• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Cfare eshte Halloween per ju???

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!Un nuk e dija me then te drejten se cfare ishte Halloween...pak vite me pare e kam mesuar.Po e kam mesuar me ato qe kam degjuar e ckam lexuar, kam degjuar se ka ardhur nga Amerika e ne e kemi adaptuar..........................Sipas kalendarit anglosakson nata e 31 tetorit me 1 nendorin data kur takohen shtrigat dhe shpirtrat me Shenjtoret.....dhe kungulli i boshatisur dhe me fytyre tmerri ishte nje atraksion qe vihej ne prag te deres.

Kjo feste "pagane" ne fakt nuk eshte e pare me sy te mire nga disa per motive fetare, sepse dita e Shenjtoreve 1 nendor dhe 2 nendori perjkutimi i te vdekurve sipas fes katolike krijon nje kontrakst duke pare aspektin makaber e karnivol qe ka Halloween e keshtu kundershtohen me ndjenjat fetare e personale te secilit rreth vdekjes dhe respektit per te vdekurit.

Megjithate pasi shpjegojm anen simbolike dhe domethenese daktike te Halloween-it e duke e len menjane kete aspekt le te hyjm ne ate me praktik :D....qe do te thote: se shum besojn eshte nje feste per femijet ku mund te han e te shperndajn embelsira e te bejn lojra, shaka naten :). Por edhe per te rriturit gjithashtu te cilet impenjohen te maskohen e te pikturohen si mostra, shtriga e djaj e dalin me shoqerin e festojn....................................................Po per ju cfare eshte Halloween??? Perse e festoni?? dhe meqe ra fjala a keni bere ose blere ndonje maskim interesant? :fluturverdhe:
 
Last edited:

Quku

Marakli Krapit
Pe: Cfare eshte Halloween per ju???

reklam dyqanesh :D se kam festu naj her as nuk e kam nermen me e festu naj her
 

ReNdEx

Interist Forever
Mosha
32
Vendndodhja
Rrugve
Pe: Cfare eshte Halloween per ju???

Se kam festuar ndo nje her kte lloj fetse kam qejf ti kem djallet bernda vetes e te mos i nxjerr po i nxorre skthehen me ata LOL LOL
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Cfare eshte Halloween per ju???

Po permend si anet pozitive dhe negative.
Pozitive: Nje rast per tu vesh me kostume te ndryshme se skemi raste te tjera gjate vitit. Gjithashtu me pelqen kur vijne kalamajt e trokasin never dyer dhe ne i qerasim me karramele dhe cokollata, ka lezet ti shofesh kalamajt te lumtur.
Negative: Ca leke dhe pune me shume per tu shpenzuar nga bashkia per te pastruar vendin mbas zjarreve qe ndezin njerzit. Gjynaf edhe per ca kafshe qe i marrin njerzit dhe i djegin neper zjarre te gjalle. Mund t'ju duket e pabesueshme por ktu tek mu kshu bejne, ka pas plot raste qe kane djeg noi qen qe ka dal ne rruge pa te zotin. :(
 
Top