Cfare i dallon meshkujt nga femrat?

Fly

Larguar
Mashkullin burre e dallojne shume gjera nga ne femrat. Eshte burreria tij.nuk eshte i brishte sic eshte femra
Nje mashkull mund te mbaje femren ne krah .femra jo ?
Mashkulli ka mjeker mustaqe ne jo ... ????
Po nese ka krahet e fort a mund te mbaj dy femra njëherësh?
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
e para thuhet njeri tjetrit , cift ,partner _ {gj, mashkullor]

e dyta cdmth inteligjence emocionale? Thuhet inteligjenca femerore jo emocionale qe harmonizohen me llogjiken mashkullore :D
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Ske degjuar per ate term ti po nejse
ne ket teme ska lidhje me ajo qe thua ti... Inteligjenca emocionale.. ca esht kjo? E para niher emocionet nuk behet me inteligjence por me kontrollin mendor Emocionet nuk mendojne por zoterohet nga mendja nepermjet balancave psikologjike :d
 

Sirius.

Sapiosexual!
cicat jane inteligjence emocionale , pjeshka llogjike emocionale :p
Nuk dua te bej me analiza filozofike ne kete habitat sepse sdua te paragjykohem nga te tjeret :p

Bera dallimin me thelbesor midis femres dhe mashkullit. Ate qe sheh nje femije i vogel kur e pyesin pse keta 2 njerez jane te ndryshem :)
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Nuk dua te bej me analiza filozofike se sdua te paragjykohem nga te tjeret :p

Bera dallimin me thelbesor midis femres dhe mashkullit. Ate qe sheh nje femije i vogel kur e pyesin pse keta 2 njerez jane te ndryshem :)
atehere dallimi eshte qe inteligjenca emocionale femerore sipas elles harmonizohen me lllgjiken burrerore e cila ajo emocionajlja mjaft inteligjente kap burrat me llogjike dhe aty tregohen ndryshimi substancial me ato qe ti permende pak me siper :lol:
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Elle meso : Inteligjenca emocionale përbëhet prej pesë komponentësh e që janë: 1) vetëdija vetjake, 2) vetë-rregullimi, 3) vetë-motivimi, 4) empatia (ndjeshmëria) dhe 5) aftësitë shoqërore.

kurse emocionet ne vetvete jane proces ndjesor e automatizuar nga rrethanat te caktuara qe na imponojne situatat... meso dhe ket

Ridexxx FRojdi
 

Katil

Antarë i Respektuar
Futeni pak te libido kt temen
Mos mthoni sju paralajmërova.
 

sofia

Antarë i Respektuar
shkencerisht esht vertetuar qe meshkuj perdorin me shume anen llogjike ndersa femrat kane inteligjence emocionale
Vecse elle ky eshte nje paragjykim dhe nje pergjithesim jo i domodoshem . Sipas kesaj i bie qe femrat te sherbejne vetem si aktore, shkrimtare apo te kene nje profesin qe u ngjall te tjereve emocione, ndersa meshkujt te kryejne profesione qe kerkojne nivel te larte inteligjence dhe kerkese per te vepruar ne moment. Mirepo te rikujtoj ka edhe meshkuj "budallenj" dhe femra "joemocionale". Eshte diskriminim per te dyja gjinite. Secili prej nesh eshte i vecante pavaresisht gjinise qe i kane dhene prinderit
 

elle

Chill
Vecse elle ky eshte nje paragjykim dhe nje pergjithesim jo i domodoshem . Sipas kesaj i bie qe femrat te sherbejne vetem si aktore, shkrimtare apo te kene nje profesin qe u ngjall te tjereve emocione, ndersa meshkujt te kryejne profesione qe kerkojne nivel te larte inteligjence dhe kerkese per te vepruar ne moment. Mirepo te rikujtoj ka edhe meshkuj "budallenj" dhe femra "joemocionale". Eshte diskriminim per te dyja gjinite. Secili prej nesh eshte i vecante pavaresisht gjinise qe i kane dhene prinderit
Sigurisht qe rregullat kan perjashtime..kemi femra astronaute /inxhiniere/ shkenctare etc por thash cilen ane kan me te zhvilluar se inteligjenca esht e njejte.
 

Landa 1

Antarë i Respektuar
Ka shumë gjëra që vënë në pah diferencën midis mashkullit&femrës , megjithatë të dy personazhet ne këtë univers kane VLERAT e tyre!
 

Senseo

.
Staf në FV.AL
Tani asgje?‍♀️Heqin vetullat,depilohen mbjellin flokun?veshin xhinse te ngushta.vnojn unaza zingjir .kohen e fundin kan fillu dhe me mbet shtazen?‍♀️?
Ashtu si femrat kan filluar te sillen dhe te adoptojne menyren si vishen qethen ecin etj etj nga meshkujt.
@sofia ndaj thash asgje :).
 

sofia

Antarë i Respektuar
Sigurisht qe rregullat kan perjashtime..kemi femra astronaute /inxhiniere/ shkenctare etc por thash cilen ane kan me te zhvilluar se inteligjenca esht e njejte.
Jo zemer, profesionet nuk zgjidhen ne baze te gjinise, po ne baze te talentit. Shoqeria ka vleresuar me shume figuren mashkullore sepse feja i ka dhene perparesi meshkujve ndersa mijera femra jane djegur ne turren e drureve nga kisha vetem sepse ishin revolucionare. Nuk perbejne raste sporadike po perbejne raste te dhimbshme per te cilat po luftojne "paqesisht" sot ne bote.
Femrat nuk kane lindur per t'u bere pastruese, shtepiake, etj sepse kane lindur pa profesion, ashtu si meshkujt, mirepo tani eshte emancipuar aq pak shoqeria sa per t'i hapur deren e re, por nuk e ka mirepritur ende brenda.
Eshte e dhimbshme qe punesohet nje mashkull perpara nje femre kur kryejne te njejtin profesion dhe kane bte njejtat aftesi.
 

elle

Chill
Nuk esht e thene ti kthejme ne lufta gjinore.
Njesoj jan por shoqeria esht ajo qe duhet tu japi me shume mundesi..por inteligjencen sja mohon dot kush pervec mendjet e vogla mendojn ashtu
 

sofia

Antarë i Respektuar
Ashtu si femrat kan filluar te sillen dhe te adoptojne menyren si vishen qethen ecin etj etj nga meshkujt.
@sofia ndaj thash asgje :).
Fillimisht te keshilloj te mos permendesh "adaptim" sepse si femrat edhe meshkujt perfitojne nga njeri - tjetri per mire, besoj kete ka dashur te thoshte edhe @Arfenilla, mirepo kjo nuk do te thote se ky adaptim po shkund rrenjet e nje sistemi aspak te menduar mire,, kjo me se shumti eshte dicka siperfaqesore
 
Top