C'eshte politika?

Jeta

Anëtar i Respektuar
Politika ne pergjithesi eshte nje sistem vlerash... eshte nje instrument, ose perbehet nga instrumente social-ekonomike per te administruar nje grup shoqeror...

C'paraqet per ju politika ne pergjithesi?

________

Nje poezi gjermane portetizon politikanin e sotshem ne kete menyre:

Ndryshe ji, ndryshe trego
Ndryshe fol, ndryshe mendo
Gjithcka duro, gjithcka levdo.
Gjithkund shtiru, mos prish punen
Nga fryn era, ktheje gunen.
Per mire a keq, u nenshtro
Gjithcka zbato, gjithcka trillo
Vetem per vete shih- perfito:
Te gjitha keto kush i ben dot
Politikan quhet sot!
 

Lolita25

So EmoTionaL
Titulli: C'eshte politika?

Ky esht nje email qe kam marr shum koh me pare nga nje shoqe e imja...

ا'është Politika?

Nje femije pyet babane, Baba cfar eshte politika? Babai mendohet pak dhe
pastaj i shpejgon, po ta tregoj me nje shembull biri im; une qe punoj dhe sjell
ne shtepi para jam kapitalisti, nena jote me qe i administron parate e mija
eshte qeveria, gruaja qe na fshin shtepine eshte klasa punetore, ti biri im qe
ke te drejtat e tua mbi kete kapital je populli, motra jote qe porsa na ka
lindur eshte e ardhmja.
Djali i nguliti mire ne mendje keto thenie te babait te vet dhe shkoi te
fleje duke menduare persa i tha i ati. Pas ores dy te nates, djali ishte akoma
zgjuare dhe mendohej, nderkohe qan motra e tij e vogel dhe ai shkon ti flas
dikujt qe te perkujdesej per motren. Shkon tek babai por nuk e gjeti, shikon
nenen ne nje gjume te thelle, shkon tek pastruesja dhe atje gjen edhe te jatin
qe ishin mberthyere keq...
Atehere djali kthehet tek motra e vogel qe qante dhe i thote, motra ime mos
qaj me se une e kam kuptuare mire se cfar eshte politika. Kapitalisti rri
siper klases puntore ndersa qeveria fle gjume per shtate pale qefe dhe popullin e
shkrete nuk e degjon askush ndersa e ardhmja dhjet ne breke.
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Titulli: C'eshte politika?

Politika per mua sesht tjeter vec se koncentrat i ekonomis ...
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Titulli: C'eshte politika?

Ndersa mua me ka ardhur nje email i ngjashem me tenden lolita25

اfare eshte politika?

Nje djalosh shkon ne shtepi dhe i thote te jatit Baba ne shkolle na kerkojne nje pergjigje neser dhe ka mundesi qe te na bejne hartim me kete teme Po ku eshte pyetja ? cfar ju kerkojne ? pyeti babaj C'eshte politika Baba ! Ja kjo eshte pyetja E ema qe nderhyri menjehere duke thene Eh mor bir e gjithe bota politiken e quan rospi se ashtu eshte dhe ti ashtu ju pergjegj neser mesusesI jati u pergjegj menjehere Jo moj grua nuk eshte aq e thjesht sa e mendon ti pergjigja dhe nuk eshte percaktim i sakte ai qe the per politiken Po he pra babi me trego i tha djali Per ta konkretizuar qe ti ta kuptosh me sakte dhe kjarte se cfar eshte politika, po te sjell shembull shtepine tone Une si koka e shtepise jam qeveria, mami parlamenti ti populli, vllai tend gjashte muajsh eshte e ardhmja kurse sherbysja jone eshte klasa puntore Une pergjigjem per punet e jashteme dhe te brendeshme dhe per gjithe nevojat e parlamentit , popullit dhe klases puntore Merrem dhe me propaganden per progresin e ardhmerise.. Mami , parlamenti, gjithmone kerkon nga qeveria , per te plotesuar nevojat e popullit Ti si popull , kerkon si nga parlamenti e si nga qeveria Klasa punetore mban shtetin ne pergjithesi duke filluar nga ty si popull, e ne sherbim parlamentit e sidomos te qeverise . Te gjithe bashke mendojme per brezin e ardhmerise..

Ne mbremjen e asaj dite, ne shtepi erdhen disa mysafire keshtu qe djali u detyrua te flinte me vellane e vogel ne nje dhome Gjat nates i vogli filloj te qante ..kishte nevoje per tu nderruar dhe me qe vllai me i madh nuk dinte cfar ti bente , vajti te dhoma e prinderve duke trokitur lehte Me qe asnje nuk po pergjigjej hapi deren nga dale dhe shehe qe e ema po flinte ne nje gjume te thelle Te qarat e vellait vazhdonin dhe ai mendoj po shkoj te theres sherbyesen se dhe baba nuk qenka ketu duket po fle me mysafiret me nje dhome Keshtu beri .Vajti ne dhomen e sherbyses trokiti lehte ne dere, po pa pergjigje Hapi deren nga dal, kur shef baben ne nje krevat me sherbysen.. I llahtarisur u kthye ne dhome U mundua te merrej me te vellane por me kot se nuk dinte cfar ti bente ..Ne mengjes para se te ikte per ne shkolle, i jati me autoritet e pyeti ne sy mysafireve He bir pa me thuaj cfar eshte politika? Djali buzeqeshi e duke e par ne sy ju pergjegj duke i theksuar fjalet Qeveria shkerdhen klasen punetoreparlamenti ja ka ras gjumit Populli here te qeveria e here te parlamenti as kush nuk ja ve veshin dhe Ardhmeria ngeli me pelenat mbushur me m..
Luciana RUCO
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: C'eshte politika?

Politika do te shpjegohej me se miri ne gjuhen e popullit si "rregullat e lojes" me te cilat nje sistem shoqerore eshte i organizuar.

Ka influence ne te gjitha sferat e jetes duke filluar qe nga uji qe pijme, ushqimet qe hame, ajeri qe thithim dhe cdo sherbim apo produkt qe ne perdorim ne jete.

Fatkeqesisht shoqerite nuk e kuptojne rendesine qe ka politika ne jetet tona dhe shume here rezultojne te jene neglizhent ndaj zhvillimeve te kohes pa e kuptuar qe ato do te jene "viktimat" apo perfituesit e nje ligji apo nje tjetri qe kalohet ne institucionet legjislative te vendit te tyre.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: C'eshte politika?

Blood, Money and Power
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: C'eshte politika?

Vare se ku behet politika...

politics.gif
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: C'eshte politika?

Njerezit qe nuk e dine cfare eshte politika, nuk e kane haberin, flasin per politike!

Politika ne vetvete nuk eshte as e keqe dhe as mort qe bie mbi nje popull, perkundrazi, eshte modeli me i mire i rregullimit te nje shoqerie. Ne sisteme te ndryshme, politika merr perkufizime te ndryshme. Nese nen komunizem politika ishte "vija e partise" dhe "iso te Madhit", ne demokraci politika eshte perfaqesimi dinjitoz i interesave te individit sipas parimit pakica i bindet shumices. Indivi delegon pushtetin e tij me vote te lire ne duart e te zgjedhurve, atyre qe zgjedhin te perfaqesojne nje grup shoqeror.

Emrin e keq apo te mire politikes, ia bejne politikanet. Te dish kujt tia japesh voten, eshte sa zgjuarsi edhe investim per te ardhmen tende si individ apo te shoqerise ne teresi. Politikani eshte perfaqesues dhe mbrojtes i interesave te grupit shoqeror qe e ka zgjedhur, dhe si i tille, qendrimi i tij ka ndikim direkt ne interesat e zgjedhesve.

Nuk mund te jesh politikan i mire nese nuk je nje shtetas i mire ! Te jesh shtetas i mire do te thote te njohesh lirite dhe pergjegjesite karshi shtetit, individit dhe shoqerise ne te cilen jeton.
 
Top