Cfare gjuhe flisnin pellazget?

Barnaba

Antarë i Respektuar
Hi Barnaba!

Pse, do te dish ke te besh me faj mua apo google-in lol


Perderisa tema nuk ka burim interneti dhe ka vetem reference une i bie.

Flm per pergjigjen!

Nuk te akuzoj ty sepse sinqeriteti tend kuptohet nga menyra e debatit.

Disa element te shkrimeve te mesiperme me ben te dyshoja mbi vertetesine, por nuk jane mosperputhje ekstreme. :)
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
E di qe eshte absurde por ndonjehere mendoj se, pse gjithe kjo “lufte” (jo per forumin) per gjuhen, perdorimin e saj, kush e perdori me pare, pse e perdori, kush e vodhi I pari, kush e nxori I pari, etj etj etj....

...kur te gjithe perdorin te njejten gjuhe per nevojat e perditshme humane?!
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
E di qe eshte absurde por ndonjehere mendoj se, pse gjithe kjo “lufte” (jo per forumin) per gjuhen, perdorimin e saj, kush e perdori me pare, pse e perdori, kush e vodhi I pari, kush e nxori I pari, etj etj etj....

...kur te gjithe perdorin te njejten gjuhe per nevojat e perditshme humane?!

Sepse fqinjet tane e kane perdorur historine si mjet propagande per te justifikuar pushtimet ndaj tokave shqiptare. Greket perpiqen te prezantojn Epirin/Toskerine dhe Maqedonine Egjeane (te cilet njiheshin edhe si pellazg) si territore greke qofte ne lashtesi ashtu edhe ne kohet moderne. Nga ana tjeter, serbet e kane po aq te veshtire te pranojn lidhjen etnike iliro-shqiptare. Duan te n'a paraqesin si te ardhur, qe t'a kene me te lehte per te justifikuar ambiciet ndaj trojeve tona veriore, kryesisht ndaj Kosoves.

Kur shkrove 'gjithe kjo "lufte"', do ishe me afer te vertetes nese heq thonjezat... Behet fjale gjeresisht per pseudo-histori qe eshte perdorur pikerisht per lufte. Dhe mos harro se Greqia eshte ende ne gjendje lufte me Shqiperine! Ata i kane bere lavazh truri kombit - besojn vertet se Toskeria u perket atyre - nuk u ngopen me Janinen dhe Camerine.
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
Sepse fqinjet tane e kane perdorur historine si mjet propagande per te justifikuar pushtimet ndaj tokave shqiptare. Greket perpiqen te prezantojn Epirin/Toskerine dhe Maqedonine Egjeane (te cilet njiheshin edhe si pellazg) si territore greke qofte ne lashtesi ashtu edhe ne kohet moderne. Nga ana tjeter, serbet e kane po aq te veshtire te pranojn lidhjen etnike iliro-shqiptare. Duan te n'a paraqesin si te ardhur, qe t'a kene me te lehte per te justifikuar ambiciet ndaj trojeve tona veriore, kryesisht ndaj Kosoves.

Kur shkrove 'gjithe kjo "lufte"', do ishe me afer te vertetes nese heq thonjezat... Behet fjale gjeresisht per pseudo-histori qe eshte perdorur pikerisht per lufte. Dhe mos harro se Greqia eshte ende ne gjendje lufte me Shqiperine! Ata i kane bere lavazh truri kombit - besojn vertet se Toskeria u perket atyre - nuk u ngopen me Janinen dhe Camerine.
Dhe pyetja ime eshte, ai i fitojme ne trojet tona ne kte menyre? Por nuk dua pergjigje meqenese e di qe pergjigja do jete negative.

Megjithate Barnaba une e kisha ne tjeter aspekt.
Nese une te them:
1.Me fal.
2.Forgive me.
3.Scusami
......

ne secilen prej tyre, sheh ndonje ndryshim?
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Dhe pyetja ime eshte, ai i fitojme ne trojet tona ne kte menyre?

Ne jemi ne pozite mbrojtje, jo sulmi. Nuk bejm propagand - reagojm ndaj propagandes fqinje. Kur them 'ne', e kam fjalen per akademiket tane, jo per portale dhe postime anonime me permbajtje qesharake dhe keqinformuese.

Besoj se kjo i jep pergjigje edhe pyetjes tjeter qe shtrove.
 

Frank

Mysybet Anëtar. :D
Ne jemi ne pozite mbrojtje, jo sulmi. Nuk bejm propagand - reagojm ndaj propagandes fqinje.

Besoj se kjo i jep pergjigje edhe pyetjes tjeter qe shtrove.
Me qetesi Barnaba, me qetesi.
Ndergjegja ime nuk duron mbi shpatulla daljen nga udha e perendise e brezit te ri ne forum duke lexuar skena horror, siç pretendon te jete @sofia psh.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Me qetesi Barnaba, me qetesi.

Une shume i qete jam! :) Nese mendon se kendveshtrimi im eshte i gabuar, pyet profesor Pellumb Xhufin, i cili merr kercenime nga ekstremistet greke cdo here qe boton dicka mbi historine e Toskerise/Epirit (perfshi Camerine).

Apo mendon se Ligjin e Luftes ndaj nesh ata e mbajn ende ne fuqi sepse pertojn t'a ndryshojn?!

Referencen per Sofian nuk e kuptova, por s'ka rendesi gjithsesi.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Me qetesi Barnaba, me qetesi.
Ndergjegja ime nuk duron mbi shpatulla daljen nga udha e perendise e brezit te ri ne forum duke lexuar skena horror, siç pretendon te jete @sofia psh.
Cdokush mund te lexoje skena horror, po zakonisht ata qe lexojne nuk i hedhin ne veprim.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Kur ndalesh e analizon se tere aj civilizim ka perfunduar ne NE te jepet me kajte, n'za, me mindil:eek:
 
Top