Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

• Kreu i ekzekutivit italian ka hapur serish polemika me deklaratat e tij ku më e fundit ka qënë ajo e sotmja kundër bombardimeve mbi Serbi. Berluskoni deklaroi se “Nëse do kishte qënë në pushtet në vitin ‘98, nuk do të kishte lejuar që italianët t’i ishin bashkuar forcave te NATO-s për të bombarduar Serbinë gjatë luftës së Kosovës." Në vijim të deklaratës, kreu i ekzekutivit italian tha gjithashtu se "qeveria e tij nuk ka leshuar asnje bombë mbi Irak"

ROME-Nëse do të kishte qënë në pushtet në vitin 1998, kryeministri aktual i Italise, Silvio Berluskoni nuk do të kishte lejuar që ushtria italiane t’i ishte bashkuar forcave te NATO-s për të bombarduar Serbinë gjatë luftës së Kosovës. Kreu i ekzekutivit italian ka hapur serish polemika me deklaratat e tij ku me e fundit ka qene ajo e sotmja kundër bombardimeve mbi Serbi.
Gjatë prezantimit të fundit të librit të moderatorit te njohur Bruno Vespa, Berluskoni ka leshuar akuza kundër qeverise italiane te vitit 1998, kur ajo drejtohej nga Masimo D’Alema. “Italia nuk mori pjesë në luftë. Bombat në Serbi i hodhi D’Alema”. Kreu i ekzekutivit eshte shprehur se në Irak ushtria italiane nuk ka marre pjese ne lufte, por në rindërtimin e vendit dhe në ndërtimin e demokracisë së bashku me 35 vende të tjera. “Nuk kemi lëshuar bomba, ashtu siç ka bërë qeveria D’Alema ne Serbi”, ka thene kryeministri italian, duke shtuar se qeveria e tij nuk do ta kishte bërë këtë. Deklaratat e kreut të ekzekutivit italian, të cituara nga mediat italiane vijnë pak ditë pas vizitës së tij në Shqipëri.
Më pas kryeministri italian ka bere nje ekzpoze te pergjithshme të planeve te ushtrise italiane per vitin 2009 ku në qëndër të diskutimit ka qënë Afganistani.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Breluskoni dhe Saliu kundra kosoves

Me trego ku eshte botuar ky artikull.
Me kujtohen shume mire debatet e Berlusconit qe ka bere ne parlament pro nderhyrjes se Natos ne lufte me Sebine, per ti lene ne dispozicion bazat ushtarake. Dhe pa nderhyrjen e Berlusconit nuk do aprovohej sepse komunistet qe ishin ne qeveri e kundershtonin rreptas kete veprim.
Sa per nderhyrjet e avionave italian ne bombardime, e kane te ndaluar me kushtetute te dalin jashte vendit per aksione luftarake.
Berlusconi kete akt e ka ditur mire dhe nuk ka hapur ze derisa ka mbaruar lufta, pastaj e ka kundershtuar fille pas luftes, duke fajsuar qeverine e D'Alemes. Kuptohet ky qendrim i tije, se donte te rrezonte qeverine me kete rast te shkeljas se kushtetutes.
Pastaj nuk shof nje deklarate kunder Kosoves. Po Berisha c'hyn ne kete qe ka thene Berlusconi, nuk citohet asgje ne kete teme
 
Redaktimi i fundit:

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

Ashtu sic e tha edhe Lauri,ju hapesi i temes ka mundesi ta shkruash ne fund se nga e ke marre kete lajm,edhepse sinqerisht te them as si lajm gazetaresk nuk duket!
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

Nuk me rezulton si dicka e veretete pasi italia eshte nje nder vendet qe i ka qendruar me prane shqiperise pa lene pas kosoven sidomos gjate fundshekullit te kaluar. Ne 97 ka qene italia qe e ka mbajtur shqiperine e bashkuar, qe i ka ndaluar oreksin per te marrur jugun e shqiperise nga greqia, nje nder investuesit me te medhejn te shqiperise, nje nder mbeshtetesit me te forte dhe avokat i palekundur ne perendim per shqiperine.

Ato nuk jane enegjej, por verete e dyshoj veretetesine e ketij lajmi, nuk me rezulton te jete i bazuar ne realitet.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

read balkanweb. read bbc news

Nuk ka makine kerkuese qe te con tek ndonje dokument te disponueshem me permbajtje te temes apo te lidhur me te.

Nje gje e them me plot bindjen se per kosoven nuk ka sali berish qe merr vendime jane te gjithe shqipetaret te bashkuar, pozite, opozite pa dallim. Qendrimi i shqiptareve eshte i njejte, eshte unanim. po te shikosh edhe keshilltaret per kete ceshtje ne pushtetin e se djathtes perfshijen element te rendesishem te opozites si Majko apo Islami.

Nuk ka asedhe nje te dhene apo dicka qe veretete do te bente te dyshoje dicka te tille nga kryeministri aktual, duke filluar qe nga prejardhja e tij (Identitetin) (Tropoja), njerezit me kokforte qe njeh bota, te palekundur dhe te pagjunjezuar ne identitetin e tyre. (Shume prej tyre kane luftuar kunder serbit ne kosove dhe dhene jeten per lirine e sja). Komunizmi: Nje kundershtar i forte i nenshtrimit te kosoves dhe futjes se saj nen administrimin e jugosllavise. Demokraci: Thjeshte kujto njohjen qe i eshte bere kosoves ne fillim te viteve 90-te kur veteshpalli pavarsine dhe u njoh vetem nga shqiperia. Sali berisha nje nder figurat me te larta te politikes se kohes.

Vertete me duket e pabaze qe te akuzohet per dicka te tille. Jo per mbrojtje, por nuk kam fakte per ta mbeshtetur nje qendrim te tille, nese keni na i sjellni ju lutem.
 
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

faktet ti solla. nuk e di cdo me. ne kohen kur bota i bente bllokade serbise sali berishovic i shiste nafte ushtrise serbe. me sa duket nuk e njeh situaten ne terren. gruaja e saliut eshte serbe sa per dijeni
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

faktet ti solla. nuk e di cdo me. ne kohen kur bota i bente bllokade serbise sali berishovic i shiste nafte ushtrise serbe. me sa duket nuk e njeh situaten ne terren. gruaja e saliut eshte serbe sa per dijeni

Nuk behesh hamburger per faktin e vetem se shkon ne fast fud
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

faktet ti solla. nuk e di cdo me. ne kohen kur bota i bente bllokade serbise sali berishovic i shiste nafte ushtrise serbe. me sa duket nuk e njeh situaten ne terren. gruaja e saliut eshte serbe sa per dijeni
Or cun, nuk pashe fakte une. Titulli i temes nuk ka asnje lidhje me ate qe eshte shkruar ne teme. C'hyn Berisha ne kete deklarate, pastaj Berlusconi nuk ka folur kunder Kosoves, por kunder aktivizimit te avjonave italian ne lufte. Mos na i pezini gjerat se nuk eshte mire.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

Artikulli 11 i Kushtetutes Italiane:

"Italia e denon luften si objekt ofeze ndaj lirise se popujve te tjeree dhe si mjet per te zgjidhur mosmarreveshjet internacjonale...."

Kjo do te thote qe Italia do perdori armet kunder dikujt vetem per tu mbrojtur, jo per te vrare. Megjithate Italia eshte gjithashtu pjese e ONU-s, dhe kjo e fundit ne artikullin 51 njeh te drejten e luftes kolektive te vendeve anetare si pergjigje ndaj nje shteti tjeter me te cilin Italia eshte e lidhur nga siguria reciproke.

E drejta Internacjonale vjen para te drejtes publike!
 
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

lezoni dhe shtypin e huaj jo vetem rilindjen demokratike. ne kohen e bllokades serbe berishovic furnizonte me nafte ushtrine serbe. lexo New York Time dhe cfare i thane shqiptaro amerikanet berishes ne ate kohe
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

Artikulli 11 i Kushtetutes Italiane:
"Italia e denon luften si objekt ofeze ndaj lirise se popujve te tjeree dhe si mjet per te zgjidhur mosmarreveshjet internacjonale...."

Kjo do te thote qe Italia do perdori armet kunder dikujt vetem per tu mbrojtur, jo per te vrare. Megjithate Italia eshte gjithashtu pjese e ONU-s, dhe kjo e fundit ne artikullin 51 njeh te drejten e luftes kolektive te vendeve anetare si pergjigje ndaj nje shteti tjeter me te cilin Italia eshte e lidhur nga siguria reciproke.


A studion juridik?:eek:hh::eek:hh::eek:hh:

:dong::dong::dong: Flm, besoj se kjo duhet ti vleje dhe te jete e mjaftueshme per te ndricuar qiejt e erresuar nga paqartesia per te gjithe tani.:puthdore::puthdore:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

lezoni dhe shtypin e huaj jo vetem rilindjen demokratike. ne kohen e bllokades serbe berishovic furnizonte me nafte ushtrine serbe. lexo New York Time dhe cfare i thane shqiptaro amerikanet berishes ne ate kohe
Ore spo merremi vesh me duket. Nuk eshte teme mbi kete postimin tend te fundit me duket. Une shoh shume distante titullin e temes me temen, dhe ne kontradita me ate se c'thuhet ne te.:lexim:
 
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

Ore spo merremi vesh me duket. Nuk eshte teme mbi kete postimin tend te fundit me duket. Une shoh shume distante titullin e temes me temen, dhe ne kontradita me ate se c'thuhet ne te.:lexim:

ku e gjete kete kontradite ti?
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

A studion juridik?:eek:hh::eek:hh::eek:hh:

:dong::dong::dong: Flm, besoj se kjo duhet ti vleje dhe te jete e mjaftueshme per te ndricuar qiejt e erresuar nga paqartesia per te gjithe tani.:puthdore::puthdore:

Jo jo studjoj per ekonomi...Por te henen kam per te dhene provimin e te drejtes kushtetuese dhe asaj internacjonale...E sot po perseritja permendesh 12 artikujt e pare te kushtetutes italiane...E kam ca te fresket:D
 
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

Italia ka te vetmin interes : te mbushe shqiperine me plehrat e qelbura te napolit dhe kamorres por shqiptaret sot sjane me shqiptaret e viteve 90 te kryeneceve berisha nano e kopila te tjere rrugace. sot shqiptaret ste lene te besh dicka te tille ne vendin e tyre pasi shqiperine eshte prone e mbareshqiptareve jo salihut apo mafiozeve shqiptare te lidhur me camorren
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

Italia ka te vetmin interes : te mbushe shqiperine me plehrat e qelbura te napolit dhe kamorres por shqiptaret sot sjane me shqiptaret e viteve 90 te kryeneceve berisha nano e kopila te tjere rrugace. sot shqiptaret ste lene te besh dicka te tille ne vendin e tyre pasi shqiperine eshte prone e mbareshqiptareve jo salihut apo mafiozeve shqiptare te lidhur me camorren

E shikova tek balkanweb deklaraten e berlusconit por nuk kishte asgje qe e lidhte berishen me dicka te tille. Megjithate deklarata e tij kishta baza politike per te hedhur balte mbi opoziten sesa per kundershtimin personal te tij per pavarsine e kosoves e perdorur kjo ne kunderpergjigje te sulmeve qe i behen per mbeshtetjen qe i ka dhene amerikes dhe britanise ne lufeten e irakut.

Nuk eshte dicka per tu shqetesuar, ekonomi biznesi eshte kjo, nenshkruesit e nje marreveshjeje apo nje tjetre e bejne per interesa reciproke vetem dhe jo per rrespekt apo dashuri ndaj vendeve perkatese.
 
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

E shikova tek balkanweb deklaraten e berlusconit por nuk kishte asgje qe e lidhte berishen me dicka te tille. Megjithate deklarata e tij kishta baza politike per te hedhur balte mbi opoziten sesa per kundershtimin personal te tij per pavarsine e kosoves e perdorur kjo ne kunderpergjigje te sulmeve qe i behen per mbeshtetjen qe i ka dhene amerikes dhe britanise ne lufeten e irakut.

Nuk eshte dicka per tu shqetesuar, ekonomi biznesi eshte kjo, nenshkruesit e nje marreveshjeje apo nje tjetre e bejne per interesa reciproke vetem dhe jo per rrespekt apo dashuri ndaj vendeve perkatese.
mareveshje reciproke me plehrat e camorres do te thote kancer per femijet shqiptare. nuk na duhen marreveshjet me pleherat italiane. lejoni shqiptaret ta ndertojne shqiperine jo camorren
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

mareveshje reciproke me plehrat e camorres do te thote kancer per femijet shqiptare. nuk na duhen marreveshjet me pleherat italiane. lejoni shqiptaret ta ndertojne shqiperine jo camorren

Cja kerrcite pordhes ti ketu.Avash ti avash se ty plerat e Napolit po te shkaterrojne vendin,ore ke qene ndonje here ne Elbasan ti?Aty ska plera te Napolit po nje turk te poshter i cili ben si te doje me metalurgjine,nuk po na vrasin plerat e Napolit neve,ne po na vrasin pushtetaret e harrove Gerdecin zotrote?Pastaj po lere re camorren se nuk ka ngelur per Shqiperine ajo.Nese ti e di camorra ka nje pjese aksionesh ne rindertimin e kullave binjake ne mos gaboj rreth 39%,ti hysh camorres as nuk i del ska fillim e as mbarim ajo.Degjo shakrko ne filem eshte ne italisht nuk e di ne e kupton titullohet Gomorra ai eshte nje fragment i camorres napoletane.
 

Bilderberg

Anëtar i ri
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

Kryemafjozi Berluskoni: Unë s'do e kisha sulmuar Serbinë për Kosovën !!!Ironikja eshte se rezulton qe partia e Berluskonit "Forza Italia" ka votuar pro bombardimeve te NATO-s me 1999.
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VJ3e6pcpQqY]YouTube - Kryemafjozi Berluskoni: Unë s'do e kisha sulmuar Serbinë për Kosovën !!![/ame]


Berlusconi: "Cambiati i caveat in Afghanistan
D'Alema bombardٍ la Serbia, non noi""Parlando alla presentazione dell'ultimo libro di Bruno Vespa, Berlusconi ha polemizzato con il governo di centro-sinistra che con Massimo D'Alema premier partecipٍ alla missione della Nato del 1998 sulla Serbia: "In Iraq noi non abbiamo partecipato alla guerra, ma alla ricostruzione del paese. Non abbiamo tirato bombe, come fece il governo D'Alema con la Serbia: una cosa che il governo Berlusconi non avrebbe fatto".Berlusconi: "Cambiati i caveat in Afghanistan D'Alema bombardٍ la Serbia, non noi" - esteri - Repubblica.it
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Breluskoni dhe Salihu kunder Kosoves

e para emrat jane gabim ti hapesi i temes...
sa per temen,per berluskonin sinqerisht nuk dij gje,sia kam idene,e smund te flas..
po sa per kryeministrin berisha..me sa di un e ka treguar mbeshtetjen e tij te pakufizuar e kushtezuar per kosoven ne cdo cast...
megjithese sot ca nuk po shpikin gazetaret per pak reklame gazetave te tyre........
 
Top