenit.
Burimet jane te gjitha nga arkivet islame, me code hadithe e kuranore.
Jo se une zbulova ndonje gje te jashtezakonte, pasi i dija keto gjera me kohe nga burime te tjera, por kur shikon qe nje profesore universitare shkruan nje liber te tille me burime arkivore eskluzive islame, per mua eshte nje vule mbi te verteten.
Llafe e mhb mund te bejme sa te doni.
 

Guest

Antarë i Respektuar
Shiko se librin ka bere nje myslimane, dhe shitjet i la bere ne te gjithe boten islame.pos jemenit.
Burimet jane te gjitha nga arkivet islame, me code hadithe e kuranore.
Jo se une zbulova ndonje gje te jashtezakonte, pasi i dija keto gjera me kohe nga burime te tjera, por kur shikon qe nje profesore universitare shkruan nje liber te tille me burime arkivore eskluzive islame, per mua eshte nje vule mbi te verteten.
Llafe e mhb mund te bejme sa te doni.
Pa he i her na jap nga kurani ca paska shkrujt kjo profesorja se kurani nje eshte ??
 

Lauri

Anunnak
Po esht e vertet biles vazhdojn dhe sot me shantazhe kunder Profetit Muhamed a.s .. ajo me te vertet mund ti ket lexuar diku por qe jan thjesht trillime per te perzjer mendien nje besimtari , engjelli Xhibril r.a ishte i derguar nga Zoti per ti dhen mesazhin Profetit..
Nuk eshte e vertete qe muhamed kalonte gati ne cmenduri nga anthi ne takimin pare me ate qe me vone, i tha vjerri i ti, ka qene gabriel.?
Kundershtoje, dhe nga i dituri del i padituri.
 

Guest

Antarë i Respektuar
Nuk eshte e vertete qe muhamed kalonte gati ne cmenduri nga anthi ne takimin pare me ate qe me vone, i tha vjerri i ti, ka qene gabriel.?
Kundershtoje, dhe nga i dituri del i padituri.
Po cja fut kot ti se paske idene kush o engjelli gabriel
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
thanje e forte.png
 

Lauri

Anunnak
Po cja fut kot ti se paske idene kush o engjelli gabriel
Di ate qe nul dini ju.
Gabriel nuk eshte thjeshte nje emer. Gabri-El = nje 'person' i forte dhe i afert per llogari te nje perendie.
Nga qe perendi ka disa, edhe gabriel ka disa. Nuk eshte nje i vetem.
E thote edhe kuran qe ka disa perendi, por allahu eshte me i miri e me i forti.
 

Guest

Antarë i Respektuar
Di ate qe nul dini ju.
Gabriel nuk eshte thjeshte nje emer. Gabri-El = nje 'person' i forte dhe i afert per llogari te nje perendie.
Nga qe perendi ka disa, edhe gabriel ka disa. Nuk eshte nje i vetem.
E thote edhe kuran qe ka disa perendi, por allahu eshte me i miri e me i forti.
Ti se paske idene fare te islamit dhe ca thote islami . Ti ndoshta nuk mund te jesh dakort me ato qe thot islami ,por jo te thuash gjera qe si thot islami se spo te marr vesh nga i gje kto gjona.
 

Lauri

Anunnak
Si i paska then vjehrri i tij qe ka qen engjelli gabriel kur vjehrit te tij profeti a.s ja msoj kush eshte engjelli gabriel se spo te marr vesh ??
Cte them ty or vlla. Ke lexuar gje ti ne aspektin historik te muhamed?
 

Guest

Antarë i Respektuar
Cte them ty or vlla. Ke lexuar gje ti ne aspektin historik te muhamed?
Po clidhje ka a kam lexu apo jo. Ti po jep ca ide qe skan lidhje fare me islamin. Ti thu qe gabrieli esht nje person ne kuran thuhet ka disa perendi dhe Allahu esht me i forti.
Se nga i ke lexu kto gjona ti as qe e kam idene po ne kuran jo i here.
 

Lauri

Anunnak
Po clidhje ka a kam lexu apo jo. Ti po jep ca ide qe skan lidhje fare me islamin. Ti thu qe gabrieli esht nje person ne kuran thuhet ka disa perendi dhe Allahu esht me i forti.
Se nga i ke lexu kto gjona ti as qe e kam idene po ne kuran jo i here.
Kjo do thote qe ti nuk ke lexuat kuran.
Do ti sjell nga kurani, pa merak
 

I dituri

of line
Shiko se librin ka bere nje myslimane, dhe shitjet i la bere ne te gjithe boten islame.pos jemenit.
Burimet jane te gjitha nga arkivet islame, me code hadithe e kuranore.
Jo se une zbulova ndonje gje te jashtezakonte, pasi i dija keto gjera me kohe nga burime te tjera, por kur shikon qe nje profesore universitare shkruan nje liber te tille me burime arkivore eskluzive islame, per mua eshte nje vule mbi te verteten.
Llafe e mhb mund te bejme sa te doni.
Lauri mos debato me per kete ceshtje , guest ka te drejt ..ti mund te debatosh por sesht mir per ty sepse debati ka lidhje me Profetin me te madh te njerzimit dhe te fundit .. un nuk mendoj se je ti ajo qe i thua keto , por ato qe ke lexuar jan trillime ndaj profetit sepse ato nuk gjenden as ne hadithe as ne Kuran, un e kam lexuar Kuranin Fisnik dhe keto qe thua ti aty nuk gjenden .
 

Lauri

Anunnak
Hajt po mi solle do te besoj ty ?
I di codet përmendësh. Por do pres kur të shkoj në shpi, t'a sjell me foto nga Kur'ani në shqip. ?

Opss se desh harrova. Të njëjtën konfermim e bën edhe Vangjeli i krishterë: ka disa Zot në qiell e në tokë, por për ne është vetëm një; Jezu Krishti.

Kështu që librat tregojnë të vërtetën, jeni ju që nuk i lexoni si duhet ??
 

Guest

Antarë i Respektuar
I di codet përmendësh. Por do pres kur të shkoj në shpi, t'a sjell me foto nga Kur'ani në shqip. ?

Opss se desh harrova. Të njëjtën konfermim e bën edhe Vangjeli i krishterë: ka disa Zot në qiell e në tokë, por për ne është vetëm një; Jezu Krishti.

Kështu që librat tregojnë të vërtetën, jeni ju që nuk i lexoni si duhet ??
Tani mos e ndro muhabetin ?mos kalo te fet tjera per kuranin po mgjete naj gje nga kto qe shpik ti po them
 

Lauri

Anunnak
Tani mos e ndro muhabetin ?mos kalo te fet tjera per kuranin po mgjete naj gje nga kto qe shpik ti po them
Nuk ndrroj mhb. Të thashë që do të sjell me foto nga Kur'ani, dy herë të njëjtin konfermim: që Allahu është më i miri nder t'a.

Të njëjtën gjë si dhe Vangjeli.
 

Lauri

Anunnak
Jo jo po si gjete do bohesh muslimon ?
Të thashë që i kam kodet. Po nuk dua t'i përkthej në shqip, që evitoj paqartësi.
Do ti postoj në shqip direkt nga Kur'ani
 

Lauri

Anunnak
@Guest po t'a sjell Kur'anin në italisht pasi në shqip paskën bërë lojra fjalësh me përkthimin..!

Por pikësëpari deshiroj të filloj më larg në histori se ç'janë këta Hyjni (o Perendi,,,si të doni). Që nga Baal, që pëmënd vetë Kur'an, ku po t'a sjellë më poshtë.
Baal është një Perëndi me e adhurur në lindjen e mesme dhe gjërë në mesdhe. I biri i Hyjnisë supreme An i kulturës sumere, 6000 vjet nga sot. (An_unnaki, konsideruar si një rracë hyjnore).
Në Kur'an, Allah e barazon vetëveten njësoj si Perendinë Baal, ku po t'a sjell të shpjeguar nga vetë autorët e Kur'anit mbrenda në Kur'an.
Por më parë dua të lidh kush është Perëndia nën emertimin e Allah.
Allah është emërtim arab gjenerik si Hyjni, Zot. Ashtu si në gjuhen ebrajke Eloah riferuar Yahweh. E Allahu suprem arab në Pantheon ka qënë Perendia Sin. Perendia Sin ishte Perendia i të gjitha perendive, që adhuroheshin 360 prej tyre në Meke. Perendia e Hënes, ku çdo fillim të hënës se re i mblidhshin rreth Sin për këshillime.
Allahu Sin, Perëndia e hënes pra. Kishte edhe nja tre vajza që quheshin Allat, al_Uzza dhe Manat. Përmenden edhe në Kur'an.
Për më gjatë kërkoni se keni materjal mjaft, pasi në Qaben e Mekës bëhet i njëjti ritual duke ju sjell rreth si para kohës islame ashtu edhe sot.

Desha vetëm të vë në dukje sadopak që Allahu i Kur'anit është një nga shumë Perendi të tjera minore.

Sura 23:14
IMG_20201230_190833.jpg
Sura 37:125
IMG_20201230_192920.jpg

Dhe shpjegimi më posht i pikës 34.
Që baal do thotë "signore".
Dhe në Suren më poshtë 126 e shkruan me të njëjtin term edhe për Allahun== signore. Njësoj si baal.
IMG_20201230_192200.jpg
 

Desa

Felix - Culpa
A keni degjuar per xhinet per boten e tyre sesi ata jetojn midis nesh dhe ne si shohim ,ka raste qe dhe i demtojm pa dashje.. keni njohuri rreth xhinve apo ndonj histori qe mund tju ket ndodh juve apo miqve tuaj.
Kam dëgjuar për botën e tyre. Po i besoj. Nga nëna jam muslimane. Nga baba e krishterë. Nga vetja Deiste.
Si përmbledhje.
Me siguri @Lauri ka shkelë ndonjë xhind të hidhëruar dhe që e uren islamin. Nuk e ndihmojnë dot as eksorcizmet e gjithë hoxhallarëve e priftërinjve të mundshëm. I sugjeroj një terapi miqësore të ofruar nga dora vetë Desa, dihet, po pati dëshirë e vullnet të vetin, jo i ndikuar nga ç’do qoftë ?

E besoj edhe një variant tjetër. Të gjitha xhindet kanë zaptuar trupat e njerëzve, prandaj as nuk i sheh kush. Mbase këto janë “alienët” aq të përfolur me dekada ?

Shëndet o njerëz të mirë. Meditoni, faluni, lutuni, por mos sulmoni askënd, me ose pa xhind brenda juve.
 
Top