Cfare eshte BURSA?

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Bursa nuk eshte asgje me shume se sa nje treg i rregulluar ku individet takohen per te shkembyer vlera mobiliare dhe valuta te huaja.
Bursa hyn tek kategoria e tregjeve dytesore, pasi aty trajtohen tituj qe jane hedhur ne treg dhe jane ne qarkullim.
Ajo nuk eshte vetem nje treg dytesor, por edhe zyrtar (i regulluar) pasi paraqet operacjonet e shkembimit ne menyre te disiplinuar.
Detyra e burses eshte te marre prenotimet nga operatoret (individet qe marrin pjese ne burse) dhe te bej shitblerjen sipas ligjeve te kerkeses dhe ofertes.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Brava amore...Une shume gjera se di si thuhen ne shqip.Kete vere mesova disa terma finace dhe bankash. :kiss
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Brava amore...Une shume gjera se di si thuhen ne shqip.Kete vere mesova disa terma finace dhe bankash. :kiss

Dalengadale zemer...:)

Gure gure behet mure, mure mure behet kalaja!
Ja dhe une duke lexuar materjale ne shqip ja kam mesuar emrat se as une nuk i dija:) (dhe shume nuk i di akoma:))
 

brunja

Antar Aktiv
BURSA (STOCK EXCHANGES) - ështe institucioni ku zhvillohen veprimet e shitblerjes te llojeve te ndryshme te letrave me vlere dhe te nje serie mallrash te standartizuara.Si nje organizem me nje teresi shume te madhe ekonomiko-financiare per te gjithe vendet e botes bursa mund te jete organiziuar ne formen e nje shoqerie aksionere private ose si nje shoqeri financiare e krijuar dhe e kontrolluar nga shteti.
 

BuRreLsss

Anëtar i Nderuar
Wow sa shum njohuri.....Dhe e mbaja veten per financjer te zotin :(:(:(.
Nejse sa te rrojm do te mesojm :D !
Briciolo un e dija qe Bursa Futet ne kategorine e tregjeve primare :D !
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
Titulli: Cfare eshte BURSA?

Kjo gje mund te kete qene atehere kur eshte postuar kjo teme por tani me pak fjale eshte nje Prosti qe c,do njeri ben pasuri duke u fshehur pas saj, duke krijuar panik mes njerzeve qe valuta e saj te rritet dhe shitet me c'mim te larte, kur ti vije dita pastaj nuk ja vlen asnje kacidhje..........

per ato qe kuptojne anglisht shihni videon poshte c'fare do te thote Bursa

 

KENT

Anëtar i ri
Pe: Cfare eshte BURSA?

Duhet te mbarosh shkollen per ekonomist qe te moresh vesh nga keto gjera.
 
Top