Cfare eshte SHTETI?

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Shteti eshte nje organizem me pushtet politik, ndaj te cilit populli nenshtrohet ne kembim te shperblimit te interesave gjenerale te cilat jane: mbrojtja nga armiku, siguria e brendshme, drejtesia, rregulli publik, disiplina e marredhenieve ekonomike etj."
?
 

Lindii

Antarë i Respektuar
"Shteti eshte nje organizem me pushtet politik, ndaj te cilit populli nenshtrohet ne kembim te shperblimit te interesave gjenerale te cilat jane: mbrojtja nga armiku, siguria e brendshme, drejtesia, rregulli publik, disiplina e marredhenieve ekonomike etj."

Duke paraqitur ne kete menyre komunitetin shoqeror, dalim edhe ne idene e POPULLIT, i cili merr kete emer vetem nese ka Shtet.
Kjo do te thote qe asnje komunitet shoqeror tjeter, mund te marre emrin popull nese nuk eshte i karakterizuar nga nje organizem ligjor dhe politik si SHTETI.
Anetaret e popullit, jane te lidhur me njeri tjetrin fale nenshtetesise se njejte dhe fale barazise te se drejtave dhe detyrave qe kane perballe Qeverise nga e cila tutelohen.Nje shtet, per tu quajtur i tille duhet te paraqese 3 elemente:
  1. Populli
  2. Territori
  3. Qeveria Sovrane
Nuk perben Shtet me vete, nje popull pa territor (pshll. romet) dhe pa qeveri te veten (pshll. kurdet).
Nuk perben as shtet me vete nje popullate e vendosur ne nje territor qe eshte ne konflikt midis dy shteteve (pshll. Kosova para shpalljes formale te Republikes).
Nuk quhet shtet gjithashtu, nje territor dhe nje popull i perbere nga nje qeveri qe nuk eshte ne gjendje te garantoje dhe te permbushe detyrat e saja (pshll. kolonite).
Ku ndodhet ky autor i shkrimi ?
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Sa per ate, mund te jene te tjeret me ty si puna e disa disave... lool lool lool
Unë s'di ç'kanë të tjerët me mua në mëndje apo në bark.
Për të parën nuk marr përsipër rolin e psikiatrit për të dytën nuk e mor përsipër "atësinë" lool

P.S një këshillë miqësore : Mos e merr shumë seriozisht, dhe personale. Nuk jemi këtu as për të nda toka as për të miratu ligje. Ndajmë mendime dhe miratojmë ato që na duken të drejta në këndvështrimin dhe pse jo në oreksin personal të gjithsecilit.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Unë s'di ç'kanë të tjerët me mua në mëndje apo në bark.
Për të parën nuk marr përsipër rolin e psikiatrit për të dytën nuk e mor përsipër "atësinë" lool

P.S një këshillë miqësore : Mos e merr shumë seriozisht, dhe personale. Nuk jemi këtu as për të nda toka as për të miratu ligje. Ndajmë mendime dhe miratojmë ato që na duken të drejta në këndvështrimin dhe pse jo në oreksin personal të gjithsecilit.

Po ja me thuaj i nderuar, cfaj kam une qe jap mendimin tim personal dhe me hidhen si hijena "disa disa"?!...

Gjithsesi, faleminderit per keshillen...
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Po ja me thuaj i nderuar, cfaj kam une qe jap mendimin tim personal dhe me hidhen si hijena "disa disa"?!...

Gjithsesi, faleminderit per keshillen...
Mbase bona gabim se jo rrallë këshilla është vesi me i keq i njeriut.
Edhe prap po boj gabim ndoshta që po e zgjas. Unë nuk di të them, për disa disa. Por konkretisht ti indirekt i kërkoje Marles që të bëjë "policin" se kush del apo jo nga tema. Ajo tentoi thjesht të të orientojë.
Madje po boj gabim që po e përmend se ajo ka goj vetë. Këtu ka edhe staf që mirëpret çdo ankesë. Më tepër s'di të them fundja ketu jemi të gjithë adult edhe gjithsecili di vetë si i zgjidh mosmarreveshjet etj.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Mbase bona gabim se jo rrallë këshilla është vesi me i keq i njeriut.
Edhe prap po boj gabim ndoshta që po e zgjas. Unë nuk di të them, për disa disa. Por konkretisht ti indirekt i kërkoje Marles që të bëjë "policin" se kush del apo jo nga tema. Ajo tentoi thjesht të të orientojë.
Madje po boj gabim që po e përmend se ajo ka goj vetë. Këtu ka edhe staf që mirëpret çdo ankesë. Më tepër s'di të them fundja ketu jemi të gjithë adult edhe gjithsecili di vetë si i zgjidh mosmarreveshjet etj.

Stafit i jam kontaktuar ketu e nje ore...
Po te lexosh postimet e mesiperme do shikosh se pa te drejte anetarja @Marla me quan jashte teme...
Pas andej nuk jam fajtor une per ironine qe i perket...
 

Endrra

VIP
V.I.P
Sa te kemi barnaben qe hy me 100 adresa ketu .. ja kesi keqkuptimesh do kemi lol...
Fv e mban si shqiptar dhe ai kenaqet duke na share dhe duke pare siperfolesit tek shahen ?
Hi e bey
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Te isha admin te kisha hequr me kohe nga forumi, bashke me profilet e tjera qe kane qasje te ngjashme.

Por ketu jane me tolerant. Nuk jane si te nje forum tjeter qe ju supaxhinjte e keni nen kontroll total, ku me vendoset 'ban' sepse i'u pergjigja pyetjes "pse mendon se ka agjent grek ne forume shqiptare" (pergjigja s'kishte ofendime dhe argumentet ishin shkruar me kujdesin me te madh qe mos t'ju jepja shkak me thyerje te rregullave).


...cilat profile te tjera?!

Ju jeni ata qe keni ofenduar...


Dhe gjuhetaret shqiptar qe nuk shikojn nje fjale shqipe ne kete rast, duke e copetuar fjalen 'shtet', duke e mbushur me shkronja te tjera deri sa te dalin fjale te tjera shqipe (sigurisht te palogjikshme), jane tradhetar... Cfare rrace e poshter qe jemi neve shqiptaret... Duhet te ikin te gjithe nga Shqiperia. Poshte Shqiperia!

p.s. pagesen me tas me sup per propaganden e mesiperme e refuzoj - dergojeni te barketharet tuaj qe keni ne forum!
 
Top