Cfare je ti nga besimi, shqiptar katolik, mysliman apo pagan?

Lauri

Anunnak
@Lauri unë i rri besnike asaj që them, gjithmonë, edhe po të vërtetohet e kundërta. Si anëtare e re dhe nga koha e kufizuar nuk kam mundur që së paku të të lexoj në shkrime, por shumë pak më është dashur të vij deri te konkludimi ‘Special’. Pse?
Këtë ma bën të mundur pikërisht besimi im që kam shprehur më herët në lidhje me temën. Mbresat që fitova gjatë këtyre pak muajve këtu të fusin në atë kategori, pa marë parasysh sa e pranon në vete.
Kaq kisha ?
Flm Desa, te vlersoj pa mase. Per mua do ngelesh maja e diamantit te keti forumi. :)
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
@Lauri unë i rri besnike asaj që them, gjithmonë, edhe po të vërtetohet e kundërta. Si anëtare e re dhe nga koha e kufizuar nuk kam mundur që së paku të të lexoj në shkrime, por shumë pak më është dashur të vij deri te konkludimi ‘Special’. Pse?
Këtë ma bën të mundur pikërisht besimi im që kam shprehur më herët në lidhje me temën. Mbresat që fitova gjatë këtyre pak muajve këtu të fusin në atë kategori, pa marë parasysh sa e pranon në vete.
Kaq kisha ?

special eshte dhe legjenda ne llojin e tij
Une them qe @Lauri eshte genius :p
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Nah ka plot ateiste te njerezishem keshtu qe nuk ka te beje feja por vete njeriu, sa per fete sa kane arritur t'i mbajne nen kontroll aq dhe i kane manipuluar per luftra e nenshtrime e ngjashem.

A tema me zgjoi kurreshtjen, vertete ka ndonje shqiptar pagan?

Ateistat thelle thelle besojne ne zot, por u pelqen te dalin kundra rrymes duke kerku qiqrra nhell me prova konkrete nese vertet ka zot (kerkojne tua thote personalisht, ej ja ku jam ?), kjo i ben t'jene indiferent karshi besimit dhe t'mohojne qe zoti ekziston.

Sa per fete dhe manipulimet e drejte eshte ajo qe thua, por imagjino se cmund te ndodhte nese njerzimi sdo kishte asnje besim.
Shembull, nje kriminel qe ka kryer vrasje, mbas burgut e sheh nje dite t'bukur te jete kthyer ne besimtar te devotcem, dhe jo t'gjithe e bejne se jane penduar, por sepse mendojne se duke ju perkushtuar zotit do fali mekatet dhe nuk do gjykohet pertej ksaj jete.
Nuk jam i sigurte nese i njejti kriminel do shfaqte forma te ndryshme pendese nese sdo kishte asnje besim, dhe aq me pak Zot. Kto jane ato ekuilibrat qe fola me siper.
 
Redaktimi i fundit:

Yara

Njeriun,sa pak e gjej tek “Njeriu”
@Ivy, do ti marr nja dy min. po ki durim :) Para se te dal tek tematika e temes deshiroj te them dicka rreth meje pasi me ju njihem pak me teper se dy muaj si antar te rinje qe jeni ketu. Disa jave me pare ti dhe @Desa komentinit tek profili im komplimente e deri tek "person special", e kam akoma kete (?) ne koke se nga e nxoret kete konkluzion. Dua te theksoj ketu qe repsekti per ju (+ disa te tjere) kalon linjen virtuale, hyn pertej monitorit qe na ndan..! :)

Dikur keti forumi i kam kushtuar shume kohe, edhe disa ore ne dite, gati monolog tek forumet e historise misteret religjoni kryesisht. Sepse qellimi im ishte arkivimi i disa materjaleve qe me interesonin ti keme ne nje platforme interneti. Per tjeter vetem defrim argetim me njerez virtual por per pak momente. Tani po bej te kunderten :)
Temat e religjonit, jane shume delikate sepse dashje pa dashje cenon ndjenjen shpirteore te dikujt tjeter. Nga qe qellimi im ishte diku tjeter dhe jo cenimi i ndjenjave te besimtarve, kam vazhduar drejte ne rugen time. Kjo gje me ka sjell mjaft probleme ketu. Kam humb mjaft reputacion, respekt, simpati. Biles me keq. Nene e motra te shame se pse publikoj ne forum argumente anti fetare o kontraditore me besimin. Acarime shkatrrim nervash me antar dhe stafist, deri aty ku temat dhe postimet (koha ime) kalonin ne kosh. "Une shkruaj diten ata fshije naten". Me pak fjale ketu L '3 B ka mbaruar me kohe, tani keta debate mua me duket si nje "lufte" me shkopinje, saqe preferoj as te hy :)
Ka plot miq te vjeter qe me njohin mire, por mbajne distance nga une pikerisht nga kjo antipati e vjeter qe kane. Prandaj po dal ne fushe te hapur qe te mos zhgenjeheni ju te rinjet.
Ky eshte Lauri, flet e shkruan sepse do te shkruaj, don te jet i lire te shkruaj dhe i pa kondicionuar nga frika e gjykimit nga te tjeret, sepse e kam per parim qe te them ate qe mendoj pavarsisht nga divergjencat, dhe reputacionin qe humb. I kam fut nje mendje te lehte kesaj pune ;)
Ja pse nuk mund te jeme nje person i vecante, special jo se jo.!

- Tema.
Varet nga kendi i veshtirmit se cfare mendon me fe, besim te shqiptarve. Nqs do i themi nje te krishteri je besimtar se ha veze per pashke dhe petulla per krishtelindje? Feston Shen Gjergjin kur ti po ben nje rit pagan qe nuk ka lidhje fare me ate Shejt pervec nje koncidence kalendarike.?
Apo tema ne fjale qe festohet dita e veres nga myslimanet & co. Ose kur myslimanet shkojne tek kisha e lacit, kujt po i deditkohen lutjet?
Per mua gjithcka shkon perfekt, mjafton te festojne njerzit dhe kshu i pafsha gjithmone besimtaret shqiptar.
Por nuk kane asnje lidhje me bensimin e mirefillte teologjik. Keto jane blasfemi per klerin, dhe te plasin aty ku jane!!
Nuk po te flas per ndalimin e festimit te ditelindjes, ndalimin e nje trendafili per gruan, ndalon ti urosh festat nje te krishteri. Biles te limitohet entuziazmi i forte edhe ne stadium. Listen do e beja te gjate, per te thene qe ne Shqiperi, per tani, nuk i kemi keto probleme akoma.
Por kini kujdes nga kleriket, rruga eshte drejte keti ekstremizmi keto 2 dekadat e fundit, por nuk i vini re. Teolog te ardhur nga jashte kane qellime krejt tjeter. Ata nuk e masin kohen me oren e dores, por me kohen biblike (gjate ne dekada).
Po ndalem perciptazi ne ate cka me ngacmoi me shume.
E para faleminderit per durimin dhe kohen qe u kushton komenteve dhe cdo min qe te eshte dash ti kushtosh forumit me mendimet e tua.
Mendimi mbi nje dukuri apo fenomen sigurisht qe eshte i ndryshem dhe ska vend per humbje respekti apo zbehje te asaj cmund te kemi cilesuar nje person,ne momentin qe kemi arrit maturine e mendimeve.
Nje besimtar i vertete nuk ka se si te ndihet i fyer per aq kohe sa ska tendenca personale.
Dhe as nuk mund ti dronditet besimi se diskutohet e kunderta.
Respekti fitohet,se ,si qysh nuk ka formule qe tja japim kujtdo.Ti ke dit mjaft mire ta fitosh ate .
 

Lauri

Anunnak
Nje besimtar i vertete nuk ka se si te ndihet i fyer per aq kohe sa ska tendenca personale.
Dhe as nuk mund ti dronditet besimi se diskutohet e kunderta.
Ne fakt ketu qendron i gjithe problemi. Jane pikerisht ata qe i thone vetes besimtar te vertete qe predikojne paqe qe acarohen me teper dhe kthehen ne bisha. Mund te jeshe nje person fantasitk, i persosur, i respektuar i zgjuar o ku di une, por mos i fol nje fjale kunder besimit se per ata ti do kthehesh menjehere ne nje djall. Mund ta provoje kete kush do neper tema, pa shikoni se si ju vlon gjaku. Biles mos te flitet as kunder turkut, se ta kthejne direkt si nje anti islam. Haxhi Qamili dum baben.
Une i quaj besimtar fanatik, ekstremist. Fondamentalist qe duhen sulmuar me cdo mjet.
 

Aki

misfit
Ateistat thelle thelle besojne ne zot, por u pelqen te dalin kundra rrymes duke kerku qiqrra nhell me prova konkrete nese vertet ka zot (kerkojne tua thote personalisht, ej ja ku jam ?), kjo i ben t'jene indiferent karshi besimit dhe t'mohojne qe zoti ekziston.

Sa per fete dhe manipulimet e drejte eshte ajo qe thua, por imagjino se cmund te ndodhte nese njerzimi sdo kishte asnje besim.
Shembull, nje kriminel qe ka kryer vrasje, mbas burgut e sheh nje dite t'bukur te jete kthyer ne besimtar te devotcem, dhe jo t'gjithe e bejne se jane penduar, por sepse mendojne se duke ju perkushtuar zotit do fali mekatet dhe nuk do gjykohet pertej ksaj jete.
Nuk jam i sigurte nese i njejti kriminel do shfaqte forma te ndryshme pendese nese sdo kishte asnje besim, dhe aq me pak Zot. Kto jane ato ekuilibrat qe fola me siper.

Dakord te kuptova, por po thoja qe ka njerez qe jo vetem besimi ne Zot, ose ndeshkimi, ose premtimi per shperblim i nxit per te vepruar ne nje menyre te caktuar, mund te jene thjesht te orientuar nga ideja e bashkjeteses ne harmoni, njerezimi a ku di une...
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Dakord te kuptova, por po thoja qe ka njerez qe jo vetem besimi ne Zot, ose ndeshkimi, ose premtimi per shperblim i nxit per te vepruar ne nje menyre te caktuar, mund te jene thjesht te orientuar nga ideja e bashkjeteses ne harmoni, njerezimi a ku di une...

Apsolutisht qe po.
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Ku perplase koken? Lol
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Jehovai ka si moto "vrit veten sepse ringjallesh prap " ??‍♂️
Ne ate rruge te pafsha pra. Tek kjo ceshtja po te le vetem, vetem ktu ama:p lol
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Une jam ‘agnostik’. E mbaj mire me te gjithe... ne rast se rezulton se ka zot, diten e gjykimit prezantohem gjithe buzeqeshje dhe krenar qe nuk mohova ate te ciles nuk i perkushtohesha! ?

Bej shaka. Jam i bindur ne mosbesimin fetar. Fet i respektoj ne proporcion me respektin dhe tolerancen qe ato tregojn ndaj nje mosbesimtari dhe ndaj feve te tjera.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Une jam ‘agnostik’. E mbaj mire me te gjithe... ne rast se rezulton se ka zot, diten e gjykimit prezantohem gjithe buzeqeshje dhe krenar qe nuk mohova ate te ciles nuk i perkushtohesha! ?

Bej shaka. Jam i bindur ne mosbesimin fetar. Fet i respektoj ne proporcion me respektin dhe tolerancen qe ato tregojn ndaj nje mosbesimtari dhe ndaj feve te tjera.

I got news for u :p
8FD0D9AD-960E-4655-B203-BFE0923FAE49.jpeg
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Dakord te kuptova, por po thoja qe ka njerez qe jo vetem besimi ne Zot, ose ndeshkimi, ose premtimi per shperblim i nxit per te vepruar ne nje menyre te caktuar, mund te jene thjesht te orientuar nga ideja e bashkjeteses ne harmoni, njerezimi a ku di une...
Ateismin tim e perkufizoj keshtu, kur je ne harmoni me fet dhe zoti qe keta e cilesojn me emra te ndryshem sipas besimeve ti e quan një.Une personalisht jam myslimane nga familja e babit dhe e krishtere nga familja e mamit,dhe jam rritur duke i pare gjerat ne kete kendveshtrim,zoti eshte nje per te gjithe.Nuk besoj shume ,sepse besoj ne realitet ,por ama i respektoj besimet pa i ndare e pa gjykuar .
Ps : replikova tek ty se me pelqeu ajo qe ke shkruar ?
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
@Ivy, do ti marr nja dy min. po ki durim :) Para se te dal tek tematika e temes deshiroj te them dicka rreth meje pasi me ju njihem pak me teper se dy muaj si antar te rinje qe jeni ketu. Disa jave me pare ti dhe @Desa komentinit tek profili im komplimente e deri tek "person special", e kam akoma kete (?) ne koke se nga e nxoret kete konkluzion. Dua te theksoj ketu qe repsekti per ju (+ disa te tjere) kalon linjen virtuale, hyn pertej monitorit qe na ndan..! :)

Dikur keti forumi i kam kushtuar shume kohe, edhe disa ore ne dite, gati monolog tek forumet e historise misteret religjoni kryesisht. Sepse qellimi im ishte arkivimi i disa materjaleve qe me interesonin ti keme ne nje platforme interneti. Per tjeter vetem defrim argetim me njerez virtual por per pak momente. Tani po bej te kunderten :)
Temat e religjonit, jane shume delikate sepse dashje pa dashje cenon ndjenjen shpirteore te dikujt tjeter. Nga qe qellimi im ishte diku tjeter dhe jo cenimi i ndjenjave te besimtarve, kam vazhduar drejte ne rugen time. Kjo gje me ka sjell mjaft probleme ketu. Kam humb mjaft reputacion, respekt, simpati. Biles me keq. Nene e motra te shame se pse publikoj ne forum argumente anti fetare o kontraditore me besimin. Acarime shkatrrim nervash me antar dhe stafist, deri aty ku temat dhe postimet (koha ime) kalonin ne kosh. "Une shkruaj diten ata fshije naten". Me pak fjale ketu L '3 B ka mbaruar me kohe, tani keta debate mua me duket si nje "lufte" me shkopinje, saqe preferoj as te hy :)
Ka plot miq te vjeter qe me njohin mire, por mbajne distance nga une pikerisht nga kjo antipati e vjeter qe kane. Prandaj po dal ne fushe te hapur qe te mos zhgenjeheni ju te rinjet.
Ky eshte Lauri, flet e shkruan sepse do te shkruaj, don te jet i lire te shkruaj dhe i pa kondicionuar nga frika e gjykimit nga te tjeret, sepse e kam per parim qe te them ate qe mendoj pavarsisht nga divergjencat, dhe reputacionin qe humb. I kam fut nje mendje te lehte kesaj pune ;)
Ja pse nuk mund te jeme nje person i vecante, special jo se jo.!

- Tema.
Varet nga kendi i veshtirmit se cfare mendon me fe, besim te shqiptarve. Nqs do i themi nje te krishteri je besimtar se ha veze per pashke dhe petulla per krishtelindje? Feston Shen Gjergjin kur ti po ben nje rit pagan qe nuk ka lidhje fare me ate Shejt pervec nje koncidence kalendarike.?
Apo tema ne fjale qe festohet dita e veres nga myslimanet & co. Ose kur myslimanet shkojne tek kisha e lacit, kujt po i deditkohen lutjet?
Per mua gjithcka shkon perfekt, mjafton te festojne njerzit dhe kshu i pafsha gjithmone besimtaret shqiptar.
Por nuk kane asnje lidhje me bensimin e mirefillte teologjik. Keto jane blasfemi per klerin, dhe te plasin aty ku jane!!
Nuk po te flas per ndalimin e festimit te ditelindjes, ndalimin e nje trendafili per gruan, ndalon ti urosh festat nje te krishteri. Biles te limitohet entuziazmi i forte edhe ne stadium. Listen do e beja te gjate, per te thene qe ne Shqiperi, per tani, nuk i kemi keto probleme akoma.
Por kini kujdes nga kleriket, rruga eshte drejte keti ekstremizmi keto 2 dekadat e fundit, por nuk i vini re. Teolog te ardhur nga jashte kane qellime krejt tjeter. Ata nuk e masin kohen me oren e dores, por me kohen biblike (gjate ne dekada).
Laur dihet qe per politik dhe fe krijohen debate te ashpra; s'eshte asgje e re sepse secili prej nesh ka nje opinion te vetit. Si ty dhe une, me mijera ofendime perdit dhe te gjitha te lidhura me gjinin time sepse skishin cfare tjeter ku te kapeshin.
Ajo qe ti bere, ishte per tu admiruar... sepse pate nje durim te papam per te argumentuar cdo lloj teme ose pergjigje.
SIC po e shikon, ske gabuar ne asnje vend... ka qen thjesht publik ostil

Ps: mban mend hyrjen time ?
"Cdo te ndodhte sikur jesusi te ringjallej?"
Do ishte zombie ?????
Akoma e mbaj mend


Hugs ♥️
 

Lauri

Anunnak
Laur dihet qe per politik dhe fe krijohen debate te ashpra; s'eshte asgje e re sepse secili prej nesh ka nje opinion te vetit. Si ty dhe une, me mijera ofendime perdit dhe te gjitha te lidhura me gjinin time sepse skishin cfare tjeter ku te kapeshin.
Ajo qe ti bere, ishte per tu admiruar... sepse pate nje durim te papam per te argumentuar cdo lloj teme ose pergjigje.
SIC po e shikon, ske gabuar ne asnje vend... ka qen thjesht publik ostil

Ps: mban mend hyrjen time ?
"Cdo te ndodhte sikur jesusi te ringjallej?"
Do ishte zombie ?????
Akoma e mbaj mend


Hugs ♥
Kemi qene bashke luftetar krah per krah per cdo beteje ;) Kemi perdor gjithmone lapsin si arme. Ata gjuhen e lige.;)
 

Henry-&

Antarë i Respektuar
I mjeri njeri sa i vogel qe je!!
Akoma me teologira ? dhe me gjera te tilla, qe te shtrengojne mendjen dhe te zbehin shpirtin.
I mjeri njeri qe nuk u bane nje here te vetme Njeri, ashtu sikurse dikush te quajte me hipokrizine me te madhe Human ?, ktu pastaj te vjen me qesh.
Dhe pastaj hedh syte nga qielli dhe shikon me shpresen qe dikush te vije e na shpetoje, ndoshta edhe Jezu apo Muhamedi.... apo dicka tjeter e ngjashme.....por kot presim!!!

Pastaj kupton qe je vetem ti me Unin tend dhe futesh ne ate universin ku ti je nje Uliks....per te zbuluar ate dimensionin ku fshihet sekreti i zanafilles se njeriut..

Te tjerat brockullaaaa e brockulla pa fund...
 
Top