Çame ne forum

Pe: came ne forum

çam safi flori 100 % nga nena e nga baba :D
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: came ne forum

Cish thua bre ka forumi? Came,kosovare,dibrane,labe,mallakastriote,myzeqare jane te gjithe shqiptare.
 

Fra

Antar Aktiv
Pe: Titulli: came ne forum

po asnje nuk e ven ne dyshim kte.... gjth shqipetare jemi dhe jemi edhe krenar qe jemi shqipetar :)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Pe: came ne forum

Ah nuk e di me then te drejten .....por di qe ka nga te gjitha krahinat ketu ne forum :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: اame ne forum

Ka edhe prej Muqivrrce ! :lol:
 

Akull

Anëtar i Nderuar
Pe: اame ne forum

Asnjeher se kam kuptuar kush quhen Came?
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: اame ne forum

Asnjeher se kam kuptuar kush quhen Came?

Fjala Cam eshte nje evolim “t’chiam” qe eshte vete emri i nje lumi te vjeter qe kalonte permes Camerise. (Fjala T’chamis haset ne shume harta te vjetra romake dhe helenike, duke na treguar se emri Chameria eshte me i vjeter se Epiri dhe eshte perdorur vetem nga shqiptaret). Ajo qe eshte me e rendesishme eshte fakti se cdo gje rreth Camerise tingellon shqiptare. Ajo ka me shume se kuptim topologjik, ndersa Camet kane nje etnitet, tradite dhe zakone te mirefillta shqiptare.
Nje pjese e madhe e popullsise came eshte e lokalizuar ne bregdet dhe shkon pergjate Gjirit te Prevezes. Nje numer tjeter i madh i qyteteve dhe fshatrave te tyre jane te lokalizuara ne te dy anet e “kalamait”.
Qindra dhe mijera shqiptare nga krahina e Camerise jane perzene me force nga forcat greke ne vitin 1944 dhe tashme jane rezidente bashke me pasardhesit e tyre ne Shqiperi. Gati 850.000 prej tyre jane perzene ne drejtim te Turqise, ne periudhen mes viteve 1913-44.
Gjate veres se vitit 1944, forcat nazi-fashiste qe jane drejtuar nga Zerva kane goditur mjaft fshatra dhe qytete dhe si rezultat i kesaj gati 9000 shqiptare jane vrare barbarisht. Numri zyrtar i tyre ne Shqiperi eshte ne mes 150.000 dhe 300.000 banore.
Popullsia e Camerise ishte rreth 93 perqind shqiptare, ndersa pjesa tjeter perbehej nga grupe te tilla si greke, vllehe dhe rome. Ne shekullin e 19-te, 80 perqind e popullsise shqiptare ishin te besimit musliman. Procesi i konvertimit te tyre ka filluar ne shekullin e 18-te. Ndersa 20% ishin kristiane ortodokse. Gjithsesi, agimi i frikshem i Luftes se pare boterore e gjeti komunitetin shqiptar te perbere nga 50 % te besimit musliman dhe 50% te besimit ortodoks. Pas luftes nje pjese e popullsise muslimane eshte perzene nga forcat speciale greke duke lene ortodoksit dhe gati 13 % muslimane, qe tashme ishin konvertuar ne ortodokse per te mbijetuar.
Presion nderkombetar ndaj Greqise per problemin cam

Hidhi nje sy ktyre :D :D
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Pe: اame ne forum

Meqe nuk pash sofer came, temen tuaj e cova tek nenforumi i Viseve Shqipetare.

Kalofshi mire, pershendetje اameria!
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Pe: اame ne forum

Ore cameria do na vini ndonje kenge ndonje nje gje qe ka lidhje me tradite tuaj????
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: اame ne forum

mu sa here degjoj cam me kujtohet ajo shprehja e gjishes sime

cam ,cek ,cifut ne shpi mos u fut :p

mbahen per te pabese camoket po he....gjithsesi si kudo njerezit jane duar duar :p
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: اame ne forum

Damken e te pa besit ia vuri komunizmi sllav i instaluar permes milladin popovicit.
 
Redaktimi i fundit:

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: اame ne forum

Jo bre une s'di kurrgjo, vec ti pi dishe kejta.

Nazizmi ka qene i mire per shqiptaret. Ata na ndihmuam qe ta permbushim endrren tone, ti bashkonim trojet tona, por kete enderr na e shkaterruan te pabeset, ata qeargat te armikut shekullor te shqiptareve. Perrallat sllavo-komuniste ju kane lene me pasoja juve. ;)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: اame ne forum


Një tortë për çamët

wiener-prater-torte.jpg

 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: اame ne forum

Haha jana nga S bejm masën në L ... shpresojm jo ne XL :p
 

jana80

Super Moderator
Titulli: اame ne forum

Ska gje jetesa ... :) behemi prap s.. po mos bej torta vetem :)))
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: اame ne forum

haha mos u friko aq shum Jana zemer, se nje cope tortë ste shton shum... pastaj tri gota ujë :p
 

jana80

Super Moderator
Titulli: اame ne forum

Po uij pse... apo per pesh specifike hahahahaha
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: اame ne forum

sepse uji eshte pija me tretshme ne trup, sesa pijet tjera.......

Po merr cka dush, pi... haha

ok qe per ty, pi cte duash

imagesCJSBC9LO.jpg 

jana80

Super Moderator
Titulli: اame ne forum

Flm jetesa per te mira e ne te mira ofrofsh gjithmone.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: اame ne forum

sepse uji eshte pija me tretshme ne trup, sesa pijet tjera.......

Po merr cka dush, pi... haha

ok qe per ty, pi cte duash

Shiko fotografinë 26990


Le moj pijet :jooo

Meq eshte pranvere dhe per hater te çameve une le pijet por syri ma thot me hanger dicka ;) se shof nja dy pjeshka :)
 
Top