Çfarë do të bënin nëse burrat nuk do të ekzistonin për 24 orë? Përgjigjen gratë

Senseo

.
Staf në FV.AL
0B9F00ED-8FA0-4469-8137-44AC18BD43B8.jpeg

Një faqe e huaj në Instagram,”Girls Against Oppression”, e krijuar vetëm për vajza dhe e ndjekur në së shumti nga vajza ka shtruar një pyetje: “çfarë do të bënit nëse për 24 orë burrat nuk do të ekzistonin”.

Përgjigjet janë të ndryshme dhe janë grupuar si më poshtë. Ajo që vihet re dhe është më shqetësuesja është frika e tyre e vazhdueshme nga ngacmimet e meshkujve.

“Një shëtitje dhe bisedë mbase në natyrë, por natën”.

“Aktivitet sportiv në natyrë, çfarëdo që të jetë: ngjitje në mal, kamping apo plazh”.

“Do vishja çfarëdo që të më donte qejfi, pa menduar si dukem me këtë”.

“Do shkoja diku për të kërcyer”.

“Do provoja të flija një natë jashtë, në rrugë”.

“Asgjë, do jetoja e qetë e do ecja në rrugë në çdo orar pa frikën se ndonjë burrë do më ngacmonte, qoftë edhe me fjalë”.

Copyright 2021 ZEMRA. All Rights Reserved.
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Vetem 24 ore ? Shume pak. ?

Do perfitoja cdo seconde si kur ishnjam beqare.?
 
Ajo qe te terheq vemendjen eshte fakti se grate e anketuara kane dhene pergjigje te thjeshta, ne kuptimin qe nuk eshte se kane menduar/pretenduar gjera te medha.
Me shume te duket sikur kane zgjedhur aktivitetin fizik per lodhur trup e mendje sepse nuk rrine dot pa ne burrat, dhe kjo gje na ngroh, na jep shprese, na ben te ndjehemi te rendesishem?

Ajo e fundit qe ka thene se do dilte pa friken se e ngacmonte ndonje burre ka qene feministe?
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Po hic o cdo beja ,rutinen
Pas 24 oresh aty do dilnin ,si kerpudhat pas shiut lool
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Cfare do benin.Hiq,llafe grash ;)
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
Me moshe eshte ajo pune mendoj une.
Ne nje fashe moshe do çmendeshin, ne nje tjeter fashe moshe s'do e vrisnin mendjen, fundja ça do u duheshin?! lool
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Me moshe eshte ajo pune mendoj une.
Ne nje fashe moshe do çmendeshin, ne nje tjeter fashe moshe s'do e vrisnin mendjen, fundja ça do u duheshin?! lool
Per hije po qelloi i gjate se fiks si cader do behet lool
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Jo se i lava dhembet me furce pa kolinoz lool
Mos me shty tutje aman lool
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Do me merrte malli lol se nuk do kisha me k te zihesha ?
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
E o mja i hengre thojte se i le gishtat lakuriq ne gjithe kte te ftohte ...lool
Opo tani jemi mire se çoç verdallisemi dhe ndonje cope here i hame po ca do bejme nese na fusin ne karantine thuaj, do ham edhe kockat lool
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Opo tani jemi mire se çoç verdallisemi dhe ndonje cope here i hame po ca do bejme nese na fusin ne karantine thuaj, do ham edhe kockat lool
He mos ndill ters e ti , se une kur hy ne karantine filloj flas me murin, dollapin ,pemet ne oborr
Dhe sec kam i frike qe po hyra prape ,do fillojne e te me pergjigjen kte here lool
 
Top