• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Botërori i Peshëngritjes, Calja i teti në botë;

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Botërori i Peshëngritjes, Calja i teti në botë; Qerimaj i pesti në grupin BMedaljet në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes që po zhvillohet në Houston të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duket se kanë qenë larg për peshëngritësit tanë, por synimi i tyre ishte grumbullimi i pikëve për në Olimpiadën e Brazilit.


Briken Calja bëri një paraqitje të mirë edhe pse rikthehej pas një pezullimi 2-vjeçar dhe gjatë garës pati probleme fizike, ai u rendit në vendin e tetë në dygarësh në peshën deri në 69 kg. Shkodrani Erkand Qerimaj u rendit në vendin e pestë në grupin B në peshën deri në 77 kg.

Rezultatet për peshëngritësin shqiptar do të kishin qenë edhe më të mira nëse nuk do të kishte pasur probleme me supin e majtë. Calja dështoi në dy provat e para në stilin e shkëputjes me 143 kilogramë, ndërsa arriti ta ngrejë këtë peshë në provën e tretë. Ai u rendit në vendin e 13 në këtë stil.

24-vjeçari Calja bëri një paraqitje më të mirë në stilin e shtytjes duke kryer dy prova të suksesshme. Ai realizoi me sukses provën e parë me 177 kilogramë, po ashtu edhe të dytën me 183 kg, ndërsa dështoi në provën e tretë, ku shtanga shkoi në 187 kilogramë. Me 326 kilogramë në total, ai u rendit në vendin e tetë edhe në dygarësh.

Më pas ishte radha e Qerimajt, i cili garonte në Grupin B në peshën deri në 77 kilogramë. Në stilin e shkëputjes, ai realizoi me sukses dy provat e para, 151 dhe 154 kg, ndërsa gaboi me 156 kg, në provën e tretë. Në këtë stil ai u rendit në vendin e 6.

Në shkëputje po dukej se gjithçka po shkonte mirë, pas ngritjes me sukses të dy provave të para, me 186 dhe 188 dhe nëse Qerimaj do të realizonte edhe provën e tretë me 193 kg, atëherë me siguri do të zinte një prej pozicioneve të kreut. Ai e mbylli këtë botëror me 342 kg në dygarësh në vendin e pestë në grupin B.

Megjithatë, peshëngritësit tanë e kishin deklaruar edhe para nisjes për në SHBA, se në këtë kampionat më të rëndësishme ishin pikët e grumbulluara, të cilat janë mjaft të rëndësishme për Olimpiadën e Brazilit dhe ky objektiv duket tashmë i arritur./ Top Channel
 
Top