Cfare eshte NATO?

Loyalty

Anëtar i Nderuar
NATO eshte shkurtimi i North Atlantic Treaty Organization, ose me sakte, Oraganizata e Mbrojtjes Nordatlantike qe ka si qellim bashkepunimin internacjonal per mbrojtjen e vendeve anetare.
1949 - Njohja e NATO-s me mbeshtetje te Paktit Atlantik, ne 4 prill 1949 ne Washington DC.

Masa e Traktatit, nenkuptohet qarte ne artikullin 5 i cili thote:

"Shtetet anetare bien dakord me njera tjetren qe cdo goditje e armatosur ndaj nje ose disa prej atyre, ne Europe ose Amerike Veriore, duhet konsideruar si goditje ndaj gjithe bllokut te NATO-s prandaj nese kjo gje ndodh, secila prej tyre ushtron te drejten e vetembrojtjes individuale ose kolektive, te njohur nga artikulli 51 i statutit te Kombeve te Bashkuara, duke perdorur armet derisa te risjelle sigurine e meparshme ne zonen Nordatlantike"


Kjo mase u morr per shkak te nje goditje-je te mundshme nga BS e cila nuk ndodhi kurre, megjithate kjo mase u perdor per here te pare ne 12 shtator 2001 si pergjigje e goditjes se kullave binjake ne N.Y.


Cfare mendoni per kete lloj politike?
Mendoni se eshte e vlefshme NATO?
 
Redaktimi i fundit:

orakulli

Anëtar i Respektuar
Nato eshte berthame e ushtrise se ardhshme te qeverise boterore.Ajo do te mbroje njerezimin jo me nga lufta midis kombeve dhe shteteve por nga cdo e keqe e mundshme qe do te lindi brenda vetes si dhe nga cdo agresin i mundshem qe do ti vije tokes nga jasht saj,si ato te formes natyrore ashtu edhe kunder civilizimeve te mundshme negative te hapesires.
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Se di Viola en eshte kjo ne vendin e duhur,pasiqe Nato nuk eshte organizate ekonomike???
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Se di Viola en eshte kjo ne vendin e duhur,pasiqe Nato nuk eshte organizate ekonomike???

Jam ne pritje te nenforumit te ri:D
S'kam ku ti ve keto info...dhe i vura tek nenforumi ku jam vete moderatore:)
Do ve dhe info te tjera prandaj;)
 

silvana

Anëtar i ri
Titulli: Cfare eshte NATO?

nato........nate mo,,,erresire nga shperthimi big bang-ut,,,pa drita tane shqiptaret ane e mbane globit.ka lezet kjo marreveshje,,,
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Cfare eshte NATO?

Nato or (North Atlantic Trity Organization) eshte nje organizate ushtrarake por dhe civile qe merr masat per shuarjen e konflikteve te armatosura neper bote dhe risjelljen e paqes.

Nato ka luajtur nje rol te mire ne interes te shqiptarve ne rastin e Kosoves por dhe ofrimit te fteses se shqiperise nen umbrellen e saj gje qe perfundimisht merr statusin ne prill te ketij viti dhe duhet te ndimoje qe dhe kosova te behet antare Natos.
Nato ka dobi te madhe per paqen, por dhe obligime te medha dhe shresoj qe shqiptaret te jene me te miret.

mendimi im eshte se NATO duhet te kete nje shtrirje Europe-Amerike dhe asnje shtrirje pajtimi me Rusine ,Kinen,Indine,Brazilin, ndryshe do ti bie vlera.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Pe: Titulli: Cfare eshte NATO?

Nato ka luajtur nje rol te mire ne interes te shqiptarve ne rastin e Kosoves por dhe ofrimit te fteses se shqiperise nen umbrellen e saj gje qe perfundimisht merr statusin ne prill te ketij viti dhe duhet te ndimoje qe dhe kosova te behet antare Natos.
Nato ka dobi te madhe per paqen, por dhe obligime te medha dhe shresoj qe shqiptaret te jene me te miret.

Jam dakort qe NATO ka qene hero per Kosoven por sa legjitime ishte nderhyrja ne Kosove eshte ceshtje tjeter. NATO duhet te luaj rolin e mbrojtes se vendeve anetare, sigurimin e paqes dhe perhapjen e demokracise. Ama kur ky roli kthehet nga mbrojtja ne sulm atehere del jashte sferes per te cilen ishte krijuar dhe nuk hyn me ne pune. Pasi ne vend qe te mbroj dhe minimizoj konfliktin, ne fakt krijon me shume krize. Edhe ka plot shembuj ku operacionet e NATOs kane shkuar keq dhe kane ngjallur debat.
Kshu qe derisa ti qendroj besnik qellimit per te cilin eshte krijuar eshte ne rregull dhe na nevojitet si organizate, sidomos ne ditet e sotshme ku kercenime te reja shfaqen dita dites.
 

Odeon

Relax
Nato eshte organizate ushtarake ashtu siç pershkruhet edhe ajo vete e cila orkestrohet mire dhe bukur nga amerikanet dhe anglezet kryesisht, te gjitha te tjerat jane dokrra.

Paradoksi i kesaj organizate eshte te shperndaje neper bote demokracine gje e cila nuk reflektohet ne asnje nen te saj. Sot Nato shkel ligjet qe ka krijuar vete, fjala vjen Afganistani, Libia, iraku, ku edhe vete anetaret e saj pranojne qe jane jashte kontekstit te tyre.

Dhe qershia mbi torte Siria..... Siria aktualisht nuk po sulmon asnje shtet tjeter dhe aq me pak Nato-n pra deri ketu ska asnje ekuivok mbi ligjin.

Dhe pyetja; çfare ben Nato ne afganistan prej sot e 15 vitesh? Po ne Siri? Po libine pse shkaterruan? Iraku sot eshte tmerri i jetuar i shekullit 21, kjo fale Nato-s.

Nato eshte nje strukture manipulative per te ngopur oreksin e ujqerve.
 
Top