Cfare formash ke? Ja dieta qe ju duhet

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
155966.image0.jpg

Fiziku si dardhe
Ky lloj fiziku karakterizohet nga pjesa e siperme me e vogel se ajo e poshtme dhe dhjami depozitohet ne kofshe, ije, dhe bark. Per kete dieta duhet te jete pa yndyrera. Duhet ushqim me karbohidrate komplekse si dridhera integrale, fasule, thierreza, proteina si pule dhe peshk, si dhe fruta dhe perime. Ndersa per stervitje keshillohet vetem aktivitet fizik te tipit aerobi ose ciklizem.

Fiziku si molle

Ne kete rast dhjami mblidhet ne pjesen qendrore te trupit, dmth ne bark. Per kete fizik rekomandohet diete me shume pak karbohidrate, qe rrisin nivelin e insulines ne gjak. Sipas dietologeve dieta duhet te jete 40 perqind karbohidrate dhe pjesa tjeter fruta dhe perime. Ndersa per stervitje rekomandohet noti, vrapi, ciklizmi.

Fiziku si banane
Ky lloj fiziku eshte nje konformim gjatesor, ku nuk ka diference mes ijeve, belit dhe shpatullave. Ne kete rast rekomandohet diete e varfer me yndyre per tu mbrojtur nga semundjet e zemres. Dietologet rekomandojne peshk, lajthi, proteina te dobeta, dhe fruta dhe perime. Ndersa per stervitje duhen krijuar muskujt dhe lakimet e trupit, prandaj keshillohen ushtrime per kete arsye.

InfoAlbania
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Cfare formash ke? Ja dieta qe ju duhet

Boh prape me dieta...mah na i keni bere fiksim.
Do rrebeloj:

00001352_medium.jpg
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: Cfare formash ke? Ja dieta qe ju duhet

Po mir qe e ndergjegjesojme vet veten ne realitet per dieta, po edhe ne forum duhet ti gjejme..Booo..:p :p
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Cfare formash ke? Ja dieta qe ju duhet

Mua sme mblidhet ne asnje vend se nuk shtoj asnje gram ca fruti jam?
 

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: Cfare formash ke? Ja dieta qe ju duhet

Booo une qenkam mango :p
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Cfare formash ke? Ja dieta qe ju duhet

Ne fund te fundit dardhat me te mira se mollat dhe bananet :detektiv:
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Cfare formash ke? Ja dieta qe ju duhet

Ne fund te fundit dardhat me te mira se mollat dhe bananet :detektiv:

Jam jam e mire, s'jam s'jam e mire
Dhe ne jam e mire, jam per veten time

:kercim:

Ende i qendroj postimit te meposhtem!
Boh prape me dieta...mah na i keni bere fiksim.
Do rrebeloj:

00001352_medium.jpg
 
Titulli: Cfare formash ke? Ja dieta qe ju duhet

Elushe mire e ke , po do behesh pishmend ..kur te maresh pushimet verore e te vesh ne plazh :D
Do thuash pse s'mbajta diet :p
Sa per ate cokollaten ne foto, mos ke nevoje per ndihme :D
 
Top