C'është JETA!

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: ا'është JETA!


Jeta është:

-ëndërr për të mençurit,

-lojë për të çmendurit,

-komedi për të pasurit,

-tragjedi për të varfërit.

 

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: ا'është JETA!

...Eshte te jetosh do te thote te braktisesh dhe te kesh guxim te perballosh heret a vone, hendekun midis teje dhe jetes.
 

kanitaa

Antarë
اështë jeta...?

Një pyetje me shumë përgjigje, por pa asnjë përkufizim të sakte.
Të jetoshë do të thotë të jeshë gjithëmonë me një fytyrë të qeshur. E qeshura jo vetëm që u jep jetë viteve, por edhe shtonë vitet në jetë. Me një ilaç të quajtur optimizëm, me një forcë të quajtur besimë dhe me armët të quajtura buzëqeshje dhe guximë, do të zbuloshë se çështë jeta me të mira e me të keqija. Në fund të fundit në asnjë cep të certifikatës tonë të lindjes nuk është shkruar 'JETA ثSHTث E LEHTث' por gjithësesi duhet të mësoshë se ia vlenë të jetoshë....​
1ced79113.jpg
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: ا'është JETA!

Imazhi me racional dhe i kapshem nga mendja njerzore..:)),,"abstraksion" veprimesh dhe mendimesh te nderthurura ne nje segment kohore ,,,
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: ا'është JETA!

Ajo qe na terheq per hunde dhe sa here te lodhemi prej saj na gjuan nje lepirese kinse sa per ti dhene vetes kuptim.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: ا'është JETA!

Nje uragan ! shpetoj kush shpetoj dhe u zhduk kush u zhduk.
 

Monique

With or Without u
Titulli: ا'është JETA!

dikur kam shkruar nje ese mbi kete teme...vetem se zor ta gjej e ta risjell ketu

por e kam paragonuar me nje udhetim ne tren ,ku ndeshemi me cdo lloj pasagjeresh ,ku praktikisht i bie te jene njerez ,ngjarje te jetes sone

gjithsesi per mua jeta eshte nje udhetim i gjate me nje destinacion te mirepercaktuar
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: ا'është JETA!

Nje diell, qe brenda nje dite perfundon.
 

Monique

With or Without u
Titulli: ا'është JETA!

eshte interesante sesi padashje gjen dicka qe e ke shkruar diku neper NET dhe befas e gjen por nen autoresine e te tjerve....Ku Copyright kshu?

nejse rendesi ka qe e gjeta dhe po e ndaj me ju....kjo ka qene ajo qe kam shkruar ne nje teme te ngjashme para shume vitesh diku nga 2006 por qe ende e mendoj te tille!


Para disa kohesh kam lexuar nje liber ku jeta paragonohej me nje udhetim ne tren
Nje shkrim shume interesant

Jeta eshte si nje udhetim me tren:
Shpesh hipet e zbritet, ndodhin aksidente…ne disa ndalesa ndodhin surpriza te kendshme ne disa te tjera disa te pakendshme
Kur lindim dhe hipim ne tren takojme njerez ne cilet besojme
qe na shoqerojne pergjate gjithe udhetimit Prinderit Tane

Por fatkeqesisht e verteta eshte komplet ndryshe:
Ata zbresin ne nje stacion dhe na lene pa dashurine dhe afeksionin e tyre, pa shoqerine e tyre

Edhe pse shume te tjere hipin ne kete tren dhe behen shume te rendesishem per ne: Jane motrat vellezerit, miqte tane dhe gjithe persona shume te dashur per ne

Disa nga keta qe hipin e konsiderojne kete udhetim si nje shetitje
Disa te tjere gjejne nga ky udhetim vetem trishtim
Ka nga ata qe hipin ne kete tren me deshiren e madhe per te ndihmuar ata qe kane nevoje
Dikush le nje shije te hidhur kur zbret
Dikush hipen dhe zbret aq shpejt saqe veshtire te veme re prezencen e tij
Dikush na ben te habitemi kur zbret dhe na le te bejme kete udhtim vetem
Ka nga ata qe do deshironim te udhetonim por qe vendi prane tyre eshte i zene
Por nuk duhet te shqetesohemi keshtu eshte udhetimi..plot me sfida, endrra,fantazi,shpresa…por pa kthim mbrapa
Kerkojme te bejme kete udhetim ne menyren me te mire te mundshme.
Kerkojme te shkojme mire me te gjithe ata qe bejne pjese ne kete udhetim dhe kerkojme me te miren nga ta
Kujtojme qe ne kete udhetim ka nga ata qe do kene nevoje per ne
sikunder edhe ne per ata, qofte edhe per nje fjale te mire..udhetimi eshte i gjate
Misteri i gjithe ketij udhetimi eshte se asnjehere nuk e dime se kur do zbresim perfundimisht dhe gjithashtu se kur personat qe na shoqerojne do duhet ta bejne, sikunder edhe personi qe do kemi prane nuk dime se kur do ti duhet te zbresi
Une mendoj se do me vi shume keq kur te vi momenti qe do me duhet te zbres nga treni…jam e bindur
Ndarja me miqte qe kam takuar gjate ketij udhetimi do jete e dhimbshme
Ndarja me njerzit me te dashur do jete shume e trishte
Por shpresoj qe heret a vone te gjithe do zbresim ne stacionin qendror me nje valixhe qe para se te niseshim nuk e kishim
Dhe ajo qe me ben te ndihem mire eshte fakti qe kam kontribuar sadopak per te mbushur bagazhin e secilit

Ju..miqte e mi mundohemi te bejme te pamunduren qe te jete nje udhetim qe tia vlej…Te mundohemi qe kur te na duhet te zbresim te kemi lene nje vend bosh qe do te kujtohet gjithmone me nostalgji dhe me kujtime te bukura per ata qe do duhet te vazhdojne udhetimin pas nesh

TE GJITHE ATYRE QE BEJNE PJESE NE TRENIN TIM I UROJ UDHETIM TE MBARE!!


PS: Marla e mban mend :)
 

VIP

V.I.P
Titulli: ا'është JETA!

Jeta eshte vetem nje pasqyre, dhe ate qe sheh aty duhet patjeter ta shohesh njehere brenda vetes.
Wally ‘Famous’ Amos (1936 – )
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Titulli: ا'është JETA!

Jeta sipas meje


tumblr_n0edxe85W41sgn8xeo1_400.gif

tumblr_mu0s4wSaE21rpz385o1_400.gif
 

Attachments

 • tumblr_n0edxe85W41sgn8xeo1_400.gif
  tumblr_n0edxe85W41sgn8xeo1_400.gif
  534 KB · Shikime: 0
 • tumblr_mu0s4wSaE21rpz385o1_400.gif
  tumblr_mu0s4wSaE21rpz385o1_400.gif
  958.7 KB · Shikime: 0
 • tumblr_n0edxe85W41sgn8xeo1_400.gif
  tumblr_n0edxe85W41sgn8xeo1_400.gif
  534 KB · Shikime: 0
 • tumblr_mu0s4wSaE21rpz385o1_400.gif
  tumblr_mu0s4wSaE21rpz385o1_400.gif
  958.7 KB · Shikime: 0

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Jeta eshte nje loje mendimesh qe precepton inertesin e veprimeve tona.
 
Top