Cfare je ti nga besimi, shqiptar katolik, mysliman apo pagan?

Lauri

Anunnak
Nuk mund ta thuash kete Laur.
Edhe pse populli jone mbahet si nje popull laik,shume e shume familje e kane ruajtur besimin edhe ne kohen qe rregjimi sua lejonte ta praktikonin ate.
Nisur nga vetja ,di qe gjysherit e mi kane ruajt me fanatizem e sakrifica pervec se besimit edhe praktikimin e riteve te fese qe ne i perkasim.

Nuk do ta le bosh citimin tend e dashur. Po jo tani, se nuk jam lirshem:)
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Ai qe shpiku librat fetar ka qene gjenial. Nje far ngushellimi dhe shprese per ato njerez qe duan te besojne ne nje jete pertej vdekjes. Kjo lloj shprese i mban larg per ta kthyer rutinen e perditcme ne mekate te pafalshme dhe bota merr disi fryme lirisht, te pakten per momentin. Une sbesoj ne fe, biles kultet fetare sme bejne asnje pershtypje, por jane nje e mire e domosdoshme per ti vene disi ekuilibrat ne bote sepse ndryshe do ishim kthyer ne demona aq shume te liga eshte i afte te prodhoje njeriu.

Si perfundim se u zgjata 😋. Une besoj vetem ne Zot, askund tjeter.
 

Lauri

Anunnak
Nuk mund ta thuash kete Laur.
Edhe pse populli jone mbahet si nje popull laik,shume e shume familje e kane ruajtur besimin edhe ne kohen qe rregjimi sua lejonte ta praktikonin ate.
Nisur nga vetja ,di qe gjysherit e mi kane ruajt me fanatizem e sakrifica pervec se besimit edhe praktikimin e riteve te fese qe ne i perkasim.
@Ivy, do ti marr nja dy min. po ki durim :) Para se te dal tek tematika e temes deshiroj te them dicka rreth meje pasi me ju njihem pak me teper se dy muaj si antar te rinje qe jeni ketu. Disa jave me pare ti dhe @Desa komentinit tek profili im komplimente e deri tek "person special", e kam akoma kete (?) ne koke se nga e nxoret kete konkluzion. Dua te theksoj ketu qe repsekti per ju (+ disa te tjere) kalon linjen virtuale, hyn pertej monitorit qe na ndan..! :)

Dikur keti forumi i kam kushtuar shume kohe, edhe disa ore ne dite, gati monolog tek forumet e historise misteret religjoni kryesisht. Sepse qellimi im ishte arkivimi i disa materjaleve qe me interesonin ti keme ne nje platforme interneti. Per tjeter vetem defrim argetim me njerez virtual por per pak momente. Tani po bej te kunderten :)
Temat e religjonit, jane shume delikate sepse dashje pa dashje cenon ndjenjen shpirteore te dikujt tjeter. Nga qe qellimi im ishte diku tjeter dhe jo cenimi i ndjenjave te besimtarve, kam vazhduar drejte ne rugen time. Kjo gje me ka sjell mjaft probleme ketu. Kam humb mjaft reputacion, respekt, simpati. Biles me keq. Nene e motra te shame se pse publikoj ne forum argumente anti fetare o kontraditore me besimin. Acarime shkatrrim nervash me antar dhe stafist, deri aty ku temat dhe postimet (koha ime) kalonin ne kosh. "Une shkruaj diten ata fshije naten". Me pak fjale ketu L '3 B ka mbaruar me kohe, tani keta debate mua me duket si nje "lufte" me shkopinje, saqe preferoj as te hy :)
Ka plot miq te vjeter qe me njohin mire, por mbajne distance nga une pikerisht nga kjo antipati e vjeter qe kane. Prandaj po dal ne fushe te hapur qe te mos zhgenjeheni ju te rinjet.
Ky eshte Lauri, flet e shkruan sepse do te shkruaj, don te jet i lire te shkruaj dhe i pa kondicionuar nga frika e gjykimit nga te tjeret, sepse e kam per parim qe te them ate qe mendoj pavarsisht nga divergjencat, dhe reputacionin qe humb. I kam fut nje mendje te lehte kesaj pune ;)
Ja pse nuk mund te jeme nje person i vecante, special jo se jo.!

- Tema.
Varet nga kendi i veshtirmit se cfare mendon me fe, besim te shqiptarve. Nqs do i themi nje te krishteri je besimtar se ha veze per pashke dhe petulla per krishtelindje? Feston Shen Gjergjin kur ti po ben nje rit pagan qe nuk ka lidhje fare me ate Shejt pervec nje koncidence kalendarike.?
Apo tema ne fjale qe festohet dita e veres nga myslimanet & co. Ose kur myslimanet shkojne tek kisha e lacit, kujt po i deditkohen lutjet?
Per mua gjithcka shkon perfekt, mjafton te festojne njerzit dhe kshu i pafsha gjithmone besimtaret shqiptar.
Por nuk kane asnje lidhje me bensimin e mirefillte teologjik. Keto jane blasfemi per klerin, dhe te plasin aty ku jane!!
Nuk po te flas per ndalimin e festimit te ditelindjes, ndalimin e nje trendafili per gruan, ndalon ti urosh festat nje te krishteri. Biles te limitohet entuziazmi i forte edhe ne stadium. Listen do e beja te gjate, per te thene qe ne Shqiperi, per tani, nuk i kemi keto probleme akoma.
Por kini kujdes nga kleriket, rruga eshte drejte keti ekstremizmi keto 2 dekadat e fundit, por nuk i vini re. Teolog te ardhur nga jashte kane qellime krejt tjeter. Ata nuk e masin kohen me oren e dores, por me kohen biblike (gjate ne dekada).
 
Redaktimi i fundit:

Desa

Felix - Culpa
@Ivy, do ti marr nja dy min. po ki durim :) Para se te dal tek tematika e temes deshiroj te them dicka rreth meje pasi me ju njihem pak me teper se dy muaj si antar te rinje qe jeni ketu. Disa jave me pare ti dhe @Desa komentinit tek profili im komplimente e deri tek "person special", e kam akoma kete (?) ne koke se nga e nxoret kete konkluzion. Dua te theksoj ketu qe repsekti per ju (+ disa te tjere) kalon linjen virtuale, hyn pertej monitorit qe na ndan..! :)

Dikur keti forumi i kam kushtuar shume kohe, edhe disa ore ne dite, gati monolog tek forumet e historise misteret religjoni kryesisht. Sepse qellimi im ishte arkivimi i disa materjaleve qe me interesonin ti keme ne nje platforme interneti. Per tjeter vetem defrim argetim me njerez virtual por per pak momente. Tani po bej te kunderten :)
Temat e religjonit, jane shume delikate sepse dashje pa dashje cenon ndjenjen shpirteore te dikujt tjeter. Nga qe qellimi im ishte diku tjeter dhe jo cenimi i ndjenjave te besimtarve, kam vazhduar drejte ne rugen time. Kjo gje me ka sjell mjaft probleme ketu. Kam humb mjaft reputacion, respekt, simpati. Biles me keq. Nene e motra te shame se pse publikoj ne forum argumente anti fetare o kontraditore me besimin. Acarime shkatrrim nervash me antar dhe stafist, deri aty ku temat dhe postimet (koha ime) kalonin ne kosh. "Une shkruaj diten ata fshije naten". Me pak fjale ketu L '3 B ka mbaruar me kohe, tani keta debate mua me duket si nje "lufte" me shkopinje, saqe preferoj as te hy :)
Ka plot miq te vjeter qe me njohin mire, por mbajne distance nga une pikerisht nga kjo antipati e vjeter qe kane. Prandaj po dal ne fushe te hapur qe te mos zhgenjeheni ju te rinjet.
Ky eshte Lauri, flet e shkruan sepse do te shkruaj, don te jet i lire te shkruaj dhe i pa kondicionuar nga frika e gjykimit nga te tjeret, sepse e kam per parim qe te them ate qe mendoj pavarsisht nga divergjencat, dhe reputacionin qe humb. I kam fut nje mendje te lehte kesaj pune ;)
Ja pse nuk mund te jeme nje person i vecante, special jo se jo.!

- Tema.
Varet nga kendi i veshtirmit se cfare mendon me fe, besim te shqiptarve. Nqs do i themi nje te krishteri je besimtar se ha veze per pashke dhe petulla per krishtelindje? Feston Shen Gjergjin kur ti po ben nje rit pagan qe nuk ka lidhje fare me ate Shejt pervec nje koncidence kalendarike.?
Apo tema ne fjale qe festohet dita e veres nga myslimanet & co. Ose kur myslimanet shkojne tek kisha e lacit, kujt po i deditkohen lutjet?
Per mua gjithcka shkon perfekt, mjafton te festojne njerzit dhe kshu i pafsha gjithmone besimtaret shqiptar.
Por nuk kane asnje lidhje me bensimin e mirefillte teologjik. Keto jane blasfemi per klerin, dhe te plasin aty ku jane!!
Nuk po te flas per ndalimin e festimit te ditelindjes, ndalimin e nje trendafili per gruan, ndalon ti urosh festat nje te krishteri. Biles te limitohet entuziazmi i forte edhe ne stadium. Listen do e beja te gjate, per te thene qe ne Shqiperi, per tani, nuk i kemi keto probleme akoma.
Por kini kujdes nga kleriket, rruga eshte drejte keti ekstremizmi keto 2 dekadat e fundit, por nuk i vini re. Teolog te ardhur nga jashte kane qellime krejt tjeter. Ata nuk e masin kohen me oren e dores, por me kohen biblike (gjate ne dekada).

@Lauri unë i rri besnike asaj që them, gjithmonë, edhe po të vërtetohet e kundërta. Si anëtare e re dhe nga koha e kufizuar nuk kam mundur që së paku të të lexoj në shkrime, por shumë pak më është dashur të vij deri te konkludimi ‘Special’. Pse?
Këtë ma bën të mundur pikërisht besimi im që kam shprehur më herët në lidhje me temën. Mbresat që fitova gjatë këtyre pak muajve këtu të fusin në atë kategori, pa marë parasysh sa e pranon në vete.
Kaq kisha 😊
 

Aki

misfit
Ai qe shpiku librat fetar ka qene gjenial. Nje far ngushellimi dhe shprese per ato njerez qe duan te besojne ne nje jete pertej vdekjes. Kjo lloj shprese i mban larg per ta kthyer rutinen e perditcme ne mekate te pafalshme dhe bota merr disi fryme lirisht, te pakten per momentin. Une sbesoj ne fe, biles kultet fetare sme bejne asnje pershtypje, por jane nje e mire e domosdoshme per ti vene disi ekuilibrat ne bote sepse ndryshe do ishim kthyer ne demona aq shume te liga eshte i afte te prodhoje njeriu.

Si perfundim se u zgjata 😋. Une besoj vetem ne Zot, askund tjeter.

Nah ka plot ateiste te njerezishem keshtu qe nuk ka te beje feja por vete njeriu, sa per fete sa kane arritur t'i mbajne nen kontroll aq dhe i kane manipuluar per luftra e nenshtrime e ngjashem.

A tema me zgjoi kurreshtjen, vertete ka ndonje shqiptar pagan?
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Nah ka plot ateiste te njerezishem keshtu qe nuk ka te beje feja por vete njeriu, sa per fete sa kane arritur t'i mbajne nen kontroll aq dhe i kane manipuluar per luftra e nenshtrime e ngjashem.

A tema me zgjoi kurreshtjen, vertete ka ndonje shqiptar pagan?

I’m a living proof lol
 
Top