Cfare mendimi keni per vajzat e forumit

Harbin

Antarë i Respektuar
@Vajza edhe une per kete dashnine qe e kam edhe ajo qe e ka ndaj meje une jeten time e jap edhe ti mundesh qe njeh at gocen
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Ska Cfar te fali jo :) .
Po me vjen keq qe akoma na etiketoni si torbesh :) . Kurse 10 mij vota e "torbeshve" I mer shqiptari dhe behet kryetar ne Strug .
Se pa votat tona akoma kryetar do ishte maqedonsi:) .
Pse po e merr si fymje kete fjalen torbesh? Nuk dua te diskutoje mbi prejardhjen dhe gjenetiken e njerezve sepse ne keto troje kan kapercyer aq shume pushtues sa dreqi ne fije si bjen. Perkundrazi. Ne Kosove, ne Restelice, Brod, e fshatrat per rreth ky komunitet njihet si nje komunitet me kulture dhe tradite mjafte te pasur por te vecante nga te tjeret. Bile, bile shume tradite te pasur. Une kam shetit ato zona, madje dhe kembe, dhe jane nder njerezit me punetor qe kam pa. Te afert, shume miqesor dhe jashtezakonisht mikeprites. Femra eshte nje punetore qe si gjene dhe te dyten.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Pse po e merr si fymje kete fjalen torbesh? Nuk dua te diskutoje mbi prejardhjen dhe gjenetiken e njerezve sepse ne keto troje kan kapercyer aq shume pushtues sa dreqi ne fije si bjen. Perkundrazi. Ne Kosove, ne Restelice, Brod, e fshatrat per rreth ky komunitet njihet si nje komunitet me kulture dhe tradite mjafte te pasur por te vecante nga te tjeret. Bile, bile shume tradite te pasur. Une kam shetit ato zona, madje dhe kembe, dhe jane nder njerezit me punetor qe kam pa. Te afert, shume miqesor dhe jashtezakonisht mikeprites. Femra eshte nje punetore qe si gjene dhe te dyten.
Sepse sjemi torbeshe ( ndihemi shqiptar) paversishte qe gjuhen shumica nuk e dinin,por tani nga gjitha ato klasa ne shkoll mbeten vetem 10 nxenes qe mesojne maqedonishte . 200 nxenes cdo vjet regjistrohen ne shqip .pra ne mundohemi me shpirt e zemer te kthehemi ne identitetin tone. Sa per kulturat e traditet I kemi po ,por cdo vend e fshat ka traditat e veta . Kurse puna e kombit eshte tjeter , Ne Jemi Shqiptar . Komb torbesh nuk egziston sepse ska as shtet te tille :) .
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Sepse sjemi torbeshe ( ndihemi shqiptar) paversishte qe gjuhen shumica nuk e dinin,por tani nga gjitha ato klasa ne shkoll mbeten vetem 10 nxenes qe mesojne maqedonishte . 200 nxenes cdo vjet regjistrohen ne shqip .pra ne mundohemi me shpirt e zemer te kthehemi ne identitetin tone. Sa per kulturat e traditet I kemi po ,por cdo vend e fshat ka traditat e veta . Kurse puna e kombit eshte tjeter , Ne Jemi Shqiptar . Komb torbesh nuk egziston sepse ska as shtet te tille :) .
@Vajza kjo eshte teme e gjate. Torbesh nuk ka te beje me "maqedonas" sepse edhe vete Maqedonasit nuk e dijne a jane maqedonas. Torbesh me shume ka te beje me.nje komunitet te vecante te nje zone te caktuar sic eshte Gora e Zhupa. Kemi edhe plote thirrje te tjera ne Kosove te nje natyre te tille. Pra thirrjet behen ne baze te krahines dhe zakoneve se ku kane jetuar. Ja nne shembull. Ne Rahovec te Kosoves egziston nje komunitet qe flasin nje lloj gjuhe ne mes te shqipes dhe sllaves. Jane nje komunitet me zakone dhe tradita te vecanta. Kjo nuk do te thot qe ata nuk jane shqiptar.
Pra keto paragjykimet jane te medha tek ne por ne kombet tjera jane pasuri.
Ne kombet tjera ke edhe dallime me te medha por jane unifikuar disi megjithate ka dallime. Ne Gjermani ke plot qytetar qe perkunder qe jane gjerman per nga gjuha nuk kuptohen mes vete. Flasin dialekte diametralisht te kunderta dhe ndryshme. Ne Itali ke diku me dhjetra dialekte.

Kjo ceshtja e ndryshimit te dialekteve gjuhesore, zakoneve dhe traditave nuk duhet kuptuar si fymje. Perkundrazi duhet kuptuar si pasuri. Komuniteti torbesh ka ca zakone, tradita te cilat per mua jane shume te lashta madje nder te parat ne keto troje.
 

Arditi0007

Love&Love
Per mendimin tim, me sa kam vene re, bazuar ne shkrimet e çdonjeres, marre nga kend veshtrimi im, te qenet i vemendshem ndaj tyre (seksit femer), gjithnje i matur me to, gjithhere dhene te drejte seciles, duke u hapur me mua dhe une me to, femrat ketej jane jashtezakonisht te guximshme ne te shprehur; te emancipuara; te drejtperdrejta; te zjarrta etj.. Jane tmerri i meshkujve ketej! Jane kercenim per ta. Jane konkurrence per meshkujt e sotem.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
@Vajza kjo eshte teme e gjate. Torbesh nuk ka te beje me "maqedonas" sepse edhe vete Maqedonasit nuk e dijne a jane maqedonas. Torbesh me shume ka te beje me.nje komunitet te vecante te nje zone te caktuar sic eshte Gora e Zhupa. Kemi edhe plote thirrje te tjera ne Kosove te nje natyre te tille. Pra thirrjet behen ne baze te krahines dhe zakoneve se ku kane jetuar. Ja nne shembull. Ne Rahovec te Kosoves egziston nje komunitet qe flasin nje lloj gjuhe ne mes te shqipes dhe sllaves. Jane nje komunitet me zakone dhe tradita te vecanta. Kjo nuk do te thot qe ata nuk jane shqiptar.
Pra keto paragjykimet jane te medha tek ne por ne kombet tjera jane pasuri.
Ne kombet tjera ke edhe dallime me te medha por jane unifikuar disi megjithate ka dallime. Ne Gjermani ke plot qytetar qe perkunder qe jane gjerman per nga gjuha nuk kuptohen mes vete. Flasin dialekte diametralisht te kunderta dhe ndryshme. Ne Itali ke diku me dhjetra dialekte.

Kjo ceshtja e ndryshimit te dialekteve gjuhesore, zakoneve dhe traditave nuk duhet kuptuar si fymje. Perkundrazi duhet kuptuar si pasuri. Komuniteti torbesh ka ca zakone, tradita te cilat per mua jane shume te lashta madje nder te parat ne keto troje.
Te kuptoj Cfar duan te thuash ,por termi --- "torbesh mo" I don't like it :) .
Dhe un pastaj sdi per Kosoven, un flas per Strugen e gjendjen aty , sepse fjalen "torbeshe" e kane ne forme tallese :) .
 

NGU

Wild child full of grace 💫
@Vajza mos e keqkupto Harbinin, se edhe ti e din qe ai se ka me tkeq ate qe e thote, sedi se ku u keqkuptove ti.
Pastaj "torbesh" nk eshte forme tallese, se edhe ktu tek une ka sa te duash. Ata e zgjedhin vet se cfare gjuhe flasin ktu shumica preferojne maqedonishten, edhe pse e dine shqipen.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
@Vajza mos e keqkupto Harbinin, se edhe ti e din qe ai se ka me tkeq ate qe e thote, sedi se ku u keqkuptove ti.
Pastaj "torbesh" nk eshte forme tallese, se edhe ktu tek une ka sa te duash. Ata e zgjedhin vet se cfare gjuhe flasin ktu shumica preferojne maqedonishten, edhe pse e dine shqipen.
Nuk e keqkuptova jo , vetem e citova tek fjala e tij kur tha "torbesh mo " . Dhe sigurishte ne cdo vend jane, dhe un di shqip por me prinderit flas maqedonisht sepse ato sedin shqipen , por u munduan per mua me paguanin kurset ,qe un te mesoj shqipen , gjuhen amë :)
 

Arditi0007

Love&Love
Diti ne c' kuptim? Nuk e kuptoj kete fjaline.

Vetem kaq paskesha shkruar apo i ke bere i shkeputje? Sidoqofte.

Ne kuptimin se jane teresisht te pavarura nga meshkujt — ne i perspektive me te gjere pothuaj jane te barabarta me meshkujt, ndaj ne i fare menyre jane sfide per ta (meshkujt).
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Un them qe harbo po shpeton jete!
Me aq sa tregoi per vajzen...
Po Harbo seshte shoqate humanitare 😆
Mendoje realisht..ia u be me kete gocen por nuk perputhen. Te rrije me te gjithe jeten vetem pse e ndaloi te bente dicka qe as ajo sishte e zonja ta ndalonte?
 

SunFIower

Don’t touch!
Po Harbo seshte shoqate humanitare 😆
Mendoje realisht..ia u be me kete gocen por nuk perputhen. Te rrije me te gjithe jeten vetem pse e ndaloi te bente dicka qe as ajo sishte e zonja ta ndalonte?
Ska pse te rrije me te gjith jeten nese s perputhen
Ajo me kalimin e kohes do rritet e do kete kurajon qe i mungon sot dhe te vazhdoje jeten pa ndihmen e askujt
Megjithese harbini esht natyre e brishte dhe besoj do e gjeje menyren qe vajza ta dashuroje marrezisht
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Ska pse te rrije me te gjith jeten nese s perputhen
Ajo me kalimin e kohes do rritet e do kete kurajon qe i mungon sot dhe te vazhdoje jeten pa ndihmen e askujt
Megjithese harbini esht natyre e brishte dhe besoj do e gjeje menyren qe vajza ta dashuroje marrezisht
Po sme kuptove 😆

Nejse se dolem jashte teme 🙄
 
Top