Cfare mendoni per ndertimin e Metrove ne Shqiperi dhe Kosove??

Bilderberg

Anëtar i ri
Cfare mendoni per ndertimin e Metrove ne Shqiperi dhe Kosove??

Mendoni se ka alternativa te tjera me efikase per trasferimin e njerzve brenda per brenda qytetit dhe nga nje qytet ne nje tjeter?

Mendoni se eshte me mire te rindertohet Sistemi Hekurudhor i zakonshem, apo ai i Metrove??


A s'do ishte me mire qe te perdorej Sistemi Hekurudhor per trasportin e mallrave, ne vend te makinave dhe mauneve te cilat ndotin dhe bllokojne trafikun??
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
sistemi hekurudhor,dita dites prishet perhere e me teper....
shinat te shkaterruara,vagonat te qelbur..pa dritare...me banjo ne nje gjendje te mjerueshme..era qe kuterbon ne tren eshte booh shum e keqe..mendoj se sistemi hekurudhor do rindertuar..dhe gjithashtu jam pro ndertimit te metrove!
 

EMANUEL_78

hajduti
transporti hekurudhor vazhdon akoma dhe rritet cdo dite e me teper ne vendet e zhvilluara..........nese edhe ne duam te zvillohemi ndonje dite patjeter qe duhen ndertuar....
 
Redaktimi i fundit:

vitk

Anëtar i Respektuar
a ka mundesi te shpejgosh me te qarte per metron se po me ngatarron pasi me metro nuk mund te besh transport
saper temen kudo ne evrope transporti hekurudhore po luan nje nder role te rendesishme dhe sa vjen dhe po rritet me teper duke marre parasysh dhe trafikun
per ne shqiperi (pasi nuk e kame iden per ne kosove)gjendja eshte katastrofike per punen e transportit publike jo vetem per trenat ,eshte gjynaf ta quash tren pasi brenda esht si stall,por dhe ne tirane autobuzat e linjave perbrenda jane skandal kudo saldime ato tubat si rifuxho aman.Po filluam per rrethet e tjeren nuk ekziston fare
sic duket disa gjera elementare dhe te domosdoshme ne shqiperi duken si luks
 

Bilderberg

Anëtar i ri
a ka mundesi te shpejgosh me te qarte per metron se po me ngatarron pasi me metro nuk mund te besh transport
saper temen kudo ne evrope transporti hekurudhore po luan nje nder role te rendesishme dhe sa vjen dhe po rritet me teper duke marre parasysh dhe trafikun
per ne shqiperi (pasi nuk e kame iden per ne kosove)gjendja eshte katastrofike per punen e transportit publike jo vetem per trenat ,eshte gjynaf ta quash tren pasi brenda esht si stall,por dhe ne tirane autobuzat e linjave perbrenda jane skandal kudo saldime ato tubat si rifuxho aman.Po filluam per rrethet e tjeren nuk ekziston fare
sic duket disa gjera elementare dhe te domosdoshme ne shqiperi duken si luks

E shpjegova qart mer Lal! Nuk kam thene se perdoret metroja per trasport mallrash, por qe perdoret sistemi hekurudhor me konteiner per trasport mallrash!!
 

vitk

Anëtar i Respektuar
ajo metro qe po thua ti ka nje problem se per nje parkim nentokesore qe po flitet ne tirane (pasi dhe treni nentoksore vetem ne tirane eshte i domosdoshem)dhe eshte i detyrushem ky parkim,dhe sa kohe kane qe haen si qene me njeri -tjetrin e jo per kilometra hekurudhe nen toke
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
te bejme rruget ne me pare....
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
ore mire do benin ...po jan cik si trapa atje ....po filluan te bejne gropa i q*** motren ujrave te zeza
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Tani e kam thene dhe ne nje teme tjeter.Ne shqiptaret kemi manine e t eberit gjerat persembrapshti.Ta fillojme nga rruget njehere,te bejne nje rishikim rrugeve qe jane e te ndertojne rruge qe shkurtojne largesine nga nje qytet ne tjetrin.Te ndryshojne linjat e autobuzave neper qytetet e medha,te rindertojne hekurodhen e te vendosin trena te kohes,te rregullojne shume gjera te tjera pastaj te bejne metrone.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Sa per dijeni metrote ndertohen pak perpara se te ndertohet qyteti.
psh. ne Tirane eshte gati e pamundur.

Asgje nuk eshte e pamundur. Mos do te thuash qe qytetet banohen pasi ndertohen te kompletuara ?

Ne Tirane metroja eshte shume thjeshte e arritshme, po ashtu si tramvaja.

Mendoj qe urgjentisht duhet te merren masa per transportin hekurudhor, eshte me keq se ne luften e II boterore.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
po Kosova osht e vogel ska qa na duhet metroja amon...e njejta gjo vlen edhe per Shq...noshta se un i kom shum tullusum metrot se mkap klaustrofobija sa her i perdori e ironi e fatit m'bjen me i perdor shum shpesh:(...nuk kena qa harxhojm pare palidhje per ksi gjonash se metrojat jon oki vetem per ato qytete shum t'mdhoja..
 

Bilderberg

Anëtar i ri
po Kosova osht e vogel ska qa na duhet metroja amon...e njejta gjo vlen edhe per Shq...noshta se un i kom shum tullusum metrot se mkap klaustrofobija sa her i perdori e ironi e fatit m'bjen me i perdor shum shpesh:(...nuk kena qa harxhojm pare palidhje per ksi gjonash se metrojat jon oki vetem per ato qytete shum t'mdhoja..


Edhe Zvicra e vogel eshte por metrone e ka prej vitesh!!

Madje sistemin hekurudhor e ka qe ne shekullin e 18-te para se te ndertonte ruget!!!
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Edhe Zvicra e vogel eshte por metrone e ka prej vitesh!!

Madje sistemin hekurudhor e ka qe ne shekullin e 18-te para se te ndertonte ruget!!!

e po Zvicerra ka pare per ksi gjonash..Ks e Shq skan ma s'pari rrug qysh duhet e le mo metro..nqs flasim per hekurudhen (trenin mbi tok) ateher po jom dakord per mu forcu se osht diqka i ronsishem edhe per trasportin e njerzve po edhe per ate te mallrave...n'fakt nqs shumica e mallrave bohen permes trenit lirohet trafiku dhe zvoglohet ndotja qe sjellin prsh kamjonat...metro per shtete sikur Ks e Shq per mu ska kuptim edhe me pas pare me harxhu per ksi gjonash gjo qe skan se populli po jeton n'varferi sidomos n'Ks..
 

Bilderberg

Anëtar i ri
e po Zvicerra ka pare per ksi gjonash..Ks e Shq skan ma s'pari rrug qysh duhet e le mo metro..nqs flasim per hekurudhen (trenin mbi tok) ateher po jom dakord per mu forcu se osht diqka i ronsishem edhe per trasportin e njerzve po edhe per ate te mallrave...n'fakt nqs shumica e mallrave bohen permes trenit lirohet trafiku dhe zvoglohet ndotja qe sjellin prsh kamjonat...metro per shtete sikur Ks e Shq per mu ska kuptim edhe me pas pare me harxhu per ksi gjonash gjo qe skan se populli po jeton n'varferi sidomos n'Ks..


O shiHanny se spo te marr vesh un ty!!
Po si moj goc qenka mire vetem hekurudha per çlirimin e trafikut, ndersa metroja JO??
Po metroja pikerisht per te çliruar rruget kryesore te qyteteve nga trafiku i madh i makinave dhe njerzve u krijua mi goc ne fillim te shekullit te 20!!
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
O shiHanny se spo te marr vesh un ty!!
Po si moj goc qenka mire vetem hekurudha per çlirimin e trafikut, ndersa metroja JO??
Po metroja pikerisht per te çliruar rruget kryesore te qyteteve nga trafiku i madh i makinave dhe njerzve u krijua mi goc ne fillim te shekullit te 20!!

me rregullu hekurudhen kushton shum ma pak se me hap metro + qe un skisha degju qe neper metro kalojn mallerat!!!!...o djal shkurt e shqip na skena boq me bo metro se njerzia po desin urie...le qfar metroje allaile, zhvilloni gjonat mos me pas nevoj krijesa me emigru...metroja osht e mir per qytete e mdhoja se kalon filan distancen ne nje koh shum ma te shkurt pra n'asi qytete sikur Milano prsh ku njerzia osht gjithmon per gut e ska koh me humb bon...
 

Bilderberg

Anëtar i ri
me rregullu hekurudhen kushton shum ma pak se me hap metro + qe un skisha degju qe neper metro kalojn mallerat!!!!...o djal shkurt e shqip na skena boq me bo metro se njerzia po desin urie...le qfar metroje allaile, zhvilloni gjonat mos me pas nevoj krijesa me emigru...metroja osht e mir per qytete e mdhoja se kalon filan distancen ne nje koh shum ma te shkurt pra n'asi qytete sikur Milano prsh ku njerzia osht gjithmon per gut e ska koh me humb bon...


O shiHanny ke shkru gjera pa lidhje!

1) hekurudha sherben si per trasport mallrsh ashtu edhe njerzish

2) metroja nuk sherben per trasport mallrash por vetem per trasport njerzish.

3) Metroja u pelqen apo su pelqen, munden apo smunden, heret ose vone do ndertohet, pasi do jete vete kerkese e nevojshme per çdo qytetar dhe çdo shqiptar spostimi i shpejte dhe ne nje kohe te shkurter, prandaj dhe gjerat duhen pare me largepamesi dhe jo sot per sot!!
Te besh rrugen Prishtine-Tirane dhe anasjelltas ne 2 ore, nuk eshte e njeta gje si ta besh kete rruge me kerr ne 6-7 ore ne sezonin e dimrit!
Pse vetem ne Milano paskan nevoje njerzit te mos humbin kohe??
Pse ajo metroja qe do ndertohet nuk ka per te bllokuar sado pak emigracionin duke hapur vende te reja pune dhe duke krijuar te ardhura per familjet e shqiptareve qe do punojne ne ndertimin e saj??

Kushton vertet me pak sot te rregullosh hekurudhen, por do te kushtoj shume here me shume 10 fish neser kur do te duhet te ribesh infrastrukturen e qytetit nga e para!!
Infrastruktura rrugore dhe ndertimore e qyteteve duhet te krijohet sipas nje plani regullues urbanistik qe te marre parasysh zhvillimet ardheshme te qyteteve, pasi neser do detyrohemi te shkaterojme pallate dhe ndertesa serisht duke hedhur familje te tera ne mes te rruges, per te rregulluar planimetrine e qyteteve.

Prishtina dhe Tirana pas disa vjetesh nuk do te kene te njeten situate trafiku makinash dhe njerzish si sot, perkundrazi popullsia dhe trafiku ka per tu rritur duke krijuar keshtu shume probleme qarkullimi dhe si rrjedhoje edhe probleme ekonomike dhe sociale.
 

Gjermoni

Antar Internacional
Ma mir mos ti bejn se po i ben do i bejn gjysma gjysma e do vdesin njerez kot aman se dihet puna shqipetarit edhe na del nami keq ne neper bot po ne jemi krokodila 1 rrug sdim te bejm 1 ur sdim te bejm jemi vetem per te shkatarru kur them jemi po flas ne pergjithesi !!
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Ne hipotezen e nji ndryshimi te mundshem te temperaturave ne 10 vitet e ardhshme(ulje te tyre pas 2010) ma mire do ishin metrot.
 

albgrl

GIRLICIOUS
Jam shume PRO ketij plani. Do ishte ide shume e mire qe te pakten brenda Tiranes dhe deri ne qytetet ne periferi te kishte transportim nentoke. Me duket diçka shume e nevojshme.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
O shiHanny ke shkru gjera pa lidhje!

1) hekurudha sherben si per trasport mallrsh ashtu edhe njerzish

2) metroja nuk sherben per trasport mallrash por vetem per trasport njerzish.

3) Metroja u pelqen apo su pelqen, munden apo smunden, heret ose vone do ndertohet, pasi do jete vete kerkese e nevojshme per çdo qytetar dhe çdo shqiptar spostimi i shpejte dhe ne nje kohe te shkurter, prandaj dhe gjerat duhen pare me largepamesi dhe jo sot per sot!!
Te besh rrugen Prishtine-Tirane dhe anasjelltas ne 2 ore, nuk eshte e njeta gje si ta besh kete rruge me kerr ne 6-7 ore ne sezonin e dimrit!
Pse vetem ne Milano paskan nevoje njerzit te mos humbin kohe??
Pse ajo metroja qe do ndertohet nuk ka per te bllokuar sado pak emigracionin duke hapur vende te reja pune dhe duke krijuar te ardhura per familjet e shqiptareve qe do punojne ne ndertimin e saj??

Kushton vertet me pak sot te rregullosh hekurudhen, por do te kushtoj shume here me shume 10 fish neser kur do te duhet te ribesh infrastrukturen e qytetit nga e para!!
Infrastruktura rrugore dhe ndertimore e qyteteve duhet te krijohet sipas nje plani regullues urbanistik qe te marre parasysh zhvillimet ardheshme te qyteteve, pasi neser do detyrohemi te shkaterojme pallate dhe ndertesa serisht duke hedhur familje te tera ne mes te rruges, per te rregulluar planimetrine e qyteteve.

Prishtina dhe Tirana pas disa vjetesh nuk do te kene te njeten situate trafiku makinash dhe njerzish si sot, perkundrazi popullsia dhe trafiku ka per tu rritur duke krijuar keshtu shume probleme qarkullimi dhe si rrjedhoje edhe probleme ekonomike dhe sociale.

po qe de more shpirtush metro ska lidhje me mallra kshtu qe osht shum ma mir me rregullu niher hekurudhen..un nuk po thom qe shqipet nuk duhen me bo kurr metro (edhe pse qysh thash ma heret metron nuk e kom hiq n'simpati) por qe n'ket jet ekzistojn gjonat primare e tash per tash nuk osht kryesore me bo metro kur gjysa e popullit han buk e kryp, kupton?? mos ja bo sikur ai qe ska kpuca e don kerr;)...me shum me ronsi osht hekurudha per dy arsye:
1.. per incidentet qe mjetet e mdhoja (ato qe mirren me mallrat prsh kamionat) munen me shkaktu n'trafikun rrugor normal
2..ndotjen qe sjellin

qe m'duket absurde me bo metro per qytete si prsh Prishtina e Tirana qe as sa gjysa e Milanos nuk jon m'duket veq nqs e doni patjeter se kshtu ju duket vetja ma t'mdhoj, ma shum afer botes t'civilizume bone more bone...po u jap bekimin hajt:D...
 
Redaktimi i fundit:

Bilderberg

Anëtar i ri
po qe de more shpirtush metro ska lidhje me mallra kshtu qe osht shum ma mir me rregullu niher hekurudhen..un nuk po thom qe shqipet nuk duhen me bo kurr metro (edhe pse qysh thash ma heret metron nuk e kom hiq n'simpati) por qe n'ket jet ekzistojn gjonat primare e tash per tash nuk osht kryesore me bo metro kur gjysa e popullit han buk e kryp, kupton?? mos ja bo sikur ai qe ska kpuca e don kerr;)...me shum me ronsi osht hekurudha per dy arsye:
1.. per incidentet qe mjetet e mdhoja (ato qe mirren me mallrat prsh kamionat) munen me shkaktu n'trafikun rrugor normal
2..ndotjen qe sjellin

qe m'duket absurde me bo metro per qytete si prsh Prishtina e Tirana qe as sa gjysa e Milanos nuk jon m'duket veq nqs e doni patjeter se kshtu ju duket vetja ma t'mdhoj, ma shum afer botes t'civilizume bone more bone...po u jap bekimin hajt:D...

shihanny per çfare je duke folur?? :eek:hh:

1) E kam shpjeguar qe ne fillim ne komentin e pare funksionin e metrose dhe te hekurudhes! Me duket se nuk e ke lexuar me kujdes komentin tim te pare.

2) Shpjegova fare qarte ne komentin e parafundit, arsyen pse duhet ndertuar dhe projektuar metroja qe sot per qytetet shqiptare!
Nje shtet qe nuk sheh ne prespektive dhe qe nuk investon per te ardhemen nuk mund te investoje as per te tashmen!

3) Ndertimi apo jo i metrose nuk ka te beje me simpatite ose jo te dikujt nga ne, por ka te beje me qarkullimin e lirshem dhe te shpejte te popullsise.
Gjerat primare qe ti po thua jane te lidhura ngusht me zhvillimin ekonomik dhe teknologjik te nje shteti, dhe si rrjedhoje edhe rritjen e mireqenies se tij dhe te qytetareve te tij, hapjen e vendeve te punes, evitimin e emigracionit etj !! Nje shqiptar mund te jetoj fare mire ne shqiperi dhe çdo dite duke perdorur metrone mund te shkoje e te punoje ne Kosove, dhe anasjelltas nje shqiptar Kosove mund te punoje fare mire ne Shqiperi dhe ne darke te kthehet e te fleje ne shtepine e tij ne Kosove.
Kesaj i thone thjeshtesim jete dhe rritje mirqenie!!
Pse e ke kaq te veshtire ti kuptosh??
 
Redaktimi i fundit:
do ishte gje shume e mire
edhe sa per ndotjen ke te drejte Tirana sidomos ka nje ndotje shume te madhe
do ishte ideal Sistemi Hekurudhor
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
per mua mir do ishte tu vinte nje dore dhe mbi sistemin urban!
ca autobuzash te piset.:p...ke frike te vesh doren mbi hekura se gjen cemcakeza te ngjitur..xhamat as nuk hapen,as nuk mbyllen...stolat e autobuzave gjith zhul..edhe faturinot yyyyy te tmerrshem.. eshte stema qe nuk duhet pire duhan ne autobuz,aty duhani madh..ska as rregull,asgje...:(
 
Redaktimi i fundit:

DEVIL HAND

Anëtar Aktiv
ta bojn pse mos ta bojn, kshu t'pakten zhbllokohet dhe trafiku, dhe njerzit jan me te sigurt..
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
per mendimin tim nuk kemi qytete te mbipopulluar qe te ndertojme keta metro ok me trenat pse jo se po thuaj se nuk kemi fare por metro eshte shpqnzim i kote i taksave shqiptare tani per tani
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Sa per dijeni metrote ndertohen pak perpara se te ndertohet qyteti.
psh. ne Tirane eshte gati e pamundur.


Aspak e vertet kjo , jo per gje , por thjesht merr shembullin e romes , kur jan ndertuar 2 linja metro aty dhe e treta esht akoma ne punim e siper , e kur arrihet dicka e till ne nje qytet antik sic esht roma , sdo ngelet asnje vend tjeter i botes pa e ber ;)
Gjithesesi me duhet te them qe duhet dhe mjaft kultur ,dmth me mirmbajtje e jo si i perdorin ne shqiperi mjetet publike , ku ska ngel nje vagon i hajrit apo kalim treni qe ku funsionon tamam , por duhet te jet nje person qe e ul me dor se perndryshe merr makinat parpara treni :(
Esht me verte per te ardh keq , se si jan prishur gjithcka , kur ne pjesen tjeter te botes vetem investohet gjithmon e me shum ne mjetet publike per ti bere me komode ...

 

eldi

trafikante
metro brenda per brenda tiranes????

po tirana aq eshte nje dore, une me kemb arrij per 30 min ne shpi me autobuz arrij per 15 min. per cfar e dua metron? ahhh po te bejn metro per te ik ne bathore, paskuqan, selit, sauk. per te ik ne fshaterat e tiranes, po brenda perbrenda tiranes eshte e kot mendoj une.

hekurudhat edhe po mund ti hyjn punes, per te hapur rruge te reja, pasi ato te vjetrat tashme kan fillu dhe me ndertu shtepin mbi shina, jan kan marre doren shqipetaret.
pastaj po te rrijn me rrugen e vjeter te hekurudhave, kush mund te perdor trenin per te ik ne durres (qe e ben 60 min), nderkoh qe mund te ik me makin (qe e ben per 20 min)
 

Sefer Daja

drague
Asgje nuk eshte e pamundur. Mos do te thuash qe qytetet banohen pasi ndertohen te kompletuara ?

Ne Tirane metroja eshte shume thjeshte e arritshme, po ashtu si tramvaja.

Mendoj qe urgjentisht duhet te merren masa per transportin hekurudhor, eshte me keq se ne luften e II boterore.

Nostra nuk dua te kundershtoj pa fakte.
Ne Berlin mbas viteve 90te jane dashur 2 deri ne 3 vjet vetem per nje stacion metroje.pastaj metrote nuk ndertohen poshte pallateve.
Tramvaj do ishte me ideale.
 
Top