Cfare i mungone qeverise shqipetare?

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Lexova nje teme pak me pare "Cfare i mungone rinise shqipetare?" dhe m'u duk me e pershtateshme te quhej "Cfare i mungone qeverise shqipetare?"...
Keshtu e hapa kete teme, m'u duk me e llogjikshme sepse peshku nga koka bie ere...

Diskutim te kendshem!
 
Qeverise shqiptare i mungojne shume gjera ndersa ty te del nje E teper te fjala mungon?


Atij,asaj, atyre, i mungon-

Mungone nuk ekziston ne asnje trajte ne gjuhen shqipe!
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Qeverise shqiptare i mungojne shume gjera ndersa ty te del nje E teper te fjala mungon?


Atij,asaj, atyre, i mungon-

Mungone nuk ekziston ne asnje trajte ne gjuhen shqipe!

Po na i rendit disa gjera qe i mungojnE...

Sa per drejteshkrimin, ne te folur nuk permendet "e"-ja ndersa ne te shkruar permendet me sa di unE...
 
Po na i rendit disa gjera qe i mungojnE...

Sa per drejteshkrimin, ne te folur nuk permendet "e"-ja ndersa ne te shkruar permendet me sa di unE...
E di gabim?


Dinjiteti,
Integriteti,
Ndershmeria,
Atdhedashuria,
Pergjegjesia,
Vizioni
Etj
Etj
Etj
 
Upssss me fal se paske edhe nje E teper te fjala shqipetare?

Kur ka gabime drejtshkrimore ne titull te vrasin syte, asgje personale?
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
E di gabim?


Dinjiteti,
Integriteti,
Ndershmeria,
Atdhedashuria,
Pergjegjesia,
Vizioni
Etj
Etj
Etj

MbasE, por ne nga jugu qe i kemi kenget me iso, keshtu flasim...

Ndesa mbi temen une do te thoshja se qeverise shqipetare i mungone nje aleat serioz, pse me Kinen i kishim te gjitha keto qe i permende ndersa tani jo?!

Pra, qeverise shqipetare i mungone nje aleate serioz qe nuk te le ne balte, eshte Amerika, por ajo te siguron vetem sovranitetin e Pavaresise!...

Ku eshte Dinjiteti, Integriteti, Ndershmeria, Atdhedashuria, Pergjegjesia, Vizioni, etj, etj, etj, nga "Amerika" si aleate serioze?!

Do te thoshja se qeverise i mungon edhe populli, shumica e shqipetareve jane ne mergim, por pak rendesi ka po te mendosh se na e kalon edhe Luksemburgu!...
 
MbasE, por ne nga jugu qe i kemi kenget me iso, keshtu flasim...

Ndesa mbi temen une do te thoshja se qeverise shqipetare i mungone nje aleat serioz, pse me Kinen i kishim te gjitha keto qe i permende ndersa tani jo?!

Pra, qeverise shqipetare i mungone nje aleate serioz qe nuk te le ne balte, eshte Amerika, por ajo te siguron vetem sovranitetin e Pavaresise!...

Ku eshte Dinjiteti, Integriteti, Ndershmeria, Atdhedashuria, Pergjegjesia, Vizioni, etj, etj, etj, nga "Amerika" si aleate serioze?!

Do te thoshja se qeverise i mungon edhe populli, shumica e shqipetareve jane ne mergim, por pak rendesi ka po te mendosh se na e kalon edhe Luksemburgu!...
Mire!
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Upssss me fal se paske edhe nje E teper te fjala shqipetare?

Kur ka gabime drejtshkrimore ne titull te vrasin syte, asgje personale?

Sic ta sqarova edhe me siper, ne nga jugu i kemi kenget me iso ndaj edhe keshtu flasim, mirE mo?
 
Sic ta sqarova edhe me siper, ne nga jugu i kemi kenget me iso ndaj edhe keshtu flasim, mirE mo?
Jo mo jo se edhe une origjine Jugu kam e jam krenar por ky eshte forum shqiptar dhe preferohet/keshillohet/ gjuha shqipe.
Me lart te thashe qe ne GJUHEN SHQIPE shkruhet MUNGON, SHQIPTARE, nese ti deshiron te flasesh e shkruash dialekt jepi, je ne te drejten tende?


PS-Per me shume hap fjalorin shqip shqip ?
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Jo mo jo se edhe une origjine Jugu kam e jam krenar por ky eshte forum shqiptar dhe preferohet/keshillohet/ gjuha shqipe.
Me lart te thashe qe ne GJUHEN SHQIPE shkruhet MUNGON, SHQIPTARE, nese ti deshiron te flasesh e shkruash dialekt jepi, je ne te drejten tende?

Per fjalen "Shqiptare" e keni ju gabim sepse e sakta eshte "Shqipetare".

SHQIP ETARE = SHQIPONJA ETERE (ETERIT, ATET E SHQIPONJES).

Po tja heqesh shkronjen "e" si do te kuptohej fjala "ET" ("AT")?

Pra, SHQIPETARE.
 
Per fjalen "Shqiptare" e keni ju gabim sepse e sakta eshte "Shqipetare".

SHQIP ETARE = SHQIPONJA ETERE (ETERIT, ATET E SHQIPONJES).

Po tja heqesh shkronjen "e" si do te kuptohej fjala "ET" ("AT")?

Pra, SHQIPETARE.
Mire?
Screenshot_20210314-195504_Chrome.jpg
 

CAKMAKU

Anëtar i ri
Qeverise shqiptare i mungon nje popull i arsimuar, me dinjitet. Nje popull qe e di se nese paguan taksat ne shtet, ka te drejte jo vetem te kerkoje te drejtat e tij por edhe te luftoje per to!
 

Lindii

Antarë i Respektuar
Qeverise shqiptare i mungon nje popull i arsimuar, me dinjitet. Nje popull qe e di se nese paguan taksat ne shtet, ka te drejte jo vetem te kerkoje te drejtat e tij por edhe te luftoje per to!
Populli është pa NËNË e BABA jetim????
 

sofia

Antarë i Respektuar
Me duket me e pershtatshme tema e artikullit...megjithate, qeverise shqiptae i mungon vullneti qe te prioritizoje te miren e pergjithshme kundrejt asaj vetjake, Si rrjedhim, kemi marre nje sistem ku hajdutet hedhin valle mbi kurrizat tane
 
Top