Çdo shenjë e Horoskopit ka një gur të çmuar

Profession-Wise-Wear-Gemstone-1-750x375.jpg
Gurët e çmuar grupohen sipas ngjyrave dhe funksionit që ato luajnë në gjendjen shëndëtsore e psiqike tek njeriu. Por grupimi më i fundit i rendit ata edhe sipas shenjave të Horoskopit. Përkatësitë specifike të gurëve e të kristaleve dhe efektet e tyre, nëpërmjet kristalterapisë, u zbuluan mijëra vjet me parë.DASHI

Shenjës së Dashit, të drejtuar nga Marsi, i janë asociuar të gjithe gurët,ngjyrat e të cilëve variojnë nga e kuqja deri tek viola.Nëse ju duhet forcë dhe energji, kini besim tek Korali i Kuq ose tek Rubini, që do të rrisin vitalitetin tuaj.Për të pastruar gjakun, mushkëritë, mëlçinë, zgjidhni Eliotropin, qe ju ndihmon edhe të transformoni energjine seksuale në kreative dhe për të luftuar stresin.
dashi-guri-cmuar.jpg


DEMI

Shenjës së Demit, të drejtuar nga Venusi, i janë asociuar te gjithe guret jeshilë, ngjyrë e Venusit. Prandaj mund të zgjidhni Smeraldin që do ju sjellë dashuri, ekuilibër dhe mirëkuptim, ose Xhadën Jeshile qe do ju garantojë kurajo, drejtësi, pjekuri dhe jetëgjatësi. Smeraldi do te jetë i dobishëm edhe në problemet e shikimit. Ose mbani Tormalina Jeshile për të mbeshtetur formën fizike, duke pastruar trupin tuaj dhe për të siguruar para dhe sukses.

demi-guri-cmuar.jpg
BINJAKËT

Shenjës së Binjakëve, të drejtuar nga Mërkuri i jepen të gjithë gurët e Verdhë. Prandaj, për shenjën tuaj është i favorshëm.Topazi, që ka funksionin të kontrollojë emotivitetin dhe të stimulojë spiritualitetin. Mund të zgjidhni edhe Agatën, që do ju ndihmojë të stimuloni mendjen dhe të rrisni përqendrimin duke u bërë të dobishëm si per punën, por edhe për studimin.Nëse dëshironi të jeni me humor të mirë, dëshirë për të jetuar, kreativitet dhe iniciativë, teë jeni dinamike dhe ekstroversë, të keni më shumë autostimë dhe kurajo për t’u përballur me të gjitha situatat, Citrina është guri i përshtatshëm.

binjaket-guri-cmuar.jpg


GAFORRJA

Shenjës së Gaforres, të drejtuar nga Hëna, i jepen gurët e bardhë apo ngjyrë qumshti. Guri që zakonisht i atribuohet shenjës suaj është Perla, qëe ka funksionin të ëmbëlsojë, qetësojë, dhe të sjellë ekuilibër. Për gratë që dëshirojnë nje shtatëzani ose dëshirojnë të rrisin feminilitetin e tyre, është e keshilluar vacanërisht Guri i Hënës (Adularia).

gaforrja-guri-cmuar.jpg


LUANI

Shenjës së Luanit, të drejtuar nga Dielli, i përkasin gurët e verdhë apo ato shumë të shndritshëm. Guri simbol i kësaj shenje është diamanti, më brilanti i të gjithë gurëve, që mban energji dhe mbështetje tek shëndeti i Luanëve, duke lehtësuar tensionet nervore dhe duke pastruar organizmin nga toksinat e tepërta. Diamanti ndihmon gjithashtu në mendimin dhe në fokalizimin, më mirë se si të arrini dëshirat tuaja. Për të stimuluar kreativitetin tuaj dhe për të rritur besimin në vetvete është e keshillueshme veçanërisht Ambra (Qelibari).

luani-guri-cmuar.jpg


VIRGJËRESHA

Shenjës së Virgjëreshës, të drejtuar nga Mërkuri, i jepen gurët gri, të ndryshueshëm, ose opaleshente. Guri i kësaj shenje është konsideruar Zafiri që mund të japë energji shërimi dhe dashurie për ata që kanë nevojë. Për të forcuar kujtesqn dhe për të përorur më mirë intuitën dhe racionalitetin, si edhe për të kundërshtuar pasigurinë dhe frikën, është më se i dobishëm Kunzite. Në nivel fizik, janë të këshilluar Kuarci Rutilato, shumë i dobishëm kundër lodhjes, ose Agata, që është konsideruar si një energjizues shumë i mirë, që jep forcë në çdo nivel.

virgjeresha-guri-cmuar.jpg


PESHORJA

Shenjës së Peshores, të drejtuar nga Venusi, i jepen gurët jeshilë. Për dashurinë është e keshilluar Tormalina Jeshile, ndoshta e vënë në një varëse apo në një unazë, që ju jep edhe pak prakticitet. Ndërsa në momentet që nuk ndiheni shumë mirë, zgjidhni Opalin, veprimi i të cilit do ju japë pak energji. Malakiti është i vlefshëm në profesion, që qartëson, mban të qartë objektivin dhe forcon aftësine kritike. Për të përmirësuar sensualitetin tuaj drejtojuni Krizoprazios, për të tërhequr dashurinë nuk ka asgjë më mirë se të mbani kuarcin rozë të vendosur në unaza, byzylykë, dhe mbi të gjitha nëpër varëse.

peshorja-guri-cmuar.jpg


AKREPI

Akrepëve, të drejtuar nga Plutoni u janë bashkangjitur gurët me ngjyrë të kuqe. Guri i shenjës është Rubini që ju mbron nga të gjitha negativitetet, nga dëmtimet fizike, apo nga sëmundjet, ose Agata qe favorizon rigjenerimin dhe rritjen, rezistencën e trupit dhe rinovon fuqinë dhe vitalitetin. Korniola do teë ndihmojë të lindurit e kesaj shenje të arrijnë qëllimet e tyre, duke u dhënë shtytjen dhe ambicjen e nevojshme. Ndër të tjera, inspiron një besim të kurajshëm dhe pozitiv në vetvete dhe është veçanërisht e dobishme kundër problemeve të zorrëve apo problemeve nervore. Për të tërhequr dashurinë, mbani Rodrokrozit, që stimulon të qenurit spontan dhe për të manifestuar ndjenjat tuaja.

akrepi-guri-cmuar.jpg


SHIGJETARI

Shigjetarëve, të drejtuar nga Jupiteri, u atribuohen gurët bojëqielli apo gurët e kuqerremtë. Guri tipik i kësaj shenje është Turkezi, që ka funksionin tipik mbrojtës dhe që garanton vitalitet për të gjithë trupin. I dobishëm si në dashuri, por edhe në profesion, për të zhvilluar intuitën, njohjen, mirëkuptimin e vetes dhe të të tjerëve, dhe për të favorizuar komunikimin, është Axuriti.

shigjetari-guri-cmuar.jpg


BRICJAPI

Bricjapëve, të drejtuar nga Saturni, u janë asociuar gurët e zinj dhe të errët. Guri tipik i kësaj shenje është Onici që ndihmon të lindurit në këtë shenjë për të kapërcyer vështirësitë duke i stimuluar vazhdimisht për të realizuar individualitetin e tyre dhe për të rregulluar impulse seksuale. Per t’u karikuar me energji mund të zgjidhni Opalin e Zi, gurin e komandimit, i dobishëm edhe si stimulant apo antidepresiv. Për profesionin është i dobishëm Tormalina e Zezë, guri i komandimit, që ju bën të aftë të mund të influenconi mendërisht personat e tjerë. Për shëndetin mund të zgjidhni Osidianin, që është e këshillueshme për traumat dhe dhimbjet.

bricjapi-guri-cmuar.jpg


UJORI

Shenjës së Ujorit, të drejtuar nga Urani, i asociohen gurët e errët, blu, lejla, dhe të zinj.Guri tipik i Ujorit është Kuarci, që ndihmon të vihet rregull në mendime dhe të qartësohet mendja, ose Zafiri Blu veçanërisht i dobishëm për shëndetin apo për dashurinë. Kristali i Shkëmbit, lloj kuarci i veçantë, i konsideruar si pastrues dhe mbrojtës, i sjell të lindurve në këtë shenjë fuqizimin e forcës së tyre jetësore.

ujori-guri-cmuar.jpg


PESHQIT

Shenjës së Peshqve, e drejtuar nga Neptuni, lidhet me gurët bojëqielli apo të shndritshëm. Peshqit janë shumë të ndjeshëm dhe prandaj duhet të perdorin gurët për t’u mbrojtur, si për shembull Ametistin dhe Akuamarinën, që konsiderohen si gurët e kësaj shenje, që i mbrojnë të lindurit e shenjës dhe rrisin energjine ë tyre jetësore. Ametisti në veçanti është i dobishëm për të rritur autostimën, për tëforcuar vullnetin, memorien, autokontrollin. Për dashurinë mund të jetë e dobishme të mbani një Akuarinë, të vënë në një unazë apo një varëse, që ndihmon të shprehni lirshëm mendimet dhe ndjenjat tuaja.

peshqit-guri-cmuar.jpgPamfleti.net
 
UJORI

Shenjës së Ujorit, të drejtuar nga Urani, i asociohen gurët e errët, blu, lejla, dhe të zinj.Guri tipik i Ujorit është Kuarci, që ndihmon të vihet rregull në mendime dhe të qartësohet mendja, ose Zafiri Blu veçanërisht i dobishëm për shëndetin apo për dashurinë. Kristali i Shkëmbit, lloj kuarci i veçantë, i konsideruar si pastrues dhe mbrojtës, i sjell të lindurve në këtë shenjë fuqizimin e forcës së tyre jetësore.

ujori-guri-cmuar.jpg
Fiks
 
Shiko fotografinë 1771731
Gurët e çmuar grupohen sipas ngjyrave dhe funksionit që ato luajnë në gjendjen shëndëtsore e psiqike tek njeriu. Por grupimi më i fundit i rendit ata edhe sipas shenjave të Horoskopit. Përkatësitë specifike të gurëve e të kristaleve dhe efektet e tyre, nëpërmjet kristalterapisë, u zbuluan mijëra vjet me parë.DASHI

Shenjës së Dashit, të drejtuar nga Marsi, i janë asociuar të gjithe gurët,ngjyrat e të cilëve variojnë nga e kuqja deri tek viola.Nëse ju duhet forcë dhe energji, kini besim tek Korali i Kuq ose tek Rubini, që do të rrisin vitalitetin tuaj.Për të pastruar gjakun, mushkëritë, mëlçinë, zgjidhni Eliotropin, qe ju ndihmon edhe të transformoni energjine seksuale në kreative dhe për të luftuar stresin.
Shiko fotografinë 1771732


DEMI

Shenjës së Demit, të drejtuar nga Venusi, i janë asociuar te gjithe guret jeshilë, ngjyrë e Venusit. Prandaj mund të zgjidhni Smeraldin që do ju sjellë dashuri, ekuilibër dhe mirëkuptim, ose Xhadën Jeshile qe do ju garantojë kurajo, drejtësi, pjekuri dhe jetëgjatësi. Smeraldi do te jetë i dobishëm edhe në problemet e shikimit. Ose mbani Tormalina Jeshile për të mbeshtetur formën fizike, duke pastruar trupin tuaj dhe për të siguruar para dhe sukses.

demi-guri-cmuar.jpg
BINJAKËT

Shenjës së Binjakëve, të drejtuar nga Mërkuri i jepen të gjithë gurët e Verdhë. Prandaj, për shenjën tuaj është i favorshëm.Topazi, që ka funksionin të kontrollojë emotivitetin dhe të stimulojë spiritualitetin. Mund të zgjidhni edhe Agatën, që do ju ndihmojë të stimuloni mendjen dhe të rrisni përqendrimin duke u bërë të dobishëm si per punën, por edhe për studimin.Nëse dëshironi të jeni me humor të mirë, dëshirë për të jetuar, kreativitet dhe iniciativë, teë jeni dinamike dhe ekstroversë, të keni më shumë autostimë dhe kurajo për t’u përballur me të gjitha situatat, Citrina është guri i përshtatshëm.

binjaket-guri-cmuar.jpg


GAFORRJA

Shenjës së Gaforres, të drejtuar nga Hëna, i jepen gurët e bardhë apo ngjyrë qumshti. Guri që zakonisht i atribuohet shenjës suaj është Perla, qëe ka funksionin të ëmbëlsojë, qetësojë, dhe të sjellë ekuilibër. Për gratë që dëshirojnë nje shtatëzani ose dëshirojnë të rrisin feminilitetin e tyre, është e keshilluar vacanërisht Guri i Hënës (Adularia).

gaforrja-guri-cmuar.jpg


LUANI

Shenjës së Luanit, të drejtuar nga Dielli, i përkasin gurët e verdhë apo ato shumë të shndritshëm. Guri simbol i kësaj shenje është diamanti, më brilanti i të gjithë gurëve, që mban energji dhe mbështetje tek shëndeti i Luanëve, duke lehtësuar tensionet nervore dhe duke pastruar organizmin nga toksinat e tepërta. Diamanti ndihmon gjithashtu në mendimin dhe në fokalizimin, më mirë se si të arrini dëshirat tuaja. Për të stimuluar kreativitetin tuaj dhe për të rritur besimin në vetvete është e keshillueshme veçanërisht Ambra (Qelibari).

luani-guri-cmuar.jpg


VIRGJËRESHA

Shenjës së Virgjëreshës, të drejtuar nga Mërkuri, i jepen gurët gri, të ndryshueshëm, ose opaleshente. Guri i kësaj shenje është konsideruar Zafiri që mund të japë energji shërimi dhe dashurie për ata që kanë nevojë. Për të forcuar kujtesqn dhe për të përorur më mirë intuitën dhe racionalitetin, si edhe për të kundërshtuar pasigurinë dhe frikën, është më se i dobishëm Kunzite. Në nivel fizik, janë të këshilluar Kuarci Rutilato, shumë i dobishëm kundër lodhjes, ose Agata, që është konsideruar si një energjizues shumë i mirë, që jep forcë në çdo nivel.

virgjeresha-guri-cmuar.jpg


PESHORJA

Shenjës së Peshores, të drejtuar nga Venusi, i jepen gurët jeshilë. Për dashurinë është e keshilluar Tormalina Jeshile, ndoshta e vënë në një varëse apo në një unazë, që ju jep edhe pak prakticitet. Ndërsa në momentet që nuk ndiheni shumë mirë, zgjidhni Opalin, veprimi i të cilit do ju japë pak energji. Malakiti është i vlefshëm në profesion, që qartëson, mban të qartë objektivin dhe forcon aftësine kritike. Për të përmirësuar sensualitetin tuaj drejtojuni Krizoprazios, për të tërhequr dashurinë nuk ka asgjë më mirë se të mbani kuarcin rozë të vendosur në unaza, byzylykë, dhe mbi të gjitha nëpër varëse.

peshorja-guri-cmuar.jpg


AKREPI

Akrepëve, të drejtuar nga Plutoni u janë bashkangjitur gurët me ngjyrë të kuqe. Guri i shenjës është Rubini që ju mbron nga të gjitha negativitetet, nga dëmtimet fizike, apo nga sëmundjet, ose Agata qe favorizon rigjenerimin dhe rritjen, rezistencën e trupit dhe rinovon fuqinë dhe vitalitetin. Korniola do teë ndihmojë të lindurit e kesaj shenje të arrijnë qëllimet e tyre, duke u dhënë shtytjen dhe ambicjen e nevojshme. Ndër të tjera, inspiron një besim të kurajshëm dhe pozitiv në vetvete dhe është veçanërisht e dobishme kundër problemeve të zorrëve apo problemeve nervore. Për të tërhequr dashurinë, mbani Rodrokrozit, që stimulon të qenurit spontan dhe për të manifestuar ndjenjat tuaja.

akrepi-guri-cmuar.jpg


SHIGJETARI

Shigjetarëve, të drejtuar nga Jupiteri, u atribuohen gurët bojëqielli apo gurët e kuqerremtë. Guri tipik i kësaj shenje është Turkezi, që ka funksionin tipik mbrojtës dhe që garanton vitalitet për të gjithë trupin. I dobishëm si në dashuri, por edhe në profesion, për të zhvilluar intuitën, njohjen, mirëkuptimin e vetes dhe të të tjerëve, dhe për të favorizuar komunikimin, është Axuriti.

shigjetari-guri-cmuar.jpg


BRICJAPI

Bricjapëve, të drejtuar nga Saturni, u janë asociuar gurët e zinj dhe të errët. Guri tipik i kësaj shenje është Onici që ndihmon të lindurit në këtë shenjë për të kapërcyer vështirësitë duke i stimuluar vazhdimisht për të realizuar individualitetin e tyre dhe për të rregulluar impulse seksuale. Per t’u karikuar me energji mund të zgjidhni Opalin e Zi, gurin e komandimit, i dobishëm edhe si stimulant apo antidepresiv. Për profesionin është i dobishëm Tormalina e Zezë, guri i komandimit, që ju bën të aftë të mund të influenconi mendërisht personat e tjerë. Për shëndetin mund të zgjidhni Osidianin, që është e këshillueshme për traumat dhe dhimbjet.

bricjapi-guri-cmuar.jpg


UJORI

Shenjës së Ujorit, të drejtuar nga Urani, i asociohen gurët e errët, blu, lejla, dhe të zinj.Guri tipik i Ujorit është Kuarci, që ndihmon të vihet rregull në mendime dhe të qartësohet mendja, ose Zafiri Blu veçanërisht i dobishëm për shëndetin apo për dashurinë. Kristali i Shkëmbit, lloj kuarci i veçantë, i konsideruar si pastrues dhe mbrojtës, i sjell të lindurve në këtë shenjë fuqizimin e forcës së tyre jetësore.

ujori-guri-cmuar.jpg


PESHQIT

Shenjës së Peshqve, e drejtuar nga Neptuni, lidhet me gurët bojëqielli apo të shndritshëm. Peshqit janë shumë të ndjeshëm dhe prandaj duhet të perdorin gurët për t’u mbrojtur, si për shembull Ametistin dhe Akuamarinën, që konsiderohen si gurët e kësaj shenje, që i mbrojnë të lindurit e shenjës dhe rrisin energjine ë tyre jetësore. Ametisti në veçanti është i dobishëm për të rritur autostimën, për tëforcuar vullnetin, memorien, autokontrollin. Për dashurinë mund të jetë e dobishme të mbani një Akuarinë, të vënë në një unazë apo një varëse, që ndihmon të shprehni lirshëm mendimet dhe ndjenjat tuaja.

peshqit-guri-cmuar.jpgPamfleti.net
Kush nga grate ktu do ma baje dhurate 1 gur akuamarine e tja shpreh ndjenjat asaj ta marr per gru?😂😂
 
Top