Çfarë është Atlantropa ?

Osvaldo Guerrieri tregon utopinë e Atlantropës: projekti me të cilin arkitekti Herman Sorgel, në fillim të shekullit të njëzetë, për të kapërcyer krizën ushqimore, pasi popullsia botërore po i afrohej 2 miliard njerëz, planifikoi të thajë Mesdheun për ta bërë atë një fushë të madhe.
Kjo është historia e pabesueshme e një arkitekti gjerman, i cili gjatë gjithë jetës së tij ndoqi një ide që, në varësi të dekadave, konsiderohej brilante, vizionare, e rrezikshme, e çmendur dhe, në kohët e fundit, shkencërisht e gabuar.
Sorgel ishte i shqetësuar për krijimin e një sistemi për të shmangur katastrofa të tilla njerëzore. Prandaj ideja e Atlantropa (që dikush më vonë e quajti Paneuropa).
Kjo është ajo që konsistonte në: bllokimi i ngushticës së Gjibraltarit dhe kështu ndalimi i ujërave të Atlantikut, dhe në ngushticën e Dardaneleve për të tharë Detin Mesdhe dhe për ta bërë atë pjellore. Operacioni do të kishte prishur mijëra metra vijë bregdetare, do të kishte bashkuar Siçilinë me Kalabrinë dhe Sardenjen me Korsikën....
Atlantropa3-350x425.jpg

 
Vizioni fantazia arti letersia kultura e shumë gjëra të tjera, janë frut i çmendurisë.
Një poet që ka sukses me vargjet që shkruan... a nuk është një i çmendur që flet me hënën, me pemët me lulet 😄
Ndryshimi është tek dosa, dhe perdorimi i kësaj çmendurie 😎
 
Vizioni fantazia arti letersia kultura e shumë gjëra të tjera, janë frut i çmendurisë.
Një poet që ka sukses me vargjet që shkruan... a nuk është një i çmendur që flet me hënën, me pemët me lulet 😄
Ndryshimi është tek dosa, dhe perdorimi i kësaj çmendurie 😎
Shume e vertete, shumica e gjenive kane qe pak te çmendur ose komplet😁
 
une flas shume me henen, kshuqe.. :)
Të mos ngatrrojmë çmendurinë, si viktimë e një pasioni të caktuar e të pakontrolluar, me një budalla i cili ka mungesë logjike 🥴
Çmenduria nuk është pastaj kaq negative. Vetëm konsiderohet një kalim përtej ligjeve të natyrës. Gjithçka që shohim përtej këtyre ligjeve të caktuara nga natyra është frut i njeriut me pasionin e tij të çmendur tej limitit. Gjë që njeriu është magjepsur gjithmonë ky rebelim..📡🚀🙄
rivistastudio.com_.jpg
Ps.
Ç'të thotë hëna Soul 🧐😋
 
Të mos ngatrrojmë çmendurinë, si viktimë e një pasioni të caktuar e të pakontrolluar, me një budalla i cili ka mungesë logjike 🥴
Çmenduria nuk është pastaj kaq negative. Vetëm konsiderohet një kalim përtej ligjeve të natyrës. Gjithçka që shohim përtej këtyre ligjeve të caktuara nga natyra është frut i njeriut me pasionin e tij të çmendur tej limitit. Gjë që njeriu është magjepsur gjithmonë ky rebelim..📡🚀🙄
Shiko fotografinë 1938128
Ps.
Ç'të thotë hëna Soul 🧐😋
Jam me cel e nuk shkruaj dot rehat tani. Por ky arkitekti me projektin e tij thjesht me risolli ne mendje disa te tjere te cilet perbenin futuric architecture ne shek 18-19 dhe kurre nuk u bene realitet, ndonese me te bemshme se ky; si ideal city nga Nicol Ledoux, apo skicimet e Etienne Louis Boulle me memoriumin e Cenotaphe a Newton.
Jo cdo zgjidhke kreative eshte e duhura ndaj shyqyr qe per cdo propozim ka dhe komision vleresimi.😁


Gjthss, para 2 vitesh 2 kolege te mite projektuan 1 komplex ne Mars me materiale bambuje. Ishte fantastik dhe ne menyren si e kishin konceptuar por just project proposal mbetet.
 
Nqs një i çmendur prezanton në studim se si të mbjellë domate në hënë, është me e lehtë të gjejë financime për realizimin e këtij studimi ky i çmendur, sesa një i mënçur që do të blejë hotel në bregdeti diku 😀
 
Nqs një i çmendur prezanton në studim se si të mbjellë domate në hënë, është me e lehtë të gjejë financime për realizimin e këtij studimi ky i çmendur, sesa një i mënçur që do të blejë hotel në bregdeti diku 😀
Po e vertete. E di sa lek hidhen ne konkurse ekologjike dhe sustainable per ne Afrike? Nderkohe qe ne ato zona s'kane as kanalizime ujitese apo drita elektrike.
 
Atëherë e ndani mendimin që të bësh diçka me vlera duhet të jeshë sado pak çmendur ? 🙃

Merrni disa emra famoz që njohim pak nga të gjitha fushat... Van Gogh, Munch, Alda Merini, Byron e shumë të tjerë për mos thënë të gjithë krijuesit e kanë të pranishme çmendurinë.

Aristoteli thonte që "nuk do jeshë kurrë një gjeni nqs nuk ke pak çmenduri".
Ai i paralelizon këto dyja që shkojnë bashkë me njëra tjetrën; gjenialitetin me çmendurinë.
 
E dija kete ide te çuditshme
Mesdheu eshte nder pelat e botes .
Ne vend qe te mendojme si ta mbrojm
dhe ta mbajme te paster , idjotet mendojn ta thajn !!
Ndoshta duhet rishikuar idjeja per te pare mundesin e uljes se nivelit 1-2 m
per te shpetuar permbytjet e Venecias psh etj
 
E dija kete ide te çuditshme
Mesdheu eshte nder pelat e botes .
Ne vend qe te mendojme si ta mbrojm
dhe ta mbajme te paster , idjotet mendojn ta thajn !!
Ndoshta duhet rishikuar idjeja per te pare mundesin e uljes se nivelit 1-2 m
per te shpetuar permbytjet e Venecias psh etj
Imagjino Venecia dy- treqind metra mbi nivelin e detit sipas këtij projekti 🙃🙈
 
Imagjino Venecian ,Marsejen , Barcelonen , Durrsin , Athinen , Stambollin,
Napolin, Saranden , Romen , Shengjinin ,
Nolin , Valencen etj pa det !!!
 
Top